Triger Kayışı Hakkında En Çok Merak Edilen 8 Önemli Soru

Bugünki mekanik bilgiler köşemizde ”Triger Kayışı” hakkında önemli bilgilerden bahsediyor olacağız. Triger kayışı nedir, nasıl çalışır, değişim süresi ne zamandır, triger kayışı koparsa ne olur ? gibi sorularınıza en basit anlayacağınız şekilde yanıt vermeye çalışacağız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz. Hadi buyrun başlayalım!

1- Triger Kayışı Nedir ?

Eksantrik mili ve grank milinin uyum içerisinde çalışmasına aracılık eden kauğuçuk özelliği olan motorun önemli parçlarından bir tanesidir. Gergi rulmanları üzerinden çalışan bu kayış motorunuzun ana parçalarının ( Piston, Subap ) gibi parçaların zamanlamasını sağlıyor. Yani 1. piston yukarı çıktığında 1. silindirdeki subabların kapalı olmasını ve bunu belli bir zamanlama simetrisi üzerinden yapılmasını sağlayan kayıştır.

Arabalar Neden Hararet Yapar Çözümü Nedir ?

2- Triger Kayışı Değişim Belirtileri ?

Aslına bakarsanız bunu dışarıdan anlamak çok yeni değilse mümkün değil. Mesala dışardan bakarsınız kayışın üzerinden yazılar gözükür fakat yıl olarak süresini doldurduğu için ani bir gaz yüklemesinde triger kayışı dişlilerin dibinden sıyırması söz konusu olabilir. Bundan dolayı eğer değiştiğine dair fatura evrak varsa onu baz almanızı her zaman önerebilirim.

3- Triger Ne Zaman Değişir ?

Bunun için aracınızın bayisi ile görüşerek değişim km’sini öğrenmenizi önerebilirim .Fakat piyasada bilinen markaların değişim kilometresi 60 bin ila 90 bin km arasında değişmektedir. Ayrıca km’ye bağlı kalmadan 4 yıl dolması durumunda da km’ye bakılmaksınızın triger değişimi yapılması gerekmektedir. Çünkü kayış kağuçuk malzemeden yapıldığı için raf ömrü dolunca dişlilerin dibinden çatlama olur ve kopması yada sıyırması söz konusu olabilir.

Tramer Sorgulamaları Hakkında Çok Önemli Bilgiler

4- Triger Kayışı Nasıl Değiştirilir ?

Bu soru aslında sizi ne kadar alakadar eder bilemiyorum ama bilginiz olmasında fayda var. Triger değiştirme için o aracın ilk önce sente aparatlarının elinizde olması gerekmektedir. Kabaca anlatmak gerekirse 1. piston üst ölü noktaya alınır ve 1. silindir subapları tamamen kapalı konuma getirilir ve triger kayışı değişimi yapılır. Her aracın sente ayarı farklılık gösterebilir. Örneğin Ford markasının Triger değişimi ile Renault markasının triger değişimi tamamen birbirinden alakasızdir. O yüzden triger değişimi yapacak servis veya ustanın o aracın sente ayarını ve sente aparatlarını iyi tanıması gerekir.

5- Triger Ayarı Nasıl Olmalı ?

Eskiden triger kayışı değiştirirken kendiniz elle manuel olarak ayarlamanız gerekiyordu. Yani kayışın esneklik durumuna göre ustalık isteyen bir durum. Önceden triger kayışının gerginliğini ayarlarken mesala fazla gerdiğinizde uğultu yapıyordu, az gerdiğinizdede bu seferde sente atlaması yada triger kapağına vurma sesi gelmesi gibi durumlar ortaya çıkıyordu. Günümüzde ise gergi ayarını otomatik yapan bilyeler çıktığı için artık bu sorunda aşılmış oldu.

Tork Nedir ? Tork Gücü İle Beygir Gücü Arasındaki Farklar Nelerdir

6- Triger Kayışı Koparsa Veya Bozulursa Ne Olur ?

Triger sıyırması veya kopması olduğu zaman piston yukarı çıktığında o silindirdeki subapların kapalı olması gerekirken açık olması durumu ortaya çıkıyor. Bu durumda açık kalan subaplara pistonlar vurduğu zaman ”Subap Eğilmesi” durumu ortaya çıkıyor. Peki Bu nasıl oluyor ? Şöyle bir durum düşünün yolda gidiyorsunuz veya aracınıza bindiğinizde marşa bastığınıza araba çalışmayınca bir kaç defa daha basıyorsunuz. İşte o zaman subapların eğilme durumu ortaya çıkıyor.

7- Triger Kayışı Arabanın Çekişini Etkilermi ?

Triger kayışı arabanın çekişi etkilemez. Nasıl etkiler peki ? Triger değişimi yapıldığında sente ayarı tam yapılmazsa işte o zaman aracın çekişi gidişi çalışması etkilenebilir. Bu durumu yaşamamak adına triger kayışını uzman servis veya ustalara değiştirtmenizde fayda var.

Aracınızdaki İkaz Uyarı Lambalarının Açıklaması Burada !

8- Triger Kayışının Zincirden Farkı Nedir ?

Bir defa malzeme yapısı itibari ile kayış kağucuk malzemeden yapılmıştır. Triger zinciri ise tamamen çelikten üretilmiştir. Triger zincirinin değişim süresi ile triger kayışının değişim süresi oldukça farklıdır. Kayış 60-90 bin km’de değişirken, Zincir 150-200 bin km’lerde değişmektedir.

Umarız aklınıza takılan soruların bir kısmının yanıtlarını bu makalemizde bulmuş olursunuz. Bir sonraki mekanik bilgiler köşemizde görüşmek üzere iyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir