2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri

Bir önceki yillarda oldugu gibi bu yilda araba alim satim  noter devir  masraflarina  zam gelmis durumda. 2018 yili noter üzerinden  araç satisi yapmak isteyenlerin ödemesi gereken ücretler su sekildedir.

Her sene oldugu gibi bu senede Noter’de araç devir satis islemleri için ödenen ücrete zam gelmis durumda. Geçtigimiz  sene (2017) plaka degisiligi için ödenen ücretin ortadan kaldirilmasindan sonra 126 TL tek ücret tarifesi uygulanmaktaydi. 2018 yili araç satisi islemleri için noter’e ödemeniz gerek tutar ise 163.50 TL olmustur. Bilgilerinize sunar iyi satislar dileriz

‘Kamuoyuna Duyurumuzdur.”

Son gelen bilgiye göre Noter’de plaka degistirme ücreti kalkmistir. Artik  plaka degisimi için noter’e fazladan ücret ödenmeyecektir.

2018 yili itibari ile araç devir ruhsat ve plaka degisikligi islemleri tamamen Noter’lere devir edilmistir. Bu konu hakkinda daha fazla detayli bilgiye Araç Satis Islemlerinden Yeni Dönem sayfasindan ulasabilirsiniz. Konu güncellendikçe sizlere bilgiler paylasilmaya devam edilecektir

Çok soruldugu için açiklama ihtiyaci hissetik. Araç satis islemlerinde Noter ücretini kim öder ? diye sorular geliyor. O konuyada açiklik getirelim. Noter’de araç satisi yapilirken tüm masraflari alici ödemektedirSatici herhangi bir noter ücreti ödemesi söz konusu degildir bilginize.

 Noter’de Araba Satisina Engel Durumlar ?

Daha öncede oldugu gibi aracinizin satisina engel teskil edecek borçlar veya hak mahrumiyetleri olmamasi gerekmektedir. Bunlar nelerdir ? diye soranlar için madde madde sizler için  hazirladik.

1.) Mtv Borcu : Ilk olarak aracinizin geçmis döneme ait MTV ( Motorlu Tasitlar Vergisi ) borcu olmamasi gerekmektedir. Mtv borçlari geçmis dönemdeki taksitler saticiya, gelecek dönemdeki taksitlerde aliciya aittir. Mtv taksitlerinizin sorgulamasini Gelir Idaresi Baskanliginin web Sitesinden ögrenebilir veya online olarak kredi karti ile ödeme yapabilirsiniz. Aracinizin önceki dönemleri ait Vergi borcu olmasi araç satışına mani bir durumdur ve noter’de satis yapilamamaktadir ve engeldir teskil  etmektedir. Son olarak mtv ile eklemek istedigimiz su hususu bilmenizde fayda var, geçmis dönemde mtv borçlarini yapilandirma yapanlar veya taksitlendirenlerde araç satisi yapamaz. Çözümü taksitlerin komple ödenmesi ve aracinizin üzerine herhangi bir taksitlendirilmis mtv borcu olmamasi gerekmektedir. Taksitlendirilmis veya yapilandirilmis  mtv borcu olan araçlarin noter satisi mümkün degildir.

2.) Trafik Cezasi : Trafik cezalari trafikte olan araçlarin yaptiklari kural ihlalleri sonucunda maruz kalindigi cezai yaptirimdir. Trafik cezalarinizin olup olmadigi belli periyotlarda kontrol etmenizde fayda var. Trafik cezasi olan bir araci noter üzerinden satamaz veya alamazsiniz. Bundan dolayi trafik cezasi olan araçlarin satisi noter üzerinden mümkün degildir.

3.) HGS BORCU : Hgs ( Hizli Geçis Sistemi ) borcu geçmis dönemlerde ruhsat sahibine gönderilen bir ceza oldugu için araç alim satiminda noter’de satisa engel teskil etmemekteydi. Fakat 2016 yilindan itibaren HGS cezalari artik sistem üzerinden araç sahibine ve ilgili plakadaki araca islenmektedir. Adiniza veya aracinizin üzerinde HGS borcu olmasi durumunda aracinizi noter üzerinden satamazsiniz. HGS borcu araç satisina engeldir.Güncel HGS borçlarinizi Hgs borç sorgulama  giris yaparak ögrenebilirsiniz.

4.) OGS BORCU : ( Otomatik Geçis Sistemi ) ogs borcu olmasin durumunda araç satisi yapilamamaktadir. Güncel ogs borçlarinizi Ogs borç sorgulama (Ogs Borç sorgulama Suanda Hata Veriyor) giris yaparak plaka’nizi girerek sorgulama yapabilir borcunuzun olup olmadigi kontrol edebilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken nokta, ogs borcunuzun hemen sisteme düsmemesidir. En 4 is günü geçmesi gerekmektedir.

5.) Araç Fenni Muayenesi : Aracinizin güncel muayane tarihi satis yapacaginiz tarihten sonra bitiyor olmasi gerekmektedir. Muayenesi olmayan veya muayene zamani bitmis araçlarin satisi noter üzerinden yapilamamaktadir ve engel teskil etmektedir. Muayene son geçerlilik süresini, 2. ruhsat sayfasinda yani araç bilgilerinin yazdigi sayfada görebilir kontrol edebilirsiniz.

6.) Banka Hacizi Veya Rehini : Araç tasit kredisi kullananlar için bankalar tarafindan gelistirlmis bu sistem su sekilde çalismaktadir. Bankalar tasit kredisi kullandirirken kendilerini garantiye almak için kredi verdikleri araçlara rehin yada hak mahrumiyeti satilamaz serhi koymaktadirlar. Bu hak mahrumiyeti oldugu sürece ilgili araç ikinci bir kisiye noter üzerinden resmi anlamda  satilamamaktadir. Tasit kredisi devam eden aracin  satisi yapilabilmesi için, kalan kredi tutarinin ilgili bankaya yatirilarak aracin banka tarafindan konulan serhin veya rehin kaldirma isleminin yapilmasi gerekmektedir. Rehin kaldirma islemi su sekilde yapilmaktadir. 2010 yilindan önce alinan tasit kredileri trafik tescil subeleri tarafindan konulmaktaydi. Eger siz 2010 yilindan önce tasit kredisi aldiysaniz, bankadan borcu yoktur yazisini alip herhangi bir trafik tescil subesine giderek rehin kaldirma islemini yaptiktan sonra arabanizin satisini noter üzerinden yapabilirsiniz. 2010 yilindan sonra tasit kredisi kullananlar ise herhangi bir evrak almasina veya trafik tescil subesine gitmesine gerek yoktur. Bankalar online haciz sistemi üzerinden araçlarin hacizlerini veya rehinlerini aninda kaldirmaktadirlar. Aracinizin üzerine herhangi bir hak mahrumiyeti haciz, rehin gibi durumlarin olup olmadigini e -devlet sistemine girerek araç sorgulama sekmesinden kendinze ait araç sorgulama yaparak ögrenebilirsiniz.

7.) Araç Üzerinde Hak Mahrumiyeti Haciz : Bazi araçlarin sahiplerinin sirket veya sahis borçlarindan dolayi alacaklilarin mahkeme yolu ile araçlarin üzerine hak mahrumiyeti yani haciz islemi yapilmaktadir. Bu tip durumlarda alacaginizin aracin böyle borçlarinin veya hak mahrumiyetlerinin olmamasi gerekmektedir. Su unutulmamalidirki, noter üzerinden alim satim islemlerinde geçmis döneme ait 1 tl borç olmasi veya herhangi bir kisinin araba üzerinde hak mahrumiyeti olmasi durumunda araç alım satım işlemleri yapilamamaktadir. Aracinizin üzerinde herhangi bir borçtan dolayi hak mahrumiyeti olup olmadigini e-devlet üzerinden araç sorgulama segmesinden sorgulayabilirsiniz.

Araç Devir Ruhsat Islemleri Nasil Yapiliyor ?

Aracinizin satisini noter üzerinden adiniza kayit ettirdikten sonra yani devirini üzerinize aldiktan sonra, size noter’de verilen geçici ruhsat dedigimiz evrakla aracinizi 1 ay boyunca kullanabilir veya diger bir kisiye satis verebilirsiniz. Asil ruhsat basvurusu için yapmaniz gereken ise, ilk olarak araciniza trafik sigortasi yaptirmanizdir. Trafik sigortasi yaptirmadan kesinlikle araciniz trafikte kullanmayin. Trafik sigortasi ile ilgili bir parantez açalim ( Trafik sigortasi yeni kullaniciya devir edilemez satistan sonra iptal olur ) sigorta yaptirdiktan sonra herhangi bir trafik tescil müdürlügüne giderek randevu almadan trafik sigortasini yaptirdiktan sonra Ücretsiz geçici ruhsatinizi ilgili memura vererek asil ruhsatinizi alabilirsiniz.

Plaka Degisikligi Islemleri Nasil Yapilir  Gerekli Belgeler

Burdada yukarida anlattigimiz ruhsat basvuru islemlerine ek olarak bir takim yapilmasi gerekenler farkli islemler vardir. Isterseniz öncelikle plaka degisikligi nasil yapilir ondan kisaca bahsedelim . Araç almak istiyorsunuz ve alacaginiz aracin plakasini ikamet ettiginiz ile çevirmek istiyorsaniz bunun ilk adimi noter’de atilir. Satis islemlerini yapan memur size plaka degisikligi istiyormusunuz diye sorar ve sizde evet istiyorum derseniz plaka degistirme isleminede start vermis olursunuz. Daha sonra ruhsat islemlerinde anlattigimiz gibi zorunlu trafik sigortasi yaptirdiktan sonra, ikamet ettiginiz bölgedeki trafik tescil subesinden plaka degisikligi islemleri ile randevu almaniz gerekmektedir. Randevuyu aldiktan sonra gerekli evraklar ise su sekildedir : 2 yaprak ruhsat asli ve fotokopisi, Trafik sigortasi asli ve fotokopisi, noter satis sözlesmesi asli ve fotokopisi evraklari ile basvurabilir ve plaka degisikligi islemlerinizi yaptirabilirsiniz.

2.el araçlar hakkinda merak ettikleriniz ne varsa Blogumuza bakmanizi öneririz. Oto ekspertizinde tutunda hasar sorgulama ikinci el oto sektörü ile ilgili her türlü sorularinza https://arabanakit.com/blog/  umuzdan ulasabilirisiniz.

Yazimiz size faydali oldugunu düsünüyorsaniz sosyal medyada paylasarak daha fazla kullanicya ulastirarak onlarinda bilgilenmesi ve bilinçlenmesine yardimci olabilirsiniz. Simdiden tesekkür eder güvenli satislar dileriz.

2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri
5 (100%) 1 oy

466 Yorum “2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri

  1. Ugur

    Merhaba yeni çikarilan 2. El oto satisiyla ilgili ekspertiz raporu zorunlu kiliniyor mu araci satarken ?

    • araba Nakit

      Merhaba Uğur bey. Bu konu hakkında herhangi bir zorumluluk yoktur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

HEMEN TEKLİF ALIN