Sahibinden Araba Satanlar Veya Alanlar İçin Kritik Öneriler

Araç sahibi olarak satış yaparken veya sahibinden araba alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için hazırladık. İnternette araba satışı yapan firmalar haricinde araç sahipleri kendileride ilan vererek araç satışı yapabilmektedir. Araba almak isteyenlerin genelde sahibinden araba almayı tercih etmeleri kendileri için avantaj olduğunu düşünselerde gerçekte öyle değildir. Şimdi gelin sahibinden araç almak veya satmak isteyenlerin nelere dikkat etmeleri gerektiğine göz atalım!

Sahibinden Araba Satarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Araç satmak 4 aşamadan şu şekilde oluşmakta!

1.) İlan Verme

İlan vermek için size uygun bir ilan sitesi seçebilirsiniz. Günümüzde araç ilan siteleri oldukça fazla, bunların içinde en fazla bilinenleri görünenleri tercih edin ve ilanınızı verin. İlan verirken mutlaka ilan bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun. İlan açıklamasına mutlaka tüm bilgileri ekspertiz dahil yazın.

2.) Ekspertiz Yaptırma

Ekspertiz genelde alıcıların belirleyeceği ekspertiz noktasına gitmenizi önerebilirim. Ekspertize gitmeden önce alıcıya aracınızın durumunu detaylı bir şekilde mutlaka anlatın. Ekspertiz hakkında daha detaylı bilgi için Oto Ekspertiz Nedir Nasıl Yapılır

3.) Noter’de Devir Teslim İşlemleri

Noter’de araç devir işlemlerine gitmeden önce aracınızın satışa engel olabilecek tüm sorunları ortadan kaldırın.

4.) Para Alış Verişi

Para alışverişinizi el’den yapıyorsanız tamamen elden teslim aldıktan sonra noter’deki ilgili memura onay verin. Eğer alıcı parayı hesabınıza gönderecek ise bu seferde paranın hesabınıza eksiksiz geçtikten sonra notere onay verin. Banka yolu ile para alış verişlerinden aracı alan kişi ile hesabınıza parayı gönderen kişinin ”aynı” olduğundan emin olun.

Sahibinden Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Satın alacağınız aracın gerçek sahibi olduğunu ruhsatına bakarak tespit edin. Aracın satışa engel bir durumu varmı ? mesala kredisi, yada üzerine herhangi bir haciz vs bir durumu varmı bunları araç sahibine sorun.

Hatta mümkünse e-devlet üzerinden araç üzerine hak mahrumiyeti olmadığının ekran görüntüsünü isteyin. Özellikle başka şehirlerden araç almaya gidenler için hayati önem taşıdığını düşünüyorum. 5664 tramer sorgulamalarını önceden yapın.

Mümkünse plaka ve şase üzerinden sorgulayın. Aracı ekspertize götürmeden önce sahibine ekstra kaza boya çıkarsa bunu nasıl telafi edeceğinizi konuşun.

Noter’de araç aldığınız kişiye yani ruhsat sahibine parayı teslim edin veya transfer edin. Aracın yedek anahtarını kitapçıklarını ve varsa radyo şifrelerini mutlaka isteyin. Satın alacağınız aracın geçmiş döneme ait bakım faturaları varsa bunlarıda mutlaka isteyiniz.

Sahibinden araba almak veya araba satmak isteyenler için bu bilgiler yeterli olacaktır. Daha başka merak ettiğiniz bir soru olursa lütfen bize alttaki soru kutucuğundan ulaşarak sorabilirsiniz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle hoşçakalın efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir