Triger Kayışı Nedir ? Ne Zaman Değişir ?

Bugünkü mekanik bilgiler köşemizde ”Triger Kayışı” yada zamanlama kayışı ingilizce adı ile timing belt hakkında önemli bilgilerden bahsediyor olacağız. Triger kayışı nedir, nasıl çalışır, değişim süresi ne zamandır, triger kayışı koparsa ne olur ? gibi sorularınıza en basit anlayacağınız şekilde yanıt vermeye çalışacağız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz. Hadi buyrun başlayalım!

Triger Kayışı Nedir ?

Eksantrik mili ve grank milinin uyum içerisinde çalışmasına aracılık eden kauğuçuk özelliği olan motorun önemli parçalarından bir tanesidir. Gergi rulmanları üzerinden çalışan bu kayış motorunuzun ana parçalarının ( Piston, Subap ) gibi parçaların zamanlamasını sağlıyor. Yani 1. piston yukarı çıktığında 1. silindirdeki subabların kapalı olmasını ve bunu belli bir zamanlama simetrisi üzerinden yapılmasını sağlayan parçadır.

Triger Kayışı Değişim Belirtileri ?

Aslına bakarsanız bunu dışarıdan anlamak  mümkün değil. Mesala dışardan bakarsınız kayışın üzerindeki yazılar gözükür fakat yıl olarak süresini doldurduğu için ani bir gaz yüklemesinde triger kayışı dişlilerin dibinden sıyırarak kopması söz konusu olabilir. Bundan dolayı eğer değiştiğine dair fatura evrak varsa onu baz almanızı her zaman önerebiliriz. 2.el bir araba aldınız ve triger kayışı değişimi hakkında yazılı bir evrak yok ise, kesinlikle triger kayışı set halinde değiştirmenizi önderiyoruz.

Triger Ne Zaman Değişir ?

Bunun için aracınızın bayisi ile görüşerek değişim km’sini öğrenmenizi önerebiliriz. Fakat piyasada bilinen markaların değişim kilometresi 60 bin ila 90 bin km arasında değişmektedir. Ayrıca km’ye bağlı kalmadan 4 yıl dolması durumunda da km’ye bakılmaksızın triger kayışı değişimi yapılması gerekmektedir. Çünkü kayış kağuçuk malzemeden yapıldığı için raf ömrü dolunca dişlilerin dibinden çatlama olur ve kopması yada sıyırması söz konusu olabilir.

Triger Kayışı Nasıl Değiştirilir ?

İlk olarak Triger kayışı değişimi yapılacak aracın sente aparatları elinizde olması gerekiyor. Triger kayışı değişimlerinde Triger atrafındaki tüm parçalar sökülür. Standart bir aracın triger değişimi için araç lifte kaldırlır daha sonra motor kulağı sökülür. Sonrasında sırası ile V kayışı kilma kayışları sökülür. Daha sonra triger koruyucu kapakları sökülür araç senteye alınır grank kasnağı söküldükten sonra triger kayışı  çıkarılır. Triger çıktıktan sonra su pompasıda sökülerek triger değişimine devam edilir. Triger kayışı değişim ücreti ortalama 3.000 TL ile 9.000 TL aralığında değişmektedir

Triger Kayışı Koparsa Veya Bozulursa Ne Olur ?

Triger sıyırması veya kopması olduğu zaman piston yukarı çıktığında o silindirdeki subapların kapalı olması gerekirken açık olması durumu ortaya çıkıyor. Bu durumda açık kalan subaplara pistonlar vurduğu zaman ”Subap Eğilmesi” durumu ortaya çıkıyor. Peki Bu nasıl oluyor ? Şöyle bir durum düşünün yolda gidiyorsunuz veya aracınıza bindiğinizde marşa bastığınıza araba çalışmayınca bir kaç defa daha basıyorsunuz. Pistonlar açık kalan subap başlarına şiddetli şekilde vurduğu için subapların eğilmesine hatta pistonların zarar görmesine kadar gidiyor.

Triger Ayarı Nasıl Olmalı ?

Eskiden triger kayışı değiştirirken kendiniz elle manuel olarak ayarlamanız gerekiyordu. Yani kayışın esneklik durumuna göre ustalık isteyen bir durum. Önceden triger kayışının gerginliğini ayarlarken mesala fazla gerdiğinizde uğultu yapıyordu, az gerdiğinizdede bu seferde sente atlaması yada triger kapağına vurma sesi gelmesi gibi durumlar ortaya çıkıyordu. Günümüzde ise gergi ayarını otomatik yapan bilyeler çıktığı için artık bu sorunda aşılmış oldu.

Triger Kayışı Arabanın Çekişini Etkilermi ?

Triger değişimi yapıldığında sente ayarı tam yapılmazsa işte o zaman aracın çekişi gidişi çalışması etkilenebilir. Sente ayarı aracın çekişini direkt etkilediği için, orjinal aparatları ile değişim yapılmalı ve 1 diş bile kaçık olmamalıdır. Bu durumu yaşamamak adına triger kayışını uzman servis veya ustalara değiştirtmenizde fayda var.

Triger Kayışının Triger Zincirinden Farkı Nedir ?

Bir defa malzeme yapısı itibari ile kayış kağucuk malzemeden yapılmıştır. Triger zinciri ise tamamen çelikten üretilmiştir. Triger zincirinin değişim süresi ile triger kayışının değişim süresi oldukça farklıdır. Kayış 60-90 bin km’de değişirken, Zincir 150-200 bin km’lerde değişmektedir.

Son olarak hızlı cevap köşemizde bir kaç soruya cevap verelim

S : Benzinli araçlarda triger kayışı olur mu ?

C : Benzinli araçlarda triger kayışı olur. Araçta kullanılan motor tipine göre değişir.

S : Triger Kayışı İle birlikte neler değişir ?

C : Triger seti + Gergi rulmanı + Avare Bilyeler + Su pompası + V kayışı + Klima Kayışları + antifriz

S : Triger  Değişim İşçilik Ücretleri Ne Kadar ?

C : Ortalam özel servislerde 700 ile 1.200 TL aralığında değişmektedir.

Umarız aklınıza takılan soruların bir kısmının yanıtlarını bu makalemizde bulmuş olursunuz. Bir sonraki mekanik bilgiler köşemizde görüşmek üzere iyi günler dileriz.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed