Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır 2018

Ana sayfa » Oto Rehberi » Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır 2018

 

Araç satın alırken plaka değişikliği yaptırmak isteyebilirsiniz. 2018 yılı itibari araç tescil işlemlerinin bir kısmı artık noterde yapılmaktadır. Bu konu ile alakalı Araç tescil işlemleri artık noter’de yapılacak yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Yeni sisteme göre eski usül plaka değiştirme işlemleri artık değişmiştir. Öncede Noter’de araba alırken plaka değişikliği yapmak istiyorum dediğinizde önünüzde 1 aylık bir süreç ayrıca gittiğiniz kurumlar Noter, Trafik Tescil, Şoförler Odası idi.

Plaka Değişikliği Artık Nasıl Yapılıyor ?

2018 yılı itibari ile plaka değişikliği şu şekilde yapılmaktadır :

1.) Satın alacağınız aracın üzerindeki plakaları söküyorsunuz

2.) Noter’de devir süreci esnasında plaka değişikliği yaptırmak istediğiniz ilgili memura beyan ediyorsunuz

3.) Araç devir tescil işlemleri bittikten sonra size yeni plaka bilgileriniz yazdığı evrak ruhsatınız ile beraber teslim ediliyor

4.) O evrak ile bulunduğunuz yerdeki veya ilçedeki Şoförler odasına giderek ilgili evrağı ibraz ederek yeni plakaları alıyorsunuz

5.) Yeni plakalar için Şoförler odasına ödemeniz gereken tutar 43 TL’dir

Yeni plakanızı aracınıza monte edip trafik’te seyahat etmeye başlayabiliyorsunuz. ( Trafik Sigortanızıda yaptırmayı unutmayın )

Plaka montajı ile alakalı önemli bir bilgiyi size bildirmek isterim. Yeni plakayı aracınıza monte ederken kesinlikle ”DELMEYİN” plakalık yada yapıştırıcı ile monte ediniz. Bunun sebebi ise delik plakara muayene istasyonlarında ”AĞIR KUSUR” olarak işaretlenmektedir.

Satın alacağınızı aracın plaka değiştirme işlemleri 2018 yılı itibari ile sırası ile bu şekilde yapılmaktadır.

Plaka değişikliği işlemleri

Peki Hangi Durumlarda Plaka Değişikliği Yapılamaz ?

2018 yılından önce araç tescil şubesi ile satın alan kişin ikamet adresi ”aynı” yerde olması durumunda plaka değişikliği yapılamıyordu. Şuanda mevcut sisteme göre sadece il değişikliği olması durumunda plaka değişikliği yapabiliyorsunuz. Yani artık ilçe bazında bu işlemler yapılamıyor. Bunun için şehir dışında ikamet etmeniz gerekiyor.

Özel Plaka Alabiliyormuyuz ?

Yeni sisteme göre artık malesef özel plaka seçemeyeceksiniz. Önceden trafik tescil bürolarından gidip özel plaka alabiliyordunuz. Şuanda ise sistem otomatik olarak plaka ataması yapmaktadır.

Umarız size faydalı bir yazı olur aklınıza takılan her türlü soru ve görüşleri, aşşağıdaki yorum kutucuğundan gönderebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir