Otomatik Ve Yarı Otomatik Vites Nedir ?

Araba tarihi açısından oldukça önemli bir km taşıdır otomatik vites kutusu. İlk otomatik vitesli araba 1958 yılında DAF markası tarafından üretilmiştir. Otomatik vitesli araba, kullanım açısından oldukça keyfli ve konforludur. Heleki İstanbul gibi trafiği oldukça yoğun olan mega kentlerde yaşadığımız varsayarsak. Bu vites kutusuna sahip olan otomobillerin avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları aslında daha çoktur. Neden derseniz,trafikte vites değiştirme yokuşlarda geri kaydırma veya uzun yolda vites değiştirme gibi işleri yapmazsınız. Bu zaten başlı başına büyük kolaylık sağlamaktadır.

Dezavantajı ise bakım ve arıza maliyetleri manuel vites kutusu olan bir araca göre daha fazla olmasıdır. Günümüzdeki otomatik vites arabalar, oldukça geliştirilmiş ve teknoloji açısındanda belli yerlere gelmiştir. Tam otomatik vitesli araçlarda, neredeyse vites geçişleri hiç hissetmezsiniz. Bu vites kutusuna sahip olan arabalar, manuel vitesli arabalara göre daha pahalıdır. 2.el oto alım satım piyasasındada oldukça rağbet gören bu araçlar, bayan sürücüler tarafından’da çok daha fazla tercih edilmektedir. Otomatik vitesli otomobiller kendi içlerinde ikiye ayrılır.

1.) Otomatik Vites

Tam otomatik vites kutusuna sahip olan araçların bir çoğu yokuşlarda geri kaydırma yapmadığından tercih edilmektedir. Vites geçişleri çok hassastır ve çoğu araçlarda yolda giderken viteslerin değiştiğini hissetmezsiniz bile. Siz arabayı kullanırken sadece gaz ve frenle ilgilenirsiniz. Tabi kullandığınız aracın markasına göre vites kutusu değişkenlik gösterebilir. Otomatik vites konusunda japon, alman ve amerikan markaları diğer araba markalarına göre oldukça başarılı ve sağlamdır.

Fransız gurubu otomatik vites konusunda diğer guruplara göre daha geridedir. Otomatik şanzımanları daha çabuk arıza yapmakta. Fransız araç üreticileri yeni nesil geliştirdikleri şanzımanlarla bu olumsuz durumları daha aza çekmeyi başardılar. Otomatik vitesli arabalar, manuel vitesli arabalara göre daha fazla yakıt tükettikleride bir diğer gerçektir. Artık insanlar hem otomatik  hemde dizel motorlu araçları tercih etmektedirler. Fakat hem tam otomatik hemde dizel araba alt ve orta segment gurubu için oldukça az üretilmektedir. Fiyatı ise oldukça pahalıdır.

Bir aracın tam otomatik vitesli olduğunu nasıl anlarız diye soranlar için ise şu cevabı verelim. Bu tip vites kutusuna sahip olan araçların Vites kolunun bulunduğu konsolda sıra ile ( P – R – N – D ) gibi seçeneklerin olması gerekiyor.

2.) Yarı Otomatik Vites

Yarı otomatik vites ise otomobil üreticileri tarafından tam otomatik vitese göre daha fazla üretilmektedir. Maliyet bakımından daha ucuz olmasından dolayı tercih sebebidir. Aslından yarı otomatik vites ile manuel vites kutusu aynıdır. İkisindede baskı balata sistemi kullanılmaktadır. Manuel viteste siz yukardan debriyaja basıp vites değiştirirken, yarı otomatik viteste ise bu işlemi 2 adet vites robotu yapar. Sonuç itibari ile siz debriyaja basmamış oluyorsunuz ve vites değiştirmekle uğraşmıyorsunuz.

Yarı otomatik vitesli araçlarda Vites geçişlerini otomatik vitesli araçlara göre daha fazla  hissedersiniz nasıl mı ? aracınız vites değişimi anında ön tarafı öne doğru hafif bir yığılma yapar ve vites değiştiğini çok net bir şekilde size hissettirir. Yarı otomatik vitesli arabalarda yokuşlarda ve rampalarda geri kaydırma yapar. Araba Firmaları bunun önüne geçebilmek için yokuş kalkış desteği sistemini geliştirdiler. (Hill Holder) Siz kalkış yapabilmek için frenden ayağınızı çekseniz bile aracınız bir kaç saniye geri kaydırma yapmayarak yokuşlarda ve rampalarda sorunsuz bir şekilde kalkış yapmanıza olanak sağlıyor. Böylece bu sorunda giderilmiş oluyor.

Bir aracın yarı otomatik vitesli olup olmadığını nasıl anlarız diye soranlar için biraz karmaşık bir durum olsada şu şekilde anlayabilirsiniz : Vites kolunun olduğu konsolda veya vites kolu üzerinde sadece ( R – N – A ) harflerini görüyorsanız o araç yarı otomatik vites kutusuna sahiptir. Otomatik vitesli arac alirken oto ekspertiz yaptirdiginiz yere sanzimana ozenle kontrol edilmesini isteyiniz! Oto ekspertiz hakkinda su sayfamiza Oto Ekspertiz Nedir ? Nasil Yapilir goz atabilirsiniz

Yarı Otomatik Vites Arızaları Ve Çözümleri

Yarı otomatik vites arızaları ve çözümleri ve tamir hizmetimiz hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. En sık yarı otomatik vites arızası, baskı balata ve vites değiştirirken vuruntu yapma, vites robotu, beyin ve tesisat olarak sıralayabiliriz.

Baskı Balata & Vites Robotu Arızası

Bilindiği üzere yukarıdada anlattığımız gibi yarı otomatik viteslerde baskı balata ve bilya kullanılmaktadır. Ortalama 80 ila kullanıma göre 120 bin km’de değişen baskı balata değişim maliyeti 1.200 TL ile 2,000 Tl civarındadır. Marka ve modele göre bu fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Yarı otomatik vites’li araçlarda baskı balata değişimi kesinlikle bilinçli ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Debriyaj baskı balata değiştikten sonra adaptasyon yapılması gerekmektedir. Doğru yapılmayan değişimler sonucunda aracınızın şanzımanı ciddi anlamda hasar alabilir. Manuel vitesli şanzıman herhangi bir yerde sökülüp takılabilir fakat yarı otomatik vites şanzımanı her yerde yaptıramayabilirsiniz.

Bir diğer arıza ise Vites Robotu arızasıdır. Bu arızada yarı otomatik vitesli şanzımanlarda sıkça rastladığımız bir sorundur. Özellikle Renault, Peugeot, Citroen gibi fransız guruplarında, daha sonra Opel, Fiat gibi markalarında yarı otomatik viteslerinde vites robotu arızasına sıkça karşılaşıyoruz. Son olarak vites tesisatı ve halk arasında tabir edildiği üzere Eelektronik Kumanda Ünitesi yani ( Beyin ) arızalarıda sıkça rastladığım bir diğer yarı otomatik vites arızalarından.

Sizde yarı otomatik aracınız için baskı balata değişimi, vites robotu, beyin veya bunların dışında herhangi bir arıza için bizlere ulaşabilirsiniz. Aracınızın arızasını GARANTİLİ bir şekilde tamir edip sizlere teslim etmekteyiz. Şimdilik sadece İstanbul için hizmet veriyoruz. Bize 0532 297 94 69 no’lu numaradan arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Otomatik vites’li veya yarı otomatik vitesli araçlar hakkında  her türlü soru ve görüşlerinizi aşşağıdaki yorum kutucuğundan bizlere iletebilir, ve yazımızı beğendiyseniz sosyal medya’da paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Otomatik Ve Yarı Otomatik Vites Nedir ?
4.8 (95%) 8 oy

190 Yorum “Otomatik Ve Yarı Otomatik Vites Nedir ?

 1. Muratay

  Merhaba hyundai matrix 1.6 motor tam otomatik 4 ileri aracım 2010 model 48000 km dedir.
  Soğuk veya sıcak farketmiyor D ve R konumuna takınca vuruntulu geçiyor ve araç sallanıyor bu durum gün içerisinde aniden oluyor.
  Soru 1: benim aracımın otomatik şanzıman yağı değiştirme zamanı gelmişmidir
  Soru 2: Bazen düz yerde D ve R konumuna takıp frenden ayağımı çekince gaz vermeden hareket etmiyor sorun nedir acaba
  Soru 3: lpg li olmasına rağmen şehiriçi 50 kuruş yakıyor bujileri yeniledi sonuç değişmedi
  Sorı 4: rampada 1.6 motor olmasına rağmen canı çekiliyor

  Tanıdık tamirci yok bir iki ustaya sordum yağ değiştir çözülür diyorlar kitapçıkta 90000 km de değişir yazıyor bütün bu şikayetler şanzıman yağı değişince düzelirmi

  • araba Nakit

   Merhaba Murat bey. Km zamanını beklemeden yıldan dolayı şanzıman yağını değiştirmenizde fayda var. Vites geçişlerindeki vuruntu şanzımandan veya şanzıman kulaklarındanda yapabilir. Rampada çekiş düşüklüğüne bakmak lazım çeşitli sebei olabilir fakat aracınız Lpg’li olduğu için benzinde denemenizi öneririm. Son olarak bütün şikayetlerinizin çözümü için aracı görük test sürüşü ve bir takım kontroller yapmak gerekir.

   • Muratay

    Merhaba yukarıda belirttiğim vites d ve r konumuna geçerken sıcak ve soğuk farketmez günde 10 kez vuruntu sarsıntı şikayetim devam etmekle birlikte dün hyundai matrix 2010 model 48 bin km olan otomatik aracım motor arıza ikaz lambası 1 saat süre ile yandı ve sonra kendiliğinden söndü yetkili servise götürdüm arıza kodu olarak ABC trübün sensörü arızası nedeniyle lamba yandığını söylediler. 104 tl sensör Kore den getireceklerini takmak için 2 buçuk saat işçilik ile birlikte 360 tl olur dediler ayrıca 5 litre şanzıman yağı isterseniz 700 tl civarı olur dediler
    Sorunlar %90 bundandır diyorlar.
    Bu sensör ne işe yarar ve takması bu kadar zor ve pahalımıdır cevap verirseniz memnun olurum

 2. Hakan

  Merhabalar benim aracım megan iki otomatik araç düz yolda Bi sıkıntı yaratmıyor gayet iyi gidiyor fakat rampada yada hafif bir yokuşta çekişten fazlasıyla düşüyor bu arada gazı ve benzinde çok fazla yakıyor nedeni nedir acaba teşekkürler

  • araba Nakit

   Merhaba Hakan bey. sizin sorununuz şanzıman haricinden motorla alakalı olabilir. bir takım testler yapılmadan herhangi bir şey söylemek çok güç

 3. Yarı otomatik vitesler yokuşlarda gerş kaçma yapar mı ?

  Toyota auris yarı otomatik arac alıcam rampada geri kayma yapar mı ? Bütün yarı otomatikler geri kaçma yapar mı yapıyorsa eğer debriyaj yok nasıl engelleriz bunu ?

  • araba Nakit

   Bahsettiğiniz araç kaç model bilemiyorum ama büyük ihtimalle yokuş kalkış desteği vardır bu durumda geri kaydırma sorunu olmayacaktır. Eğer yokuş kalkış desteği yok ise bu durumda yapılacak bir çözüm yok malesef

 4. Yaşar Yeral

  Hayırlı işler 2017 opel corsa 1.4 emniyet otomatik vites araç aldım. Bu araç tam otomatik mi yoksa ytı otomatik mi.Teşekkür ederim .

  • araba Nakit

   Merhaba Yaşar bey. Aldığınız araç tam otomatik vites kutusuna sahip.

 5. Alp

  İyi günler bazı otamatik vitesli araçlarda (+)(_) oluyor. Bunlar ne anlama geliyor acaba açıklarsanın çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • araba Nakit

   Alper bey bahsettiğin işaretlerin anlamı vites küçültme veya büyütme anlamında kullanılıyor.

 6. isa

  selam aracım 2008 clio 3 otomotik vites 3 vitesten 4 geçmiyor diye reno servisine götürdüm servis beyin dedi beyin geldi olmadı baskı balata dedi balata değişti yine olmadı şanzıman baktılar iyi dediler şimdi vites geri viteste takılı kaldı sadece sağa ve geri hareket ediyor tamamen gitti 2 ay oldu hatayı bulamadılar sorun nedir acaba teşekkürler

  • araba Nakit

   Merhaba İsa bey. Öncelikle bu kadar vakit ve nakit kaybedip üzerine yine bir şanzıman arızası çıkarması çok üzücü. Bu konuda sizlere destek olmak isteriz fakat takdir edersinizki görmeden şudur srızası demek çok güç.

   • isa

    teşekkürler

 7. Bayram

  Merhaba, yarı otomatik vitesli araçlarda araç park halinde ilk çalıştırılırken (yarı otomatik araçlarda P konumu olmadığı için) vites hangi konumda olmalıdır?

  • araba Nakit

   Merhaba Bayram bey. Öncelikle böyle teknik ve güzel soru için teşekkürler. Sizin sayenizde diğer okurlarımızda bilgilenmiş olacak. Sorunuza gelecek olursak yarı otomatik vites kutusuna sahip araçların vitesleri park halinde ( N ) pozisyonunda olması gerekmektedir.

 8. Behlul

  Merhaba.öncelikle bütün mesajlara cevap verdiğiniz için teşekkürler insanların içini ferahlatıyorsunuz ben chevrolet curuz 2.0 dizel otomatik almayı düşünüyorum ancak motor ve şanzıman kalitesini bilmiyorum .çok talep gören bir araç değilmiş . çok arıza acıyormu yardımcı olursanız çok sevinirim

  • araba Nakit

   Merhaba Behlul bey. Kıymetli yorumunuz için teşekkürler. Takdir edersinizki burada şu markayı alın bunu almayın bu sournlu bu sorunsuz demek çok etik olmadığı için diğer okurlarımıza söylediğim gibi aracıknızı kontrol ettirin, ekspertiz yaptırıp satın almanızı öneririm.

 9. Hilal

  Merhaba. 2.el Peugeot 206 1.6 1.6 CC 2001 model yarı otomatik 240.000 km de 23.500 tl fiyat iyi midir alınmasını önerir misiniz? Ve Hill holder sistemi bu araçta var mıdır? Ve ilanda boyalı parça ve değişen parça bilgileri var bu aracın kazalı olduğu anlamına mı gelir?

  • araba Nakit

   Merhaba Hilal hanım. Bahsettiğiniz araç yarı otomatik vites değil aksine tam otomatik viteslidir.

   • Hilal

    İlanda yarı otomatik yazılmış öyle olma ihtimali yok mu yani? Birde fiyat için fikrinizi öğrenebilir miyim ?

    • araba Nakit

     Fiyat hakkında görüş bildiremem ama bahsettiğiniz araç tam otomatik vites ve aynı zamanda manuel kullanma donanımına sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

HEMEN TEKLİF ALIN