OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE İHRACAT %5 ARTIŞ GÖSTERDİ

Otomotiv endüstrisi Türkiye ihracatının lideri konumunda bulunuyor. Otomotiv endüstrisinin Temmuz ayı ihracatı %5 oranında arttı ve 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayı ihracatı artan tek sektör, Türkiye otomotiv endüstrisi oldu. Otomotiv endüstrisinin toplam ihracattan aldığı pay, 2008 yılından bu yana kayıt altına alınan en yüksek seviyeye ulaşarak %19,7 şeklinde gerçekleşti.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği sektör ihtiyacı konusunda Temmuz ayı raporunda yer alan bilgileri açıkladı. Bu rapora göre sektör ihracatı Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine oranla %5 artış gösterdi ve 1,7 milyar dolarlık bir rakama ulaşıldı. Otomotiv endüstrisiiçinde Temmuz ayı içerisinde AB ülkelerine %10 artış ile 1,3 milyar dolarlık bir ihracat kaydedildi. Ocak – Temmuz dönemi ihracatı da %11’lik bir yükselişle 13,4 milyar dolar seviyelerine ulaştı. İhracat artışı ürün grubu bazında geçen aylarda olduğu gibi Temmuz ayı içerisinde de sürdü. Haziran ayı içerisinde otomobil ihracatı %25’lik bir artış göstererek 608 milyon dolar seviyelerine çıkmıştı. Yine geçen ay, eşya taşımak için kullanılan motorlu taşıtların ihracatı %4 yükselerek 381 milyon dolar olmuştu. Otomotiv yan sanayi ihracatı %12 azalma göstermiş ve 597 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Minibüs, otobüs, midibüs ihracatları da %4 oranında düşmüş ve 86 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Binek otomobiller alanında en büyük pazar sahibi olan İtalya’ya olan ihracat %113 gibi bir oranda artış gösterdi. Slovenya’ya %24, Polonya’ya %94 ve Almanya’ya %157 oranında ihracat artışları yaşandı.

İtalya’da İhracat %33, Almanya’da 14 Arttı

Türkiye’deki otomotiv endüstrisi içinde en büyük pazar sahibi olan Almanya’ya ihracat temmuz ayı içerisinde %14’lük bir artış göstererek 272 milyon dolar olarak gerçekleşti. Almanya ile ilgili yaşanan artışta en büyük pay, binek otomobil ihracatında yaşanan %157’lik artışın oldu. İtalya’ya olan ihracat ise %33’lük bir artış göstererek 189 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı şekilde İtalya’da yaşanan artışta en büyük pay, binek otomobil ihracatında yaşanan %113’lük artışın oldu. Otomotiv endüstrisinde Almanya ve İtalya’dan sonraki üçüncü büyük pazarı Fransa’da ise ihracat %8’lik bir artış gösterdi ve 179 milyon dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayında otomotiv sektöründe Hollanda’ya %47, Slovenya’ya %38, İsveç’e %106, Polonya’ya %71 ve İran’a %75 ihracat artışı yaşandı. ABD’ye %18, Belçika’ya %25 ve Birleşik Krallık’a %37 düşüş yaşandı. Temmuz ayında otomotiv endüstrisinde AB’ye yönelik otomotiv ihracı %10 artış gösterdi ve 1,3 milyar dolar oldu. OİB Başkanlığı görevinde bulunan Orhan Sabuncu, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan süreçten otomotiv sektörünün olumsuz bir durumla karşılaşmadığını söyledi ve her şeyin normal seyrinde ilerlediğini kaydetti. Sabuncu, Temmuz ayı içerisinde ihracatta yaşanan %5 oranındaki artışın otomotiv endüstrisinin yaşanan olaylardan olumsuz etkilenmediğini ortaya koyduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir