Nissan Markasının Modelleri Ve Türkiye’deki Durumu

Nissan çok uluslu olan Japonya merkezli araba şirketidir.1934 yılında Jidosha-Seizo co. VeNihonSangyoCo. Ltd. şirketleri birleşip Ni-san adını alarak ortaklığı oluşturuldu. 1966 yılında da Prince Motor Company adlı şirketle birleşti. 1992 yılında Nissan Amerika’da 2 milyon satış yaptığı, ABD’li üretici Ford ile ortak olarak ilk MPV sınıfındaki aracı Nissan Quest’i üretir.Nissan 1990’lı yıllarda ise düştüğü krizden kurtulmak için 26 Mart 1999 tarihinde Renault ile güçbirliği sözleşmesi imzalar. Anlaşmaya göre Renault Nissan’ın kontrol hissesini satın aldı ve Nissan Japon ve bağımsız,  Renault da Fransız ve bağımsız iki marka olarak kalarak güçlerini arttırmak için Renault-Nissan adıyla fabrika kurup gelişim sağlayacaktı. Renault-Nissan adlı şirket topluluğu satışlarını iki marka adına yaptıkları DCI motorlar bugünkü halini aldı. Her iki markada da DCI engines görebilirsiniz

Nissan Markasının Türkiye’deki Faaliyetleri

Fer Mas Oto Ticaret A.Ş. 15 Nisan 2005 tarihiyle %99,4 Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ortaklığı adıyla kuruldu. Şirket, Nisan 2005 tarihinden sonra Ferrari ve Temmuz 2005 tarihinden sonra da Maserati otomobillerinin deTürkiye Resmi Distribütörü olarakfaaliyetlerine Kuruçeşme’deki showroomda devam etmektedir. 2014 yılında Ferrari markasıyla 11 adet ve Maserati markası ile de 83 adet satış performansı gerçekleştirmiştir. ODD’den “En Hızlı Yükselen Marka” unvanıalmıştır.

Nissan Markasının Yeni Modelleri

1)    Sway Concept 2015 : 2015 Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılan model bir kompakt hatchback olmaya aday olarak sunuldu. Ön ızgara, krom V çizgisi, bumerang şeklinde LED arka stop farları, şişkin çamurluklarla dikkat çeken modelde arka kapı C sütununa bağlanmış.

2)    Micra 2015 : Küçük şehir arabaları sınıfında iddialı olan model daha çok kadın sürücüleri tarafından tutulmaktadır. Yenilenen yüzü ile daha sportif görünüm almış. Akıllı anahtarı, iç mekânının şıklığı, 3 silindirli 98 beygir gibi birçok özelliği ile alıcısına yenilenerek sunulmuştur.

3)    Juke 2015 : Nissan kendi sınıfı olan B Crossover modelini yenileyerek Juke 2015’ üretip ülkemizde 3 motor seçeneği ve kişiselleştirilebilen donanım paketi ile satışa sunulmuştur. Şehrin haylazı sloganı ile bilinen Nissan Juke 2015 sahip olduğu boyutları ile tam bir şehirlidir. Sportif, dinamik, yenilenen ön yüz, genişletilen bagaj, LED gündüz farları, 3 farklı sürüş modu, hız sabitleyici gibi özellikleri vardır.

4)    Lannia 2016 : Yeni sedan modelini Şangay Otomobil Fuarında görücüye çıkardı. Markanın kendine ait V tasarım şekli bu modelde de kendini gösteriyor. Genç kullanıcılara hitap eden model Çin pazarı için çıktığı lanse edildi.Sürücü odaklı, 7 inç büyüklüğünde, akıllı telefon bağlama özelliği olan dokunmatik ekran ve iç tasarımı başlıca özelliklerindendir.

5)    Pulsar 2016 : 2016 yılı içerisinde gelecek yeni modeller arasındaki bu modelin ülkemize ne zaman geleceği tam açıklanmamıştır. Orta sınıf hatchback modeli olarak duyurulan Pulsar’da dinamik ve sportif çizgiler, V şekli, keskin ön farlar ile Nissan’nın yeni öz yüzü tasarlanmıştır. 2 benzinli ve 1 dizel motor seçeneği de bulunmaktadır. 115 beygir, 6 ileri düz vites olan 6. Nesil önceki nesillere göre daha hafifi ve daha ekonomik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir