Arabaların Egzoz’undan Neden Siyah Duman Gelir ?

En çok dizel araç sahiplerinin mağdur olduğu bu sorunu yeni nesil araçlarda bir nebze aşmayı başardılar. Bu yazımızın konusu egzozdan siyah duman gelmesi ile alakalı olacaktır. Her gelen siyah duman aracınızın motorunda bir sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Detayları yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Araba Gaz Yemiyor Siyah Duman Atıyor

Araba gaz yemiyor ve siyah duman atıyorsa yakıt sisteminde sorun olduğu anlamına gelir. Benzin motorlu araçlarda sağlıklı bir yanma olmadığı için araç gaz yemez ve silindir içerisindeki yakıt yanmadan dışarı çıktığı için araç siyah duman atar. Arabanın gaz yememesinin sebebi enjektörler kaynaklı bir sorun olabilir yada motor kompresyonlarında sorun olabilir. Gaz kelebeği dahil tüm ateşleme sistemi ve yakıt sisteminin dikkatlice gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Enjektör Temizleyici Siyah Dumanı Kesermi ?

Kesin kesmez yada keser demek güç. Özellikle dizle araçlarda yanma odasındaki oluşan aşırı kurumdan dolayı duman atması söz konusu. Enjektör temizleyici bu kurumların bir kısmını temizleyebilirse dizel araçlarda enjektör temizleyici etkili olabilir. Çünkü bazı dizel araçlarda yanma odası kurum temizliği servisler tarafından yapılmaktadır.

Egzoz’dan Siyah Duman Gelmesi Ne anlama Gelir ?

Benzinli motor ve dizel motor olarak ayırmamız gerekir. Benzinli motorda siyah duman gelmesi yakıt sistemi yada ateşleme sisteminde sorun olduğu anlamına gelir. Yani buji, buji kablolarında yada ateşleme bobininde oluşabilecek bir arıza aracınızın siyah duman atmasına sebep olacaktır. Beniznli motorlarda siyah duman atma şikayeti dizel motorlara göre daha az olabiliyor. Şimdi gelelim dizel  motorlarda siyah duman atma konusuna

Dizel Araba Neden Siyah Duman Atar ?

Motor yapısı itibari ile dizel motorların siyah duman atması belli bir miktara kadar normal olarak değerlendiriyoruz. Özellikle eski tip turbo olmayan motorlarda siyah duman yoğun olarak görülebilir. Bunun sebebi yanma odasına giden yakıtın tam anlamıyla sağlıklı şekilde yanmamasından kaynaklanmasıdır. Turbo motorlu araçlarda silindirin içerisine yeterli hava girdiği için yanma daha sağlıklı oluyor ve ondan dolayı turbo motorlu araçlarda siyah duman daha az görülüyor. Eğer turbo motorlu  bir araçta yoğun şekilde özellikle gaz verdiğinizde siyah duman geliyor ise, enjektör yada turbonun kontrol edilmesini öneriyoruz. Özellikle araba alırken enjektör ve turbo testi yapılması sizi ciddi anlamda maliyetlerden kurtaracaktır. Siyah duman yoğunluğu hakkında ancak uzman kişiler yorum yapabilir. Onun haricinde siz kullanıcı olarak aşırı derecede siyah duman gelmiyor ise bir sorun var ise bunu tespit edemezsiniz.

Özellikle dizel motorlu araçların yakıt aldığı yeri doğru tespit edip devamlı aynı yerden yakıt almasını öneriyoruz. Ayrıca aracınzda yakıt kaynaklı bir sorun oluşur ise pompa enjektör yada turbo arızası bunu yakıt alıdğını benzin istasyonuna fatura edebiliyorsunuz. Bu konu ile alakalı daha sonra detaylı bir içerik hazırlayacağız. Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın!

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed