Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir ?

Araçların hareket etmesini hızlanmasını hatta yavaşlamasını sağlayan parçalar topluluğu vites kutusu, halk arasında şanzıman olarak bilinmektedir. Bugünki yazımızı şanzıman bakımı üzerine yani en fazla sorulan sorulardan bir tanesi şanzıman yağı ne zaman değişir hakkında hazırladık. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda manuel şanzıman yağı değişimi hakkında tüm bilgilere sahip olmuş olcaksınız.

İlginizi çekebilir —> Araçlarda Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Şanzıman Yağı Nedir ?

Şanzıman dişli ve rulmanlarının aşınmasını önleyen ve dişlilerin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan sıvı maddeye şanzıman yağı denir. Şanzıman tiplerine göre yağ kullanılmaktadır. Örneğin otomatik vites şanzımanda kullanılan yağ ile, manuel şanzımanda kullanılan yağ tamamen birbirinden farklıdır. Şanzıman yağı ne zaman değişir sorusunun cevabı aslında kullanılan vites kutusu ile doğrudan orantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Manuel  Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir ?

Şanzıman yağ değişimlerinde genelde fabrikaların önerilerini dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü şanzıman yağı her araç için farklı bir viskoziteye sahip olduğu için mutlaka fabrikada konulan şanzıman yağın aynısının kullanılması gerekiyor. Şanzıman yağı değişim kilometre olarak ağır bakımlarda değişmesi gerekir. Yani bir aracın triger kayışı değişimi 90.000 km’de yapılırken şanzıman yağınında 90.000 km’de değiştirilemsini önerebiliriz. Manuel vitesli araçların şanzıman yağı değişimi ortalama 90 ila 120 bin Kilometre aralaığında yapılmaktadır.

Şanzıman Yağı Değişimi Nasıl Yapılır ?

İlk olarak aracı lifte kaldırmak gerekir. Daha sonra şanzıman yağ tahliye tapası açılarak şanzıman yağı bir kaba alınması gerekir. Eğer şanzıman konulan yağın litresini bilinmiyorsa, kabın aldığı yağın miktarı kadar şanzımana yağ konulması gerekir. Şanzıman yağ değişimde doğru yağın kullanılması vites geçişleri için önem taşımaktadır. Bundan dolayı şanzıman yağı değişimlerinde uygun yağ kullanılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir ——> Akü Biterse Araba Nasıl Çalıştırılır ? 

Şanzıman Yağı Değişimi Vites Geçişlerini Etkilermi ?

Eğer yanlış yağ kullanılırsa vites geçişlerinde takılmaya sebep verebilir. Şanzımana konulan yağın kalınlığı vites geçişlerini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca şanzımanın içerisindeki rulmanlarada zarar verebilir. Bundan dolayı şanzıman yağ değişimlerinde doğru yağın kullanılması vites geçişlerinde sorun yaşamamanıza sebep olacaktır.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed