Araba Al Sat Nasıl Yapılır ?

Araba Al sat yapmak isteyenler için muhteşem bir rehber hazırladık. Araba alım satım sürecini alımdan satıma kadar tüm detayları ile sizlere anlatmaya çalışacağız. Tabi yazıya başlamadan önce araba al/sat yapmak isteyenlerin bu işte tecrübe edinmelerini özellikle başta belirtmek isterim. Yani bu işte uzman birinin yanında zaman geçirmenizi araba al sat işinin nasıl yapıldığını iyi derecede bilenlerin yanında öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Sağda solda  İkinci el araba sat o işte çok iyi para var diyenlere çok aldırış etmeyin. Eğer hiç arabadan anlamıyorsanız bu işe hiç bulaşmayın. Şimdi 4 adımlık madde ile sizlere süreci anlatmaya başlayalım.

Araba Al Sat İşinde 1. Aşama Araba Almak

Bunun için herkesin yaptığı gibi bilinen internet siteleri üzerinden özellikle yeni ilana girmiş ilanları takip edip hemen satın alma yapmanız lazım. Peki internet sitesi haricinde nasıl araba alabilirsiniz ? Oto bayilerle iletişime geçebilirsiniz. Oradaki 2.el satış danışmanı ikili ilişkileriniz düzgün kurarsanız sizin için araba bulma sorunu daha aza inmiş olacaktır.

2. Aşama : Aşama Oto Ekspertiz ve Fiyatlandırma

Araba alırken anlık kararlar vermeniz gerekiyor. Çünkü sizden başka alıcılarda sırada ve eğer para kazanacağınız düşündüğünüz bir araba bulmuş iseniz kaçırmamanız lazım. Bunun içinde aracın gerçek değerini tespit edebilmek,  ekspertizini iyi yapabilmeniz gerekiyor. Çünkü satın aldıktan sonra çıkabilecek her türlü maliyet kar marjınızı aşşağa çekecek hatta zarar etmenize sebep olacaktır. Ayrıca bir diğer problemde satış aşamasından alıcı aracı oto ekspertiz yaptırırken karşınıza çıkacak her türlü sorun, ya aracı satmanıza engel olacak yada yine alıcı bu maliyetleri göz önünde bulundurarak fiyat kırmanızı isteyecektir.

3. Aşama : Aracı Satışa Hazırlama

Aracı satın aldıktan sonra bir takım işlemler yapmanızı önerebiliriz. Bu durumda ilk yapmanız gereken aracın dış aksamında ezik çizik varsa bunların giderilmesidir. Özellikle tampon aksamındaki ezik ve çizikler aracın kondisyonunu kötü göstereceği için arabayı almaya gelen kişinin gözüne hoş görünmeyecektir. Aracın dış kondisyonu iyi ise, iç dış motor detaylı bir temizlik yaptırmanız gerekicektir.

4. Aşama : Aracın Satılma Aşaması

Aracı tamamen her şeyi ile hazırladıktan sonra artık satış aşamasına geçebilirsiniz. Satış aşamasında ilk olarak aracın güzel bir yerde fotoraflarını çekin. Daha sonra açıklayıcı ve aracın gerçek ekspertiz bilgilerini detaylıca anlatın. İlanı verirken aracın dış kondisyonundan motor mekanik bilgilerinden bahsedin. Araçla alakalı bilgi ve belgeleri şeffaf bir şekilde ilandan bahsedin. Çünki ikincel araba satma işinde güven çok önemli. Araba satarken ben olsam bu arabayı alırmıyım ? bu soruyu sorduğunuzda aracı satma işinin zaten işini %85 ini kafadan bitirmiş olacaksınız. Kalan %15 te sizin alıcıyı ikna etme yeteneğinize kalmış diyebiliriz. Umarız faydalı işinize yarayacak bir yazı olmuştur tekrar görüşmek dileği ile hoşçakalın.

HEMEN TEKLİF İSTEYİN

30 Dakika’da Arabanızı Bulunduğunuz Yerde Satabilir, Ödemenizi Anında Noter’de Nakit Alabilirsiniz!
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Select an option
Fill out this field
Select an option
Select an option
Select an option
Fill out this field
Fill out this field

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed