Yerli Otomobil

devrim
Devrim Arabası 1961
Ana sayfa » Oto Rehberi » Yerli Otomobil

 

Bu günlerde gündemi oldukça meşgul eden yerli otomobil hakkında anladıklarımızı sizinle paylaşmak istedik. Aslında yerli otomobil denilince akla gelen ilk ve tek araba Devrim arabasıdır. O günün şartları ve kısıtlı imkanlarla üretilen araba tam anlamıyla %100 yerli işçilik ve parçalarla üretilmiştir. Demiryolunda çalışan işçilerin ve mühendislerin insan üstü bir çaba göstermesi ile ortaya çıkarılmıştır. Hala Devrim arabası ile ilgili bilgi sahibi olmayan varsa bununla ilgili film çekildi onu izlemenizi tavsiye ederiz.

Peki Günümüzde Geldiğimiz Nokta Nedir ?

Günümüzde ise bir çok olanak ve imkanın olmasına rağmen neden gidip bir markanın modeli satın alındı bunu anlayabilmiş değiliz. Dünyada bir çok markanın modellerini çizen Türk mühendisler varken biz neden gidip Saab markasının 9-3 modeli satın alıp sonrada bu arabayı biz ürettik alın size yerli araba nasıl deriz ? bunuda gerçekten anlamakta güçlük çekiyoruz. Türkiye’de yeterince imkanın ve uzman kişilerin olduğunu düşünüyoruz. Yerli araba üretmek demek bize göre Devrim gibi olmalı bize has ve özgün olmalıdır diye düşünüyoruz. Başka markanın modelini satın alarak bunuda Türkiye’de biz ürettik yerli araba demek zannediyorum biraz komik bir durum olsa gerek. Saab’la başka nasıl anlaşmalar yapıldı bu model için ne kadar para ödendi bunlarında kamuoyu ile paylaşılmasını bir vatandaş olarak bir yurttaş olarak taleb ediyoruz.

Yerli Otomobil Nasıl Olmalı ?

Yerli otomobil sizin kendi çizdiğiniz tamamen özgün bir karoser ve görünümde olmalıdır. Baktığınız zaman bir başka markaya veya modele benzememelidir. Motor yürüyen aksam elektronik parçalar noktasında bunlar başka markalara ait olabilir ve bunun örneği çoktur. Türkiye gibi bir ülkede gidip başka bir markanın modelini satın alarak sonra bu model üzerinden çalışma yapılıp bu araba yerli arabadır dediğinizde biz bunu kabul edemeyiz. Bizim yöneticilerimizden ricamız kendi aracımızı kendimiz tasarlamamız ve üretmemizdir. Başka markalar ile anlaşmalar yaparak onlara boşuna binlerce belkide milyonlarca dolar para vermemeliyiz. Çok basit bir hesap şöyle düşünün Saab zaten başarılı bir marka olmuş olsaydı iflas etmezdi ve çizimleri ile gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da ciddi satış rakamları ve adetlerine ulaşırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir