Arabaların Egzozun’dan Neden Beyaz Duman Gelir ?

Bir çok araç sürücüsü yolda giderken öndeki aracın egzozundan beyaz duman attığını görebilir. Aracın beyaz duman atmasının birden fazla sebebi olabiliyor. İşte bugünki yazımızda arabalar nedene egzozdan beyaz duman koku atar bu soruya yanıtlamaya çalışacağız. Her ne kadar karmaşık bir konu olsada en anlaşılır şekilde sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Çünkü bazı zamanlarda aracın beyaz duman atması sorun olmayabiliyor, bazı zamanlardada ciddi sorun olabiliyor.

Egzozdan Neden Beyaz Duman Gelir ?

Bu soruya verilecek en güzel cevap ne zaman beyaz duman atıyor ? sabah ilk çalıştırdığınızdamı? yoksa devamlımı beyaz duman atıyor. Rölanatide beyaz duman geliyormu? yoksa sadece gaz verdiğinizdemi beyaz duman geliyor bunları önce belirlemek gerekiyor. Önce aracınız benzinlimi yoksa dizelmi ordan başlamalıyız çünkü her 2 motorda farklı sebeplerden dolayı egzoztan beyaz duman gelebilir. Şimdi en sık rastlanan beyaz duman atma şikayetlerini sıralayalım.

1 : Sabah ilk çalıştırmada gelen beyaz duman

2 : Devamlı gelen beyaz duman

3 : Gaz verince gelen beyaz duman

Sabah ilk çalışrtırmada aşırı değilde hafif griye kaçan beyaz duman gelmesi çok normal hatta aracınız için sağlık bir yanma sistemi olduğunu gösterir. Özellikle soğuk havalarda motor ısınana kadar su ile gelen dumanı normal olarak değerlendiriyoruz ve aracın sağlık bir şekilde çalıştığının göstergesi olarak yorumluyoruz.

Eğer beyaz duman motor ısındıktan sonra ( soğuk havalar hariç ) hala yoğun şekilde egzozdan su ile  gelmeye devam ediyor ise, bu durumda silindir kapak contasında yada silindir kapağında sorun olabileceği anlamına gelebilir. Motor sıcak olduğu halde yoğun beyaz duman gelmeye devam ediyor ise yakıt sistemi + motor kompresyon testi yapmak gerekebilir. Çünkü yoğun şekilde beyaz duman gelmesi yanma odasına su yada yakıt fazla gidiyor anlamına gelir.

Dizel benzinli motor farketmeksizin rölantide çalışırken ve gaz verdiğinizde yoğun beyaz duman geliyorsa, yine yukarıda bahsettiğim sorunlar olabilir. Kesin sorunun kaynağını bulabilmek için detaylı incelemek gerekecektir. Bir araç normal şartlarda beyaz duman yoğun şekilde atmaz. Eğer atıyorsa ya yakıt sisteminde, yada soğutma silindir kapak sisteminde arıza vardır anlamına gelebilir.

Dizel Motorlu Araçlar Neden Beyaz Duman Atar ?

Genelde yakıt kaynaklı sorunlardan dolayı beyaz duman atabilir. Beyaz dumanı  yoğun şekilde beyaz atması yada hafif beyaz duman atma olarak kendi içinde ikiye ayırabiliriz. Eğer dizel aracınız yoğun şekilde beyaz duman atıyorsa, mazot filitresi yada yakıt borularından hava alıyor olabilir, Pompa enjektör kaynaklı sorunlardan dolayıda yine beyaz duman atabilir veya silindir kapağında sorun oluşmuş olabilir. Kesin tespit yapılabilmesi için aracın detaylıca uzman tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Yüksek Devirde Beyaz Duman Gelmesi

Araçların yüksek devirlerde beyaz duman atması yine bir çok sebebi olabilir. Benzinli araçlarda beyaz duman genelde aşırı hararetten kaynaklanıyor ve yakıt enjektörlerinden kaynaklanan sorunlardan olabiliyor. Silindir kapak contasında sorun olduğu yada olmaya başladığı zaman arabalar beyaz duman atabilir. Ama kesin tespitin yine bir takım kontrollerden sonra tespit edileceğini unutmayın. Aracınız yakıt kaynaklı yada yakıt sistemi kaynaklı beyaz duman atabilir yada motor arızasından dolayı beyaz duman atabilir.

İlk Çalıştırmada Beyaz Duman Gelmesi

Aracı ilk çalıştırdığınızda beyaz duman gelmesi hafif beyaz duman gelmesi aslından sizin aracınızın sağlıklı şekilde çalıştığını göstermektedir. Aracınızın motoru ısınana kadar hafif beyaz duman ve egzozdan su atabilir. Bu durum aracınızın motorunda sağlıklı bir yanma olduğunu gösterir. Soğuk havalarda özellikle ısındıktan sonra hafif beyaz duman gelebilir. Bunu bir arıza olarak görmeyin ancak, arabayı sabah çalıştırmadan önce soğutma suyunu kontrol edin eğer eksilme var ise bu sizin için bir sorun oluşturabilir. Yani aracınız beyaz dumanı motorun içerisine su aldığı için atıyor demektir. Bunun tespiti için aracınızın motor su seviyesini takip etmeniz gerekir. Eğer motor su seviyesinde eksilme oluyorsa, silindir kapak contasında veya silindir kapağında sorunlar olabilir.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed