2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri

Bir önceki yillarda oldugu gibi bu yilda araba alım satım  noter devir  masraflarina  zam gelmis durumda. 2018 yılı noter üzerinden  araç satışı yapmak isteyenlerin ödemesi gereken ücretler su sekildedir.

Her sene oldugu gibi bu senede Noter’de araç devir satış islemleri için ödenen ücrete zam gelmis durumda. Geçtigimiz  sene (2017) plaka değişikliği için ödenen ücretin ortadan kaldırılmasından sonra 126 TL tek ücret tarifesi uygulanmaktaydı. 2018 yılı araç satış işlemleri için noter’e ödemeniz gerek tutar ise 181.00 TL olmuştur. Bilgilerinize sunar iyi satışlar dileriz

‘Kamuoyuna Duyurumuzdur.”

Son gelen bilgiye göre Noter’de plaka degistirme ücreti kalkmıştır. Artık  plaka degisimi için noter’e fazladan ücret ödenmeyecektir.

2018 yılı itibari ile araç devir ruhsat ve plaka değişikligi işlemleri tamamen Noter’lere devir edilmistir. Bu konu hakkında daha fazla detayli bilgiye Araç Satis Islemlerinden Yeni Dönem sayfasından ulaşabilirsiniz. Konu güncellendikçe sizlere bilgiler paylasılmaya devam edilecektir

Çok soruldugu için açıklama ihtiyaci hissetik. Araç satış işlemlerinde Noter ücretini kim öder ? diye sorular geliyor. O konuyada açıklık getirelim. Noter’de araç satışı yapılırken tüm masraflari alici ödemektedirSatıcı herhangi bir noter ücreti ödemesi söz konusu degildir bilginize.

 Noter’de Araba Satışına Engel Durumlar ?

Daha öncede oldugu gibi aracınızın satışına engel teskil edecek borçlar veya hak mahrumiyetleri olmamasi gerekmektedir. Bunlar nelerdir ? diye soranlar için madde madde sizler için  hazırladık.

1.) Mtv Borcu : Ilk olarak aracınızın geçmiş döneme ait MTV ( Motorlu Tasitlar Vergisi ) borcu olmamasi gerekmektedir. Mtv borçları geçmiş dönemdeki taksitler satıcıya, gelecek dönemdeki taksitlerde alıcıya aittir. Mtv taksitlerinizin sorgulamasını Gelir Idaresi Baskanliginin web Sitesinden ögrenebilir veya online olarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Aracınızın önceki dönemleri ait Vergi borcu olması araç satışına mani bir durumdur ve noter’de satış yapılamamaktadır ve engel teşkil  etmektedir. Son olarak mtv ile eklemek istedigimiz su hususu bilmenizde fayda var. Geçmis dönemde mtv borçlarını yapılandırma yapanlar veya taksitlendirenlerde araç satışı yapamaz. Çözümü taksitlerin komple ödenmesi ve aracınızın üzerine herhangi bir taksitlendirilmis mtv borcu olmamasi gerekmektedir. Taksitlendirilmis veya yapılandırılmış mtv borcu olan araçların noter satışı mümkün degildir.

2.) Trafik Cezasi : Trafik cezalari trafikte olan araçların yaptıklari kural ihlalleri sonucunda maruz kalındığı cezai yaptırımdır. Trafik cezalarınızın olup olmadığı belli periyotlarda kontrol etmenizde fayda var. Trafik cezası olan bir aracı noter üzerinden satamaz veya alamazsiniz. Bundan dolayı trafik cezası olan araçların satışı noter üzerinden mümkün degildir.

3.) HGS BORCU : Hgs ( Hızlı Geçis Sistemi ) borcu geçmis dönemlerde ruhsat sahibine gönderilen bir ceza oldugu için araç alım satımında noter’de satışa engel teşkil etmemekteydi. Fakat 2016 yılından itibaren HGS cezalari artık sistem üzerinden araç sahibine ve ilgili plakadaki araca islenmektedir. Adınıza veya aracınızın üzerinde HGS borcu olması durumunda aracınızın noter üzerinden satamazsınız. HGS borcu araç satışına engeldir. Güncel HGS borçlarınızı Hgs borç sorgulama  giriş yaparak ögrenebilirsiniz.

4.) OGS BORCU : ( Otomatik Geçis Sistemi ) ogs borcu olması durumunda araç satışı yapılamamaktadır. Güncel ogs borçlarınızı Ogs borç sorgulama (Ogs Borç sorgulama Suanda Hata Veriyor) giriş yaparak plakanızı girerek sorgulama yapabilir borcunuzun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken nokta, ogs borcunuzun hemen sisteme düsmemesidir. En az 4 is günü geçmesi gerekmektedir.

5.) Araç Fenni Muayenesi : Aracınızın güncel muayane tarihi satış yapacagınız tarihten sonra bitiyor olmasi gerekmektedir. Muayenesi olmayan veya muayene zamanı bitmis araçların satışı noter üzerinden yapılamamaktadır ve engel teşkil etmektedir. Muayene son geçerlilik süresini, 2. ruhsat sayfasinda yani araç bilgilerinin yazdığı sayfada görebilir kontrol edebilirsiniz.

6.) Banka Hacizi Veya Rehini : Araç tasit kredisi kullananlar için bankalar tarafindan gelistirlmis bu sistem su sekilde çalismaktadir. Bankalar tasit kredisi kullandırırken kendilerini garantiye almak için kredi verdikleri araçlara rehin yada hak mahrumiyeti satılamaz şerhi koymaktadırlar. Bu hak mahrumiyeti oldugu sürece ilgili araç ikinci bir kişiye noter üzerinden resmi anlamda  satılamamaktadir. Tasit kredisi devam eden aracın  satışı yapilabilmesi için, kalan kredi tutarinin ilgili bankaya yatırılarak aracin banka tarafindan konulan serhin veya rehin kaldırma isleminin yapılmasi gerekmektedir. Rehin kaldırma işlemi şu sekilde yapılmaktadır. 2010 yılından önce alınan taşıt kredileri trafik tescil şubeleri tarafından konulmaktaydı. Eğer siz 2010 yılından önce tasit kredisi aldıysaniz, bankadan borcu yoktur yazısını alıp herhangi bir trafik tescil subesine giderek rehin kaldirma islemini yaptiktan sonra arabanizin satisini noter üzerinden yapabilirsiniz. 2010 yılından sonra tasıt kredisi kullananlar ise herhangi bir evrak almasina veya trafik tescil şubesine gitmesine gerek yoktur. Bankalar online haciz sistemi üzerinden araçların hacizlerini veya rehinlerini anında kaldırmaktadırlar. Aracınızın üzerine herhangi bir hak mahrumiyeti haciz, rehin gibi durumların olup olmadığını e -devlet sistemine girerek araç sorgulama sekmesinden kendinze ait araç sorgulama yaparak ögrenebilirsiniz.

7.) Araç Üzerinde Hak Mahrumiyeti Haciz : Bazi araçlarin sahiplerinin sirket veya sahis borçlarindan dolayi alacaklilarin mahkeme yolu ile araçlarin üzerine hak mahrumiyeti yani haciz islemi yapilmaktadir. Bu tip durumlarda alacaginizin aracin böyle borçlarinin veya hak mahrumiyetlerinin olmamasi gerekmektedir. Su unutulmamalidirki, noter üzerinden alim satim islemlerinde geçmis döneme ait 1 tl borç olmasi veya herhangi bir kisinin araba üzerinde hak mahrumiyeti olmasi durumunda araç alım satım işlemleri yapilamamaktadir. Aracinizin üzerinde herhangi bir borçtan dolayi hak mahrumiyeti olup olmadigini e-devlet üzerinden araç sorgulama segmesinden sorgulayabilirsiniz.

Araç Devir Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

Aracinizin satisini noter üzerinden adiniza kayit ettirdikten sonra yani devirini üzerinize aldiktan sonra, size noter’de verilen geçici ruhsat dedigimiz evrakla aracinizi 1 ay boyunca kullanabilir veya diger bir kisiye satis verebilirsiniz. Asıl ruhsat başvurusu için yapmaniz gereken ise, ilk olarak araciniza trafik sigortasi yaptirmanizdir. Trafik sigortasi yaptirmadan kesinlikle araciniz trafikte kullanmayin. Trafik sigortası ile ilgili bir parantez açalim ( Trafik sigortasi yeni kullaniciya devir edilemez satistan sonra iptal olur ) sigorta yaptirdiktan sonra herhangi bir trafik tescil müdürlügüne giderek randevu almadan trafik sigortasini yaptirdiktan sonra Ücretsiz geçici ruhsatinizi ilgili memura vererek asil ruhsatinizi alabilirsiniz.

Plaka Değişikligi Işlemleri Nasıl Yapılır  Gerekli Belgeler

Burdada yukarıda anlattığımız ruhsat başvuru işlemlerine ek olarak bir takım yapılması gerekenler farklı işlemler vardır. İsterseniz öncelikle plaka değişikliği nasıl yapılır ondan kısaca bahsedelim . Araç almak istiyorsunuz ve alacaginiz aracın plakasini ikamet ettiginiz ile çevirmek istiyorsaniz bunun ilk adimi noter’de atilir. Satış işlemlerini yapan memur size plaka degisikligi istiyormusunuz diye sorar ve sizde evet istiyorum derseniz plaka degistirme işleminede start vermis olursunuz. Daha sonra ruhsat işlemlerinde anlattığımız gibi zorunlu trafik sigortası yaptırdıktan sonra, ikamet ettiginiz bölgedeki trafik tescil şubesinden plaka değişikliği işlemleri ile randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu aldıktan sonra gerekli evraklar ise şu şekildedir : 2 yaprak ruhsat aslı ve fotokopisi, Trafik sigortası aslı ve fotokopisi, noter satış sözleşmesi aslı ve fotokopisi evrakları ile başvurabilir ve plaka değişikliği işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

2.el araçlar hakkında merak ettikleriniz ne varsa Blogumuza bakmanızı öneririz. Oto ekspertizinde tutunda hasar sorgulama ikinci el oto sektörü ile ilgili her türlü sorularınıza https://arabanakit.com/blog/  umuzdan ulaşabilirisiniz.

Yazımız size faydalı olduğunu düşünüyorsanız sosyal medyada paylaşarak daha fazla kullanıcya ulastırarak onlarında bilgilenmesi ve bilinçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür eder güvenli satışlar dileriz.

2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri
4.4 (87.27%) 22 oy

496 Yorum “2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri

 1. araba Nakit

  Merhaba Şükrü bey. Satışı yapabilirsiniz

 2. Şükrü

  Merhaba Aracı 1hafta önce satışını aldım sigortasını yaptırmadım tekrar Satış yapabilirmiyim

 3. araba Nakit

  Yeniden satış yapmanız gerekiyor.

 4. M.ali

  Devrini alırken araba plakasını değiştiremedim plaka başka ile ait şimdi değiştirmek istesem olur mu?

 5. araba Nakit

  Merhaba Aydın bey. Noter’de yeni plakanız belirlendiği için böyle bir durum yaşanması söz konusu değil.

 6. aydın

  plaka değişikliğinde sigorta işlemi yaptırmak için eski plaka üzerine mi siorta yaptıracız yeni plaka olmadan nasıl sigorta yaptıracız selamlar

 7. mehmet

  eski çıkma plaka almıştım.eski plakayı takip eden cezayı yazmış yanlışlıkla memur.düzeltildi çok şükür

 8. mehmet

  Birde MTV yi 3 taksit ödedim.Alakasız ama aklıma başka birşey gelmiyor.

 9. mehmet

  teşekkürler, ilk aldığımda eski aracımın ogs si ile geçmiştim.kabul etmemiş, 22 lira faizle borc gözüküyor benim aldığım 3 nisanda. Bu olamaz gibi geldi ama. salı günü noteri ve bulunduğum yerdeki trafik tescil yerini arayacağım. EGM yazınca aklıma birşey gelmedi.

 10. araba Nakit

  Merhaba Aydın bey. Satışta rehin koydurabilirsiniz fakat onun sabit bir ücreti yok

 11. araba Nakit

  Aracı aldıktan sonra sigorta yaptırmadan satabilirsiniz.

 12. araba Nakit

  Merhaba Mehmet bey. Sizden önce olan rehin aracı siz satın aldıktan sonra geçersiz sayılır. Sizinle alakalı bir borçtan dolayı rehin konulmuş olabilir.

 13. araba Nakit

  Merhaba onur bey. Ewet olur

 14. onur

  kimlik yerine ehliyet geçerli olur mu?

 15. mehmet

  Merhaba,
  Aracı 3 nisanda plakada değiştirip aldım. e devlette dolaşırken 31 mart tarihinde (benim 3 nisanda yeni aldığım değiştirdiğim plaka ve tescil no da gözüküyor) noter tarafından engel olduğu görünmekte. Rehin detay Yazısı şu şekilde
  EGM Noter -14. Gebze Noter
  Acaba benden önceki sahibinin 800 lira civarı hgs borcu varmış.ondan olabilir mi?
  benim rehin olacak kredim yok

 16. eylul

  merhaba yenı bır arac alacagım fakat uzerıme aldıktan hemen sonra satısını yapacagım zorunlu sigorta yaptırmak zorundamıyım aracı aldıkta hemen sonra

 17. aydın

  merhaba senetli araba satacağız noterde satış sırasında ruhsata ipotek koydurabilirmiyiz ve ücreti nedir

 18. Hanzala

  Çok sağolun teşekkürler

 19. araba Nakit

  Aracın üzerine herhangi bir haciz vs yoksa sorun olmaz

 20. araba Nakit

  Merhaba ayla hanım. Satıştan sonra herhangi bir zaman aralığı zorunlu değil trafikte kullanmayacağınız için. Fakat tavsiyem trafik sigortasını yaptırmanızı öneririm

 21. araba Nakit

  Aleyküm Selam Hanzala Bey. Vekalet verilirken vekalette şöyle bir madde vardır. Aracı istediği kişiye istediği bedele satmaya ve bedelinin tamamını teslim almaya vekil ediyorum. Bu durumda aracın bedelini verebilirsiniz.

 22. Ayla

  Ben eski (klasik) bir araba almak istiyorum galeriden ama aracı birkaç ay kullanmayacağım ve trafiğe çıkmayacağım. Noterde devir işlemini yaptırdıktan sonra kaskoyu yaptırmak için bir zaman sınırlaması var mıdır? Mesela ben dört ay sonra ancak aracı kullanmaya başlayacağım trafiğe çıkmamak koşuluyla garajda durabilir mi? Teşekkürler

 23. Hanzala

  Selamun aleyküm,
  Önümüzde ki günlerde bir araç almayı düşünüyorum.Yalnız aracın sahibi yurt dışında olduğu için vekaleti yeğeninin eşine bırakmış. Araçla ilgilenen kişi ise araç sahibinin yeğeni. Soruma geliyorum. Noterde satış yapıldığında benim parayı vekalet verilen kişinin hesabına atmam gerekir değil mi?
  Yeğeni kendi hesabına parayı isterse ne parayı ona atmam doğrumudur?
  İlginize teşekkürler

 24. Mustafahan

  Araç satışı alacağım araç sahibinin bağkur borcu var satışı engeller mi?

 25. araba Nakit

  Merhaba Ali bey. Aracınızın plkasıı değişebilmesi için yeniden satış yaplasınızı veya plakanızın kaybolmasından dolayı trafik tescile başvurmalısınız

 26. ali

  merhaba
  aracı üstüme aldıktan 1yıl sonra kasko yapmak istedim aracımın plakasının kara listede olduğunu söylediler( pert kaydı olmadığı halde) plakamı değiştirmem mümkün mü? şartlar nelerdir? Yardım için teşekkürler

 27. araba Nakit

  Ahmet bey geçici sigorta diye bir sistem bulunmuyor malesef. Size tavsiyem sigorta yaptıracağınız acente ile daha önceden iletişime geçmek ve satıştan sonra sözleşmeyi göndererek trafik sigortanızı yaptırmanız olmalıdır.

 28. Ahmet Canarslan

  Merhabalar …Ben başka bi şehirden araç almaya gideceğim ben sigortamı kendi memleketimde yaptırmak istiyorum .. Aracı noterden devraldıktan sonra geçici ruhsatla beraber geçici sigorta gibi bişey oluyor mu ?? Yani arabayı alıp memleketime gelene kadar ki sigortasız süre nasıl oluyor..??? Teşekkürler…

 29. araba Nakit

  Merhaba Ahmet doğrudur satabilirsiniz.

 30. Ahmet demirçal

  Cekme belgesiyle aldigim araci cekme belgesiyle satabilurmiyim tsk.

 31. araba Nakit

  Merhaba Uğur bey. Bu konu hakkında herhangi bir zorumluluk yoktur

 32. Ugur

  Merhaba yeni çikarilan 2. El oto satisiyla ilgili ekspertiz raporu zorunlu kiliniyor mu araci satarken ?

 33. araba Nakit

  Merhaba Ayhan bey. Araç satış işlemlerinin notere geçmesi ile alakalı detaylı bir yazı hazırlıyorum en kısa sürede sizler ile paylaşılacaktır.

 34. ayhan cemal

  iyigünler yorumlarınızı okuyorum ama suna kafam takıldı bütün işlemler notere aktarıldı plaka değişikliğinde de ruhsatımızı noterden almıyacakmıyız

 35. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey. Annaneniz eğer okuyup yazabilecek ve imza atabilecek durumda ise alabilirsiniz.

 36. araba Nakit

  MErhaba Osman bey. Malesef aracınızı satmakdan önce plaka işlemleri için tescil bürosuna başvurmanız gerekiyordu.

 37. Osman aydin

  Merhabalar , aracimi sattım plaka değişikliği ibaresi ile yarın araç alacağım, önceki plakami alabilir miyim? Noter şansına ne çıkarsa dedi. Eski plakamı almak için ne yapmam lazım?

 38. Mustafa

  Annanemin uzerine arac almak istiyorum 2.el ama 82 yasinda sorun olurmu acaba benim borcum oldugu icin alamıyorum kendi uzerime bilgilendirirseniz cok sevinirim iyi aksamlar

 39. araba Nakit

  Merhaba Sadık bey. Kendi trafik sigortanızı yaptırdıktan sonra plaka işlemleri için başvuru yapabilirsiniz.

 40. SADIK

  Merhabalar
  Ben aracın satışını noterden alırken plaka değişikliği talebinde bulundum. Satıcının sigortasından 15 gün faydalanma sürecinde trafik tescile başvurarak plaka değişikliğini gerçekleştirebilir miyim yoksa kendi sigortamı yaptırdıktan sonra mı plaka değişikliği için başvurmalıyım.
  Teşekkür ederim.

 41. araba Nakit

  Merhaba Murat bey. Geçmiş döneme ait olduğu için satıcının bu borcu ödemesi gerekir fakat bazı satıcılar Ocak ayı çıkmadığı için alıcı Mtv tutarını talep edebilmektedirler. Aracın geçmiş döneme ait herhangi bir borcu var ise, noterde satış yapılamaz.

 42. araba Nakit

  Merhaba Varpa. Ötv li araç satışı hakkında Engelli Araç Satışı sayfasına gözt atabilirsainiz.

 43. Rasit huz

  Peki tsk ederim baktim herhangibir mahrumiyet gorunmuyor sanirim satisa engel bi durum olmuyor

 44. araba Nakit

  Merhaba Raşit bey. Bu tip durumlarda e devlet üzerinden Adıma Tescilli Araç Sorgulama sayfasına bakarak aracınızın üzerine her hangi bir hak mahrumiyeti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 45. Rasit huz

  Merhaba iyi gunler arabami satmak istiyorum aracimin hicbir borcu yok ama ogrencilik doneminden aldigim ogrenim kredisi borcum bulunmakta bu borc arabami satmama engel teskilat edermi sayet ediyor ise yapilandirma yoluna gitsem aracimi satabilirmiyim

 46. Varpa Lavas

  Merhaba, ÖTV muafiyeti ile alınmış olan bir aracı 5 yıllık satış engeli süresi bittiği için sahibinden devralacağım. Şu anda muaf olunan MTV ne olacak, araç bana devrolduktan sonra ben mi ödeyeceğim? Devir işlemini Şubatta yaparsak sadece MTV 2. taksiti mi ödeyeceğiz? Yanıtlarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 47. Murat

  Merhabalar 29.01.2018 tarihinde 2. El araç alacağım. Bu aracın 2018 ocak ayı vergisi ödenip ödenmediğini bilmiyorum. Diyelimki ödenmemiş ise aracı alırken bu borcu satan kişi benden talep edebilir mi? Veya bu vergiyi kimin ödemesi gerekir.

 48. ercan

  merhaba ben 2. el bir araç aldım ve noterde satışını alırken plaka değişikliği olacağını söyledim sonra sigortamı yaptırdım trafikten randevu alıpta plaka değişimi yapılacağını öğrendim fakat bulunduğum ilçedeki randevular dolu.başka bir emniyet müdürlügünden randevu alsam bulunduğum ikametin plakasınını verirlermi sorun cıkarmı öğrenmek istediğim bu?

 49. araba Nakit

  Ercan bey 1 Ocak 2018’den itibaren Mtv borçları araç satışına ‘’Engel’’dir. İlgili Mtv borcunu ödemen aracınızın satışını yapamazsınız.

 50. ercan

  merhaba ben 1 ocak-31 ocak 2018 arasında arabamı satacağım . ocak ayı vergisini ödemeden noterde satış verebiliyormuyum?

 51. Durmuş

  Teşekkür ederim yardımlarınız için.
  İyi akşamlar dilerim.

 52. araba Nakit

  Durmuş bey takdir edersinizki bazen gönderim ile alaklı problemler olabilmektedir. Bazen sistemde sigorta yapıldığı görünmüyor veya ruhsat basım sırası size gelmemiş olabiliyor veya ruhsatınız postaya verilmiş size ulaştırılmamış olabiliyor. Bu tip durumlar yaşamamak adına herhangi bir trafik tescile giderek 10 dakika içinde ruhsatınızı teslim alabilir veya durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 53. Durmuş

  Sigortamı yaptırdım, aracın noter işlemlerinin bitiminin hemen ardından. Ruhsat posta yoluyla eve gelmeyecek mi ? Gidip tescil bürosundan mı almam gerekli? Çünkü burada başka bir arkadaş daha önce de böyle bir soru sormuş, ruhsatım 20 gün sonra posta yoluyla evime ulaştı yapmam gereken başka bir şey var mıdır diye siz de yoktur yazmışsınız. Yardımlarınız için teşekkürler

 54. araba Nakit

  MErhaba Berkay bey öncelikle hayırlı olsun. Mevcut aracın satışını verdiğinizde sigortanız iptal olacaktır fakat mevcut sigorta poliçeinizin primini yeni alacağınız aracınzda kullanabilirsiniz.

 55. araba Nakit

  Merhaba Durmuş bey. Trafik sigortanızı yaptırdıktan sonra dilediğininiz tafik tescil bürosunda asıl ruhsatınızı alabilirsiniz.

 56. Durmuş

  Merhaba,

  Geçtiğimiz ay ikinci el bir araç sahibi olduk. Geçici tescil belgesinin üzerinde 15 gün içinde trafikten alınmazsa beyan edilen adrese gönderilecektir yazıyor. 15 gün geçti fakat adrese ruhsat gelmedi. Sanıyorum yeni düzenlemede ruhsatlar eve de teslim ediliyor. O yüzden ben de gidip almadım fakat kafam karıştı. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

 57. Berkay

  Merhaba kısmet olursa araç alacağım kendime yalnız arabanın trafik sigortasının bitmesine daha 9 ay var ben aracı noterde üstüme aldıktan sonra tekrar sıfırdan trafik sigortası yaptırmam gerekiyor mu? Teşekkürler

 58. araba Nakit

  Merhaba Hasan bey. Devir etmek ile satış yapmak aynı şey bilginize..

 59. Hasan

  Merhaba,

  Babamın adına sıfır araç satın almıştık. Kredisi bitmek üzere ve babam aracı bana devretmek istiyor. Satış değil, aile içi devir. Sorum ise, zorunlu trafik sigortası devam eder mi, yoksa yenileyecegim zamanı bekleyip mi devir işlemlerini yapmalıyım. Birde ruhsat ismi değişince kasko ve sigortadan aldığımız kazasizlik indiriminden yararlanabilir miyiz hala?

  Teşekkürler

 60. Selim

  7500 tl kasko değeri olan aracı 7000 tlye satmış gibi gösterebilir miyim belli bir kriteri var mı bir de hususi satılacak dediğim gibi fatura falan kesilmeyecek para da elden alıncak bir sorun olmaz di mi?

 61. araba Nakit

  Merhaba Selim bey. Kasko bedeli değilde aracı sattığınız tutarı yazdırmanızı öneririm. Diğer sorunuza gelicek olursak aracınızı sattıktan sonra sigortalarınız iptal olacak ve kullanmadığın kalan tutarı iade alacaksınız.

 62. Selim

  Selamlar,hususi olarak araç satışı yapcam bedel olarak kasko değeri ne çıkarsa onu mu yazdırmalıyız bir de ben aracımı sattıktan sonra benim yaptırdığım trafik sigortası iptal olup kalan bedel kredi kartına geri mi iade edilecek?

 63. araba Nakit

  Merhaba Mahmut bey. Araç üzerine konulan her türlü hak mahrumiyeti satışa engel teşkil etmektedir.

 64. araba Nakit

  Merhaba ışıl hanım. Plaka değişikliği yapılmadan aracınızın satışını verebilirsiniz.

 65. araba Nakit

  MErhaba Engin bey. Trafik sigortası yapılıp asıl ruhsatı trafik tescilden aldıktan sonra yapabilirsiniz.

 66. Engin

  Merhaba benim sorum şu.
  Araç alacağım alacağım araç sigortasız ve şahsın üzerine değil yani noter satışı yapılmış fakat zamanı dolmuş ruhsat çıkarılmamış şimdi ben bu aracı nasıl üzerime alabilirim sağolun

 67. Işıl

  Merhaba. Başka ile ait plakalı araç aldim. Noterde satış yapılırken plaka değişecek dedik. 1 hafta oldu ve plaka değiştirmek için birşey yapmadık. Şimdi araci başka bir ilde yaşayan birine satmak istiyorum. Plakayı değiştirmeden,noterin verdiği geçici belgeyle satışı yapabilirmiyim.alacak kisi araç plakasini kendi ikametine göre değiştirmek istiyor.

 68. serdar

  Merhaba Noter devriyle aracı 1 ay içinde üstüme almadan satacağım peki trafik sigortası yaptırmadan kaç günde satış vermeliyim? Bir süresi varmı onunda

 69. mahmut

  Selamlar aracımı satıcam fakat bu zamana kadar hiç haberim olmadan aracın 2002 yılından üzerinde ihtiyadi tedbir kararı konmuş,sebebini bilmiyorum hakkımda bir dava da yok tedbiri kaldırmak şart mı satmak için?

 70. araba Nakit

  Doğrudur satabilirsiniz.

 71. serdar

  Noter satış evrağıyla aracı yeni ruhsat çıkarmadan başkasına 1 ay içinde hemen satabilirmiyim ?

 72. araba Nakit

  Öncelikle başınız sağolsun. Sorunuza gelirsek veraset işlemlerini halletmeniz gerekiyor. Daha sonra aracı trafikten çekerek çekme belgeli olarak satabilirsiniz.

 73. mustafa ali

  Merabalar.2015 haziranda babam rahmetli oldu.ve babamin uzerinde 1 arac var ve bu aracin sigortasi subat 2016 da viseside yni bitti.simdi biz bu araci baskasina satmak istiyoruz.baskasina devrini gerceklestiemek icin ne yapmamiz lazim.vizesiz sigortasiz bu islemleri yapabiliyomuyuz.bilgilendirirseniz sevinirim.hayirli gunler.

 74. araba Nakit

  Merhaba Ensar bey. Diğer yapılandırılmış vergi borçlarınızdan dolayı aracınızın üzerinde haciz var ise satışı yapamazsınız.

 75. Ensar

  Merhaba. 2011 model opel astra aracımı satmak istiyorum. Hacizli Vergi borcu var ancak kapatmak istediğimde diğer yapılandırılmış vergi borçlarımı da ödemem gerektiğini aksi halde hacizin kaldırılmayacağı söylendi. Doğru mudur veya bir çıkış yolu var mıdır?

 76. araba Nakit

  Merhaba Figen hanım neden trafik şubesinde bıraktınız ? plaka değişikliğinden dolayımı ?

 77. Figen

  Merhaba yeni arac aldim, noterden satis sozlesmesini, gecici ruhsati aldim. Daha sonra bu belgeleri trafik subede olusturulan dosyada biraktim. Satis sozlesmesinin benim elimde bir ornegi yok. Olmasi gerekir mi ?

 78. araba Nakit

  Merhaba Semih bey. İkamet adresiniz nerede ise oradan plaka alabilirsiniz.

 79. Semih Baran

  Merhaba Kocaeli’den araç alacağım.Ordu’da ikâmet ediyorum.Memleketim Samsun’dan plaka alabilir miyim?

 80. araba Nakit

  MErhaba Nihan hanım. Nüfusta gözüken soyisim ile kimlikteki uyuşuyorsa sorun olmayacaktır.

 81. araba Nakit

  Merhaba Meryem hanım. Tabiki alabilirsiniz fakat size tavsiyem 6 ay beklemek yerine o borcu kapatıp aracı satın almanız olacaktır.

 82. meryem

  merhaba ben çalıştığım işyerindeki patronumun arabasını almak istiyorum bankaya 6 aylık borcu var borcunu kabul ederek arabayı alabilirmiyim birde benim ilk arabam olacak ne kadar ücret öderim plakasının değişmesini istemiyorum

 83. araba Nakit

  Merhaba Gökhan bey. İkamet adresinizdeki trafik tescil bürosundan işlemleri yaptırmanız gerekmektediir.

 84. araba Nakit

  Merhaba Murat bey. İlk olarak ikamet adresinizdeki trafik tescile gidin. Trafik sigortası satıştan sonra geçerliliğini yitirmektedir.

 85. gökhan

  Merhaba bır hafta sonra bır arac alacagım ıstanbulda yasıyorum ıkametım burda alacagım aractap lakası 34 ıle baslıyor ben yınede degıstırıp ozel plaka almak ıstıyıorum yanı ısım harflerı gıbı yınede degısıklık yapabılırmıyıım ve asıl sorum su benım ıkametım umranıyede alacagım plaka kadıkoy trafık tescılde gozukuyor harf serısı ıllakı noter sonrası umranıyedenmı almak zorundayım kadıkoydende alabılırmıyım tesekkurler….

 86. araba Nakit

  Merhaba Bedirhan bey. Bursa’da yaşayıp 06 plaka alamazsınız. 1 ay içerisinde plaka değişikliği işlemlerini yapmanız gerekmektedir. 1 ay sonunda plaka değişikliği yapılmazsa araç aynı plaka ile tescil edilecektir.

 87. araba Nakit

  Merhaba Ekrem bey. Eşiniz adına araç almak istiyorsanız eşiniz size araç satış vekalet vermesi gerekmektedir. Araç satış vekaleti hakkında paylaşacağım sayfaya bakabilirsiniz.

 88. Ekrem LOKMAN

  Merhabalar,
  Şehir dışından Eşimin üzerine araba almam gerekiyor. Eşim işi nedeniyle araç satış işlemi için gelemiyor, aracı ben almaya gideceğim. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 89. Bedran

  Bursada çalışıyorum istanbuldan araç alıcam ama plakanın ikamet ettiğim ankara plakalı olmasını istiyorum. Devri aldıktan sonra plaka değişikliği istiyorum deyip bursada 06 yapabilirmiyim ? Yapabilirsem nasıl bi yol izlemeliyim. Yapamazsam eğer nekadar süre içinde plakayı almalıyım. Almazsam ne olur? Yada aynı plakayla kalsa sonra ben değiştirsem nekadar ücret öderim ? Ve izleyeceğim yol nasıl olmalı? Teşekkür ediyorum şimdiden

 90. araba Nakit

  Merhaba Nevzat bey alabilirsiniz.

 91. Mrblar arkadaştan araç alcam ama kişi aracı aldığından beri sigorta yaptırmamış 5 aydır kullanıyorum bu şekilde satış alabilirmiyim

 92. Murat Y.

  Merhabalar

  Arkadaşlar dün ilk defa araç sahibi oldum. Noterde gerekli işlemleri yaptık. Araç satış sözleşmesi ve geçici trafik tescil belgemi aldım. Noterde plaka değişikliği için talepte bulundum.
  Ben bu belgelerle bağlı bulunduğum ilçenin emniyetine gidip başvurumu yapmalıyım? Birde aracın mevcut plakasıyla benim adıma ruhsat çıkacak mı? Trafik sigortası satıştan sonra 15 gün geçerli diye duydum.Trafik sigortam olmadan plaka değişikliği olur mu? Desteğinizi rica ederim.

 93. araba Nakit

  Merhaba İbrahim bey. Ortalama 3 satış yapabilirsiniz.

 94. araba Nakit

  Merhaba Ömer bey. Banka hacizli alınan araçlarda malesef o risk var. Yapacağınız işlemleri banka yolu üzerinden iligli kişi ve plakayı belirterek yaptırısanız bir nebze riski azaltabilirsiniz.

 95. araba Nakit

  Merhaba İbrahim bey. Herhangi b ir sorun olmaz vekaletle satış yapabilirsiniz. Daha fazla detay için paylaşacığım sayfaya göz atabilirsiniz Araç Satış Vekaleti

 96. araba Nakit

  Merhaba İsmail bey. Asıl belge derken neyi kast ettiler bilemiyorum ama sanırım aracın ruhsatı Tokat’ta basılmış ve ordan gelmesini beklemeniz gerektiğini söyhlemiş olabilirler.

 97. araba Nakit

  Merhaba Emre bey. Trafik sigortası olmadan aracı satabilirsiniz.

 98. emre a

  merhaba
  29.09.2017 tarihinde zorunlu trafik sigortam bitiyor.fakat aracın satışını 4 -5 gün sonra verebileceğim .arada kalan süre içerisinde satışı yapabilmemiz için sigorta yapmam gerekli midir ?
  zaten 2 günü hafta sonuna denk geliyor.sigorta olmadan satış yapılmaz mı ??

 99. İsmail

  Merhaba 2. El aracimi tokattan aldim 20 gun oldu yaklasik 10 gun oncede sigortasini yaptirdim suan karstayim ruhsat adresime gelmedi sigorta ve gecici tescil belgesiyle kars trafik subeye gittim asil belgeyi getirmen lazim dediler bisey anlamadim bu isten

 100. ibrahim

  mrb antalyadan bir arac alacagim,vekalet alsam memlekete gidince baskasina devir yapabilirmiyim,ve vekalet yada devir alirsam memleketime yani adanaya gidince sigortayi yaptirsam olurmu yolda bir sikinti cikarmi ?

 101. Ömer SAĞIR

  Merhabalar ;

  Banka hacizli araç almak istiyorum fakat alacağım kişiye bu parayı yatırmaktan korkuyorum. hacizli iken aracın hacizi kalktıktan sonra Ömer ….. kişisinindir diye noterde bir sözleşme yapılabilir mi

 102. Ibrahim

  Bir yıl içersinde kaç adet satış verebilirim böyle bir sınır varmı

 103. araba Nakit

  Merhaba Orhan bey. Plaka değişikliğinde zaten ruhsat değişeceği için önce muayene ve bahsettiğiniz işlemleri yaptırıp daha sonra plaka ve ruhsat değişim işlemleri için başvuru yapın.

 104. Orhan er

  İkinci el kamyonet almak istiyorum ancak araca plaka değişikliği yaptiricam ve seyyar tente işletmek istiyorum aldigim aracın muayenesi de 1 ay kalmış bitmesine aracıma seyyar tente takip projesiyle birlikte muayeneye goturursem plaka değişikliği yapmadan önce muayenesi yenilenmiş olurmu trafik yeni ruhsata tente ve yeni muayene tarihinimi yazar yoksa plakayı değiştirdikten sonra tekrar mi ruhsat değiştirmek gerekli.

 105. araba Nakit

  Merhaba Halil bey. Hayır herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

 106. araba Nakit

  Merhaba Alper bey. Satışı almadan önce ikamet adresinizi değiştirmiş olsaydınız o zaman Eskişehir plakasına çevirebilirdiniz.

 107. araba Nakit

  MErhaba Celal Bey verebilirsiniz.

 108. Halil

  Merhaba aldigim aracin noterde islemleri bitti. Sigortasini yaptirdim trafik subeden ruhsat cikartacagim. Trafikte ruhsat icin para odeyecekmiyim?

 109. Alper

  Merhaba,ikinci el araç aldım.plaka 07 ben ise Ankarada ikamet etmekteyim fakat Eskişehir plaka almak istiyorum,, satış sözleşmesindeki adresim Ankara yazıyor fakat ikametgah degistirerek Eskişehir plaka alabilirmiyim ?

 110. Celâl

  Aracı min muayne si var sigortası bitti satış verebilir mim

 111. araba Nakit

  Merhaba Nihan hanım. Aracınızın devrini alabilmeniz için kimlik bilgileriniz doğru olsun yeterlidir.

 112. Nihan

  Merhaba, 2. El araç satın almak üzereyim nufüs cüzdanımda evlendikten sonraki soyadım tc kimlik numaram yazıyor ama ehliyetindeki soyadım evlenmeden önceki. Noterde sorun yaşar mıyım?

 113. Nihan

  Merhaba, 2. El araç satın almak üzereyim nufüs cüzdanımda evlendikten sonraki soyadım tc kimlik numaram yazıyor ama ehliyetindeki soyadım evlenmeden önceki. Noterde sorun yaşar mıyım?

 114. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey.Sanırım bilgi karışıklıüı var. Çekme belgeli aracın plakası ve ruhsatı olmaz. Siz aracı çekme belgeli satın alırsınız daha sonra ruhsat ve plaka işlemlerinizi bağlı olduğunuz trafik tescilde yaptırırsınız.

 115. mustafa

  Iyi gunler 2.el araç alacağım satan kişi çekme belgeli olduğunu plaka ruhsat olduğunu yalnızca plaka basılması gerektiğini belirtiyor bu durumda plaka nasıl ve nereden basılır Teşekkürler şimdiden

 116. Nuriye

  İstanbuldan aldığımız 34 plaka kamyonu geçici belge ile Eskişehire getirdik 26 plaka ve ruhsat alacaktık fakat 34 plaka Maliyeye bildirmemış trafikten çekilmemiş plaka değişimi için olan 30 günü geçti şimdi ne yapmamız lazım Eskişehir trafik tescilden ruhsatimiz ve palakamiz çıkarmı

 117. Nuriye

  Çok teşekkür ederim.

 118. araba Nakit

  1 ay sure gecti ise araciniz ayni plaka ile tescil edilir. Bu durumda plaka degisikligi yapilamaz

 119. Nuriye

  Araç tesciline ilişkin geçici belge aldık kamyonu bazı sebeplerden dolayi palaka değişimi için olan 30 günlük müracaat süresini aştık şimdi ne olacak eski palakadan nasıl devam.edeceğiz. ruhsat a eski plaka mi işlenecek bir sıkıntı çıkarmı

 120. araba Nakit

  Merhaba Sinan bey. Yurt disindan herhangi bir tandigina vekalet gondermesi gerekiyor ruhsat sahibinin.

 121. araba Nakit

  Merhaba Nuriye hanim. Noter satis sozlesmeniz ile nakil vasitalari vergi dairesine giderek kaydinizin yapilmasi gerekmektedir.

 122. Nuriye

  Merhaba 2014 model kamyon aldık geçici belge ile geldik sigorta yapıldı sonra bir çok tadilatdan geçti TSE muayene herseyi tamam bu süre içinde plaka değişimi istemiştik noterden tam trafik tescil de ruhsat ve plaka işlemleri yapılırken aracın eski palakasinin maliyeye bildirilmedigini söyledi yeni plakayı alamadik o gün son gün dü ve bayram tatili girdi 10 gün mesai sonrası gideceğiz trafik tescil e ne yapmamız lazım eski plakadan sa nasıl bir yol izleyeceğiz lütfen yardım

 123. sinan sedef

  Merhabalar. Araç satışı yapmak istiyorum fakat ruhsat sahibi yurt dışında. Satışı yapabilmem için hangi belge işlemleri gerçekleştirmem gerekiyor?

 124. araba Nakit

  Merhaba Enes bey. Mtv ler 2 taksitle ödendiği için sizin aldığınız döneme denk gelmediyse ödenmesi Zorunlu değildir.

 125. Enes yakut

  Merhaba ben 04.05.2017 tarihinde araç eldım. 2017 2.dönem mtv taksit borcu benm üzerimdé görünüyor bu borç satıcının ödemesi gerekmezmiydi

 126. araba Nakit

  Merhaba Hakan bey. İstediğiniz zaman yapabilirsiniz.

 127. araba Nakit

  Merhaba Sertaç bey. Aracınızın satışını verebilirsiniz fakat asıl ruhsat çıkarmanız gerekecek. Bu durumda aracınıza sigorta yaptırmalsınız.

 128. araba Nakit

  Merhaba İlhan bey. Eski trafik sigortasının herhangi bir geçerliliği olmadığı için trafik kazasında veya polis kontrolünde sorun olacaktır.

 129. Merhaba iki hafta önce üzerime aldığım aracımın satışını ne kadar süre sonra yapabilirim ya da bunun bir süresi var mıdır?

 130. Sertaç

  İyi günler. Yeni araç aldım ve eski aracımın satışını babama verdim. Sigortamı yeni aracıma devredebilmek için. Ancak babam sigorta yapmadı aracı kullanmadığımız için. 4 ay oldu. Şimdi satmak istiyoruz. Sigorta yaptırmadan satış yapabilir miyiz? Teşekkürler

 131. İlhan

  Merhaba. Şehir dışından araç alacağım. Bana yüksek sigorta çıkacağı için babamın üstüne olacak. Aracı almaya babam gelemeyecek. Ben üstüme alsam bulunduğum şehre dönene kadar sigortasız kullanmada sorun olur mu?

 132. araba Nakit

  Ahmet bey trafikte aracınızı kullanacaksanız hemen yaptırmanız gerekmketedir.

 133. Ahmet

  Araç devir işlemlerini yaptıktan sonra sigorta ne kadar zamanda yapılması gerekir

 134. araba Nakit

  Merhaba Taner bey sanırım biraz kafanız karışmış. Noter satışı 15 gün geçerli ne demek onu anlamadım eğer geçici ruhsatın geçerlilik süresini soruyorsanız 1 ay süresi vardır. Sigorta olayına gelincede trafik sigortası satış olduktan sonra yeni kullanıcıya aktarılamaz veya yeni kullanıcı o sigortadan hiç bir şekilde yararlanamaz.

 135. Taner

  Merhaba aracı 10 gün önce aldım noter satışı 15 gün geçerli dendi siz 1 ay yazmisiniz hangisi doğru eski sahibinin sigortası 1 ay mi geçerli kafam karisti

 136. araba Nakit

  Merhaba Erkan bey. Trafik sigortasını yaptırmadan 1 ay içerisinde üzerinize tekrar alabilirsiniz.

 137. Erkan

  4 gun once arac aldim aracın satış tescilini ağbimin üzerine aldik araci kendi üstüme daha alamadim ne kadar suresi var arabayı üzerime almam icin sigortada yapilmadi

 138. araba Nakit

  Merhaba Mert bey. Satışa engel teşgil etmeyecektir.

 139. araba Nakit

  Merhaba Rasim bey. Plaka değişikliği başvurusu için 1 ay süreniz olacaktır.

 140. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey resmi tatillerde Noterler kapalı olduğu için malesef araç satışı yapamazsınız.

 141. Mert

  Merhabalar, araç eşimin üzerine ve ruhsatta eşimin kızlık soyadı yer alıyor. Ruhsatta eşimin yeni soyadının yazmaması, araç satışına engel midir? Araç satışından evvel yeni ruhsat çıkarmamız gerekir mi? Teşekkürler.

 142. Rasim

  İkinci el araç satın alırken noterde plaka değiştirmek istiyorum desem, hemen o gün mü başvurmam gerek yoksa memleketime bir iki gün sonra döndülimde halledebilir miyim?

 143. Mustafa

  Araç alacağım fakat önümüzdeki hafta pazartesi 9 günlük bayram tatiline giriyor, mesai dışı satış mümkün değil midir?

 144. araba Nakit

  Merhaba Sabiha hanım. Sadece araç üzerine olan borcu kapatmanız yeterli olacaktır.

 145. araba Nakit

  Aynı plaka ile araç tescil edilir.

 146. Mehmet Dağ

  Diyelim ki noterden araç plakası degisek diye beyan ettik 1 ay içinde arabanın plakasını degistiremedik sonuç ne olur nasıl bir yol izlenmelidir .
  Arabayaninda önceki plakasindan sigortasını yaptık.

 147. sabiha

  merhabalar eşimin ehliyetsizken trafik cezası aldı araç halamızın üstüne şuan aracı satmak için eşimin üstündeki borcuda mı kapatmamız gerekir sadece plaka üstündeki borcu kapatmak satış için yeterlimidir.

 148. araba Nakit

  Merhaba Hasan bey. Muayene araç satışına engel olacağı için zaten satıştan önce yapılması gerekiyor. Bu durumda satıcının muayeneyi yaptırması lazım.

 149. 2.el araç almak istiyorum ben araci alirken aracin muayene masraflarini alici mi yoksa saticimi ödemesi gerekiyor.

 150. araba Nakit

  Merhaba Sera hanım. Aracınızı Noter üzerinden devir etmeniz, aracınızı satış yapmanız anlamına geliyor. Trafik sigortası olmayan aracın satışı yapılabilir.

 151. Mrb. Aracımı eşime devretmek satmak istiyorum zorunlu sigorta süresi doldu devir işlemimi yoksa satış işlemimi yapıcam. Ve sigortası bitmişken yapabilimiyiz ?

 152. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey. Yeniden satış yapmanız gerekiyor.

 153. mustafa ayaz

  Slm lar ben bu yasa çıkmadan 20 gün önce araç satın aldım noterden plaka değişecekmi diye sordular hayır dedim daha ruhsat çıkartmadım geçici ruhsat var. Ama şimdi plakayı değiştirmek istiyorum değiştirebilirmiyim bu yasa bana geçerli olur mu?

 154. araba Nakit

  Merhaba Cihan bey. Aracın satışı sizin üzerinize fakat üzerikde alıcaklı rehini olabilir. Eğer o şekilde ise sadece rehin kaldrıma bedelini ödemeniz yeterli olacaktır.

 155. cihan

  ben aracı rehinli satış olarak satın aldım borcumu hemen kapatabilip aracamı alabılırmıyım

 156. Ortak alindi kullandik sonra babam ustune aldi araci

 157. Arac ortak amcamla babam ortak verilmesi gerekmiomu muayene ucretinin

 158. araba Nakit

  Merhaba Ramazan bey. Vadeli araç satışlarında Noter’de alacaklı bedeli kadar araç üzerine rehin konulabilir.

 159. araba Nakit

  Hasan bey ruhsat sahibi kim ise onun ödemesi gerekiyor.

 160. araba Nakit

  Merhaba Neco bey. Araç almanıza engel değildir.

 161. araba Nakit

  Merhaba İrfan bey. Araç rehin bedeline göre hesaplanmaktadır.

 162. Ramazan Açaz

  Merhabalar, aracımı vadeli olarak satmak istiyorum. Bununla ilgili bağlayıcı olarak noterde işlem yapılıyor mu? Konu ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

 163. Bizdeki arac ortakti babam arabayi istune aldi arac muayene parasi ortakmi yoksa kim tarafindan karsilanmasi gerekiyor.

 164. Neco

  Adıma kayitli trafik borcu var su an araç almak istiyorum bi engel olurmu bilginiz varsa ve paylasirsaniz. Teşekkür ederim .

 165. İrfan

  Merhaba 30000 tl evrak ile rehinli satışla araç alacağım noter masrafın ne kadar tutar

 166. araba Nakit

  Merhaba Ferhat bey. sigortayı yaptırmadığınız için mutemelen asıl ruhsatıda almış olamazsınız. Bu durumda sigortası olmasa bile asıl ruhsat olmadığı için aracınızın satışını yapamayhcaksınız.

 167. araba Nakit

  Merhaba Tuğra bey. Vekalet almanız daha doğru olur.

 168. Merhabalar eniştem il dışında çalışıyor.2 gün içinde araç alacağız ben aracı kendi üstüme alsam geri onlara devretsem mantıklı mı?Vekalet gönderme masrafıyla aynı mı acabaa?

 169. ferhat

  merhaba,normalde haziran ayinda trafik sigortasi yaptirmam gerekiyodu ama henuz yaptırmadim ve yarın aracımı sarıçam.bu trafik sigortası olmadan satışı yapilabiliyomus ancak bu 2 aylik yaptirmadigim sigorta icin herhangi bi ceza ile karsilasirmiyim veya sigorta yaptirmam gerekiyomu?

 170. araba Nakit

  Merhaba Ali bey sorunuzun cevabına bu sayfamızdan https://arabanakit.com/arac-satis-vekaletnamesi/ ulaşabilirsiniz.

 171. Alperen

  onun yerine eşiniz size vekalet versin. eşiniz adına satın alın arabayı. ama gene aynı ücrete gelecektir vekalet için de bir miktar harcarsınız . 2 kere devretmek zorunda kalmazsınız ama

 172. ali

  Merhaba, ben başka şehirde bulunduğum için araç alımı için abime vekaletname verebiliyor muyum ? daha sonra abim aracı sigorta yaptırmadan bana devredebilir mi ? ceza ödemeden kaç gün araç sigortasız kalabilir ?

 173. aayhan@gmail.com

  Teşekkür ederim.

 174. Kemal

  Tekrar teşekkür ederim. Şu anda e-devlet üzerinden araç sorgulamada ‘Hak Mahrumiyeti: YOK’ olarak gözükmekte benim bu sayfayı yazdırıp notere götürmem yeterli olacaktır sanırım?

 175. araba Nakit

  Şöyle söyliyim, herhangi bir yerden evrak almakla beraber asıl olan sistemde satışa engel olmamalı. Evraktan ziyade sistem üzerindeki hak mahrumiyetinin kaldırılmış olması gerekir.

 176. Kemal

  Çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla kardeşimin e-devlet sayfası üzerinden araç sorgulama’dan belge alacağım ya da avukat aracılığıyla duruşma asli belgesini isteyeceğim. Umarım aynı sorunu yaşayan kişiler de yararlanır bu bilgiden. İnternette çok sağlıklı sonuçlar yok zira

 177. araba Nakit

  Merhaba Kemal bey. Öncelikle geçmiş olsun. Aracın satışı yapılabilmesi için hak mahrumiyetinin olmaması gerekmektedir. Bunuda ya kardeşinizin e devlet sisteminden, yada noter’e giderek araç satışı için sorgulama yaptırarak öğrenebilirsiniz. Kardeşinizin vekaleti işe satış yapabilirsiniz.

 178. Kemal

  Merhabalar, kardeşim tutuklu konumda ve vekaletini üzerime aldım. Araç satışı için gerekli yetkilere sahibim. Mahkemede son duruşmada üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti olmadığına dair karar çıkmış ama mahkeme sonuçlanmadı. Araç satışı yapılırken benim üzerimden mi yapılacak onun adı mı geçecek. Yani mahkemeden çıkan tedbir kararının kaldırıldığına dair yazıyı almam noterde göstermem gerekir mi?

 179. araba Nakit

  Merhaba Umut bey. Noter’de işlemlerinizi yapan memur arkadar para alış veriş talimatını verdikten sonra aracın bedelini gönderebilirsiniz.

 180. araba Nakit

  Merhaba Fevzi bey. Bildiğimi kadarı ile yok.

 181. araba Nakit

  Merhaba malesef o şekilde plaka değişimi yapılamaz.

 182. araba Nakit

  Merhaba Emrah bey.126 + 126 tl masrafınız olur.

 183. araba Nakit

  Merhaba Ayhan bey. Satış yaptığınız Noter’den ücretsiz alabilşrsiniz.

 184. Umut

  Merhaba satıcı parayı eft yoluyla istedi
  Hani diyorum ki noterde hadi gönder dese imzayı atmadan ben göndersem … bide bir engel çıksa çok kötü olur sanırım. Nasıl davranmam gerekiyor acaba ?

 185. fevzi

  arabanın borcunu erken kapatmak istiyoruz banka erken kapatma masrafı istiyor ve uçuk rakamlar böyle bir uygulama varmı.

 186. Plaka değişimi

  Merhaba. Satın aldığım ikinci el aracın sahibi ile aynı il ve ilçede ikamet ettiğimiz için noter plaka değişimi olmaz dedi. Değiştirme imkanım herhangi bir şekilde var mı?

 187. Meraba ben eşimin üzerine araba almak İstiyorum ama aracın bulunduğu şehire eşimin işi nedeni ile getiremiyorum noterdeki işlemleri kendi üzerime veya başka bir şahsın üzerine yapsam sonra kendi şehrime gelip eşimin üzerine dewretsem extra nekadar masrafim olur şimdiden teşekkürler

 188. aayhan@gmail.com

  Aracımı sattığım gün HGS’den kaçak geçiş yapılmış. Karayolları GM Ek44 belgesi istiyor cezanın iptali için. BUnu tekrar çıkartmak kaç TL’YE patlar acaba?

 189. Baran cagis

  Tesekkur ederim 🙂

 190. araba Nakit

  Merhaba Baran bey. Doğrudur artık plaka değişikliği için ekstra ücret alınmıyor. İşlemleri yaptırmak için ikamet adresinizin trafik tescil şubesine giderek yaptırabilirsiniz.

 191. Baran cagis

  Merhaba, bugun 2. El arac satin aldim devir islemi yaparken plaka degisikligi soruldu evet dedim. Belgelere plaka degisimi isteniyor yazildi ama ucret olarak yine 126 tl alindi. Noterdeki bayan, plaka degisimi icin esktra ucret alinmiyor zaten dedi.
  Ayrica istanbul zeytinburnunda oturuyorum plaka degisikligi randevusunu ozellikle zeytinburnundan mi almam gerekiyor yoksa farkli bir ilce emniyetten de randevu alabilir miyim ?

 192. araba Nakit

  MErhaba Murat bey. Orda bir yanlışlık var ya ücreti yanlış aldılar veya plaka değişikliği işlemi yapmadılar. Bence noter satış sözleşmenizi kontrol edin plaka değişikli maddesi eklenmişmi eklenmemişmi diye.

 193. murat

  ARACIMI 12.07.2017 TARİHİNDE KONYADAN ALDIM NOTERDE PLAKA DEĞİŞİMİ YAPICAM DEDİM BENDEN GENE 126 TL ALINDI ŞİMDİ PLAKA DEĞİŞİMİNDE EKSTRA BİR ÜCRET ÖDEYECEKMİYİM VE EK 1 FORMU GEREKİCEKMİ

 194. araba Nakit

  Merhana Ücret Ne Kadar. Sizinde belirttiğiniz gibi noterde oto alım satım fiyatları bı şekilde. Sigorta konusuna gelince, her aracın sigortası kişiye göre değişkenlik gösterdiği için ortalam fiyat verebilmek malesef mümkün değil.

 195. araba Nakit

  Merhaba Meryem hanım. Malesef satılamaz. Tüm borçların kapatılması veya aracın üzerindeki haciz vs dosyaların kaldırılması gerekiyor.

 196. Meryem

  Aracımın üstünde 2 haciz dosyam var yapılandırma da var aracımı satacağım kişi bunu kabul ederse satış gerçekleşir mi ? Acil cevap alırsam sevinirim teşekkürler

 197. UCRET NE KADAR?

  Şu ucretleri ortalama tam yazsanız?
  Noter masrafı plaka degişmeden: 126
  Plaka değişerek : 246
  Zorunlu Trafik Sigortası ?
  Kasko?
  Plaka Değişiklik masrafı?
  Diger 3 unude ortalama belirtirseniz cok faydalı olur.

 198. araba Nakit

  Merhaba Fazıl bey. Aracın resmmi olarak satılabilmesi için herhangi bir haciz vs olmaması gerekiyor. Bu durumda diğer dosyalarında araç üzerinden hak mahrumiyetlerini kaldırması gerekir.

 199. FAZIL AĞACCI

  Merhaba, benim hacizli aracım var, 4 tane ayrı dosyası var . Aracım kaza yaptı ve pert, bu halde bir tamirciye satacağım, ilk haciz işlemi yapan muvakat veriyor, diğerlerinin de vermesi gerekir mi?

 200. araba Nakit

  Merhaba Adem bey. Ewev mümkündür alabilirsiniz.

 201. araba Nakit

  Merhaba Zafer bey. 2 şekilde yapabilirsiniz 1. olarak direk kati satış almak 2. ise vekaletle satış almak olur. Başka yöntem yoktur.

 202. araba Nakit

  Merhaba Rıdvan bey. Araba alım satım masrafı markaya modele göre belirlenmemektedir. Fiyatlar standrttır ve makalemizin başında belirttiğimiz ücretleri ödersiniz.

 203. araba Nakit

  Merhaba Serhat bey. Eski kimlik kartlarınız ile araç alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz fakat kimlik üzerindeki resmin yerinde ve oynanmış olmaması ve tc kimlik no belirgin olması gerekmketedir.

 204. serhat

  merhaba; 2. el araç alım satımlarında noterler eski kimliklerle işlem yapmıyor yeni kimlik çıkarılması gerekiyor diye bir söylenti var. eski kimlikten kastım yeni kartvizit şeklinde çıkan kimliklerden önceki normalde kullandığımız kimlik bu doğru mu ?

 205. Rdvn

  2011 corsa alicam toplam masrafi ortalama ne kadar olur yardimci olurmusnuz

 206. emre

  evet eski tarihli.teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için

 207. araba Nakit

  Merhaba Emre bey. Aracı almadan önceki tarihe aitse noter satış sözleşmesi ile giderek düşümünü yaptırabilirsiniz.

 208. emre

  merhaba;
  3 ay önce aldığım araca ait trafik cezası görünüyor ama noterde falan hiç bişey cımadı bu nasıl oluyor ?

 209. Fatih

  Çok teşekkür ederim sağolun varolun

 210. araba Nakit

  Ruhsatınızı alabilirsiniz veya elinizde geçici belgenin 1 ay süresi var isterseniz süre dolsun ondan sonrada alabilirsiniz.

 211. Fatih

  Cevabınız için teşekkürler. Sigortami yaptırdım , peki şimdi gidip plaka değişikliğinden vazgeçtim , aynı plakaya ruhsat almak istiyorum desem alabilir miyim , yoksa 1 aylık sürenin dolması mi gerekiyor ? Biraz uzattım galiba kusura bakmayın .

 212. araba Nakit

  Merhaba Berk bey. Makalenin en başında araç devir ücretleri belirtilmiştir.

 213. araba Nakit

  Merhaba Kıvanç bey. Satış yapamazsınız.

 214. araba Nakit

  Merhaba Tarık bey. Eğer vergi dairesi sisteminde gözüküyorsa satış yapamzasınız.

 215. araba Nakit

  Merhaba Fatih bey. Noter’de plaka değişikliği süresi 1 ay’dır. 1 ayın sonunda plaka değişikliği için trafik tescil bürosuna başvuruda bulunmaz iseniz, aynı plaka ile araç tescil edilir bilginiz olsun. Trafik sigortasını yaptırdıktan sonra ruhsatınızı gidip almanızı öneririm.

 216. Berk

  2016 model Toyota corolla 1.6 advance benzinli alacağım noter masrafları kaç tl tutar

 217. Fatih

  Merhaba,noterde plaka değişikliği istiyoruz demiştim ama sonradan değiştirmekten vazgeçtik . 1 aylık süre bu hafta doluyor . Bunun bir sıkıntısı olur mu bize , ayrıca ruhsat adresimize gönderilir mi yoksa trafik tescile mi gitmemiz gerekiyor ? Teşekkürler .

 218. Tarik

  Merhaba,

  Aracimin üzerinde HGS cezalari var ancak ben bunlari yapilandirdim ve suan halen taksitlerini ödemekteyim. Buna ragmen noterde satis isleriminde herhangi bir sorun cikar mi?

  Tesekkürler.

 219. Kıvanç

  Temmuz vergisini yatirmadim yarin satışım var satabilirmiyim.

 220. araba Nakit

  Merhaba Çağlar bey. Eski sahibinin trafik sigortası satıştan sonra iptal olur. Sizin kendi adınıza Trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Noter’de aracın satışını alırken plaka değişikliği isteyip ikamet adresinizdeki trafik tescil bürosunda işlmlerinizi yaptırabilirsiniz.

 221. araba Nakit

  Merhaba Hakkı bey. Doğrudur zorunlu trafik sigortasını yaptırdıktan sonra ruhsatınızı adresinize gelir fakat onu bekleyen kadar sizde dilediğiniz bir trafik tescil bürosundan kendinizde alabilirsiniz.

 222. caglar

  başka bir şehirden araç almaya gittiğimizde aynı gün,devir ve plaka işlemlerini yapabilir miyiz?en azından trafik sigortasını hemen çıkartmak mı lazım yoksa eski sahibinin sigortası belli bir süre geçerli mi?kasko içinde aynı sorum olacak?teşekkür ederim

 223. Hakkı SOYLU

  Merhaba…Noterden araş alış işlemi yapıldıktan sonra ,ruhsat adresime gelecekmiş…Ben aracı aldıktan sonra zorunlu trafik sigortasını yaptıracağım…Trafik sigortasını yaptırdığım zaman mı ruhsat adresime gönderilecek ? Alış işlemini yaptırdıktan sonra , zorunlu trafik sigortası yaptırmazsam , ruhsat adresime gönderilmeyecek mi ?

 224. araba Nakit

  Merhaba Oğuz bey. Trafik sigortası ve muayene işlemlerinin ardından asıl rıhsatınızıda alarak trafiğe sokabilirsiniz.

 225. Oğuz34EK510

  çekme belgeli araç alacağım ve tekrar trafiğe sokmak istiyorum. Ne gibi yol izleyeceğim ücreti nekadardır

 226. araba Nakit

  Merhaba Kaan bey. Yapamazsınız

 227. Kaan

  Temmuz mtv sini yatırmadım yarın satış yapabilir miyim?

 228. araba Nakit

  Merhaba Bekir bey. Evet aracınızın devir işlemlerini o tarihtede yapabilirsiniz.

 229. araba Nakit

  Gelmesini beklemeyin gidin direk alın.

 230. Bekir simsek

  Benim aracımin muayenesi 24 temmuzda bitiyor ben 24 temmuzda aracimi dewredebilirmiyim

 231. Ali

  Evet trafik sigortasını aracı aldıktan 1 gün sonra yaptırdım bu kadar uzun sürmesi prosedür değişikliği vs gibi olay mı oldu da haberim yok diye düşündürdü bı kaç gün daha bekleyeyim gelmez ise artık Yalova’da trafik tescil şubeden alırım bunun için randevu vs almam gerekli mı yardiminiz için teşekkür ederim

 232. araba Nakit

  Merhaba Osman bey. Ewet doğrudur

 233. araba Nakit

  Merhaba Behçet bey. Bu konu hakkında maliye karar veriyor. İşi ticari anlamda yaptığınız varsayılırsa, sattığınız araçların kasko bedeli üzerinden vergilendirme yapılabilir. daha detaylı bilgi almak için size en yakın vergi dairesine başvurarak durumunuz hakkında bilgi vermenizi öneririm.

 234. araba Nakit

  Merhaba ali bey. İlk olarak trafik sigortanızı yaptırdınızmı ? eğer yaptırmış iseniz farklı şehirlerde olduğunuz için gidip kendinizde herhangi bir trafik tescil bürosunda alabilirsiniz. Bence gelmesini beklemeyiniz.

 235. Ali

  Merhaba ben 17 gün önce Antalya manavgattan 2. ncı araç satın aldım kendim Yalova’da ikamet ediyorum ama hala elime ruhsat ulaşmadı daha öncede araç almıştım ruhsat posta ile elime ulaşmıştı ama bunda neden böyle oldu yada bilmediğim bı ayrıntı varda ben mı kaçırdım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 236. Behçet Kemal

  Ben bu yıl 3 araba aldım sattım.. memurun ama araçlar problemli olduğu için kandırıldım.4. Defa aracıma müşteri geldi model yükseltecek. Satamammmı cezam nedir öderim diyorum ne yapmalıyım. Teşekkür..saygı.selamlar.

 237. Osman

  Mrb satıştan sonra sigorta yaptırmadan ruhsat artık cikartiliyormus doğru mu acaba ?

 238. adem

  tamam bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.çalışmalarınızda başarılar dilerim

 239. araba Nakit

  Estağfurullah Adem bey. Noter’deki memur arkadaş satış sözleşmesini hazırlayıp imzaların ardından, para alış verişinizi yapın talimatını verdiği zaman aracın bedelini satıcıya ödeyebilirsiniz. Kesinlikle ilgili memurdan onay gelmeden ödeme yapmayınız.

 240. adem

  ohalde hiç maliye ile uğraşmadan direkt olarak araçile notere giderek satışını yapabilir demi.
  bir diğer sorumda ben ilk defa araç alıcam için acemiliğime gülmeyin lütfen, parayı noterde mi vermeliyim

 241. araba Nakit

  Merhana Adem bey. Maliye’de herhangi bir borç varsa zaten noter sisteminde gözükecektir. Bunun haricinde bazı borçlar satışa emgel teşgil etmiyor. Mesala İspark borcu veya Hgs vb borçlar plakaya yazılır fakat ruhsat sahibinin T.C kimlik no’suna işlenir. Bu durumda bu tip borçların size herhangi bir yükümlülüğü yoktur.

 242. adem

  merhaba kolay gelsin.öncelikle yazınız bilgilendirici ve çok açık olmuş.benim sorum az önce noterle konuştum ve tüm borçlar burda devir esnasında çıkmaz en güzeli maliyeden araç satışını almadan kontrol ettirmeniz dedi.sizce de öylemi yaptırmalıyım.üzerinde herhangi bir trafik yada başka bir borcu varmı diye noterden önce maliyeye baktırayımmı.
  teşekkürler

 243. araba Nakit

  Merhaba İbrahim bey. Resmi anlamda satışa hazır hale getirmeniz gerekiyor. Muayene, Mtv, Ceza vs gibi kontrolleri yapıp satış alabilirsiniz.

 244. araba Nakit

  Merhaba Muhammet bey. Satış yapılamaz

 245. Elimde Bir araç var araç Bir şirket üzerine sıkıntı şurdan başlıyor araba Bir kaç yıl köşede yatıyor ve şirket kapatılıyor kapatılıyor araba şirketin üstüne kalıyor bu durumda arabayı nasıl devir ederiz

 246. Muhammed tayyip

  Aracının herhangi bi borcu yok. Fakat su anda temmuz ayındayiz satış vereceğim TEMMUZ vergisi ödemeden satış verilebiliyor mu

 247. araba Nakit

  Vekaletle işlemleri adınıza yapabilirsiniz. Fatura o kişinin adına kesilde diye ruhsat o kişinin adına çıkacak siye bir durum söz konusu değildir.

 248. Ahsen

  Ama fatura alacağım kişinin üzerine kesilmiyor mu bunları ben nasıl yapıcam

 249. araba Nakit

  Merhaba fatura ile gidip önce muayene yaptırın daha sonratrafik tescilden ruhsat çıkarttırabilirsiniz.

 250. Ahsen

  Bana yardımcı olursanız sevinirim
  Motosikletini almak istediğim biri var motosiklet 2013 te almış faturasını kestirmiş plaka ruhsat çıkarmamis motosiklet hiç hiç kullanilmamis aldığı gibi sıfır duruyor bu motosikleti almak istesem sadece faturayla gelsek bu motosikletin devrini alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

 251. araba Nakit

  Merhaba Haydar bey. Vekalet alırsanız kendimize satış yapamazsınız. Diğer şekilde aracın vergi borcunu mutlaka ödememiz gerekmektedir. Muayeneyi yaptırmadan trafikten çekerek satış alabilirsiniz fakat yeniden trafiğe çıkmaröak için muayene yaptırmanız gerekecektir.

 252. haydar

  merhabalar.alacağım aracın 9 yıllık muayene borcu ve taksitlendirilmiş 1400 lira vergi borcu varmı.bunu satışını nasıl alabilirim.yada vekalet ile alsam ne gibi sıkıntılarla karşılaşırım

 253. araba Nakit

  Merhaba Akın bey. Sadece konsolosluğun değil aynı zamanda nufüs müdürlüğü kayıtlarındada görünmesi gerekiyor. Araç satışı için sözleşme basımında sisteme girişi yapıldığında T.C kimlik no ile sorgulama yapıldığı için o numaraya ait adres bilgileri vekaletteki adres ile uyuşması gerekiyor.

 254. Akın

  Daha önce yazmıştım tekrara bir sorum olucak abim yurt dışına gitmeden önce araç satışı için noterden bana vekalet verdi ben satış yapmaya gittiğimde adresi yurt dışı göründüğü için noter yapmadı. Konsolosluktan ikinci adres olarak Türkiye adresi girilirse noter ikinci adrese satış yaparmı bu adresi görürmü.

 255. araba Nakit

  Merhaba Müjdat bey. Trafik sigortası satışta iptal oluyor.

 256. Müjdat San

  İşyerimden alacağıma karşılık arabanın devrini üstüme yapıcaklar.MTV ve vizeyi ben yaptıracağım yalnız ödenmemiş olan trf.sigortası satışta sıfırlanıyormu.Teşekürler

 257. araba Nakit

  Kemal bey satış sahibi olmadan üzerinize alamzsınız fakat ruhsat sahibi herhangi birine vekalet verir ise o zaman vekaletle aracın satışını alabilirsiniz.

 258. kemal

  cok değişik bişey e nasıl yapacaz peki mesela şehir dışından abim babam vs alacak aracı h sonu getirecekler ben onu onlar olmadan nasıl üzerime alabilirim?

 259. Gökhan

  Merhaba tekrar bir sorum olacak . Aracımı 2 ay sonraya tek senet satıyorum satışıda 2 ay sonra verecem. Bu iki ay içinde alıcı kaza yapar yada ceza işlem yaparsa bunun sorumluluğu karşı tarafa olması için kendi aramızda bir belge imzalasak geçerliliği olur mu

 260. araba Nakit

  Merhaba Temmuz 1 den itibaren MTV borçları satışa engeldir

 261. erkan

  merhaba,
  aracımı bu ay içerisinde satmak istiyorum fakat temmuz vergisini ödemedim. bu durumda satışa engel bir durum var mıdır?

 262. araba Nakit

  Merhaba Kemal bey. 2 şekilde araç devri yapılabilir. İlk olarak kati noter satışı verilmesi diğeri ise veklaet ile araç atışı. Yanlız vekalet ile ilgili şu detayı belirtmek isterim, vekalet size verilirse aracı siz kendinize satış yapamazsınız.

 263. kemal

  merhaba istanbuldayım uzak biyerden arac alacağım aracı abim üzerine alsa banada devredebilir satabilir diye noterden belge alsa bana verse veya gönderse ben onla aracı üzerime alabilirmiyim

 264. araba Nakit

  Merhaba Özkan bey. Bu konu hakkında ayıplı mal satışından dolayı dava açabilirsiniz fakat ne zaman sonuçlanır hangi kararlar alınır bunu mnalesef bilemiyoruz.

 265. araba Nakit

  Merhaba Hakan bey. Aracı satın almadan herhangi bir fiyat belirlenmesi malesef mümkün değildir.

 266. araba Nakit

  Merhaba Asa. Başka borcunuzdan dolayı hukuki bir işlem söz konusu ise gelir. Fakat ilk alacaklı galeri olduğu için bu durumda galeri borcunu tahsil edecektir.

 267. araba Nakit

  Merhaba Ali bey. 1 Temmuz gününden itibaren Mtv borçları alıcak olarak aktif olmaktadır. Bu durumda Mtv ödenmeden araç satışı yapılabilmesi mümkün değildir. diğer sorunuza gelincede eğer sistemde park cezası olarak cıkıyor ise engel olabilir.

 268. araba Nakit

  Merhaba Bayram bey. İcra satışı ile satılmasına karar veririlirse, sadece ihale usülü ile aracı alabilirsiniz. Tabi ihaleye sizden başka girenlerinde olacağını unutmayınız.

 269. araba Nakit

  Merhaba Serkan bey. Plaka değişikliği için yenide Noter üzerinden farklı bir kişiye satış yapılıp tekrar o kişininz sizin üzerinize Plaka değişikliği yapılacak şekilde satış vermesi gerekmektedir.

 270. araba Nakit

  Merhaba Yavuz bey. Bu konu malesef çok problemli fakat bize göre Temmuz ayı içerisinde alınan araçların MTV borcunu alan kişinin ödemesi veya ortaklaşa ödenmesi gerekmektedir.

 271. Yavuz

  12 temmuzda aracimi satacagim mtv temmuz 31 vadeli olan mtv yi kim.oder

 272. araba Nakit

  Merhaba Muzaffer bey. Öncelikle tertibatın sökülüp yeniden muayene girmesi gerekiyor ve ardından sizin üzerine satış yapılabilir.

 273. araba Nakit

  Merhaba Gökhan bey. Bu işlemleri Noter ve Trafvik tescil birimleri üzerinden yaptırabilirsiniz. Bu işlemlerin ücretini alıcı öder. Haciz koydurma bedeli noterlerde belirlenmektedir.

 274. araba Nakit

  Merhaba Çiğdem hanım. Hak mahrumiye sizin anlayacağınız dile Rehin veya :İpotek demektir. Yani araç borçludur ve borç bitgene kadarda 2. bir kişiye satılamaması için kullanıulan bir sistemdir.

 275. araba Nakit

  Merhaba Melek hanım. Satış işlemlerin Noter bedeli yazımızın başında belirttiğimiz tutarlardır. Sigorta satıştan sonra iptal olur fakat sigortayıo yaptırdığınız yere giderek kızınız adına yapılacak sigortadan bedelini düşürebilirsiniz.

 276. Asa

  Merhaba galeriden araba aldım 14.000 rehin koyuldu baska borcumdan dolayı haciz gelirmi gelirse arama cıkarttırıp trafik cevirmede el koydurabilirmi

 277. aliiiii

  Merhabalar bn aracimi bu ay icerisinde yani temmuz icerisinde satmayi dusunuyorum vergisini odemeden satis yapabiliyomuyuz ve bu aracin sokaklarda parkomat ucreti de var 60.tl civari buda engel olurmu.
  Simdiden tesekkurler

 278. araba Nakit

  Merhaba Mesut bey. Rehin kaldırma ücreti Noter tartafından hesaplanmaktadır.

 279. araba Nakit

  Merhaba ali bey banka kredili araçlar hakkında paylaşacağım sayfaya bakabilirsiniz. https://arabanakit.com/kredili-oto-satisi/

 280. Hakan

  Merhaba ilk defa araba alacaagim ikinci el 2005 model ustume almam sigortasi ve kasko fiyatlari ne olur acaba??

 281. Zafer

  Merhaba
  Bir yakınım için bukundugum şehirden araç almak istiyorum. Noter satisini kendi adıma yaptırıp başkaca hiç bir işlem yaptırmadan arabayi asıl sahibine noterden devredebilir miyim? Ya da en kisa şekilde nasıl devredebilir? (Vekaletname dışında ). Teşekkürler

 282. Adem

  Uzerime 1 tane arac var onu satmadan 2. Arabami almak istiyorum acaba mumkun mudur

 283. Merhaba bir sorum olacak dı banka ipotekli p plakalı servis aracımı banka kredisi taksitini ödeyemediğimden dolayı banka avukata vermiş bana bundan dolayı bana hapis veya icra cezası gelirmi beni nasıl bir süreç bekliyor bunu öğrenecektim birde ipotekli veya hacizli servis aracını servis aracını ayrı p plakasını ayrı satabilirmiyim birde servis aracımdan dolayı bana bağkur bağlanmış 14 aylık Bu bağkur borcumu sildirebilirmiyim lütfen cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden çok tşk ederim vereceğiniz cevaplara

 284. Mesut

  Alacak verecek bittikten sonra Rehini kaldırmak için ödenecek ücret nedir

 285. Melek

  Arabamı kızımın üzerine yapmak istiyorum bedeli nekadardır, ayrıca devam etmekte olan aracın sigortası iptal olurmu, eşimle boşanma aşamasındayım aracımdan hiçbir hak talep etmesini istemiyorum

 286. Ciğdem

  Hak mahrumiyeti nedemektir ve nasıl yapılır

 287. Gökhan

  Merhabalar. Ben arabamı vadeli olarak satmayı düşünüyorum bi arkadaşla anlaştım biraz peşin kalanı aylık şeklinde vadeler olacak. Aracın ruhsatına rehin koydurmak istiyorum bu işlemi nerden yaptırmam gerekiyor ikincisi rehin işlem ücreti ne kadar tutar üçüncüsü bu işlemin ücretini alıcımı satıcı mı karşılar teşekkür ederim

 288. muzaffer

  Merhaba yeni bir araç alacağım alacağım araç sahibini sağ parmaklarının olmaması nedeniyle araç vitesinde tertibat eklenmiş ve ruhsata işlenmiştir. bu aracın ruhsatının normale dönmesi için önce aracı benim almammı gerekiyor ve bildiğim kadarıyla tekrar muayene olası gerektiğini biliyorum onun için araç sahibi şuanda tertibatı söktürerek muayenesini yaptıra bilirmi teşekkürler ilginize

 289. Merhaba
  4 aydır Kullanmakta oldugum aracımın plakasını şimdi degistirmek istiyorum ne yol gösterebilirsiniz.

 290. Bayram

  Merhaba ticari bir araç için sorum olacaktı şu anda muayenesi, sigortasın dan dolayı parka çekilmiş durumda üzerine de bir kaç dosya var. Araç şu an için hacze düşmüş durumda değil. Belli de olmaz bu aracı hacize düşürüp ihalesiz satın alabilir miyiz şimdiden teşekkürler. .

 291. ÖZER

  Hızlı cevabınız, için çok teşekkür Ederim.
  Bu işlemi kendisi ile birlikte noterden mi? Yaptırmak gerekiyor.
  Fotoğraf, dilekçe vb. gerekli mi?

 292. araba Nakit

  Merhaba Özer bey. Bahsettiğiniz kişi araç üzerindeki hakkından vazgeçtikten sonra ruhsat değişikliği yapıp satış verebilirsiniz.

 293. ÖZER

  Merhaba
  2010 yılında kayınpederim ile orta araç aldık. Ruhsat sahibi benim, aracın kaskosu, sigortası benim üzerime ruhsat ın Arka yüzünde.
  (Z.2)DİĞER BİLGİLER:
  Diğer Ortağı – Cuma Öz****
  Ruhsat üzerindeki bu yazıyı kaldırtmak için ne yapmaz gerekiyor. Yada aracı bu şekilde satabilirmiyim. Önceliğim ruhsat ı değiştirmek. NE kadar masrafı olur. Trafik sigortası devam eder mi?
  Teşekkürler.

 294. araba Nakit

  Merhaba Sema hanım. Hukuki kısmı avukat arkadaşlara danışmanızı tavsiye ederim. Araç satışı kısmında ise aracın üzerine olan hertürlü hak mharumiyeti satışa engeldir. Hak mahrumiyeti olan aracın hiç bir suretle resmi olarak satışı mümkün değildir.

 295. Esim arabasini noterden benim uzerime satacak fakat aracin uzerinde haciz var haciz tutar odemek icin gittiginde dosya yok yargitayda cevabi aliyoruz biz bu hacizi nasil kaldiracagiz veya karsilikli guvenle araci bana noter satisi yapilabilirmi

 296. Pekşen çakır

  Neden satış yapmak gerekecek bulunmuş olduğum ilden başka bir ile taşınıyorum görevim.aynı araba aynı kişi sadece pilakayı değişmek istiyorum .

 297. araba Nakit

  Merhaba Berk bey. Evet mümkün fakat plaka değişikliği yapılacak aracın bağlı olduğu trafik şubesi ile sizin ikamet adresiniz farklı yerlerde olması gerekmektedir.

 298. araba Nakit

  Merhaba Eray bey. Doğrudur ikinizde noter bedelini ödemeniz gerekecektir.

 299. araba Nakit

  Merhaba aracınız plakasını değiştimek istiyorsanız yeniden plaka değişikliği taleb edilerek satış yapmanız gerekmektedir.

 300. araba Nakit

  MErhaba Mustafa bey. Aracın vizesi ( Muayensi ) olmaması satışa engel teşgil etmektedir. Bu durumda önce vizesi yapılması daha sonrada satış yapılması gerekmektedir.

 301. Berk

  Kendi şehrimden araba alıyorum. Ancak plakasını değiştirmek istiyorum. Bu mümkün mü?

 302. Eray

  araçlarımızı takas edecez noterde ne kadar ücret öderiz karşı tarafın aracını ben alıcam oda benim araçı alıcak noter masraflarını kim öder ? 2 mizde mi ödiyeceğiz acaba?

 303. Pekşen çakır

  Merhabalar benimde bir sorum var cevaplarsanız sevinirim . Ben bir araç aldım o şehrin pilakasıyla açtırdım ve 6 ay geçti aradan şimdi ikamet ettiğim ilin pilakasını almak istiyorum .masrafı ne olur ve neler yapmam gerekir cevaplarsanız sevinirim selamlar saygılar.pekşen.

 304. Mustafa

  Merhaba, Bursa dan almak istediğim bir araç var 2015 yılından su ana kadar vize sigorta gecmiş, bu arcı en mantıklı Nasıl almalıyım İzmir de oturuyorum, Bursa’da mı vize yaptırmalıyım yoksa satış yapılıp sadece sigorta yaptırıp vizeyi İzmir de mi yaptırmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

 305. araba Nakit

  Noter onaylı olursa çok daha iyi olur.

 306. Serhat

  Cevabınız için teşekkür ederim.Kendi aramızda yapacağımız sözleşmenin noter huzurunda olması gerekir mi yoksa sadece imzalı bir kağıt yeterli olur mu?

 307. araba Nakit

  Serhat bey Noter’de sözleşmeye herhangi bir madde malesef eklenememektedir. Ancak dilerseniz kendi aranızda bir sözleşme yapabilirsiniz.

 308. Serhat

  Merhaba,

  Ağır hasar kayıtlı aracımı satmak istiyorum.Ancak aracın ağır hasarı plaka sorgusunda görünmüyor.
  Alıcının bu hasar kaydından haberi var.Ancak bunu yazılı olarak garanti altına almak istiyorum.Noter satış sözleşmesine “aracın ağır hasar kayıtlı olduğu bildirilmiştir” gibi bir madde ekleyebilirmiyim?Yada resmi olarak bunun en uygun yolu nedir?

 309. araba Nakit

  Merhaba Gamze hnm. Öncelikle veraset işlemlerinizi çıkarıp daha sonra hak sahipleri bir kişi üzerine haklarını vermesi sonucunda ilgili yazı ile trafik tescilden yeni ruhsat çıkarabilirsiniz.

 310. Gamze

  Merhaba
  Babam 2010 yılında vefat etti.adına bir araç var annem,ablam ve ben üç kişiyiz.ruhsatı üzerimize geçirmedik hala.ablam ve annem aracı benim üzerine geçirmek istiyor noterden bu işlemi gerçekleştirebilirmiyiz? Gerçekleştirebiliyorsak hangi evraklar istenir? Şimdiden teşekkürler

 311. araba Nakit

  Araç özünde Kamyonet ama kullanım aracı Hususi olarak geçebilir. Noter’de herhangi bir işlem veya düzenleme yapılamamktadır.

 312. araba Nakit

  Doğrudur halil bey.

 313. halil

  Yani ruhsat bölümünde muayene bitiş tarihine kadar sıkıntısiz satış verebilirim

 314. araba Nakit

  Merhaba Ci.han bey. Türkiye’nin her yerinde araç satabilirisniz.

 315. araba Nakit

  Merhaba Halil bey son geçerlilik süresine kadar aracınızın satışını verebilirsiniz.

 316. Erdinć ŞIMŞEK

  Merhaba talip oldugum bir arac var ama o arac tip piyasada cogunlukla hususi kamyonet olarak geciyor ama benim takip olduğum araca hususi otomobil diye geciyor ruhsatta. 1.sorum nasil olabiliyor ayni tip arac hususi kamyonetde olabiliyor hususi otomobilde? 2. Sorum araçin ruhsati satis sırasinda ruhsattaki hususi otomobil ibaresini hususi kamyonete degiştirilme ihtimali varmi? Bu hususi otomobil yada hususi kamyonet ibaresi kim nasil neye göre belirliyor? Teşekkurler..

 317. cihan

  merhaba ben şuan kütahyada bulunuyorum . Ama ikametgah adresim eskişehir . Aracımı burada satabilirmiyim.

 318. halil

  İyi günler aracimi satmak istiyorum fakat aracın muayenesi haziran 25 ince bitiyor muayene bitmeden satışı ne vakte kadar satabilirim sorun çıkarmı ? Yada çekme belgesimi almam gerekiyor

 319. araba Nakit

  Merhaba 18 yaşından büyük olması ve imza atabilmesi yeterlidir.

 320. Özkan

  Merhabalar, ilk aracımı aldım fakat bazı sorunlardan dolayı aracı expere sokamadım vaktim yoktu, tamamen satıcının söz ile hareket ederek satışı üzerime aldım fakat daha sonra satıcının yalan söylediği anlaşıldı bu gibi durumlarda noter satış iptali mümkünmüdür.??

 321. Mesut

  Araç devri kaç yaş üstü alınabilir ?

 322. araba Nakit

  Merhaba Hakime hnm. Bu işlemlerle ilgili Noter’le direk görüşmenizde fayda var burdan fiyat verebilmemiz mümkün değildir.

 323. araba Nakit

  Merhaba işlemeriniz için bize ulaşabilr aracınız için teklif isteyebilirsiniz.

 324. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey. Satacığınız aracın ruhsatını gönderdiniz ve aracın üzerine kredi çıkıyor ise, satış yapacağınız zaman ilgili bankaya giderek kredi yazısı alıp ona istinaden aracın satışı vermeniz gerekmektedir. Daha sonra ilgili banka işlemlerin hemen ardın ilgili tutarı hesabınıza aktaracaktır.

 325. araba Nakit

  Merhaba Berat bey. Hayır sürmüyor. Satış yapıldıktan hemen sonra sigorta yapılması gerekmektedir.

 326. HAKİME

  Merhabalar benim sorum babam vefat etti araçı eşimin üstüne satış yapacağız 4 hisseli noter masrafı değişiyor mu

 327. İbrahim dag

  Slm benim üstümde icra var 1000 tl ama arabamin hiçbir sıkıntı sı yok hepsi tam arabami satmak istiyorum veya vekâletle bu durumda ne yapmam gerek

 328. mustafa

  merhaba,
  aracımı şehir dışından gelecek ve kredisini şehir dışından 2. el taşıt kredisi olarak kullanmayı isteyen bir alıcıya satmayı düşünüyorum. noterde satıcının mağdur olmaması için nasıl yol izlenir.
  1. alıcının kredisi oluştuktan sonra notere gitmek satış sözleşmesi yapmak satış sözleşmesini ve ruhsatın fotokopisini kredi çıkması için alıcının anlaşmış olduğu bankaya göndermek
  2. satış sözleşmesinin bankaya ulaşmasından sonra kredi onaylanması (1 gün sürebilir)
  3. tekrar ertesi gün notere gidip devir yapmak, devirde imzalar atılmadan bankayı arayıp satıcının hesabına parayı göndermeden imza atmamak.
  yukarıda sıraladığım 2. el taşıt kredili araç satmak ile ilgili eksik veya yanlış bildiğim bir husus var mıdır, yardımlarınızı rica ederim.

 329. Berat KOYUNCUOĞLU

  Plaka devri yapıldıktan sonra trafik sigortasının süreside 15 gün sürmüyormu ?

 330. araba Nakit

  Merhaba geçici ruhsat olmadan satış veremezsiniz.

 331. araba Nakit

  Merhaba plaka çıkaramadım derken araçcı çekme belgelimi aldınız eğer o şekilde aldıysanız satabilirsiniz.

 332. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey. Ewet Rehin kaldırmak için masraf çıkacaktır.

 333. şuayıp

  slm ben araç aldım 26 gun oldu geçici belge var sıgorta yok satış verebilirmiyim

 334. merve söylemez

  Merhaba borçlarımızdan dolayı eşim araba alırken benim üzerime yaptırdı araba şuan sanayide masrafları var 2 yıldır yaptıramadık ben başkasına arabayı satmak istiyorum ne yapmam gerekiyo

 335. Noname

  Merhaba.
  Uzerime kayitli atv (traktör) diye geciyor 5 ay oldugu halde trafik sigortasi yaptirmadim plaka cikarmadim ben bu aracin satişıni yapabilirmiyim bana satarken plaka cikarmadigim icin ceza gelirmi satis yaparken

 336. mustafa

  Merhabalar. Aracima haciz gelecek diye, bir yakinimi formaliteden notere goturdum, gerekli masraflari odeyerek 9.000 tl lik rehin sozlesmesi yaptirip rehinlettirdim (aracin exper degeri13.500 idi) ruhsata yazilmadi fakat resmiyette(e-devlet) rehinli gorunuyor. Baskada haciz ve rehin yok. Araci satmak istiyorum. Bu rehni kaldirmak icin tekrar masraf cikarmi. Tesekkur ederim

 337. araba Nakit

  Aleykümselam Cengiz bey evet gerçekleştirebilirsiniz.

 338. araba Nakit

  Merhaba Osman bey. Bu sorunuza okurlarımız cevap verse daha iyi olur. Sizce kimin ödemesi gerekir ??

 339. osman uğurlu

  Merhabalar,bugün itibari ile ikinci el bir araç aldım,satıştan sonra fark ettim ki aracın eksoz muanesi geçmiş,yaptırmak için gittim ve değerler yüksek çıktı,tamiri için 250 lira fiyat istedi ustalar,sorum şudur ;bu masrafları satıcı mı yoksa alıcı mı karşılar?İlginiz için şimdiden teşekkürler

 340. Cengiz demir

  Selamun aleyküm hayirli Ramazan lar Deyelim ki örnek olarak arabayı satin aldim ben noterde. Ayni gün içinde. Aracin başka birine Satişini Gerçekleştirebilirmiyim yani satin aldigim arabayi bende ayni gün baskasina satabilirmiyim
  Saygilar

 341. araba Nakit

  Merhaba Semra hanım. Yuret dışından size vekalet göndermesi gerekir onun haricinde aracın satışını yapabilmeniz mümkün değildir. Araç satış vekaleti hakkında https://arabanakit.com/arac-satis-vekaletnamesi/ sayfasına göz atabilirsiniz.

 342. semra uzun

  babam yurt dısında ve araba onun adına alındı ama araba turkıyede vekaletnamede bırakmadı araba satısını nasıl yapılabılırız

 343. araba Nakit

  Merhab Murat bey. Araçların trafik sigortaları hiç bir şekilde aktarma yapılamamaktadır.

 344. Motorsikleti devir aldıktan sonra , karşı tarafın zorunlu trafik sigortasını devretmenin bir yolu var mıdır.

 345. araba Nakit

  Merhaba Recep bey. E devlette hak mahrumiyeti kalkmis ise aracinizin satisini verebilirsiniz. Kredili oto satisi hakkinda paylasacagim sayfayada goz atabilirsiniz Bknz : https://arabanakit.com/kredili-oto-satisi/

 346. recep genç

  merhaba ben orfin finanstan kredili araba aldım. krediyi erken kapatıp arabayı sattığım kişiye devrini vereceğim fakat krediyi kapattığım günün bir gün sonrası rehin kalkıyormuş. sattığım kişi il dışından gelecek. e devletten baktığımda hak mahrumiyeti yok araçta. satışını yapabilirmiyim.

 347. araba Nakit

  Ufuk bey kati olarak satis adiniza gecmedigi surece bunlara vekalet vermek de dahil arac sizin olmus olmaz. Arac satis vekaleti ile ilgili paylasacagim sayfayi inceleyiniz. https://arabanakit.com/arac-satis-vekaletnamesi/ Diger sorunuzada gelirsek size soyle bir cozum yolu onerebilirim. Aracin kredi kapamasi yapilacak tutuar kadar ( yatirmadan once ) noterden ilgili aracin uzerine hak mahrumiyeti yani adiniza haciz koydurabilirsiniz. Bu islemler biraz uzun surmekle beraber ayni zamanda biraz maaliyetli olur. Banka rehini kaldirdiktan sonra sizde kendi hacizinizi kaldirin ve aracin satisii alin. Muayenesnide yaptirmayi unutmayin

 348. ufuk

  tşk ederim cok hızlı cevaplarınız için.
  muayenesı geçmiş araç için
  araç sahibi aracın noterden vekalet vererek verılebilceğini soyluyor.doğrumudur.sonra benım muayenesını yaptırabilceğimi soyluyor.bole durumda vekelat bana verılcek satışı nasıl alcam.
  2.kredılı oto da kredi kapatırken bankada birşey belirtmek mumkunmu cunku kredı kaldırdıktan sonra sonucta tanımadıgımız ınsanlar satısı vermez ıse ne yapcaz.

 349. araba Nakit

  Merhaba Ufuk bey. Kredili oto satisi hakkinda paylasacagim sayfaya bakabilirsiniz. https://arabanakit.com/kredili-oto-satisi/ Muayesi gecmis arac satise engeldir bilginize.

 350. ufuk

  ıyı gunler
  1.bır araç satın almak ıstıyorum ancak araç üzerinde kredi var.kredi kapatılmadan bıldıgım kadarıyla araç satışını alamıyacağım.ben satıcıya parasını verip rehın kalkacak fakat ben ödedikten sonra satıcı araç bana satmassa nasıl onlem almamız gerekir.
  2.6 ay muayenesı gecmıs bu aracın satısı yapılarmı.yapaılamaz ıse nasıl yapmamız gerekir.

 351. araba Nakit

  Aydin bey bahsettikleriniz teoride dogru. Fakat pratikte ne kadar olur onu yasayip gorursunuz. O 6 aylik surecteki masraf kurtarici ceza otopark parasi mtv si vs derken aracin satis bedeline yetismezse kalan tutari sizden faizi ile berbaer tahsil ederler bilginiz olsun.

 352. aydın

  O zaman aracı muayene olmadan kullanmaya devam etsem 1 yakalanıştan 1 hafta sonra trafikten men oluyor ve bir daha yakalansam aracı otoparka çekiyorlar ve teslim almasam,zaten alamam 6 ay sonra devlet malı oluyor diye biliyorum daha sonra otomatikman kişi üzerinden düşer sanırım doğru mu sizce? 6 aylık otopark parası da satıştan elde ettikleri gelirle kapanır ve kurtulurum arabadan diye düşündüm.Neden derseniz motor hacmi yüksek ve vergi önemli oluyor.

 353. araba Nakit

  Merhaba Aydın bey. Malesef o şekilde bir işlem söz konus değil. Araç varisleri haklarını herhangi bir kardeşe devir ettikten ve ruhsat o kişinin adına cıktıktan sonra aracı trafikten çekebilirsiniz.

 354. aydın

  Merhaba Aracın sahibi uzun süre önce vefat etti ve veraset dagılımı yapılamıyor sorun var yıllardır bu şekilde trafik sigortasını,muayenesini yaptırarak kullandık vergi borcu yok fakat araç artık kullanılacak durumda değil 26 yaşında boşuna vergi işlememesi için trafikten çekebilirmiyiz yada huradaya ayırabilirmiyiz varislerin tamamı olmadığı için sadece biri yada herhangi biri bunu yapabilirmi.

 355. araba Nakit

  Merhaba makalemizin alt başlığında plaka değişikliği hakkında detaylı açıklama var. Hasar kaydı nasıl yapılır sorunuzada şu sayfamıza Araç Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır bilgi alabilir ekstra kaynak olarakda mutlaka bu Hasar Sorgulama Hatalı Kayıt göz atmanızı öneririm.

 356. yeter çökel

  Merhaba araç alıcam plaka değişikliği yaptırmak istiyorum bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz ? Birde son olarak hasar sorgulamalarını nasıl yapılıyor ? şimdiden teşekkür ederim.

 357. araba Nakit

  Merhaba Mesut bey. Yapılması gereken işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle aracınızın vergisini ödenmesi, varsa üzerinde engelli tertibatı çıkarılması, daha sonra muayene giderek aracınızın standart donanımı ile muayeneden geçmesi ve son olarak trafikten normal plaka cıkarılması olarak işlemler yaptırmanız gerekmektedir.

 358. araba Nakit

  Merhaba Beytullah bey. Aracınız trafikte seyir halinde iken sigortası var ve kazayıda o zaman yapıp kusurlu olsanız bile, aracınızın satışından sonra sigorta ödemesini yapacaktır. Sigorta şirketi size herhangi bir şekilde külfet çıkaramaz ( Kaza Masrafının Poliçenizin Belirlediği Tutarın Üzerinde Olmaması Kaydı İle ) umarın yardımcı olabilmişizdir iyi günler dileriz.

 359. beytullah

  iyi günler 16 nisanda kusurlu olarak kaza yaptım
  aracım 1998 tigra
  aracımı 2016 nisan ayında aldım
  zorunlu trafik sigortası sını
  2016 -10 mayısta yaptırmıştım
  2017 -10 mayısta trafik sigortamın yenilemesi geldi
  2017-15 mayısta yani bugün aracımı kazalı halde satmak istiyorum yaşayabileceğim sorunları aktarabilirseniz çok memnun olurum görüşleriniz benim için çok önemli sigorta şirketi benden herhangi bir ücret talep edermi karşı tarafın hasarını ödermi

 360. araba Nakit

  Merhaba Taner bey. Evet noterden plaka degisikligi yapilacak sekilde satis yaptiktan sonra su islem yapilmaktadir. Aracinizin plakasi ornek 34 ABC 34 olarak satin aldiniz. Sigortayi bu plakaya yaptiriyorsunuz ve plaka degisikligi icin bu sigrota policesi ile bagli oldugunuz trafik tescil subesine basvuruyorsunuz. Daha sonra yeni plakaniz ciktiktan sonra sigorta policenizi duzenleyen acentenize giderek yeni plakaya aktarma yani ZEYIN yaptirarak islemlerinizi sonuca ulastirmis oluyorsunuz.

 361. araba Nakit

  Merhaba Abdullah bey. Aracin satisini alabilmek icin yaninizda kimlik olmasi yeterli olacaktir. Satistan hemen sonra trafik sigortasi iptal olacaktir

 362. Taner Kavcı

  Plaka değişikliği diyorsunuz akabinde sigorta yaptırmak gerekli diyorsunuz doğrumu anladım… hangi plakaya sigorta yapılacak?? Plaka degismeyecekmi nasıl bir sigorta yapılmalı anlamadım ben.. Araç aldım Muğla plakalı, değişiklik yapıcam İzmir plakası olacak… sigorta nasıl olacak

 363. Mesut

  Hocam merhaba,
  Ötv muaf aldığımız aracımızın 5. senesi ay sonu doluyor. Özürlü olan kardeşim ve vasisi annem. bu aracın satışında hangi yolları izlememiz gerekmektedir. Şimdiden teşekkürler…

 364. Abdullah

  Merhaba,

  Mükemmel hızda yanıtlarınız için teşekkürler,

  Okuduğum kadarıyla trafik sigortası devirden sonra iptal oluyor. Kardeşimin arabasını üzerime devir alacağım. Sigortası hemen bitmiş mi olacak.
  Plaka vs değiştirmek şart değil. Tescili aynı kalabilir. Ayrıca ehliyetim şu an kayıp durumda, tabii ki yenisini alacağım ehliyetin ancak ona sıra gelene kadar bu işlemi tamamlamak istiyorum. Devir işlemleri için alan kişinin ehliyetine ihtiyaç duyuluyor mu. saygılarımla,

 365. Merhaba aracı mi takas edeceğim kafa kafaya her ikimizde para vereceğizmi notere

 366. araba Nakit

  Merhaba Hikmet bey. Aracınızın devrini noter’de adınıza alırken ilgili memur plaka değişikli istermisiniz diye soracaktır. Siz istemediğiniz söylerseniz arac aynı plaka ile adınıza tescil yapılır.

 367. araba Nakit

  MErhaba Ali bey. Bahsettiğiniz konular aracınızın satışına ENGEL teşgil etmektedir. Yapılandırma yapınca satış veremezsiniz. Son olarak trafik sigortası bitmiş aracın satışı yapılabilir.

 368. ali

  Merhaba benim sıkıntım aracımın sigortasının bitmesine 3 ay var ve ilk aracım. bu ilk sigorta sürecinde kaza yaptım yüzde yüz kusurlu tatafın benim olduguma dair tutanak görünüyor şuanda aracımın muayeneside var haliyle yeni yaptıracagım sigorta yüksek cıkacaktır ne kadar bilmiyorum bunuda..ben aracımı eşime devredip yeni ruhsat cıkarmayı düşünüyorum ama aracımda telekomun koydugu 1000liralık bir haciz var. ve trafik cezam var 1000 lira gibi.
  bu cezayı yapılandırsam arac devri yapılabilir mi ? ve şirketin koymus oldugu haciz engel teşkil edermi.ve birde egerki engel se sigortası bittiginde bu borclardan kurtulup sigortasız sekılde devir yapılabilirmi ?cok uzun oldu k bakmayın

 369. Enver koca

  Teşekkür ederim.

 370. hikmet avşar

  selam başka ilden aldığım aracı oturduğum ilin plakasına çevirmek zorunlumu yoksa atıyorum ankara plakalı aracı 06 olarak adana adresime kayıt yapıp kullanabilimiyim

 371. araba Nakit

  Enver bey aracınızın geçerli muayanesi olduğu için Satış verebilirsiniz. Erken muayene gittiğiniz için size eksi bir durum olarak yansımayacaktır.

 372. Enver Koca

  Kusura bakmayın diğer yorumu göremeyince yazmadı sanmıştım 2 tane olmuş 🙂

 373. Enver Koca

  Merhaba. Ben aracımın muayenesi bitmesine 1 ay kala muayeneye götürdüm ve geçmedi muayene tekrarı olarak yaptırıp götürdüm tekrar geçmedi. Şuan aracımın eski muayene süresi var 15 gün daha. Ben şuan aracımı satabilirmiyim yoksa muayenesi bozulmuşmu oluyor? Birde aynı durum egzoz muayenesinde de var ondan da 2 keredir geçemedim dosyalarım yandı.yardımlarınızı rica ederim

 374. araba Nakit

  Merhaba Atilla bey. Aracınıza rehin koyan kişi ancak rehini kaldırabilir bilginize.

 375. Atilla bayazıt

  3 sene önce senetle arac satın aldım borcum bitti arabada e devlette hak mahrumiyeti gözüküyor kişi tarafından konulan rehini nasıl kaldırabilirim

 376. araba Nakit

  Merhaba Kemal bey. Aracınızın üzerine yazı verdik derken neyden bahsediyorsunuz ? Noter’den üzerine rehin mi koydurdunuz ?

 377. Kemal aydın

  slm öncelikle bir aracıma iş vercem diye araca 30 000 bin tl noterden arc üzerine yazı verdik şimdi ise araca iş vermediler ruhsat da şerh falan yoktur, ama bu adamlar diyor bu aracı bağlatırız aracın bağlanması için kişiye ne senet nede bir yazı verdik şimdi bu yazının kalkması icin ne yapmamız gerek tşk ederim..

 378. Hakan

  Tşkler.

 379. araba Nakit

  Merhaba Hakan bey. Öncelikle hayırlı olsun. Aracınızın alış bedeli haricinde tescil işlemleri için ödeme yapmanız gerekir. Bunun için trafik tescil belgesi, trafik sigortası, plaka basımı ve bu işlemlerin sizin adınıza yapılabilmesi için vekalet ve hizmet bedeli gibi maliyetler söz konusu. Bunların toplamı içinde minumum 1.000 TL maksimum 1.500 TL civarında masrafınız olacaktır iyi günler dileriz.

 380. Hakan

  İlkkez araç almayı düşünüyoruz. Annem engelli ve onun raporuyla ötvsiz indirimli alacağız büyük ihtimal. İnternette baktım istediğimiz kangoo marka bir araö 40.000 tl tutuyor. Sizden isteğim yeni araç aldığımızda bu 40bin TL dışında ne kadar masraf çıkar. Daha önce hiç araç almadığından bu konuları bilmiyorum. Paramızı tamamlamak için kredi çekeceğiz ona göre. İyi çalışmalar iyi günler.

 381. araba Nakit

  Merhaba Cem bey. Tabiki o şekilde bir işlem yapabilirsiniz fakat sizi şu konuda uyarmak isterim. Aracınızın satışını verdiğiniz kişinin herhangi bir borcu veya takibe alınmış mahkeme kararı varmı yokmu bunlara dikkat edin. Aracın satışı vereceğeniz kişinin üzerine geçtiği anda e – haciz sistemi ile araca haciz konulabilir. Amacımız sadece uyarı demiyorumki kuzenininizin böyle bir durumu vardır. Tedbirli olmanızda fayda var.

 382. Cem

  07.03.2017 de aracima 1600-tl ye sigorta yaptim. 12.04.2017 tarihibde trafik sigortasi tavan fiyat uygulamasi geldi. Aracin satisini kuzenime yapip, sigortami iptal ettirip tekrar satişi uzerime alarak 800-tl tavan fiyatla sigorta yapmama en bir durum olur mu?

 383. araba Nakit

  Merhaba Ahmet bey. Aracınızın üzerinden rehin varken çekme belgeli yapmanız mümkün değildir. Bu durumda mahkeme yoluna giderek ilgili borcun ödendiğini ibraa ederek rehin kaldırma işlemini yapmak olmalıdır.

 384. araba Nakit

  Merhaba Mehmet bey. 2008 yılında bankalardan kredili alınan araçların hacizini kaldırmak için şu işlemlerin yapılması gerekmektedir. İlk olarak kredi kullandığınız bankadan kredi taksitleri ödenmiş yani ( BORCU YOKTUR ) yazısını alıp, herhangi bir trafik tescil şubesine giderek randevu almadan rehin kaldrıma işlemini yaptırabilirsiniz. Daha sonra aracınızın satışını verebilirisniz.

 385. araba Nakit

  Merhaba Arif bey hayırlı olsun. Başka yapmanız gereken bir işlem yoktur.

 386. araba Nakit

  Merhaba Yakup bey. Tescilden kastınız nedir bilemiyorum ama, Noter’de aracın satışı aldığınız zaman araç sizin adınıza Tescil edilmiş oluyor bilginize.

 387. araba Nakit

  Merhaba Nurullah bey. Aracınızın yeniden Noter üzerinden satış yapılması gerekmektedir.

 388. araba Nakit

  Merhaba Emre bey. İki kişi arasında yapılan anlaşmanın resmi geçerliliği yoktur bilginize.

 389. araba Nakit

  Merhaba Muhammet bey. Noter satış sözleşmesi ile vergi dairesine giderek ilgili cezanın düşümünü yaptırabilirsiniz.

 390. Ahmet

  2011 yılında bir araç aldım üzerinde noterden 7000 tl rehin vardı borcumu ödedim ama rehin kaldırma yazısı almamıştım şimdi araç sahibine ulaşamıyoruz aracı trafikten çekme belge yapacağım ne yapabilirim

 391. Mehmet

  Merhabalar
  2008 yılında kredi çekerek araç aldım
  Borcunu 2010 yılında bitirdim ancak banka trafiğe bildirmemiş ben aynı bankanın farklı şehirdeki şubesine giderek durumu izah ettim. Bana ” biz aracın kayıtlı olduğu trafiğe FAX çekeriz” dediler, ama çekilmemiş ki hala e devletten Real mahrumiyeti gözüküyor
  Dolayısıyla aracı satmak için bünün kalkması gerekiyor ama satış yapmam
  Ben kredi çektiğim bankaya mı gitmem gerekiyor bu işlem için veya ne yapmam lazım
  Kredi çektiğim banka Aksaray da
  Ben Ankaradayım
  Teşekkürler

 392. Arif Ata

  Merhaba. Aracımı 20 gun once aldım ve ruhsatım posta yolu ile bana ulaştı. Bunun dışında emniyette yapmam gereken bir işlem var mıdır, teşekkürler.

 393. Yakup

  Trafik tescil süresi arabayı aldıktan ne kadar sürede yapılması lazım. Katedilen yerde olur mu.

 394. Nurullah

  Ben bir araç aldım noter de pılaka dyişkliğini süylemedim şimdi neyapmam lazım

 395. Emre

  Merhaba hacizli ve borçları olan bir aracı alıcının da bu durumu biliyor olması ve kabul etmesi durumunda, noterden satışı olmaz tabi ama anlaşmalı olarak alıcıya verme durumu olurmu sadece anlaşma imzalama anlaşmadan sonrası borçları alıcıya ait gibi maddeler yazıp kısacası anlaşma imzalama durumu varmı

 396. Muhammet

  Merhaba, yaklaşık 3 ay önce almış olduğum aracın 2009 yılına ait 260 TL faiziyle 790 TL bir trafik cezası çıkmaktadır. Sistemde cezayı yiyen kişinin ismi soy ismi TC no su hepsi var plaka aynı sadece ve ben 3 ay önce noterden nasıl satış aldım madem yasak niye bu şekilde alabildim borcuyla, bu borcu ismi TC si yazan kişi mi öder ben mi

 397. Mustafa

  Çok teşekkürler iyi çalışmalar.

 398. araba Nakit

  Berna hanım sigorta hesaplamaları bir çok kriter göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır.Aracınızın sigorta fiyatı ancak tescil yapıldıktan sonra net olarak çıkar. Aracınızın marka model nedir bilemiyorum ama size yine ortalama bir tahminde bulunayım. Trafik sigortası minumum 800 makaimum 1.200, kasko minumum 1.200 maksimum 1.800 tl olur.

 399. Berna

  Çok teşekkür ederim sigorta kasko ücretlerinin çok olacagını söylediler ilk arabam olduğu için. Onun için bilgi verebilir misiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 400. araba Nakit

  Merhaba Berna hanım. Ehlitetinizin olmaması araç almanıza engel değildir bilginize. Sadece 126 TL noter araç satışı ücreti ödemeniz gerekmektedir.

 401. Berna

  Merhaba ehliyetim yok. İlk defa üstüme araba alıcam ücreti ne kdr olur.

 402. araba Nakit

  Merhaba Melih bey öncelikle hayırlı olsun. Plaka değişikliği yaptırabilmeniz için malesef yeniden noter’den satış yapılması gerekmeketedir. Yakın birini : eşiniz dostunuz olabilir ona satışı verip tekrar geri alırken plaka değişikliği taleb edebilirsiniz. 126 TL satış ücreti, 243 TL de plaka değişikliği için ücret ödemeniz gerekmektedir.

 403. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey. Araca ilgili tutarı Noter’de yazdırarak rehin koydurabilirsiniz. Siz veya araç sahibinin rahmetli olması durumundada veraset işlemleri yapılması gerekecektir. Yani bu durumda sizin herhangi bir kaybınız söz konusu değildir. son olarak araçta ilk rehin sahibi hak sahibidir. 2. ve 3. rehin sahipleri hak taleb edemezler.

 404. melih

  merhaba, 3 gün önce bir araç aldım noter plakasını değiştirmek istiyor musun dediğinde hayır dedim. ama şimdi değiştirmek istiyorum yapmam gereken ne ücreti ne kadar olur ve hangi belgeler gerekli? teşekkürler.

 405. Mustafa

  Bilindiği üzere ticari araç sahiplerine %45 ile %50 ötv indirimi söz konusu.Merak ettiğim şu; plaka sahibi uzun zamandır aracını kiralayıp para kazandırdığım için,alınacak olan 0 aracı ÖTV’siz olarak benim almamı, plakasınıda bana kiraya vermek istediğini söylüyor.Yani araç benim, plaka onun olacak.Lakin ticari araç olduğu için,araçta plaka sahibinin adına olacak.Böyle olunca noterden araca rehin koydurabilirmiyim ? Rehin koydurabilirsem,Bana veya plaka sahibinin rahmetli olması durumunda ne olur ? Nasıl bir yol izlemem gerekir aydınlatırsanız sevinirim.Hayırlı günler dilerim..

 406. araba Nakit

  Merhaba Erol bey. Trafik sigortasının olmaması araç satışına engel değildir

 407. Erol

  Merhabalar.motorsikletimin trafik sigortası yok bir süredir.noterde sıkıntı olurmu acaba

 408. araba Nakit

  Tabi yaptırın. Satıştan sonra iptal olacak. Sigortayı yaptırdığınız yerden o sigorta primini yeni sigortada kullanmasını isteyin.

 409. Ramazan koruk

  Motor benim üstüme değil yani yaptırıyım mı sigortasını ???

 410. araba Nakit

  Merhaba Ali bey. Aracınızı çekme belgeli alabilirsiniz fakat araç muayene için gittiğinde geçikme bedelini ödersiniz. Trafik sigortası olmadan veya geçerlilik süresi bitmiş aracın satışını verebilirsiniz fakat : ( Sigorta ile alakalı her hangi bir mahrumiyet olmaması kaydı ile ) bilginize.

 411. araba Nakit

  Merhaba Ramamzan bey. Aracınızın satışını aldıktan sonra Sigrotası iptal olacak, fakat sigorta poliçesini kalan süresini yeniden kullanabileceksiniz.

 412. Ali

  Merhabalar 2 yıldır muayenesi olmayan bir arac almayı düşünüyorum. Satıcı çekme belgeli olarak mı satış verecektir. Muayene borcu olan arac cekme belgeli satıs yapılır mı daha dogrusu yoksa farklı bir yontem var mıdır?
  Ayrıca farkli olarak merak ettigim bir konu sigortası olmayan bir araç satışı yapılabilir mı ? Çok teşekkürler..

 413. Ramazan koruk

  Merhaba Motorsiklet aldım ama üzerime almadım muayene ve sigorta yaptırdıktan sonra üstüme alacağım ama sorun şu ki sigorta yaptırdıktan sonra noterden üstüme alırken sigorta iptal olacak mı ? Olacaksa sigorta ve muayene yaptırmadan önce çekme belgesi ile mi alsam ??

 414. araba Nakit

  Merhaba Mehmet bey. Öncelikle hayırlı olsun. Farklı bir Şehirden araç satışı alacaksanız bunun için Noter’de plaka değişikliği taleb etmeniz gerekmektedir.Daha sonra özel plaka ile ilgili ise ikamet ettiğiniz trafik tescil birimi ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. İyi günler dileriz

 415. araba Nakit

  Merhaba İhsan bey. Tabiki oğlunuza aracınızın satışını verebilirsiniz. Kredi ile olan kısmını bankalar ile görüşmeniz gerekir. Daha sonra kredili araç satışına ihtiyaç duyarsanız https://arabanakit.com/kredili-oto-satisi/ sayfamızada göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 416. araba Nakit

  Merhaba Yasin bey hayırlı olsun. Ogs cezaları ile ilgili sizin bilmeniz gerek şudur, Ogs cezasını uygulandığı dönemdeki tescil sahibi kim ise ceza o kişinin Tc no’suna yazılmaktadır. Plakada ceza gözükebilir fakat satışa engel değilidr bilginize.

 417. Mehmet Tuna

  Merhaba site yönetimi. Aracıma özel bir plaka almak istiyorum, kısmetse farklı bir şehirden araç alacağım ve bulundugum şehirin plalasina çevirirken 2 harfi özel olarak almak istiyorum, bu konuda izlemem gereken yol nedir ?

 418. ihsan konaç

  selam arabamı oğluma satış yapabilirmiyim oğlum araç kredisi kullanacak ne biçim bir işlem yapılabilir beni aydınlatırmısınız

 419. Yasin

  Merhaba. Bir araç satın alacağım fakat üzerinde 3-4 yıl öncesine ait OGS cezası bulunuyor. Yalnız cezalar şuanki satıcıdan daha önceki satıcının cezası. Noter satışında engel çıkartırmı.
  Teşekkürler.

 420. araba Nakit

  Merhaba sefa bey hayırlı olsun. Satıştan hemen sonra trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir.

 421. sefa

  merhaba 2.el araç aldığımızda sigortayı kaç gün içinde yaptırmamız lazım

 422. araba Nakit

  Merhaba Nahit bey. Hacizli araçların herhangi bir şekilde resmi olarak devir edilebilmesi mümkün değildir. Onun haricinde gayri resmi olarak alıcı ile aranızda yapıalacak sözleşme ile devir edersiniz fakat bununde herhangi bir şekilde resmi bağlıcılığı yoktur.

 423. nahit

  merhaba şirket tasvıyeye gırdıgı ıcın bır arac var hacızlı borclarıyla bırlıkte devredebılırmıyız şirket tasvıye etmek icin teşekkurler

 424. araba Nakit

  MErhaba Emre bey. Noter masrafınız normal araç satış bedeli cevaplarda ve makalemizin üst satırından belirtilmiştir. Sigorta konusuna gelincede, aracın satışı A kişisinden B kişisine devir edildiği zaman sigorta artık geçersiz sayılır. B kişisi yeniden sigorta poliçesi yaptırmak zorunluluğu vardır.

 425. Merhabalar A.annemin üzerine ÖTV indirimini kullanarak Bi araç aldık 2 sene oldu ama biz aracı kendi üzerimize almak istiyoruz vergi dairesinden de zaten ÖTV indirimini ödeyeceğiz ve aracı kendi üstümüze alacağız bunun için nöter masrafı ne olur ? Ayrıca sigorta be kaskoyu tekrar yenilemem gerekir mi ? Şimdiden teşekkürler ..

 426. araba Nakit

  Merhaba Mehmet bey. Hayırlı olsun. Plaka değişikliği yaptırmayacaksanız, Noter işlemleri için ödemeniz gerek tutar 126 TL dir.

 427. Mehmet Mustafa

  Merhabalar, biz ilk defa araba alacaz, babamın üzerine babamın yaşı 48 aynı şehir içinden alacagız, plaka degişikligide olmayacak sadece sahibi biz olacagız bunun için devir alma işlemleri bize ne kadar bir ücret çıkarır cevabiniz icin şimdiden tesekkurler.

 428. araba Nakit

  Merhaba Ramazan bey hayırlı olsun. Noter devir ücreti haricinde başka masrafınız bulunmamaktadır.

 429. Ramazan

  Merhaba ilk arabamı alacağım alım da devir işleri sırasında araç ücreti dışında bana ne kadar ücret çıkabilir 1.9 2006 model araba için

 430. araba Nakit

  Hayırlı olsun Cem bey. Noter’den rehin kaldırma ücreti konulan rehin bedeline göre değişmektedir. Her aracın rehin kaldırma ücreti farklıdır bilginize.

 431. Cem

  Sahistan vadeli arac aldim borcum bitti rehini kaldirmak istiyorum noter ucreti nekadardir kaldirmak icin rehini

 432. araba Nakit

  Merhaba Ozer bey. Noter’den konulan rehinlerde ilgili tutar mutlaka yazılmaktadır. Örnek 10 bin tl alıcak karşılığında rehin konulmuştur diye ibare eklenir. Daha sonra siz bu ödemeyi tamamen bitiridğinizi dekontlar ve diğer evraklar ile belgelerseniz, sadece mahkeme kararı ile rehin kaldırtabilirsiniz.

 433. araba Nakit

  Merhaba Şükrü bey. Size daha net ve detaylı cevap verebilmem için, rehinin nerden ve ne karşılşığında konulduğunu bize yazarsanız ona göre yardımcı olmaya çalışalım. Saygılarımızla.

 434. Ozer

  Merhaba bi miktar pesinatla vadeli arac almak istiyorum ve borcun kalanina galeri ruhsata rehin koycak merak ettigim su rehin konuldu ve ben borcumu bitirdim elimde senetlerim var ayrica banka dekontlarim ama galericiye hic bir sekilde ulasamiyorum yada galerici rehini kaldirmak istemiyor ben elimdeki bu dekontlarla yada odenmis senetlerle gidip rehini kaldirabilirmiyim

 435. şükrü

  iyi günler
  aldığımız araca rehin koyan kişi veya şirketi borcumuz bittiğinde bulamaz isek rehini nasıl kaldırırız.teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

 436. araba Nakit

  Merhaba Nafi bey. O şekilde bir borç aktarımı veya deviri mümkün değildir dir bilginize.

 437. Nafi

  geçmiş yıllara ait aracımın borçlarını maliye üzerinden yapılandırdım ve taksitlerimi günü geçmeden ödemekteyim aracımı degiştirmek istiyorum şimdi yapılandırmış oldugum aracın borcunu yeni alacagım aracın üzerine aktarma şansımız varmı

 438. araba Nakit

  Merhaba Mustafa bey. Aracınızın rehini neden konuldu bilemiyorum ama, banka kredili araç olduğunu varsayarsak rehin kaldırmak için, aracının muayenesini olması şart değildir bilginize.

 439. araba Nakit

  Merhaba Yağmur hnm. Öncelikle aracınızı kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı temenni ederiz. Sorunuza gelecek olursak, Noter’de araç devrini üzerinize aldıktan hemen sonra Trafik sigortanızı mutlaka yaptırmanız gerekmketedir. Daha sonra herhangi bir trafik tescil şubesine giderek, noterde size verilen geçici ruhsat ile baş vurarak asıl ruhsatınızı alabilir ve bu süreci bitirebilirsiniz. Son olarak noter’den size verilen geçici ruhsat ile trafik sigortasını yaptırmanız halinde 1 ay boyunca kullanabilir veya başka bir kişiye satış verebilirsiniz.

 440. Mustafa KURTAY

  İyi günler,
  Şirket aracımızın üstündeki rehini kaldırmak istiyoruz.Rehin kaldırma işlemi yapılırken araç muayenesinin olması şart mı?

 441. Yagmur

  Merhaba.28 şubat 2ci el araba satın aldık.Noterde işlemleri tamamladık.Noterden işlemden sonra tarfik mudurlugunde ve sigorta yapılacak işlemler için kaç günümüz toplam var?Hangi süre ile bu işlemleri tamamlamamız lazım?Trafik mudurlugunde her hangi bedel alınıyor mu?
  Teşekkürler.

 442. Ahmet

  Teşekkürler

 443. araba Nakit

  Merhaba Ahmet bey. Adınıza vergi dairesinden icraa takibi başlatılmadıysa, herhangi bir şekilde aracınıza haciz konulmayacaktır.

 444. Ahmet

  Selam
  esnafım biraz vergi borcum var azar azar çdüuotum .abim araba verecek üzerime alıcam .borcumdan dolayı arabaya haciz gelirmi? Saygılar

 445. kadri

  tesekkürler..

 446. araba Nakit

  Merhaba Kadri bey oncelikle hayirli olsun. Size soylendigi gibi herhangi bir sekilde temiz kagidi vs almaniza gerek yok. Alacaginiz araqcin herhangir bir borcu varsa satis yapilamayacaktir.

 447. kadri

  merhaba ben ilk defa araç alıyorum ve devirini 1-2 günde yapıcaz.satıcıya temiz kağıtlerını notere getirirsiniz dedim.kendiside,noter ekranında tafik mtv ve ne borcu cıkarsa görünür,ekstra kağıda gerek yok dedi.net bilgi rica ediyorum sizden.

 448. araba Nakit

  Merhaba Nurettin Bey. Öncelikle hayırlı olsun. İlk olarak aracın satışı sizin adınıza geçtikten sonra rehin konulacaktır. Borcunuzu ödedikten sonra satın aldığınız yer rehini hemen kaldırtacaktır. Borcunuzu ödemezseniz ilgili tutarın tahsili için aracınızı icra yolu ile satışı yapılabilir.

 449. Nurettin

  Merhaba. 33500 TL lik bir aracı 15000 peşin ve kalanı 15 ay vadeli olarak satın alacağım. Fakat satıcı arabanın üstüne rehin koyduracağını söyledi. Bu durumda ben borcu mu ödemem bile araca el koyabilir mi. Yada 15000 peşin verdikten sonra satışı alsam bile yine el koyabilir mi? Konu hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkürler

 450. araba Nakit

  Merhaba Metin Bey. Öncelikle hayırlı olsun kazasız günlerde kullanın aracınızı. Noter’de araç satışı yapıldıktan sonra aracın sahibi adına düzenlenen trafik sigorta poliçesi yeni alıcının üzerine devir veya aktarılma yapılamaz. İlk defa araç alacağınızı belirmişsiniz bunun için ortalama bir fiyat söylemek mümkün değil kesin trafik sigorta fiyatı ancak alacağınız aracın adınıza tescil olmasından sonra çıkacaktır bilginize.

 451. araba Nakit

  Merhaba İlhan bey. Çekme belgeli araç almakla mevcut aracı trafikten çekmek farklı şey. Siz eğer hali hazırda trafikten çekilmiş bir araç alacaksanız, noter’den ruhsat sahibinden satış almanız gerekmektedir. Noterden aldığınız evrakla trafikte seyir edemezsiniz. Noter’de satış yapıldıktan sonra trafik sigortası ve aracın plakası çıktıktan sonra kullanabilirsiniz.

 452. Metin

  Merhabalar yeni araba alacam aracın sigorta sının bitmesine henuz bes ay var devir gerceklestikten sonra sigortanın durumu nasıl olur. Birde üzerime ilk defa araba alıyorum sigorta fiyatında fark olurmu olursa ne kadar fark olur.

 453. ilhanozsoyy

  Merhaba. Çekme belgeli araç alacağım. Revize Edip trafiğe geri dönecek. Yapmam gereken resmi işlemler nelerdir ? Maliyeti hakkında bilginiz varmı ? Noter masrafı ne kadardır ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? Son olarak ise noterden aldığım satış kağıdı ile aracı sürerek başka bi yere götürebilirmiyim ? Teşekkürler

 454. araba Nakit

  Merhaba Babürşah. Üzerinde geçmiş döneme ait borç veya herhangi bir sebebten dolayı hak mahrumiyeti olan aracın satışı mümkün değildir

 455. babürşah

  Merhabalar
  Bir araç satın alacağım fakat üstünde hak mahrumiyeti var diye alamadım. Sonra satıcı kaldırdığını ve trafiğede bildirdiğini söyledi. Borcu olan aracı noter bana satabilir mi?

 456. araba Nakit

  Merhaba İsmail bey. Muayenesi olmayan aracın ( MOTOR ) satışı yapılamamaktadır.

 457. ismail

  merabalr motosiklette muayene olmadan satis yapilabilirmi ..tesekkrler

 458. Ceyhan

  Cok tesekkur ederim

 459. Ceyhan

  Merhabalar kolay gelsin 2. El motor alacagim noter satisi yaptiktan sonra emniyete bas vuru yapmam gereklimi ruhsat icin yoksa noter satisi yeterlimi elime ruhsatimin ulasmasi icin
  Yeni kanuna gore adrese geliyor diye duydum olayin asli nedir simdiden yesekkurler

 460. araba Nakit

  Merhaba Ceyhan. Aracınızın ( MOTOR ) noter’de satış yaptıktan sonra ruhsat alabilmek için, ilk olarak zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Daha sonra herhangi bir trafik tescil merkezine giderek randevu almadan asıl ruhsatınızı alabilirsiniz veya noter satışında yazan ikamet adresine gelmesini bekleyenilirsiniz.

 461. Ceyhan

  Merhabalar kolay gelsin 2. El motor alacagim noter satisi yaptiktan sonra emniyete bas vuru yapmam gereklimi ruhsat icin yoksa noter satisi yeterlimi elime ruhsatimin ulasmasi icin
  Yeni kanuna gore adrese geliyor diye duydum olayin asli nedir simdiden yesekkurler

 462. araba Nakit

  Merhaba Hasan bey. Sizin bahsettiğiniz gibi Noter üzerinden satış yapıldıktan sonra ilgili tutar kadar yine noter üzerinden haciz işlemi yapılmaktadır.Borç sonlanması durumunda alıcaklı borcu yoktur yazısını size teslim eder ve ilgili icra dairesine giderek aldığınız aracın hacizini kaldırtabilirsiniz. Güvenli satışlar dileriz.

 463. hsnhmtky

  Merhaba. senetle vadeli araba alacağım. araç galeri sahibinin üzerinde. bana noterde satışı yapacak ve senet yaptığımız miktar kadar rehin koyduracağız. bu kişi şahıs olduğu için banka gibi online rehin işlemi yapabildiğini sanmıyorum. rehin koyma işlemi nasıl tamamlanır? ve borç bitip kaldırırken ne yapmamız gerekecek?

 464. araba Nakit

  Merhaba Mehmet bey. Araç alım satım işlemlerinde hangi usül yapılıyorsa motor alış satışındada aynı prosüdür işletilmektedir. Yani geçmiş döneme ait vergi borcu, trafik cezası gibi veya herhangi bir sebeble konulan hak mahrumiyeti ( HACİZ ) gibi durumların olması ilgili aracın satışına ENGEL teşgil etmektedir.. Aracınızı noter üzerinden satış yapabilmek için bu gibi durumların olmaması gerekmeketedir. Güvenli satışlar dileriz.

 465. Mehmet

  Merhaba.
  2005 yılında banka kredi kullanmadan 2 taksitle aldığım motosiklette aldığım işyeri tarafından (noter) koyulmuş rehin vardı ve işyeri 3 yıl önce kapandı. mağazanın Avukatı aracılığı ile ilgili noterden rehin kaldırma yazısı aldım. Bugün ise satıyorum. Noterden rehin kaldırma evrakı ile trafikten gidip rehin kaldırma işlemini yaptırmadan yine noter satışı yapılıp alan kişi trafik tescil ruhsat işlemlerinde rehin ibaresini kaldırtıp yeni ruhsatını alabilir mi?

 466. araba Nakit

  Merhaba Hakan bey. Araç satış vekaleti nedir ? Aracınızın satışını sizin vekil ettiğiniz yani ruhsat sahibinin vekil yani benim adıma bu aracın satışını yapabilir ve bedelinin tamamını teslim alabilir maddelerinin geçtiği noterler tarafından düzenlenen resmi evraktır. Vekalet almak demek aracın satışı almak demek değildir. Aracın borcu şahsi değildir. Borç ödenmeden satış yapılamaz. Yani bu durumda sizin tabirinizle borç size geçer. Arac satis vekaleti hakkinda daha fazla bilgi icin https://arabanakit.com/arac-satis-vekaletnamesi/ sayfamiza goz atabilirsiniz.

 467. Hakan

  Merhaba benim sorum araç satış vekaleti nedir bu şekilde vekaletle alırsam aracın üstünde borç varsa bana geçermi güvenilirliği nedir araç satış vekaleti ücreti nedir bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

 468. Burak

  Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

 469. araba Nakit

  Merhaba Burak bey. Alıcının değilde daha çok satıcının bir takım hakları vardır. Rehin koyulacak bedel ne kadarsa o tutar açıklamaya eklenir. Siz olduda borcunuzu ödemediniz aracınız icra aracılığı ile satıldığı zaman ilgili tutar veya o tutara yakın bir fiyat üzerinden satış yapılır. Yani bankada 2.el taşıt kredisi çektiğinizde nasıl işlemler yapılıyorsa burdada aynı işlemler yapılıyor diyebilirim teknik olarak.

 470. Burak

  Merhaba
  Ben araç alırken vade yaptırmak istiyorum bir miktar peşinat verip geri kalanını da taksitle ödemeyi planlıyorum. Rehin koydurma işleminde alıcının ve satıcının ne gibi hakları vardır acaba?

 471. araba Nakit

  Merhaba Turgay bey. Aracınız üzerine konulan şerhin içeriği nedir ? banka kredisimi veya başka türlü rehinmi ona bakmak lazım. Aracınız banka kredisi olduğunu varsayarak cevaplandıralım. Aracın üzerine ilgili alacağın yani borcun kapanmadan kaldırılması veya başka bir taşınmazın veya taşınabilir malın üzerine kaydırılması mümkün değildir. Heleki sizin koydurmak istediğiniz malın üzerinde zaten bir hak mahrumiyeti bulunmakta. Bu durumda bahseettiğiniz durum olması bile imkansız hale geliyor.

 472. Turgay bal

  Merhaba bankadan şerhli taksidi devam eden bir dairem, üzerine vergi dairesinden şerh konulmuş, taksitlendirilmiş borcum bulunmakta, sorum şu, araç üzerindeki şerhi, ev üzerine kaydırarak aracın satışını yapabilirmiyim. Teşekkürler

 473. araba Nakit

  Biz teşekkür ederiz güvenli satışlar dileriz.

 474. Ahmet

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 475. araba Nakit

  Merhaba Ahmet bey. Hemen sorularınızı yanıtlayalım. İlk olarak Noter’de yapılan devirler sonunda size geçici ruhsat verilmektedir. Bunun maksimum süresi 1 aydır. Yani bu ruhsatla bir ay içinde başka bir kullanıcıya satış yapabilirsiniz. Aynı şey diğer satışlar içinde geçerlidir. Yeni ruhsat çıkarmanıza gerek yok maksimum 1 ay geçmemek kaydıyla. 2. soru trafik sigortası olmadan satış yapabilirmiyim ? tabikide yapabilirsiniz. Trafik sigortasının olmaması satışa engel teşkil etmemektedir. Devirlerde süre şartmı diye sormuşsunuz ? Devirlerde önemli olan o aracın sattığınız kişinin üzerine tescil olmasıdır. Plaka değişikliği yada şehir dışı satışı değilse şehir içi satışların tescil maksimum 15 dakikadır. 15 dakika sonra başka bir kullanıcıya satış verebilirsiniz herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

 476. araba Nakit

  Merhaba Serkan bey. Aracınızı resmi anlamda satmanın tek yolu noter üzerinden devrinin kardeşinizin üzerine yapılmasıdır.

 477. Ahmet

  Merhabalar

  Ötv muaf aldığım aracın süresi 5 yıl doldu. Yeni bir araba alacakken takas indiriminden faydalanmak için bu arabayi formalite icabı araba firmasına devredip sonrasında tekrar bir yakinimin üstüne yapacağım. Soyad benzerliği olmaması gerekiyormus. Sonrasında aynı soyadli oğlumun üstüne arabayi tekrar alacagiz. Benim sorum şudur
  araba 2 veya 3 kez noterden devir işlemi yapılacak. Noterden bu devirler esnasında trafik sigortası gerekli midir? yeni ruhsat çıkarmak gerekli midir?
  Yoksa en son oğlumun üstüne yapıldıktan sonra ruhsat ve trafik sigortası halledilse olur mu? Birde Bu devirlerde herhangi bir süre şartı var mı?
  Yoksa aynı gün içinde 2 devir yapilabilir mi?

  Tesekkurler

 478. serkan

  merhaba.aracımı kardeşime devretmek istiyorum.noterden satış yapmamız dışında ücretsiz bir yol var mıdır

 479. araba Nakit

  Merhaba Gamze hanım. Adres cezasından kastınız nedir onu detaylandırsaydınız iyi olurdu fakat yine size şu şekildr yardımcı olmaya çalışalım. İlk etapta bilmeniz gereken aracınızın plakasının geçtiği ve sistemde gözüken her türlü ceza satışa engel teşkil etmektedir. Bunu nerden sorgulayabilirim diye düşünüyorsanız, Gelir idaresi başkanlığının web sitesinden mtv ödememe segmesinden ruhsat bilgilerini girerek tüm borçlarınızı görebilir veya ödemesini kredi kartı ile yapabilirsiniz. Umarız faydalı olur güvenli satışlar dileriz.

 480. Gamze

  Adres cezası arac satarken karşıma cıkarmı şatış yapabilirmiyim

 481. araba Nakit

  Merhaba Uğur bey. Noter üzerinden rehin ( İPOTEK ) koydurma bedeli 350 tl dir bilginize.

 482. ugur

  slm borç alıcam karşılığında ise noter de ipotek koydurucam acaba masraf ne kadar tutar

 483. Metin

  Teşekkür ederim cevaplarnız için

 484. araba Nakit

  Trafikten men olup olmadığını Noter üzerinden sorgulama yaptırarak öğrenebilirsiniz. Diğer borçları e- devlet üzerinden ruhsat sahibi adıma tescilli araç segmesine girerek oradan aracın üzerine olan hak mahrumiyetlerini görebilmektedir.

 485. araba Nakit

  Metin bey aracınız neden dolayı haciz işlemi uygulanmış veya hangi kurumun hacizi bilemiyorum ama e – haciz olduğunu varsayarak 1 iş günü içinde veya bir kaç saat içinde en geç kalkabileceğini size söyleyebilirim. Onun haricinde trafik tescil şubelerinden konulmuş ise haciz, ordada şu işlemi yaparsanız hemen kalkar. Alıcaklı olan kurumdan borcu yoktur evrakını alıp ilgili trafik tescil şubesine giderek haciz kaldırma işlemini yapabilirsiniz. Geçmiş döneme ait vergi borcu veya trafik cezası yapılandırılmış ise satış veya trafikten çekme işlemi yapılamaz bilginiz olsun iyi satışlar.

 486. Metin

  Cevabınız için teşekkürler öncelikle.Ben bu aracı almayı düşünüyorum dediğim gibi aracın sigortası muayenesi bitmiş ayrıca 1500tl civarında yapılandırılmış vergi borcu trafik cezası ve 350 tl araç üzerinde icra var.Bu borçları ben karşılasam araca çekme belgesi alıp satışı o şekilde alabilirmiyiz bu borçlar ödendiği taktirde aynı gün arcın üzerindeki blokeler aynı gün çözülürmü sizce nasıl bir yol izlemeliyim daha farklı bir öneriniz varmı

 487. .etin

  Cevabınız için teşekkürler öncelikle.Bu karșı tarafın hacizini yani borcunu ödersek haciz hemen kalkarmı ayrıca araç üzerinde satış için engel olan başka icralar ve trafikten men gibi olası durumları nerden öğrenebiliriz?

 488. araba Nakit

  Merhaba Metin bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz ve hemen sorularınızı yanıtlamaya çalışalım. Öncelikle muayenesi ve sigortası ( Sigorta ile ilgili herhangi bir mağduruyiet var ise çekilemez ) bitmiş araç trafikten çekilebilir ( Çekme Belgesi ) fakat aracın üzerine herhangi bir hak mahrumiyeti gibi bir durum haciz vs olması durumunda, trafikten çekilemez ve noter üzerinden satış yapılamazki bu durumda satış vekaleti vermeninde bir anlamı kalmaz.İstanbul’da trafikten çekilen araba tabiki Ankara’da trafiğe çıkartılabilir.

 489. Metin

  Merhaba 1-muayenesi ve sigortası geçmiş ayrıca üzerine icra olan bir araca çekme belgesi alınabilir mi?2- İstanbuldan çekme belgeli olarak alınan araç Ankarada tekrar trafiğe çıkartılabilir mi?3-icrası olan araca satış vekaleti verilirmi? Cevabınz önemli

 490. araba Nakit

  Merhaba Osman bey. Aracınızın satışını çekme belgeli olarak trafik sigortası ve muayenesi olmadan başka bir şahsın üzerine noter üzerinden satışını verebilirsiniz.

 491. Merhabalar aracım 85 model 131 şahin Muayenesi ve sigortası yok cekme belgeli olarak satış verebilirmiyim ?

 492. Mahmut

  Vadeli araç satın aldım aracı satan kişi mülkiyet haczini kaldırmak 160 tl dedi sizce doğrumu ve haczi kaldırma ücreti nedir söylermisiniz lütfen

 493. araba Nakit

  Merhaba Osman bey. Aracınızın satşı yapılabilmesi için güncel veya geçmiş döneme ait vergi borcu,trafik cezası ve ayrıca bunların taksitlendirilimiş olması aracınızın noter üzrine satış yapılmasına Engel teşkil etmektedir.

 494. Osman

  Merhaba iyi günler trafik cezası ve vergi cezalarını taksitlendirdim faturalar adıma düzenlendi satış mümkünmüdür

 495. araba Nakit

  Merhaba Fatih bey. Aracınızın resmi anlamda Noter üzerinden satış yapabilmesi için, aracınızın geçmiş veya güncel döneme ait herhangi bir borcu veya yapılandırılmış borcu bulunmaması gerekmektedir. Yapılandırılmış borçlar araç satışına engel teşkil etmektedir. Saygılarımızla

 496. Faithfull35

  Selam benim geçmiş dönemde sattığım araçlarımın cezaşarından dolayı şuan hiçbir cezası olmayan aracımı bu borçlardan dolayı satamıyorum bu borçları taksitli yapılandırıp aracımı satabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

 

HEMEN TEKLİF ALIN