Oto Ekpsertiz Nedir Nasıl Yapılır ?

Oto ekspertiz sektörü son yıllarda inanılmaz derecede büyüdü veya çoğaldıda diyebiliriz. Bu iş daha önce sanayilerde usta kontrolü veya servislere giderek yapılıyordu. Özellikle yetkili servislerin yaptıkları ekspertizden dolayı mahkemelik olmalarından dolayı artık son dönemde bazı markaların yetkili servisleri ekspertiz hizmeti vermiyorlar. Aslında baktığınız zaman ekspertiz firmalarının olması bu işe bir standart ve kalite getirdi. Mutlakaki orda da bir takım sıkıntılar problemler var fakat zamanla bunlarında düzeleceğine inanıyoruz. 2.el Araba satış yaparken veya alırken mutlaka gideceğiniz adres olan ekspertiz firmalarında nelerin kontrol edildiğine birlikte bakalım.

Oto Ekspertiz’de Neler Kontrol Edilir ?

Aslına bakarsınız iyi eksper aracın tüm aksamını ekspert etmesi yani kontrol etmesi gerekmektedir. Araç içinden tutunda araç dışına kadar, motor’dan tutunda arka aks taşıyıcı ve stepne havuzu içine kadar tüm alanların dikkatlice kontrol edilmesi gerekmektedir. Özellikle Kazalı araçların tespiti açısından kontrolleri yapan kişi konusunda uzman olmak zorunda. Eski model araçların kaza durumu anlaşılması kolayken, yeni model araçları ekspertiz yaparken mutlaka dikkatli ve özenli davranılması gerekmektedirir.

Kaporta aksamında bağlantı noktalarının fabrikasyon çekomastiklerinden tutunda, bağlantı puntalarına kadar tüm detayların kontrol edilmesi gerekir.

Motor kısmına gelecek olursak, artık eski usülle yağ çubuğunu çekip bakan oto ekspertiz ben daha görmedim ve doğru bir yöntem olduğunuda düşünmüyorum. Genelde motor testine sokarak yüksek devirlerde çıkan beygir gücü aracın motoru hakkında bir takım bilgiler vermektedir. Motor testi hakkında şu parantezi açmak isterim ( araçları o teste çıkarmadan önce bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Motor yağı ve soğutma suyu gibi. Aracı o şekilde zorladığınızda eğer motor yağı eksik ise bloktan kol çıkaracaktır. Su eksik ise hararet yapıp conta yakması kaçınılmaz olacaktır.) Siz siz olun aracı eskpertize götürmeden önce mutlaka yağını ve suyunu kontrol edin.

Hangi Ekspertiz Firmasını Seçeceğiz ?

Özellikle İstanbul’da yada İstanbul’a şehir dışından araba almak için gelmek isteyenlere yeni bir hizmetimizden bahsetmek isteriz. Yerinde bulunduğu noktaya gelerek mobil oto ekspertiz hizmetimiz ile sizlere hızlı ve güvenilir ekspertiz hizmeti vermeye başladık. Daha detaylı bilgiye https://arabanakit.com/istanbul-mobil-oto-ekspertiz/ sayfasından ulaşabilir, hemen randevunuzu oluşturarak bu muhteşem hizmetten sizde faydalanabilirsiniz.

Son olarak aracınızı alırken mutlaka ekspertiz yaptırmanızı öneririm. Binlerce lira verip araç alıyorsunuz. 200 -300 TL den kaçmak yerine aracınızı kontrollerini yaptırarak güvenli şekilde alış veriş yapmanızı öneririm.

Bu konu hakkında aklınıza takılan hertürlü soruyu aşşağıdaki yorum kutucuğundan bize gönderebilirsiniz.

Yorumlar
  • Merhaba Oto Ekspertiz hizmetimiz var fakat sadece Renault ve Ford gurubuna servis Km periyotlarını öğrenme dahil bakıyoruz.

  • Bana onerebileceginiz bir oto ekspertiz varmi anadolu yakasinda. veya sizin ekspertiz hizmetiniz varmı ? kadikoy-maltepe-kartal.mailden ulasa bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir