Renault Megan’ın Euro NCAP Tarafından Değerlendirilmesi

Euro NCAP tüketicilere alacakları arabaları önceden değerlendirebilmeleri ve diğer araçlarla güvenlik, motor kapasitesi, rahatlık gibi yönlerden karşılaştırmalarını yapmalarını sağlayan beş yıldız bir güvenlik derecelendirme sistemi oluşturmuştur. Yeni piyasaya çıkan araçları birçok testten geçirerek derecelendiren ve müşterilere güvenliği hakkında bilgi veren bir sistemdir. Buraya tıklayarak hangi marka olursa olsun  aracınızın güvenlik testi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eura NCAP’a göre Renault Megan’ın Puanı             

Yeni Renault Megan Euro NCAP’den tam not aldı.Euro NCAP’in gerçekleştirdiği testler sonrasında güvenlik alanında beş yıldıza layık görülen Renault Megan’ın güvenlik sistemleri oldukça çarpıcıdır. Bu araç ön hava yastığı, emniyet kemeri ön gerdiriciler, emniyet kemeri yük sınırlayıcı, yan baş hava yastığı, yan göğüs hava yastığı, çocuk koruması, Isofix, Hava yastığı kesme anahtarı, emniyet kemeri hatırlatıcı, ESC, hız yardımcısı, şerit yardımcı sistemi gibi güvenlik sistemlerine sahiptir.

Neden 5 yıldız, tam puan?

Araçlarda güvenlik söz konusu olduğunda birçok kriter üzerinden değerlendirme yapmak gerekir. Euro NCAP tüm olası kazalara karşı bu aracıda test etmiştir.Yeni Renault Megan Euro NCAP’den tam not aldı. Tabiki unutmamak gerekir ki güvenlik derecelendirmeleri gerçek hayatta gerçekleşebilecek durumları tam olarak karşılama anlamına gelmez. Ancak son zamanlarda yapılan gelişmeler ile teknolojinin güvenlik için sağladıkları da göz ardı edilemez.

Renault Megan’ın güvenlik açısından artıları

Yeni Renault Megan Euro NCAP’den tam not aldı. Çünkü bu araçta özellikle direklerde, yan yaylarda ve çapraz elemanlarda elastik çelik kullanılmıştır. Bu çelikler ise yaklaşık 120 kg yüke dayanaklıdır. Ayrıca etkin yolcu koruma özellikleri de dikkat çekici. Çift kademeli ön hava yastıkları darbe tipine ve yolcu oturuş pozisyonuna göre ayarlanabilmektedir. Emniyet kemeri göstergeleri ise ön gerdiricilere ve yük sınırlayıcı özelliklerine sahiptir. Bununla darbenin şiddetine göre yolcunun en uygun şekilde korunması sağlanabilmektedir. Yan hava yastıkları ile ise ön yolcular iki kat daha fazla korunabilmektedir.

Renault Megan’ın güvenlik dışı özellikleri

Megan’ın gövde tipi 5 kapılı ve hatchbacktir. Aracın boş ağırlığı ise 1318 kg’dır. Küçük ailelerin kullanımına uygun olan araç hem dış tasarımı hem de iş tasarımı ile gözleri kamaştırmaktadır. Güvenlik açısından da tam not alan aracın neredeyse hiçbir eksiği yoktur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir