2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri

Bir önceki yillarda oldugu gibi bu yilda araba alım satım  noter devir  masraflarina  zam gelmis durumda. 2018 yılı noter üzerinden  araç satışı yapmak isteyenlerin ödemesi gereken ücretler su sekildedir.

Her sene oldugu gibi bu senede Noter’de araç devir satış islemleri için ödenen ücrete zam gelmis durumda. Geçtigimiz  sene (2017) plaka değişikliği için ödenen ücretin ortadan kaldırılmasından sonra 126 TL tek ücret tarifesi uygulanmaktaydı. 2018 yılı araç satış işlemleri için noter’e ödemeniz gerek tutar ise 181.00 TL olmuştur. Bilgilerinize sunar iyi satışlar dileriz

‘Kamuoyuna Duyurumuzdur.”

Son gelen bilgiye göre Noter’de plaka degistirme ücreti kalkmıştır. Artık  plaka degisimi için noter’e fazladan ücret ödenmeyecektir.

2018 yılı itibari ile araç devir ruhsat ve plaka değişikligi işlemleri tamamen Noter’lere devir edilmistir. Bu konu hakkında daha fazla detayli bilgiye Araç Satis Islemlerinden Yeni Dönem sayfasından ulaşabilirsiniz. Konu güncellendikçe sizlere bilgiler paylasılmaya devam edilecektir

Çok soruldugu için açıklama ihtiyaci hissetik. Araç satış işlemlerinde Noter ücretini kim öder ? diye sorular geliyor. O konuyada açıklık getirelim. Noter’de araç satışı yapılırken tüm masraflari alici ödemektedirSatıcı herhangi bir noter ücreti ödemesi söz konusu degildir bilginize.

 Noter’de Araba Satışına Engel Durumlar ?

Daha öncede oldugu gibi aracınızın satışına engel teskil edecek borçlar veya hak mahrumiyetleri olmamasi gerekmektedir. Bunlar nelerdir ? diye soranlar için madde madde sizler için  hazırladık.

1.) Mtv Borcu : Ilk olarak aracınızın geçmiş döneme ait MTV ( Motorlu Tasitlar Vergisi ) borcu olmamasi gerekmektedir. Mtv borçları geçmiş dönemdeki taksitler satıcıya, gelecek dönemdeki taksitlerde alıcıya aittir. Mtv taksitlerinizin sorgulamasını Gelir Idaresi Baskanliginin web Sitesinden ögrenebilir veya online olarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Aracınızın önceki dönemleri ait Vergi borcu olması araç satışına mani bir durumdur ve noter’de satış yapılamamaktadır ve engel teşkil  etmektedir. Son olarak mtv ile eklemek istedigimiz su hususu bilmenizde fayda var. Geçmis dönemde mtv borçlarını yapılandırma yapanlar veya taksitlendirenlerde araç satışı yapamaz. Çözümü taksitlerin komple ödenmesi ve aracınızın üzerine herhangi bir taksitlendirilmis mtv borcu olmamasi gerekmektedir. Taksitlendirilmis veya yapılandırılmış mtv borcu olan araçların noter satışı mümkün degildir.

2.) Trafik Cezasi : Trafik cezalari trafikte olan araçların yaptıklari kural ihlalleri sonucunda maruz kalındığı cezai yaptırımdır. Trafik cezalarınızın olup olmadığı belli periyotlarda kontrol etmenizde fayda var. Trafik cezası olan bir aracı noter üzerinden satamaz veya alamazsiniz. Bundan dolayı trafik cezası olan araçların satışı noter üzerinden mümkün degildir.

3.) HGS BORCU : Hgs ( Hızlı Geçis Sistemi ) borcu geçmis dönemlerde ruhsat sahibine gönderilen bir ceza oldugu için araç alım satımında noter’de satışa engel teşkil etmemekteydi. Fakat 2016 yılından itibaren HGS cezalari artık sistem üzerinden araç sahibine ve ilgili plakadaki araca islenmektedir. Adınıza veya aracınızın üzerinde HGS borcu olması durumunda aracınızın noter üzerinden satamazsınız. HGS borcu araç satışına engeldir. Güncel HGS borçlarınızı Hgs borç sorgulama  giriş yaparak ögrenebilirsiniz.

4.) OGS BORCU : ( Otomatik Geçis Sistemi ) ogs borcu olması durumunda araç satışı yapılamamaktadır. Güncel ogs borçlarınızı Ogs borç sorgulama (Ogs Borç sorgulama Suanda Hata Veriyor) giriş yaparak plakanızı girerek sorgulama yapabilir borcunuzun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken nokta, ogs borcunuzun hemen sisteme düsmemesidir. En az 4 is günü geçmesi gerekmektedir.

5.) Araç Fenni Muayenesi : Aracınızın güncel muayane tarihi satış yapacagınız tarihten sonra bitiyor olmasi gerekmektedir. Muayenesi olmayan veya muayene zamanı bitmis araçların satışı noter üzerinden yapılamamaktadır ve engel teşkil etmektedir. Muayene son geçerlilik süresini, 2. ruhsat sayfasinda yani araç bilgilerinin yazdığı sayfada görebilir kontrol edebilirsiniz.

6.) Banka Hacizi Veya Rehini : Araç tasit kredisi kullananlar için bankalar tarafindan gelistirlmis bu sistem su sekilde çalismaktadir. Bankalar tasit kredisi kullandırırken kendilerini garantiye almak için kredi verdikleri araçlara rehin yada hak mahrumiyeti satılamaz şerhi koymaktadırlar. Bu hak mahrumiyeti oldugu sürece ilgili araç ikinci bir kişiye noter üzerinden resmi anlamda  satılamamaktadir. Tasit kredisi devam eden aracın  satışı yapilabilmesi için, kalan kredi tutarinin ilgili bankaya yatırılarak aracin banka tarafindan konulan serhin veya rehin kaldırma isleminin yapılmasi gerekmektedir. Rehin kaldırma işlemi şu sekilde yapılmaktadır. 2010 yılından önce alınan taşıt kredileri trafik tescil şubeleri tarafından konulmaktaydı. Eğer siz 2010 yılından önce tasit kredisi aldıysaniz, bankadan borcu yoktur yazısını alıp herhangi bir trafik tescil subesine giderek rehin kaldirma islemini yaptiktan sonra arabanizin satisini noter üzerinden yapabilirsiniz. 2010 yılından sonra tasıt kredisi kullananlar ise herhangi bir evrak almasina veya trafik tescil şubesine gitmesine gerek yoktur. Bankalar online haciz sistemi üzerinden araçların hacizlerini veya rehinlerini anında kaldırmaktadırlar. Aracınızın üzerine herhangi bir hak mahrumiyeti haciz, rehin gibi durumların olup olmadığını e -devlet sistemine girerek araç sorgulama sekmesinden kendinze ait araç sorgulama yaparak ögrenebilirsiniz.

7.) Araç Üzerinde Hak Mahrumiyeti Haciz : Bazi araçlarin sahiplerinin sirket veya sahis borçlarindan dolayi alacaklilarin mahkeme yolu ile araçlarin üzerine hak mahrumiyeti yani haciz islemi yapilmaktadir. Bu tip durumlarda alacaginizin aracin böyle borçlarinin veya hak mahrumiyetlerinin olmamasi gerekmektedir. Su unutulmamalidirki, noter üzerinden alim satim islemlerinde geçmis döneme ait 1 tl borç olmasi veya herhangi bir kisinin araba üzerinde hak mahrumiyeti olmasi durumunda araç alım satım işlemleri yapilamamaktadir. Aracinizin üzerinde herhangi bir borçtan dolayi hak mahrumiyeti olup olmadigini e-devlet üzerinden araç sorgulama segmesinden sorgulayabilirsiniz.

Araç Devir Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

Aracinizin satisini noter üzerinden adiniza kayit ettirdikten sonra yani devirini üzerinize aldiktan sonra, size noter’de verilen geçici ruhsat dedigimiz evrakla aracinizi 1 ay boyunca kullanabilir veya diger bir kisiye satis verebilirsiniz. Asıl ruhsat başvurusu için yapmaniz gereken ise, ilk olarak araciniza trafik sigortasi yaptirmanizdir. Trafik sigortasi yaptirmadan kesinlikle araciniz trafikte kullanmayin. Trafik sigortası ile ilgili bir parantez açalim ( Trafik sigortasi yeni kullaniciya devir edilemez satistan sonra iptal olur ) sigorta yaptirdiktan sonra herhangi bir trafik tescil müdürlügüne giderek randevu almadan trafik sigortasini yaptirdiktan sonra Ücretsiz geçici ruhsatinizi ilgili memura vererek asil ruhsatinizi alabilirsiniz.

Plaka Değişikligi Işlemleri Nasıl Yapılır  Gerekli Belgeler

Burdada yukarıda anlattığımız ruhsat başvuru işlemlerine ek olarak bir takım yapılması gerekenler farklı işlemler vardır. İsterseniz öncelikle plaka değişikliği nasıl yapılır ondan kısaca bahsedelim . Araç almak istiyorsunuz ve alacaginiz aracın plakasini ikamet ettiginiz ile çevirmek istiyorsaniz bunun ilk adimi noter’de atilir. Satış işlemlerini yapan memur size plaka degisikligi istiyormusunuz diye sorar ve sizde evet istiyorum derseniz plaka degistirme işleminede start vermis olursunuz. Daha sonra ruhsat işlemlerinde anlattığımız gibi zorunlu trafik sigortası yaptırdıktan sonra, ikamet ettiginiz bölgedeki trafik tescil şubesinden plaka değişikliği işlemleri ile randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu aldıktan sonra gerekli evraklar ise şu şekildedir : 2 yaprak ruhsat aslı ve fotokopisi, Trafik sigortası aslı ve fotokopisi, noter satış sözleşmesi aslı ve fotokopisi evrakları ile başvurabilir ve plaka değişikliği işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

2.el araçlar hakkında merak ettikleriniz ne varsa Blogumuza bakmanızı öneririz. Oto ekspertizinde tutunda hasar sorgulama ikinci el oto sektörü ile ilgili her türlü sorularınıza https://arabanakit.com/blog/  umuzdan ulaşabilirisiniz.

Yazımız size faydalı olduğunu düşünüyorsanız sosyal medyada paylaşarak daha fazla kullanıcya ulastırarak onlarında bilgilenmesi ve bilinçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür eder güvenli satışlar dileriz.

2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri
4.7 (93.85%) 13 oy

494 Yorum “2018 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri Ve Ücretleri

 1. M.ali

  Devrini alırken araba plakasını değiştiremedim plaka başka ile ait şimdi değiştirmek istesem olur mu?

  • araba Nakit

   Yeniden satış yapmanız gerekiyor.

 2. aydın

  plaka değişikliğinde sigorta işlemi yaptırmak için eski plaka üzerine mi siorta yaptıracız yeni plaka olmadan nasıl sigorta yaptıracız selamlar

  • araba Nakit

   Merhaba Aydın bey. Noter’de yeni plakanız belirlendiği için böyle bir durum yaşanması söz konusu değil.

 3. onur

  kimlik yerine ehliyet geçerli olur mu?

  • araba Nakit

   Merhaba onur bey. Ewet olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

HEMEN TEKLİF ALIN