2019 Yılı Plaka Yenileme Ve Değiştirme İşlemleri

Araç satın alırken plaka değişikliği veya plaka yenileme yaptırmak isteyebilirsiniz. 2019 yılı itibari araç tescil işlemlerinin bir kısmı artık noterde yapılmaktadır.  Yeni sisteme göre eski usül plaka değiştirme veya yenileme işlemleri artık değişmiştir. Öncede Noter’de araba alırken plaka değişikliği yapmak istiyorum dediğinizde önünüzde 1 aylık bir süreç ayrıca gittiğiniz kurumlar Noter, Trafik Tescil, Şoförler Odası idi.

Plaka yenileme veya değiştirme ücretleri 2019 yılı itibari şoförler odasına ödemeniz gereken tutar 2 adeti için 42 TL‘dir.

Plaka Değişikliği Artık Nasıl Yapılıyor ?

2019 yılı itibari ile plaka değiştirme işlemleri şu şekilde yapılmaktadır

1.) Satın alacağınız aracın üzerindeki plakaları söküyorsunuz

2.) Noter’de devir süreci esnasında plaka değişikliği yaptırmak istediğiniz ilgili memura beyan ediyorsunuz

Borçlu & Hacizli Aracınızı Satmak İçin Bize Ulaşın !

3.) Araç devir tescil işlemleri bittikten sonra size yeni plaka bilgileriniz yazdığı evrak ruhsatınız ile beraber teslim ediliyor

4.) O evrak ile bulunduğunuz yerdeki veya ilçedeki Şoförler odasına giderek ilgili evrağı ibraz ederek yeni plakaları alıyorsunuz

5.) Yeni plakalar için Şoförler odasına ödemeniz gereken tutar 42 TL’dir

Yeni plakanızı aracınıza monte edip trafik’te seyahat etmeye başlayabiliyorsunuz. ( Trafik Sigortanızıda yaptırmayı unutmayın )

Plaka montajı ile alakalı önemli bir bilgiyi size bildirmek isterim. Yeni plakayı aracınıza monte ederken kesinlikle ”DELMEYİN” plakalık yada yapıştırıcı ile monte ediniz. Bunun sebebi ise delik plakara muayene istasyonlarında ”AĞIR KUSUR” olarak işaretlenmektedir.

Satın alacağınızı aracın plaka değiştirme işlemleri 2019 yılı itibari ile sırası ile bu şekilde yapılmaktadır.

Peki Hangi Durumlarda Plaka Değişikliği Yapılamaz ?

2019 yılından önce araç tescil şubesi ile satın alan kişin ikamet adresi ”aynı” yerde olması durumunda plaka değişikliği yapılamıyordu. Şuanda mevcut sisteme göre sadece il değişikliği olması durumunda plaka değişikliği yapabiliyorsunuz. Yani artık ilçe bazında bu işlemler yapılamıyor. Bunun için şehir dışında ikamet etmeniz gerekiyor.

Araba Satışı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Özel Plaka Nasıl Alınır ?

Özel plaka almak isteyenleri şöyle bir süreç bekliyor. Satın alacağınız araca almak istediğiniz plaka boşta ise, trafik tescil şubesine giderek o plakayı kendi adınıza ayırttırıp o plakayı satın alacağınız araca noterde satış alırken tanımlatabiliyorsunuz.

Plaka Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Öncelikle plaka yenileme sebebiniz nedir ? Plakanız çalındımı yoksa plakanız delik veya hasarlı bundan dolayımı değiştirmek istiyorsunuz ?

Sıra ile plaka yenileme işlemlerini anlatalım :

İlk olarak Egm üzerinden yaşadığınız ilçenin trafik tescil bürosundan plaka yenileme için randevu alıyorsunuz. İstanbul’da ikamet edenler için http://e-randevu.istanbul.pol.tr/randevuApp/  adresi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Trafik tescil şubesine giderken götürmeniz gereken evraklar 

1.) Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

2.) Ruhsat ve ruhsat  fotokopisi

3.) Trafik sigortasının aslı ve fotokopisi

4,) Eski plakalar

Trafik tescil şubesindeki ilgli memur işlemlerinizi yaptıktan sonra size yeni plakalarınızı alabileceğiniz bir evrak verecektir. O evrakla en yakındaki şoförler odasına giderek yeni plakalarınızı mühürlü şekilde teslim alabileceksiniz.

Umarız size faydalı bir yazı olur aklınıza takılan her türlü soru ve görüşleri, aşşağıdaki yorum kutucuğundan gönderebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

-Önemli- Sorularınızı Lütfen Aşşağıdaki yorum kutucuğundan iletin Telefondan Destek Verilmemektedir

 

Yorumlar
  • Muayeneden plaka boyanmış diye kaldım. Plakam eski çalıştığım ilin plakası ben plakayı yenilerken yeni plaka numarası alabilirmiyim teşekkürler.

  • Furkan bey özel plaka almak için bağlı bulunduğunuz trafik tescil şube müdürlüğüne başvurmanızı öneririz.

  • İyi akşamlar. Benim sorum şu sıfır bir araç aldığımızda yahut İstanbulda ikamet ediyorum ama 41 plaka bir araç aldığımızda plakasını değiştirmek istiyorum. Fakat sistemden verilen herhangi bir plaka yerine örneğin 34 abc ile başlayan bir plaka almam mümkün müdür? Mümkünse izlemem gereken yol nedir? Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Yaşar bey. Malesef böyle bir uygulama söz konusu değil. Plaka değişikliği için notere giderken eski plakaları götürdüğünüz için yeni plakaları almak için şoförler odasına giderek bastırmanız gerekiyor.

  • Önceden plaka değişimi için 30 gün süre veriliyordu. Yeni sistemde verilmiyor mu acaba. Ben aracı aldığım şehirde değiştirmek istemiyorum plakasını. İkametim olan ilde degiştirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir