Araba Marş Basıyor Ama Çalışmıyor ?

Araba sahiplerinin en fazla rahatsız eden konulardan bir taneside araba marş basıyor ama çalışmıyor ? olayını yaşamak. Bunun birden fazla sebebi olabiliyor. Bugünki yazımızıda marşı basıp çalışmayan araçlar hakkında hazırladık. Dilerseniz gelin hep birlikte marş basan araba neden çalışmaz maddeler halinde birlikte inceleyelim.

Aracınızı satmak isterseniz aracımı satmak istiyorum sayfamız üzerinden ücretsiz Teklif alabilirsiniz.

Marş Basan Araba Neden Çalışmaz ?

Bu sorunu anlaşılabilmesi açısından benzinli ve dizel motor olarak ikiye ayırarak ele alalım. Çünkü her iki motor seçeneğinde farklı sebeplerden dolayı araç marş basıp çalışmayabilir. Benzinli araçta bobin arızasından dolayı araba çalışmazken, dizel araçta mazot pompası veya enjektörlerden dolayı araç marşa basıldığında çalışmayabilir. Öncelikle her iki motor seçeneğininde ortak sorunları üzerinden ilerleyelim, daha sonra benzinli, dizel motor olarak aracın marşa basıldığında çalışmama sebeplerini ele alalım.

Araca bindiğinizde marşa bastığınızda marş basıyor araç çalışmıyor ise, ilk olarak kontak anahtarınızdan emin olmasınız. Yani klasik bir immobilizer arızası ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Gösterge saatinden mutlaka bir ibare çıkacaktır.

İmmobilizer’dan emin olduktan sonra sıra geldi araçta gizli kontak vs varmı onun tespitini yapmanız gerekiyor. Eğer aracı yeni aldıysanız satıcı ile iletişime geçerek araçta gizli kontak olup olmadığını sormanız olacaktır. Gizli kontaktan değilse artık yavaş yavaş teknik konulara geçebiliriz.

Aracın marşı basıyor çalışmıyor ise elektronik bir arıza olması muhtemel. Yani motor üzerindeki sensörlerden bir tanesi okumadığı zaman araç marş basar fakat çalışmaz. Bu sensörler grank okuyucu sensörü yada eksantrik sensörü motor dönüşünü beyine iletemediği için araç marş basar çalışmaz.

Önemli : Bazı araçlarda sensör değilde, sensörün soketinden kaynaklıda araç marş basar ama çalışmaz. Arıza tespiti yapılırken önce o sensöre giden tesisatın ilk olarak kontrol edilmesi gerekir. Örnek : 2001 model ve üstü Renault cliolarda, grank sensör arızasından dolayı araç çalışmaz ama aslında arıza sensör değilde, sensöre gelen soketten kaynaklanır.

Bir diğer arıza ise benzinli araçlar için ateşleme arızasıdır. Motor üzerindeki bobin, buji, buji kablosu gibi parçalardan kaynaklı araç marş basar fakat çalışmaz.

Dizel araçlar için yakıt enjektörü geri dönüşünden sorun olduğu için araç yine aynı şekilde arıza veririr. Dizel araçlarda yakıt enjektörü, yakıt pompası gibi parçalar arıza yaptığı zaman marş bastığında araç çalışmayabilir.

Araç triger kayışı sıyırmış ise yine marş bastığınızda çalışmaz. Bunun anlamak biraz zor olsada, eğer kulağınız motorun sesine alışkın ise, marşa bastığınızda motor boşa marşa basıyor veya çok cansız bir marş sesi duyacaksınız. Eğer böyle bir durum olursa kesinlikle daha fazla marşa basmayın çünkü araç subap eğecektir. Buda maliyet olarak sizlere  ciddi masraf açacaktır.

Son olarak araba marş basıyor fakat çalışmıyorsa bir iki denemeden sonra bence çok fazla zorlamayın. Çok fazla marş basarsanız Akü bitecek ve daha başka arızaların oluşmasına sebep olacaktır. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile yazımızı beğendiyseniz lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız bizide mutlu ederseniz.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed