Yarı Otomatik Vites Hakkında En Çok Sorulan 7 Soru

Yarı Otomatik Vites Nedir ?

Yarı otomatik vites otomobil üreticileri tarafından tam otomatik vitese göre daha fazla üretilmektedir. Maliyet bakımından daha ucuz olmasından dolayı tercih sebebidir. Aslından yarı otomatik vites ile manuel vites kutusu aynıdır. İkisindede baskı balata sistemi kullanılmaktadır. Manuel viteste siz yukardan debriyaja basıp vites değiştirirken, yarı otomatik viteste ise bu işlemi 2 adet vites robotu yapar. Sonuç itibari ile siz debriyaja basmamış oluyorsunuz ve vites değiştirmekle uğraşmıyorsunuz.

Yarı Otomatik Vites Araç Nasıl Anlaşılır ?

Bir aracın yarı otomatik vitesli olup olmadığını nasıl anlarız diye soranlar için biraz karmaşık bir durum olsada şu şekilde anlayabilirsiniz : Vites kolunun olduğu konsolda veya vites kolu üzerinde sadece ( R – N – A ) harflerini görüyorsanız o araç yarı otomatik vites kutusuna sahiptir. Otomatik vitesli arac alirken oto ekspertiz yaptirdiginiz yere şanzimana ozenle kontrol edilmesini isteyiniz! Oto ekspertiz hakkında su sayfamıza Oto Ekspertiz Nedir ? Nasil Yapilir goz atabilirsiniz.

Yarı Otomatik Vites Geçişleri Hissedilirmi ?

Yarı otomatik vitesli araçlarda Vites geçişlerini otomatik vitesli araçlara göre daha fazla  hissedersiniz nasıl mı ? aracınız vites değişimi anında ön tarafı öne doğru hafif bir yığılma yapar ve vites değiştiğini çok net bir şekilde size hissettirir. Bir diğeri ise geri vites geçişlerinde hafiften vites geçiş sesinin duyabilirsiniz. Yarı otomatik vitesli araçlarda araba tamamen durmadan geri vitesine takmamanızı öneriyoruz.

Yarı Otmatik Araçlar Geri Kaydırma Yaparmı ?

Yarı otomatik vitesli arabalarda yokuşlarda ve rampalarda geri kaydırma yapar. Araba Firmaları bunun önüne geçebilmek için yokuş kalkış desteği sistemini geliştirdiler. (Hill Holder) Siz kalkış yapabilmek için frenden ayağınızı çekseniz bile aracınız bir kaç saniye geri kaydırma yapmayarak yokuşlarda ve rampalarda sorunsuz bir şekilde kalkış yapmanıza olanak sağlıyor. Böylece bu sorunda giderilmiş oluyor.

Tork Nedir ? Tork gücü İle Beygir Gücü Arasındaki Farklar 

Yarı Otomatik Vites Arızaları Ve Çözümleri

Yarı otomatik vites arızaları ve çözümleri ve tamir hizmetimiz hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. En sık yarı otomatik vites arızası, baskı balata ve vites değiştirirken vuruntu yapma, vites robotu, beyin ve tesisat olarak sıralayabiliriz.

Yarı Otomatik Vites’te Baskı Balata Değişimi

Bilindiği üzere yukarıdada anlattığımız gibi yarı otomatik viteslerde baskı balata ve bilya kullanılmaktadır. Ortalama 80 ila kullanıma göre 120 bin km’de değişen baskı balata değişim maliyeti 1.200 TL ile 2,000 Tl civarındadır. Marka ve modele göre bu fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Yarı otomatik vites’li araçlarda baskı balata değişimi kesinlikle bilinçli ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Debriyaj baskı balata değiştikten sonra adaptasyon yapılması gerekmektedir. Doğru yapılmayan değişimler sonucunda aracınızın şanzımanı ciddi anlamda hasar alabilir. Manuel vitesli şanzıman herhangi bir yerde sökülüp takılabilir fakat yarı otomatik şanzımanı her yerde yaptıramayabilirsiniz.

Tramer Nedir ? Tramer sorgulamaları Nasıl Yapılır ?

Yarı Otomatik Vites Robotu Arızası

Bir diğer arıza ise Vites Robotu arızasıdır. Bu arızada yarı otomatik vitesli şanzımanlarda sıkça rastladığımız bir sorundur. Özellikle Renault, Peugeot, Citroen gibi fransız guruplarında, daha sonra Opel, Fiat gibi markalarında yarı otomatik viteslerinde vites robotu arızasına sıkça karşılaşıyoruz. Son olarak vites tesisatı ve halk arasında tabir edildiği üzere Eelektronik Kumanda Ünitesi yani ( Beyin ) arızalarıda sıkça rastladığım bir diğer yarı otomatik vites arızalarından.

Sizde yarı otomatik aracınız için baskı balata değişimi, vites robotu, beyin veya bunların dışında herhangi bir arıza için bizlere ulaşabilirsiniz. Aracınızın arızasını GARANTİLİ bir şekilde tamir edip sizlere teslim etmekteyiz. Şimdilik sadece İstanbul için hizmet veriyoruz. Bize 0532 297 94 69 no’lu numaradan arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Yarı otomatik vitesli araçlar hakkında  her türlü soru ve görüşlerinizi aşşağıdaki yorum kutucuğundan bizlere iletebilir, ve yazımızı beğendiyseniz sosyal medya’da paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Yorumlar
 • Atilla bey kesin tespit için bir takım kontrollerin yapılması gerekiyor fakat vites kolunun oradaki sensör veya beyinle alakalı sorun olabilir.

 • merhaba 2011 model clio 3 yarı otomatik vites dizel aracım var. Bilirsiniz ki manuel ve otomatik mode geçisi frene basarak yapılmakta fakat ben şuan sadece otomatik mode kullanabiliyorum manuel moda vites geçişi sağlayamıyorum sizce problem ne olabilir ? bu problemden öncede araç N konumuna geçmiyor park ederken 1. viteste bırakmak durumunda kalıyordum. sizce ne gibi bir arıza var

 • 2011 H kasa Yarı otomatik Araç var Yarı otomatik sorun yaşatırmı bana 125 bin km de araç

 • Merhaba yukarıda belirttiğim vites d ve r konumuna geçerken sıcak ve soğuk farketmez günde 10 kez vuruntu sarsıntı şikayetim devam etmekle birlikte dün hyundai matrix 2010 model 48 bin km olan otomatik aracım motor arıza ikaz lambası 1 saat süre ile yandı ve sonra kendiliğinden söndü yetkili servise götürdüm arıza kodu olarak ABC trübün sensörü arızası nedeniyle lamba yandığını söylediler. 104 tl sensör Kore den getireceklerini takmak için 2 buçuk saat işçilik ile birlikte 360 tl olur dediler ayrıca 5 litre şanzıman yağı isterseniz 700 tl civarı olur dediler
  Sorunlar %90 bundandır diyorlar.
  Bu sensör ne işe yarar ve takması bu kadar zor ve pahalımıdır cevap verirseniz memnun olurum

 • Merhaba Murat bey. Km zamanını beklemeden yıldan dolayı şanzıman yağını değiştirmenizde fayda var. Vites geçişlerindeki vuruntu şanzımandan veya şanzıman kulaklarındanda yapabilir. Rampada çekiş düşüklüğüne bakmak lazım çeşitli sebei olabilir fakat aracınız Lpg’li olduğu için benzinde denemenizi öneririm. Son olarak bütün şikayetlerinizin çözümü için aracı görük test sürüşü ve bir takım kontroller yapmak gerekir.

 • Merhaba hyundai matrix 1.6 motor tam otomatik 4 ileri aracım 2010 model 48000 km dedir.
  Soğuk veya sıcak farketmiyor D ve R konumuna takınca vuruntulu geçiyor ve araç sallanıyor bu durum gün içerisinde aniden oluyor.
  Soru 1: benim aracımın otomatik şanzıman yağı değiştirme zamanı gelmişmidir
  Soru 2: Bazen düz yerde D ve R konumuna takıp frenden ayağımı çekince gaz vermeden hareket etmiyor sorun nedir acaba
  Soru 3: lpg li olmasına rağmen şehiriçi 50 kuruş yakıyor bujileri yeniledi sonuç değişmedi
  Sorı 4: rampada 1.6 motor olmasına rağmen canı çekiliyor

  Tanıdık tamirci yok bir iki ustaya sordum yağ değiştir çözülür diyorlar kitapçıkta 90000 km de değişir yazıyor bütün bu şikayetler şanzıman yağı değişince düzelirmi

 • Bahsettiğiniz araç kaç model bilemiyorum ama büyük ihtimalle yokuş kalkış desteği vardır bu durumda geri kaydırma sorunu olmayacaktır. Eğer yokuş kalkış desteği yok ise bu durumda yapılacak bir çözüm yok malesef

 • Merhaba Hakan bey. sizin sorununuz şanzıman haricinden motorla alakalı olabilir. bir takım testler yapılmadan herhangi bir şey söylemek çok güç

 • Merhabalar benim aracım megan iki otomatik araç düz yolda Bi sıkıntı yaratmıyor gayet iyi gidiyor fakat rampada yada hafif bir yokuşta çekişten fazlasıyla düşüyor bu arada gazı ve benzinde çok fazla yakıyor nedeni nedir acaba teşekkürler

 • Toyota auris yarı otomatik arac alıcam rampada geri kayma yapar mı ? Bütün yarı otomatikler geri kaçma yapar mı yapıyorsa eğer debriyaj yok nasıl engelleriz bunu ?

 • Merhaba Yaşar bey. Aldığınız araç tam otomatik vites kutusuna sahip.

 • Hayırlı işler 2017 opel corsa 1.4 emniyet otomatik vites araç aldım. Bu araç tam otomatik mi yoksa ytı otomatik mi.Teşekkür ederim .

 • Alper bey bahsettiğin işaretlerin anlamı vites küçültme veya büyütme anlamında kullanılıyor.

 • İyi günler bazı otamatik vitesli araçlarda (+)(_) oluyor. Bunlar ne anlama geliyor acaba açıklarsanın çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba İsa bey. Öncelikle bu kadar vakit ve nakit kaybedip üzerine yine bir şanzıman arızası çıkarması çok üzücü. Bu konuda sizlere destek olmak isteriz fakat takdir edersinizki görmeden şudur srızası demek çok güç.

 • selam aracım 2008 clio 3 otomotik vites 3 vitesten 4 geçmiyor diye reno servisine götürdüm servis beyin dedi beyin geldi olmadı baskı balata dedi balata değişti yine olmadı şanzıman baktılar iyi dediler şimdi vites geri viteste takılı kaldı sadece sağa ve geri hareket ediyor tamamen gitti 2 ay oldu hatayı bulamadılar sorun nedir acaba teşekkürler

 • Merhaba Bayram bey. Öncelikle böyle teknik ve güzel soru için teşekkürler. Sizin sayenizde diğer okurlarımızda bilgilenmiş olacak. Sorunuza gelecek olursak yarı otomatik vites kutusuna sahip araçların vitesleri park halinde ( N ) pozisyonunda olması gerekmektedir.

 • Merhaba, yarı otomatik vitesli araçlarda araç park halinde ilk çalıştırılırken (yarı otomatik araçlarda P konumu olmadığı için) vites hangi konumda olmalıdır?

 • Merhaba Behlul bey. Kıymetli yorumunuz için teşekkürler. Takdir edersinizki burada şu markayı alın bunu almayın bu sournlu bu sorunsuz demek çok etik olmadığı için diğer okurlarımıza söylediğim gibi aracıknızı kontrol ettirin, ekspertiz yaptırıp satın almanızı öneririm.

 • Merhaba.öncelikle bütün mesajlara cevap verdiğiniz için teşekkürler insanların içini ferahlatıyorsunuz ben chevrolet curuz 2.0 dizel otomatik almayı düşünüyorum ancak motor ve şanzıman kalitesini bilmiyorum .çok talep gören bir araç değilmiş . çok arıza acıyormu yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Fiyat hakkında görüş bildiremem ama bahsettiğiniz araç tam otomatik vites ve aynı zamanda manuel kullanma donanımına sahiptir.

 • İlanda yarı otomatik yazılmış öyle olma ihtimali yok mu yani? Birde fiyat için fikrinizi öğrenebilir miyim ?

 • Merhaba Hilal hanım. Bahsettiğiniz araç yarı otomatik vites değil aksine tam otomatik viteslidir.

 • Merhaba. 2.el Peugeot 206 1.6 1.6 CC 2001 model yarı otomatik 240.000 km de 23.500 tl fiyat iyi midir alınmasını önerir misiniz? Ve Hill holder sistemi bu araçta var mıdır? Ve ilanda boyalı parça ve değişen parça bilgileri var bu aracın kazalı olduğu anlamına mı gelir?

 • Merhaba Özcan bey. Tavsiye olarak algılamayın fakat o vites kutusuna sahip olana araçların az arıza yaptığı gözlemliyoruz.

 • Merhaba tam otomatik opel corsa araç almayı düşünüyorum sizce corsa nasıladır tavsiye edermisiniz. Ilk aracim olacak.

 • Merhaba Sami bey. Aracınızın baskı balata sisteminde sorun olabilir kontrol edilmesi gerekiyor.

 • Merhabalar yarı otomatik peugeot 5008 aracım var 130 binde 1.2.3 de sorun yok 6. viteste yığılma yapmaya başladı sizce nedeni ne olabilir

 • Diğer okurlarımıza söylediğim sizin içinde geçerlidir. Burada marka model önermenin etik olduğunu düşünmüyorum. Aracınızın gerekli kontrollerini uzman kişilere yaptırın, şanızmana ekstra olarak özenli incelenmesini isteyebilirsiz.

 • Merhaba 2015 model toyota corolla 1.4 dizel touch almayı düşünüyorum 58000km önerir misiniz yarı otomatik

 • Merhaba Yasin bey. Bu konu hakkında sizin herhangi bir şeye dikkat etmenize gerek yok. Aracı ekspertize götürün o arkadaşlara en ince ayrıntısına kadar bakıp kontrollerini yapacaklardır.

 • 2012 citroen c4 yarı otomatik araç alıcam 114 bin km hocam nelere dikkat etmem lazım bu şanzımanlar çok arıza veriyor diyenler var çok teşekkür ederim iyiki varsınız bizleri bilgilendiriyorsunuz

 • 2004 ford fiesta yarı otomatik ama rampadan çok geri kaçırma yapıyor bunun bir çağresi yokmudur. Yardımcı olurmusunuz?

 • Merhaba Emrah bey. Yokuştan kastınız dik bir rampa ise orda geri kaydırabilir onun haricinde hafif eğimli rampa ise orda geri kaydırmaması gerekiyor çünkü bahsettiğiniz araç Tam otomatik vites kutusuna sahiptir.

 • merhaba..2002-2006 arası benzinli otomatik sedan veya hb corollalar yokuşlarda geri kaydırma yapıyor mu..yokuş kalkış destekleri yok sanırım…ancak tam otomatikler…hatta galeride 2006 benzinli sedan corolla ile teste çıktım baktım ki yokuşta D pozisyonunda geri kaydırıyor..bu normal mi?yoksa D den başka bir pozisyona mı alınıyor?

 • Ben de 2012 si vardı çok güzel keyifli bir araç. Yer tutuşu, kaçışı vs. Çok iyi. Yakıt tüketimi 1.6 motora göre oldukça hesaplı. Tek kötü yönü yokuş desteği yok. Yokuşlarda geri kayıyor ama arabayı gazda tutmayı başarırım diyorsan sorun olmuyor.

 • Merhaba Hasan bey. Bu karşılaştırmanın aslında cevabı alacağınız markanın teknik bilgiler kategorisinde bulunmaktadır.

 • Merhaba Yeliz hanım. Takdir edersinizki görmediğimiz bir araca sadece fiyat üzerinden alınır veya alınmaz dememiz zannediyorum çok doğru bir davranış biçimi olmaz. Aracı ekspertiz durumuna göre ilan fiyatları üzerinden hesaplamanıznı öneriririm.

 • MErhaba Murat bey. Gerekli kontrolleri yaptırarak gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

 • Toyota 2010 model 1.4 yari otomatik 90 motor gücü tavsiye edermisiniz bu araçlarda geri kaydırma olayı varmı yokuşta iyi çalışmalar

 • Merhaba,

  2010 model dizel peugeot 308 almayı planlıyoruz . yarı otomatik vitese sahip ve 55 000 km de.
  Fiyatı 48.900 tl
  Araç alınır mı sizce bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Merhaba Seçil hanım. Kullanım olarak konfor açısından Otomatik vites almanızı öneririm.

 • Merhaba Tuna bey. Yüksek km olmaması kaydı ile satın alabilirsiniz.

 • Merhaba 1.4 Fiat punto yarı otomatik araç almayı planlıyorum geri kaydırma problemi dışında sıkça arıza gösterir mi tavsiyeniz nedir

 • Merhabalar; dizel 50-55000₺ civarında ikinci el araba almak istiyorum. Ortalama yıllık15000km yapacağım. Otomatik-yarı otomatik- manuel hangisini önerirsiniz? Uzun süre kullanmak istiyorum.

 • Merhaba Bülent bey. Islık sesi aracınız dizel ise Turbo’dan geliyor olabilir. Onun haricinde diğer problemler için test etmemiz gerekiyor.

 • Meraba aracım 2012 chery kimo yarı otomatik. Aracım 65 bin km de. Aracım soğuk iken kalışlarda sanki bir vuruntu sesi yapıyor. Yolda giderken ise hafif bir ıslık sesi geliyor. Sürati arttırdığımda ise ıslık sesini kesiyor. Bu sorunlar neden olabilir.

 • Merhaba renault 1.5 clio icon 2016 yarı otomatik şanzıman ile tam otomatik şanzıman arasındaki yakıt tüketimi farkı var mıdır ?

 • Merhaba Serkan bey. Yukarıda makalemizi okursanız yarı otomatik ile tam otomatik arasında farkı çok net anlayabilirsiniz.

 • Merhaba Faruk bey. Bu konuda diğer müşterilerimize verdiğim tavsiye sizin içinde geçerli. Almak istediğiniz aracı mutlaka önceden test sürüşü yapın ve ona göre karar verin. Ekstra olarak Renault gurubunda EDC şanzıman kullanılmakta. Size tavsiyem çok yüksek km olmasın alacağınız araç ve birde mümkünse garantisi olsun.

 • Merhabalar fluense almayı düşünüyorum manuel bana hep zevk vermiştir aracın daha fazla kendi kontrolümde olduğunu hissettiriyor bana ama otomatik denesem mi diye de düşünmüyor değilim kararsızım profesyonel bir fikre ve desteğe ihtiyacım var sanırım teşekkürler ?

 • Merhaba Büşra hanım. Aracı bize getirirseniz arıza tespiti yapalım ve size tam olarak problemin ne olduğunu söyleyebiliriz.

 • Merhaba. Aracım 2008 model clio tiptronik vites. Araç çalılşırken (N) ye geçmesi gerekirken bir türlü geçmiyor. Ve dakikalarca uğraşmam gerekiyor. Ustaya sordum gösterdim sorun yok dedi ama hala aynı sorun var:( neden olabilir bu durum?

 • Merhaba renault 1.5 clio icon 2016 yarı otomatik şanzıman ile tam otomatik şanzıman arasındaki fark nedir tşk ederim

 • Merhaba Zafer bey. Bahsettiğiniz araç yarı otomatik vites kutusuna sahiptir ve ramplarda geri kaydırma yapacaktır.

 • 2011 Opel Meriva 1.7 CDTI Enjoy almayı dusunuyorum. Aracın vitesi otomatik yazıyor ancak tam otomatik mi, yarım mı yokuşta kaydırma yapar mı anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

 • Merhaba Nezaket hanım. Yazdıklarınıza ekstra olarak serii vites geçişleri olmayacaktır.

 • Merhabalar,
  Şu anda kullandığım araç 2006 Dizel Hyundai Tucson otomatik vites. Aracımı satiyorum ve 2014 Dizel Peugeot 1.6 Allure yarı otomatik almayı düşünüyorum. Peugeot nun yokuş kalkış desteği var. Aklima takilan sey sadece yarı otomatik olmasi. Sorum şu yarı otomatik hill holder destekli bir araç tam otomatik sürüş konforunu sağlar mı? Yazılarınızdan anladığım kadarıyla vites geçişlerini hissettirmek dışında bir problem yok, doğru mudur?
  Teşekkürler…

 • Merhaba Emin bey. Focus’larda tam otomatik yani CVT şanızman kaullanılmaktadır. Bu durumda çekiş düşüklüğünü başka sebeblerde aramanızı öneririm.

 • 2011 ford focus otomtik arabamda baskı varmı acaba çekişten bayabi düştü onla ilgili olabilirmi?

 • Merhaba. Uzun süredir Ford Fiesta 2013’ten itibaren çıkan modelleri araştırıyorum. Bu kasalarda yari otomatik seçeneği var mi? Varsa önerir misiniz? Yoksa tam otomatik mi önerirsiniz? Tesekkur ederim.

 • Merhaba Derya hanım. Hangisi size sürüş açısından keyif veriyorsa onu almanızı öneririm fakat tabi her zaman otomatik vites geçerlidir.

 • Merhaba.ilk aracımı almayi dusunuyorum.tercihen volkswagen polo
  2.el almayi dusunuyorum.sizce otomatik mi yari otomatik mi alayim?

 • Elif hanım öncelikle hayırlı olsun. Hiç moralinizi bozmayın. Tam olarak model yılını yazabilirseniz size daha iyi yardımcı olmaya çalışayım.

 • Merhaba haftalarca araba araştırdık özellikle otomatik vites olması konusunda çok itina gösteriyorduk, ancak dün Ford Fiesta almaya karar verdik, hasarı yoktu ve kilometresi düşüktü. Ekspertiz çok beğendi ve tavsiye etti, bugün almak üzere anlaştık. Ancak eve gelince yarı otomatik olduğunu farkettik. Moralim bozulmadı değil 🙁 yanlış bir tercih mı yaptım acaba? Ve bu ilk kullanacağım araba olacak

 • MErhaba Vildan hanım. Bahsettiğiniz markada CVT tam otomatik vites şanzıman kullanılmaktadır. Eğer alacağınız aracın km’si çok yüksek değilse bence kontrollerini yaptırarak almanızı tavsiye edebilirim.

 • Mrb. Nissan juke otomatik vites almayi dusunuyorum fakat sanziman problemi oldugu söyleniyor. Fikriniz varsa cevaplarmisiniz cok istedigim bi arabaydi.

 • Ben bir şey sormak istiyorum benim otomatik vites ehliyetim var yarı otomatik araç kullanabiliyor muyum? Cevaplarsanız çok sevinirim

 • Pejo 307 benzin otomatik yada honda civik hb almayi dusunuyorum 2.el. sizin ekspertiz gizmetiniz varmi.yada anadolu yakasinda bildiniz iyi ekspertiz yapan yer varmi

 • Ben yeni araç almayı düşünüyorum. Önceki aracım tam otamatik vites Opel corsa 1.4 twinport enjoy.
  Şu an yeni baktığım araçlar var Toyota Corolla düşünüyorum. Fakat yarı otomatik ile tam otomatik alma arasında kararsız kaldım.1.4 dizellerde hangisini önerirsiniz?

 • Merhaba Aytkut bey. Opel Corsa ve Toyota Corolla dizel motorlarında yarı otomatik vites kutusu kullanılmaktadır. Bu durumda tam otomatik vites’li araç almak istiyorsanız benzin motorlu bakmanız gerekmektedir.

 • Merhaba Dilek hanım. Bahsettiğiniz araç tam otomatik vites kutusuna sahiptir. Yarı otomatik değil. Kronik arızası yüksek km’lerde vuruntu yapması ve aynı zamanda selenoit valfleri arızası yapmasıdır. Bu bahsettiğim arızalar o model fransız araç gurubu için geçerlidir.

 • Merhaba 2004 model Peugeot 307 yarı otomatik vitesli araba almayı düşünüyorum bu araçlarda herhangi bir kronik arıza, parça sorunu gibi olumsuzluklar var mı acaba yardımcı olabilir misiniz ?

 • Merhaba Banu hanım. Takdir edersinizki aracı görmeden bir takım kontroller yapmadan bir şey söylemek çok güç fakat tahminimce aracınızın ısı müşürü ile ilgili sorun olduğunu düşünüyorum. Motor sıcaklık seviyesini ayarlayamadıüı için yakıt karışımından dolayı bu arızayı yapabilir.

 • Merhaba Zülfikar bey. Bahsettiğiniz ses ilerleyen zamanlarda dahada çoğalabilir. Bende çoğaldaman bakılmasında fayda var.

 • Merhaba süleymen bey. Opel Corsa’ların hiç bir yarı otomatik modelinde yokuş kalkış desteği kullanılmamaktadır bilginize.

 • Merhaba.tam otomatik vites 2.el araç almak istiyorum.sorunsuz ve en iyisi hangisidir.yakıt az bakım ve sorun masraf ları az olan marka olarak ne önerirsiniz.teşekkürler 35.000 civarı nakitle.

 • Merhaba. Bildiğimiz kadarı ile bu modellerde herhangi bir kronik problem tespit edilmemiştir. Gerekli şanzıman kontrollerini yaparak satın alabilirsiniz.

 • Merhaba 2010 1.3 colt invite almayı düşünüyorum fakat yarı otomatik vitesli bu markanın vitesleri sıkıntılı mıdır?

 • Merhaba Ceren hanm. Kullanım açısından beğeniyorsanız tabikide gerekli kontrolleri yaptırarak alabilirsiniz.

 • Merhabalar ben fiat punto 1.3 est 2012 model yari otomatik dizel 95 beygir araba almayı düşünüyorum öneriyor musunuz

 • Merhabalar benim aracim pejo 206 tam otomatik vites . Aracim arada motor soğuk ken gaz yemiyor gaz pedalına sonuna kadar basınca araba gitmiyor du düz yolda ve yokusta çıkınca araba duruyordu. Bütün bakim larını yaptırdım. Götürdüğüm servisler arabada sorun olmadığını soledi sorunu bulamadıklar. Sizce nedir sorun.

 • opel corsa yarı otomatik vites almayı düşünüyoruz. yoku kalkış desteği sistemi hangi yıllarda opel corsa lara konuldu . diğer arabalar içinde genelde hangi yıllarda başladı.
  teşekkürler

 • İyi bayramlar hocam, yeni almış olduğum 2006 toyota corolla yarı otomatik sabahları soğuk iken 3 cü vites geçişinde ses çıkarıyor. Biraz ısındıktan sonra sesi kesiyor sizce zararı nedir ilginize şimdiden teşekkürler .

 • Merhaba Dila hanım. Öncelikle tartışmanızda başarılar. Diğer yorumlarada baktıysanız burada marka önermesi yapmıyoruz malesef. Araç seçerken sadece yakıt sarfiyatı değil Mtv giderlerinide göz önünde bulundurmanızı öneririm. Daha düşük hacimli motorlu Suv araçları tercih edebilirsimiz. Şanzıman kısmında ise Dizel Otomatik Hyundai markası oldukça iyi. Son olarak alacağınız aracı mutlaka motor şanzıman ekspertizi yaptırmanızı öneririm.

 • Merhabalar eşimle ciddi tartışmaların içinde bulduk kendimizi araba seçerken . Son olarak kendisi ix35 2010 model 2000motor dizel yarı otomatik 60bin km de olan bir aracı beğendi. Ben çok benzin yakacağını düşünüyorum. Bütçemiz 75bin. Birkaç rahatlatıcı cümle ve belki de aynı segmentte başka modeller önermeniz dileği ile 😉 saygılar

 • Bu konu hakkında şunu söyleyebilirim, yokuş kalkış desteği olmayan her yarı otomatik vitesli araç geri kaydıracaktır.

 • peki yarı otomatıgın yokuslarda kaydırma durumu nedır ufak bı eğimde bile araç kendini çok mu salıyor?

 • İbrahim bey. Yarı otomatik vites iyi değil demek çok haksız bir değerlendirme olabilir. Bence aracın kontrolünü yaptırarak satın alabilirsiniz.

 • Merhabalar.
  VW golf almayı dusunuyorum ama yarı otomatık ıcın hıc ıyı degıl dıyorlar tam otomatık vitesede gucum yetmıyor manuelden farkı yok yokuslarda arac hep kayıyormus sız tavsıye eder mısınız hocam?

 • Merhaba bu konu hakkında bence en doğru cevabı verecek olan sizsiniz. Ben olsam 2 araçlada test sürpüşü yaparım hangisi isteklerinize cevap veriyor ise onu tercih ederim.

 • Merhaba Veysi Bey. Bu modelle ilgili yorumlara bakarsanız bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Merhaba Şule hanım. Bahsettiğiniz araç DSG şanzıman kutusana sahip bir modeldir. Kullanışı keyiflidir fakat arıza çıkardığını anda ciddi maliyeti olacaktır. Yüksek km’de olmaması kaydı ile ve ekspertizinde yaptırarak satın alabilirsiniz.

 • Merhaba Salim bey. Marka değerlendirmesi yapmıyoruz fakat, şanzıman olarak çok fazla şikayet alan bir araç olmadığını biliyoruz.

 • Merhabalar.
  Otomatik şanzımanda ticari VW caddy mi, yoksa Ford connect mi tercih etmeliyim. Veya üçüncü bir şık varmı.

 • merhaba.
  2014 model c-elysee 1.2 vtı exclusive yarı otomatik 70.000 km araç almayı düşünüyorum. araç ile ilgili yorumlarınızı/düşüncelerinizi rica ediyorum.

 • Merhabalar 2013 polo marka yarı otomatik bi araç sizce nasıldır araçlarla ilgili pek bi fikrim yok

 • Merhaba Zeki bey. Tabikide gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra alabilirsiniz.

 • İyi günler toyota corolla 1.6 benzin lpg yari otomatik 160.000 kmde 2008 model arac almami onerirmisinz

 • Bayiden araç alırken aynı arabayi tam
  Otomatik ya da yarı otomatik
  siparişi verme seçeneğimiz varmı

 • Skoda SuperB için 2013 den sonra DSG yarım otomatik vites diyiyor sunuz.Bunu R-N-D dan mi anlayacagiz.Bu Harflerin anlaminedi?
  Triptonik vites ne demek? Saygılarımı ile

 • Merhaba Esra hnm. Bildiğim kadarı ile o modeldeki Merivalarda yokuş kalkış desteği bulunmamaktadır.

 • iyi günler size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.2007 opel meriva 1.6 motor yarı otomatikte hill-holder sistemi mevcutmudur

 • Merhaba Kemal bey. Övgüleriniz için teşekkür ederim. Sorunuza gelincede, hali hazırda iyi bir marka belirlemişsiniz. Hyundai markasının otomatik şanzımanında çok sorun yaşandığını duymadım. Sürüş ve kullanım olarak test edin eğer hoşunuza giderse almanızı öneriririm. Çok fazla teknik detaylarla ilgilenmeyin. Başkalarının dediğinden ziyade sizin ne istediğiniz önemli olan.

 • Merhaba öncelikle bütün sorulara acıkca cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Bende otomotik bir araç düşünüyorum. fiyat uygun komforlu yakıtda tasaruflu ve en önemlisi şazımada sorun yaşayamayacağım araç arıyorum benim çevre araştımalarımda hyundai elit dizel otomatik kendi içinde 6 ileri 128 bgr ve 7 ileri 136 bgr var ve birde daha uygun hyundai blue 1.6 crdi mode plus dizel otomatik bundada aynı şekil 2015 üstü modellerde DCT 7 ileri de var yakıt daha düşük deniliyor yakıttan çok şanzuman olarak hangisi iyi
  Bazı otomatik Sanzuman larda bir balatalı çok masraflı oluyor deniliyor birde basınçlımı ne yağ gerektiriyor sadece tam bilgim yok bilgi verirseniz çok sevinirim otomatik almak istiyorum kararsızım

 • Merhaba Sanem hanım. Bahsettiğiniz markayı hiç inceleme fırsatım olmadı. Bununla beraber vites kutusu hakkında da malesef bilgim yok ama tahminimi sizinle paylaşiyim. Yarı otomatik vites size çok fazla arıza cıkaracağını düşünmüyorum. En fazla baskı balata arızası cıkarabilirki bu her yarı otomatik aracın periyodik olaRAK yaşayacağı bir sıkıntıdır diyebilirim.

 • Merhaba 2011 model Chery Kimo yarı otomatik aracım var.Yedek parça açısından sıkıntılı bir araç.Şanzıman arızası ise en korktuğum…Fikriniz var mı şanzımanıyla ilgili

 • Merhaba Omer bey. O yillarda uretilen Corsa larin otomatik sanzimani oldukca saglam fakat siz yinede anlayan birine gostermeden almayin.

 • 99 2000 model opel corsa almayi dusunuyorum sizce otomatigi nasildir
  Bilgilendirirmisiniz.tesekkurler.

 • MErhaba Kaan bey. Bahsettiğiniz araçta dsg şanzıman kullanılmaktadır. Dsg şanızmanıda doğru kullandığınız sürece problem yaşamazsınız. arıza yapması durumunda da sadece DSG şanzıomandan anlayan bir yere gitmenizi öneririm. Aksi halde size ciddi anlamda problem çıkarabilir.

 • Merhaba bazi modellerde anlayabilirsiniz. Mesala vites topuzunda Park konumu olmayan araclar yari otomatik vites kutusuna sahip. Her Park konumu olanlarda tam otomatik vites degildir bilginize.

 • merhaba vites kutusuna bakarak bir araçın yarı yada tam otamatik olduğunu anlarmıyız aarçın vitesine bakarak ne tür şanjıman kullandığını anlayabilirmiyiz tama olarak tşkler

 • Merhaba Gokhan bey Peugeotun o modellerinde yokus kalkis destegi yok.

 • merhabalar 2011 model pejo 207 envy modelini alıcaktım test sürüsünde aracın geri kaydırdıgını gördum arac sahıbıne sordugum da bunlarda yokuş kalkış destegı yok dedı sasırdım 2011 model aracta yok pejo 207 bu dogrumu yok sa baska paket pejo 207 lerde var mı ?

 • Merhaba Demet hnm. Öncelikle hayırlı olsun. Bahsettiğiniz araç yarı otomatik vitesli ve yokuş kalkış desteği olmayan bir araç. Size tavsiyem dik yokuşlarda yokuşun tam ortasında kalmamaya çalışın. Yokuşun başlangıcında aracın devrini aldırıp çıkmaya çalışın. Araç yokuşta düşük devirde kaldığı için sizde tam gaz yapınca vites değişimi süreci vs derken şanzıman kendini korumaya alıyor. Yokuşta kalmak zorunda kaldıysanız o zaman el frenini ile kalkış yapmanızı öneririm.

 • Merhabalar bu gün pejo 107marka yarı otomatik vites bir araba aldım ekspertiz raporların da sanzuman yada motorla alakalı bir sorun çıkmadı oturduğum semt çok dik yokuşları olan bir semt motoru 1.0 trendy otomatik vites kullanmaya alışkınım ama bu vitese yabancıyım gerçi çok ta farklı değil…sorum şu dik yokuş çıkarken arabadan sinyal sesi geldi ve bunu sadece yokuşlarda yaptı ben gaz pedalına fazlamı yüklendim zorlandıda bu sinyali verdi yoksa şanzumanında motorunda bir arıza olabilirmi gerçi ekspertizde böyle bir sorun çıkmad ama sizce nedir durum

 • Merhaba Esin. Aracınızda yokuş kalkış desteği olmadığı için geri kaydırma yapacaktır bilginize.

 • opel astra 1.6 essentia 2012 model yarı otomatik vitesli bir araç almayı düşünüyorum. yalnz ilk aracım olacak ve acemi sayılırım ve bulunduğum şehirde yokuş sayısı çok fazla. beni yarı yolda bırakır mı? tam otomatik olmadığı için tereddüt ediyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 • Adem bey şanzıman arızası diyebilmek için aracınızı bir takım testlerden geçirmemiz gerekiyor. Ama ilk etapta şanzıman kulaklarını kontrol ettirmek gerekiyor.

 • Çok teşekkür ederim şanzumanın içinde korkulacak bi durum yok o zaman şanzuman revizyonu gibi

 • Merhaba Adem bey. Genelde o km’deki araçların şanzıman kulaklarından ( TAKOZ ) undan yapmaktadır. Tabi siz onu yaptırıken şanzıman yağınıda değiştiriseniz ( otomatik şanzımanlarda yağ hayati önem taşımaktadır ) aracınız için çok daha sağlıklı olacaktır. Şanzıman yağı ile son olarak bu soru aracılığı ile tüm okurlarımızın bilgilenmesi açısından şunu eklemek isterim, otomatik vitesli araçların şanzıman yağı tercihi yaparken ilgili Araç markasının tavsiyelerini veya piyasada isim yapmış markaların dışında şanzıman yağı kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim.

 • Aracım 2003 265000 km de honda accord triptonik vites 2.4 192 hp son zamanlarda vites geçişlerini oldukça fazla hissettirmeye başladı neden dir şanzuman yagı ve şanzuman takozundan yapar mı??

 • Merhaba Burhan bey. Honda Jazz otomatik vitesli modellerinde bariz bakmanız gereken, geri vitese taktığınızda gürültü veya değişik bir ses gelip gelmediğini kontrol etmenizde fayda var.

 • Merhaba Kamil bey. Bahsettiğiniz arıza vites konumu ile alakalı olabilir. YAni siz aracı vitese takıyorsunuz fakat şanzıman üzerindeki robotlar bu durumu algılamamış olabilir anlık olarak.

 • Merhabalar, 2005 Honda Jazz otomatik Vites almayı planlıyorum. Bilginiz dahilinde bana anlatacaklarınız işime yarayacaktır. Şimdiden teşekkür ederim

 • 2012 model citroen c3 1.4. e-hdi yarı otomatik vites aracımı çalıştırdığımda ileri ve geri vitesi kavramadı. Aracımı kapattım, bir kaç dakika sonra yeniden çalıştırdım ve bu sefer vitesleri kavradı. Arıza olacağı düşüncesi ile servise götürdüm, aracın şanzımanında, viteste herhangi bir sorun tespit edilemedi. Aracın vites kavramamasının nedeni ne olabilir? İlginiz için teşekkürler.

 • Merhaba Ayşe hanım iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. Bahsettiğiniz gibi DSG şanzıman yarı otomatik çift kavramalı vites kutusuna sahip bir araçtır. Aklınız karışmasın hem manuel hemde otomatik olarak kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Siz teknik detaylardan öte bence alacağınız aracın kullanım konforunu göz önunde bulundurmanız olsun.

 • Merhaba Caner bey. Makalede bahsettiğim gibi bu tip yarı otomatik vitesli araçlarda vites değişimlerinde araç öne doğru hafif yığılma yapabiliyor.

 • Merhaba,

  Öncelikle bu güzel yazınız için teşekkürler. Otomatik Volkswagen Polo almayı düşünüyoruz, ancak bu modelin tam otomatik mi yarı otomatik mi olduğunu anlayamadık. DSG şanzuman kendi içinde tam ve yarı otomatik olarak ayrılıyor mu, eğer ayrılmıyorsa ilanlarda otomatik ve yarı otomatik olarak ayıranlar neyden bahsediyor olabilir, bilgilendirirseniz çok seviniriz. Teşekkürler.

 • Merhaba bugün 2004 model 1.3 cdtı Opel corsa için pazarlık yaptık. Aracı genel anlamı ile beğendik. Araç triptonik vites. 2014 Mercedes kullanıyorum ve vites geçişleri az hissettiriyor. Yalnız Opel corsa da vites geçişlerinde öne doğru bi yığılma oluyor. Sizce bu durum bu model ve yılda ki bir araç için normal mi. Teşekkür ederim iyi günler

 • Mrb iyi günler Peugeot 107 aracımı 3 ay önce aldım. ABS ışığı yanıyordu baskı balataları yeni değişmişti. 2 gündür vitesi algılamıyor hatta sigortalarina da baktirdim. Ne gibi sorunu olmuş olabilir?

 • Merhaba Fatma hanım. Bizim marka önerme gibi bir misyonumuz yok fakat işinize yarayacak bir kaç teknik bilgi verebilirim. Alacağınız aracın geçmiş döneme ait bakım evraklarını isteyin. Ayrıca o km’deki yarı otomatik vitesli araçların debriyaj baskı balatasında sorun çıkabilir ve size ciddi anlamda maliyet çıkarabilir. Aracı almadan önce şanzıman ekspertizi dahil olmak üzere mutlaka aracınıza genel ekspertiz yaptırın.

 • Merhaba bende 2008 punto yarı otomatik benzinli araç alıcağımda 2.ellerde yarı otomatik önerirmisiniz. Şuan baktığım araç 180 binde bütçeme göre önerebileceğiniz başka bir model varmıdır. Teşekkür ederim ?

 • Merhaba Mustafa Ali bey. Öncelikle hayırlı olsun. Honda marka araçların otomatik vitesli şanızmanlarının ciddi anlamda arıza çıkardaığı çok görülmemektedir. Size tavsiyem almak istediğiniz araçla mutlaka test sürüşüne çıkmanız ve kullanımı ile size hitap edip etmediğini kendiniz belirlemenizdir.

 • Merhaba Osman bey. Marka veya model olarak şu modeli alın dememiz çok doğru olmaz fakat isterseniz bu soruyu bize değil kendinize sorun. Siz hangi vitesli aracı kullanmak istiyorsunuz Otomatik Viteslimi ? yoksa Manuel vitesmi ? buna cevap verirseniz sorunuzada cevap bulmuş olursunuz.

 • Merhaba Onat bey güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Geri kaydırma sorunu bir çok otomatik vites kullanıcısının en büyük derdi diyebilirim. Malesefki Honda’nın o modelleri geri kaydırma yapıyor. Geri kaydırmanın 2 ana sebebi bulunmaktadır. Birincisi motor rölanti ve tork kuvveti, ikincisi ise otomatik vitesli şanzıman yapısı. Yani aracınızın tork kuvveti ve şanzıman dizayn yapılırken, yokuşlarda geri kaydırma olasılığı üzerinde malesefki o yıllarda durmamışlar. Halbuki çok basit bir Hill Holder sistemi ile bu sorunu çözülebilir ve mutlu müşteriler kazanabilirlerdi. Eski model araçlarda bizler dışarıdan rölanti ayarına müdahele ederek geri kaydırma sorununu bir nebze çözebiliyorduk ( Yakıt Sarfiyatı Artması söz konusu ) fakat günümüzde araçların rölantilerine dışarıdan müdahele etmek mümkün olmadığı için bu soruna müahele edemiyoruz.

 • Mrb ben osman hyundai elentra 1.6 almayi dusunuyorum ama arac tam otomatik ve ben manuel bites ile karasiz kaldim sizce hangisi daha kullanisli ve saglam

 • Merhaba, Tüm yorumlarınızı sabırla okudum. Ve konuya tamamen hakim olduğunuzu görüyorum. 2009 model 1.6 Elegance Honda Civic Sedan sahibiyim. Maalesef hafif rampalarda bile kaydırma sorunu yaşıyorum. Aracım sürekli yetkili serviste onarım ve bakim görüyor. Onlara bu problemi dile getirince bu araçların kaydırma yaptığını söylüyorlar. Aracimi çok seviyorum ve bu olay beni üzüyor. Problem neden kaynaklanabilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • Merhaba, öncelikle cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim. Ben manuel fort fusion lux 1.6 aracimi satip, tam otomatik honca civic 1.6 benzin+lpg olanindan bir araba almayi dusunuyorum. Honda civic onerirmisiniz, vites gecisi ve yakit durumu nedir. Diger marka araclara oranla kalite bakimindan, kullanilabilirlik acisindan durumu nedir. Veya sizin oneriniz nedir, 45bin tl lik arac oneriniz. Cok tsk ederim. Saygilar

 • Merhaba Salih bey. Tabiki takrıabilirsiniz fakat doğru montaj işçilik ve Nissan motoruna en uyumlu LPG markasını seçmek şartı ile.

 • MERHABALAR. 2014 1,6 SPORTPECK JUKE BENZİNLİ ARACIMA TÜP TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

 • Merhaba Ekrem bey hayırlı olsun. Bizim marka değerlendirmesi yapmamız malesef mümkündeğildir.

 • Merhaba ilk aracım olacak alfa romeo 156 serisi 2000 li yıllarının modelini almayı düşünüyorum bu tür araç için tavsiyelerinizi alabilir miyim sanırım araçlar yarı otomatik

 • Merhaba Arslan bey. Toyota Corolla’nın o modeldeki yıllarında üretilen otomatik vitesli versiyonlarında 3 çeşit var. Dizel motorlularında Yarı Otomatik vites, Benzinli motorlarında ise hem tam otomatik hemde tiptronik dediğimiz tam otomatik fakat aynı zamanda manuel olarakda kullanılan şanzıman tipi bulunmaktadır.

 • Merhaba. Toyota Corolla 2013-2017 modellerde otomatik vites olanlar tam otomatik mi? Teşekkürler…

 • Emine hanım ağutos ayından sonra 7 ay geçmiş. Kış mevsimine denk geldiği için aracınızın yakıt tüketimi artmış olabilir. Fakat bakımdan hemen sonra yakıt tüketimi arttı ise, bakım ile alakalı bir problem olmuş olabilir. Bunun tam tespiti için aracınızın diagnos cihazına bağlanarak bir takım parametrelerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Sport kullanımdan kastımız aracınızı yüksek devirlerde kullanmanız.

 • Aracım 18000 Km de en son bakımın Ağustos 2016 da yaptırdım. R ve D seçeneğinden başka secenek kullanmıyorum.
  Bakım yapılana kadar ortalama 8-9 lt arasında oynuyordu. Bakımdan sonra bu 12 lt lere çıktı.

  teşekkürler

 • Merhaba Emine hanım. Aracınız 1.4 motor 100 beygirlik otomatik vitesli bir motora sahip ve fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi şehir içi 8.1, şehir dışı 4.8 olarak hesaplanmaktadır. Bu verileri baz aldığımızda artı 1 litre hava şartları vs dedik 9 litre olmuş olsa, bu durumda geriye 2 şık kalıyor. Ya aracız bakımsız yada siz aracı sport modunda yani yüksek devirlerde kullanıyorsunuz demektir. Daha detaylı bilgi verebilmem için aracınıza bir takım testler yapılması servis geçmişi ve km bilgilerini bilmem gerekiyor. Güvenli sürüşler dilerim

 • Merhaba i20 hundai mevcut. sehir içinde kullanıyoru m otomatik benzinli
  ortalam benzin tüktimi 12 lt altına inmiyor sorunmu vardır acaba

 • Merhaba Büşra hanım. Aradığınız araçtan beklentileriniz nelerdir önce bunu cevaplarsanız sorunuzun cevaıbınıda bulmuş olursunuz saygılarımızla.

 • Merhaba Akın bey. Aracınız tam anlamıyla P ark konumuna geçmediği için yani siz vites kolunu P ye alıyorsunuz fakat arac parka ageçmiyor. Ondan dolayı aracınız çalışmıyoru bilginize.

 • İstanbul da oturuyorum araba alıcam yarı otomatik mi yoksa tam otomatik mi bakmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 • Merhaba 2004 hyundai getz aracım var otomatik bugün aracım P de çalışmıyor sadece N de çalışıyor neden acaba kolay gelsin

 • Merhaba Devlet bey. Öncelikle Hayırlı olsun. Mitsubishi o yılda bildiğim kadarı ile yokuş kalkış desteği bulunmamaktadır. Sadece bu araca özel değil, ( HİLL HOLDER ) yani yokuş kalkış desteği olmayan her yarı otomatik vites kutusu olan her araç, yokuşlarda ve rampalarda geri kaydırma yapacaktır. Bilginize sunar kazasız belasız güzel günlerde aracınızı kullanmanızı dileriz.

 • Merhaba Teoman Bey. Öncelikle hayırlı olsun alacağınız aracı güzel günlerde kullanın. Ford Kuga’da ve tüm yeni nesil Ford modellerinde PowerShfit yarı otomatik vites fakat tam otomatik vites kullanım konforu sağlayan şanzıman modeli kullanılmaktadır. Bizim şu modeli alın bu model daha iyidir demek gibi insiyatifimiz yoktur. Siz aynı segment başka bir modelinde test sürüşü yaparak, kullanım farklılıklarına göre karar vermenizdir. Son olarak alacağınız aracın km si çok yüksek olmasın ve mümkünse garantisi devam ediyor olsun. Bu 2 önemli konu ilerleyen zamanlarda işinize çok yarayacaktır.

 • 2006 MITSUBISHI COLT 1.5 INFORM DİZEL yarı OTOMATİK araba almayı düşünüyorum. geri kaçırma ve vites geçiş durumu nasıldır ? bilgi verirseniz sevinirim. iyi günler

 • mrblr..kolay gelsin..yakında aracımı değiştirmeyi ve suv tipi araç almayı düşünüyorum..ford kuga nasıl bir araçtır sizce..tam otomatik mi yoksa arı ototmatik mi? hangisini tavsiye dersiniz..teşekkür ederim şimdiden..

 • Merhaba Servet bey. Şanzıman vites geçişlerinde herhangi bir absürt ses yoksa birde kavramasında sorun yoksa tabiki alanilirsiniz. Size çok fazla sorun çıkarmayacaktır.

 • Seyit bey aracınızın baskı balata setinin değişme zamanı gelmiş. Değiştirmediğinizde volant dediğimiz parçaya zarar verecek ve size maliyet olarak yansıayacaktır. Yani baskı balatayı değiştirmek yerine, yolda kalmayı ve volantında değişmesi riskini göze alıyorsanız karar sizin. Ankara’da önerebileceğim malesef bir yer yok iyi akşamlar dilerim.

 • acil olarak yapılması gerekirmi şimdilik yaptırmasam ne gibi sonuçlar doğurabilir şanzumana zarar verirmi ve ankarada önerebileceğiniz bir yer varmı

 • Merhaba Seyit bey. Rampalarda debriyaja ekstra yük bindiği için bahsettiğiniz arıza debriyaj baskı ve balatadan kaynaklanıyor. Değişim haricinde yapabileceğiniz malesef başka bir şey yoktur. Esktra olarak tavsiyemiz uzman kişilere bu işlemi yaptırmanız. Yoksa ciddi anlamda mağduriyetler yaşayabilirsiniz bilginiz olsun.

 • merhaba, 2008 model 1.2 16v clio 3 model yarı otomatik aracım kalkışlarda itekleme(sarsıntı) yapıyor debriyaj balatası bitmiş dediler başka ne gibi sorun olabilir. yardımcı olabilirseniz sevinirim

 • Aleykumselam Mahmut bey. Megane araclarda yeni model oldugunu varsayarak o tip araclarda EDC tip otomatik sanziman bulunmakta. Alacaginiz aracin garantisi olmali veya 100 bin km gecmis olmamasi gerekmektedir

 • selamun aleyküm ben otomatik bir araç almak istiyorum megan sport torur bana şanzumanları ile ilgili bilgi verebilirmisiniz.teşekkür ederim.

 • Dağılmış güçten kastınız nedir ? Araç 35 beygir düşükmü üretiyor ? Onları bir açıklık getiriseniz ona göre size fikrimizi söyleyebiliriz.

 • Kolay gelsin megane 2 otomatık vıtes expertzde 35 hp dağılmiş güç diyor nedenını bulamadm

 • Mustafa bey Merhaba. Öncelikle hayırlı olsun kazasız güzel günlerde kullanın. Sorunuza gelincede 2 side suv segmentinde olan bu araçların, otomatik vites kutusu tipinden bakarsak, 2 side farklı şanzımanlara sahip olan araçlar. Çok fazla şanzıman arızasına rastlanılmayan bu araçları dizel motorlu olmasından dolayı tercih edebilirsiniz. Opel Mokka ve Peugeot 2008 modeli belirlemişsiniz. Bizim burda size şu modeli alın dememiz veya tavsiye etmemiz malesef mümkün değil. Burda kullanıcı yani kararı verecek olan siz olmalısınız. Size tavsiyem her 2 araçla test sürüşü yapın.Test yaparken şunları kontrol edin : Otomatik vites geçişleri, yokuş kalkış performansı, ilk kalkış ve vites değiştirme performansı, malzeme kalitesi ve son olarak özellikler. Bunları test ettiğinizde doğru aracı alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 • ARABA NAKİT -hocam bir soru
  Tam bu dönemde bir suv araç düşünüyorum
  OPEL mokka 1,6 CDTİ serilerinden
  veya
  pejo 2008 e-HDİ alure mi ?
  ekonomik olmaları tercihimdir
  VEYA ÖNERİNİZ VARSA BEKLERİM
  saygılar Mustafa.. ŞAHİNOĞLU

 • Merhaba Ümit bey. Size şu şekilde yardımcı olmaya çalışalım. Öncelikle otomatik vitesli araçlar ( dik ) rampalarda neden geri kaydırır yada kaydırmaz bunu açıklayalım. Neden geri kaydırır : Bunun bir kaç sebebi vardır. İlk olarak aracınızın motorunun üretmiş olduğu tork gücü, 2. sebebi rölanti ayarı ( yeni nesil araçlarda dışardan müdahele edilmez ) 3. araç yüklü olması, 4. ise en çok bilinen özellik olan Hill Holder ( Yokuş Kalkış Desteği ) nin olmamasından dolayıdır. Bunların haricinde tabi aracınızın şanzımanında herhangi bir arıza vs olmamasıda gerekmektedir. Geri kaydırmayan araçlarda ise bu üzelliklerin daha olması ekstra olarak motor tork kuvvetinin daha güçlü olmasından dolayı otomatik vitesli araçlar rampalarda geri kaydırma yapmaz. Son olarak bu anlattıklarım normal rampa yokuş olarak değerlendiriyoruz. Aşırı dik rampalarda Hill holder olmadığı sürece bir çok araç geri kaydırma yapacaktır bilginize.

 • merhaba benimde bir sorum olacak 2008 megan 2 1.5 dizel 187 km aracım var çok dik rampalarda geri kaçırıyor sebebi nedir acaba

 • Merhaba Dilek hanım. Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde kullanın aracınızı. Sorunuza gelince aracınızın model ve km detaylarınıda bizim ile paylaşırsanız çok daha kapsamlı cevap vermeye çalışırız size. Bu aracı almadan önce test sürüşü yapma fırsatınız olmadımı ? Punto’nun bazı paketlerinde yokuş kalkış desteği oluyor sanırım sizin aracınızda yok. Vites geçişleri sert demişsiniz. Yarı Otomatik olan bu araçların vites geçişlerini malesef kullanıcılarına hissettirebiliyor.Vites geçişlerindeki sesi duymadan bir takım kontrol ve testler yapmadan size şudur demem mümkün değil. Yazılım konusuna gelince yazılım belli periyotlarda yapılan veya bir takım arızalar olduğu zaman yapılabilecek bir İşlem değildir. Eğer aracınızda mekanik bir sorun varsa yazılım güncelletmeniz bir işe yaramaacaktır. Sonuç olarak aldığınız aracın vites geçişleri biraz sert olabilmekte fakat sizin aracınızda ekstra bir ses veya başka absürt bir durum varsa bununda tespiti için test sürüşü ve diagnoz cihazları vasıtası ile bir takım kontroller yapmamız gerekmektedir. Son olarak aracınzın hantal olduğundan bahsetmişsiniz. Aracınız benzinlimi yoksa dizel motorlumu neye göre hantal olduğunu düşünüyorsunuz ? Bunları test etmeden bir şey söyleyemek yorum yapmak ilgili markaya zarar verebilir. Umarız cevaplarımız kafanızda bir takım soruları giderilmesine yardımcı olur.

 • Merhaba.. Aracımı yeni aldım. 2012 model,yarı otomatik fiat punto evo.. yokuşta oldukça zorlanıyorum çünkü çok geri kayıyor. Ve vites geçişleri oldukça sert. Hantal giden bir araç.. yazılım yaptırılmasını öneriyorlar. Sizin bi öneriniz veya tavsiyeniz olur mu? Teşekkürler

 • Merhaba Derya hanım marka model belirtmediğiniz için yardımcı olamıyorum ama ortamala 90 ila 120 bin km’lerde otomatik şanzıman bakımı yapılmaktadır. Bakımda ise yağ ve filitre değişimi uygulanmakta. Değişim periyotlarını ilgili markanın servisinden öğrenebilirsiniz.

 • Merhaba benim tam otomatik vites aracım var bakımları ne zaman yaptırmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

 • merhaba 2013 yılından sonra tüm Skoda Super B araçlarda DSG şanızman yani Yarı otomatik vites kutusu kullanılmaktadır. Aynı zamanda Hill Holder ( yokuş kalkış desteği ) de mevcuttur

 • Super B araçlarda 2013 den sonra tam otomatik mi yoksa yarı otomatik mi şanzıman kullanılmaktadır.Yoksa hill holdermi var bilgilendirirseniz memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir