( Km ) Kilometresi Düşürülümüş Araç Nasıl anlaşılır ?

Her sektörde olduğu gibi 2.el oto alım satım sektöründe kötü niyetli araç satıcılıarı var ( dolandırıcılar) Bu gibi kişiler malesefeksi sektöre zarar vermekte ve insanların galerici esnafına bakış açısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bizler sektörümüzün temiz kalabilmesi ve müşterilerimize en iyi ve güvenli hizmeti verebilmek için ilgili makamlarla devamlı istişare ve çalışma halindeyiz.

Bize satışını yapmak için gelen müşterilerimiz araçların kilometrelerinin düşürüldüğünü veya oynandığını tespit ettiğimizde, ciddi anlamda şaşkınlık yaşadıklarını malesefki gözlemleyebiliyoruz. Bu yazımızda sizlere aldığınız veya alacağınız ikinci el aracın kilometresinin nasıl düşürülüp düşürülmediğini, kontrol edebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Bu yazı ile amacımız araç almak isteyen ve arabalardan hiç anlamayan yeni araç sahibi olmak isteyen kişileri bilgilendirerek bu konuda bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz.

Neden Araçların Kilometre’lerini Düşürüyorlar ?

Bunun acıklaması tahmin ettiğiniz üzere daha yüksek fiyata satışını yapmak ve daha çok kar elde etmek. Bu nasıl oluyor diye düşünenler için, bu işi yani hırsızlığı bir yaşam biçimi haline getirmiş kişiler yüksek km’li araçları şirket veya şahıs farketmeksizin satın alıyorlar. Örnek vermek gerekirse günümüzde 2010 – 2011 model 80 ila 100 bin km’deki bir Renault Fluence marka aracı ortalama 40 bin tl ye alınabilirken aynı model 200 bin km’ye gelmiş aracı 32-33 bin tl satın alıyorlar. Arada tahmin ettiğiniz gibi 7-8 bin tl fiyat aralığı çıkıyor.

Araçların Kilometrelerini Nasıl Düşürüyorlar ?

Bu araçların km’lerini nasıl düşürüyorlar önce ondan bahsedelim. Günümüzde çoğu arabalarda elektronik km saati ve ECU ( Beyin ) bulunmaktadır. Bazı elektronikçilerde bulunan km  düşürme bilgisayarları aracılığı ile en az 30 en fazla 500 tl gibi bir ücret karşılığında bu işlemi yapmaktadırlar. Bazı araba markalarının km sayacı haricinde abs beyininede otomatik olarak kayıt ettiği için, bu kişiler o parçalarada müdahele ederek km’leri düşürmektedirler. Eğer o parçalara müdahale etmezler ise, her hangi bir arıza tespit cihazı ile gerçek km’nin tespiti ortaya çıkacaktır.

En Çok Dizel Araçların Km’leri Düşürülüyor.!

Dizel araçların genelde km’relerinin oynandığını sizlerde bizler kadar tahmin ediyor olmalısınız. En çok km’si düşürülen markalar Renault, Ford, Volkswagen, Opel gibi 2.el piyasası hızlı olan araçlardır. Aslına baktığınız zaman bu markaların dizel motorlarının en kötü ihitmalle en az 350- 400 bin km gittiği gerçeğidir. Dizel motor teknolojisi günümüzde oldukça ileri seviye gelmiş ve zirve noktaya dayanmış durumdadır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır ?

1.) Adım : Kolaydan zora doğru şu şekilde kontrol edebilirsiniz. Tramer sorgulamasında mutlaka muayene giriş km kayıtları gelmesi gerekiyor. Eğer bu araca ait km kayıtları bulunamadı gibi bir mesaj gelirse, o aracın şasi numarasından sorgulama yapmanız gerekmektedir. Şasi no ile yapılan sorgulamada mutlaka aracın km kayıtları size gelecektir.

Orda gelen bilgiler ve aracın güncel km bilgilerini karşılaştırdığınızda, aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini anlayabilirsiniz. Kilometre düşüren kişiler kayıtların gelmemesi için Plaka değişikliği yaptıklarınıda unutmayın. Bundan dolayı şasi no ile mutlaka sorgulama yaptırın.

Şasi no ile nasıl sorgulama yapıldığını bilmiyorsanız araç hasar sorgulama nasil yapilir  sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

2.) Adım : Aracı satın alacağınız kişiye geçmiş servis fatura veya kayıtlarını sorun. O fatura ve kayıtlarda aracın servise giriş km ve tarhilerini göreceksiniz. Ordanda bakarak aracın km sinin orjinal olup olmadığı hakkında değerlendirme yapabilirsiniz.

3.) Adım : Alacağınız aracı yetkili servise götürün ve orda ekspertiz yaptırın. Eğer aracın kmsi ile ilgi herhangi bir oynama var ise mutlaka ordaki kontrollerde tespit edilecektir. Dışarda yapılan ekspertiz firmalarının yaptıkları ekspertizlerde aracın km’sinin orjinal olup olmadığını sadece tuvtürkten gelen mesaja bakarak yorumlamaktadırlar.

Yetkili servisler ise tüm servis giriş kayıtlarına ulaşarak km hakkında size ne net ve doğru bilgiyi verirler. Bazı markaların servisleri size 2.el araç ekspertizi yapmadıklarını beyan ederler ise, sizde onlara uygun bir dille aracın geçmiş km kayıtları hakkında bilgi istediğiniz söyleyin. Bu anlattıklarımız uyguladığınız sürece km’si düşürülmüş alma olasılığınız minimum seviyeye inmiş olacaktır.

Fakat şunu unutmayın sizler bu kontrolleri yapmak için bu yollara başvururken, bu hırsızlığın yapmak isteyen kişilerde bu şekilde kontroller yaparak usulüne uygun şekilde km düşürebilirler.

Km’si düşürülmemiş gerçek kilometre sayacında olan 2.el arabanız olması dileğiyle şansınız bol olsun.

Yorumlar
  • Km düşürülmüş araç nasıl anlaşılır diye araştırırken sizin sayfanıza rastladım. Benim sorum aracımın km kayıtları hasar kaydı sorgulamasından gelmedi bu konu hakkında nasıl bir yol izlemeyeliyiz ? şimdiden cevabınız için teşekkür ederiz

  • Benim oğlanda düğündeki altınları bozdurup üstüne 12.000TL de çekerek 25.250TL’ye 2007 model clio (reno) dizel araç aldı izmir Gaziemirden.Aldı almasınada 3 gün sonra km’sinin düşürülmüş olduğunu 7 sahip değiştirdiğini bir şekilde öğrendim.Yalnız araca baktıktan sonra ilk iş Ekspertize soktum ızmir 6 sanayide ekspertiz duvara km değişikliği soylenmiyecegine yapılmayacağına dair işyerine yazı aşmış.Ayrıca ekspertiz konrolu sırasında beyaz bir kartal araç içinden korna yaparak arkasından zorluk çıkarma diyen bir şahsı işyerinde fazla kimse olmadığı için ben oğlumun arkadaşı zannettim ertesi gün sorduğumda oğlum tanımadığını söyledi..iş yerinde satıcı baba oğul ve işyerinde ekspertiz yapılan yerde toplam 4 kişiydik Arkasından yanımda bulunan başka bir yakınım gırtlağına çöküp parayı alalım dedi ben engelledim.Fakat bu olay bizim komple azda olsa kimyamızı bozmadı değil.Tavsiyem telefonla ilandaki numara sizi evinin yanında veya işyerinin önünde yakınında değilde başka yerde aracı incelemesini istiyorsa iki kere düşünsün her ikinci el araç almak isteyen

  • Merhaba Serdar bey tahmin ediyorum derken hangi veriye dayanarak km düşürlüdğünü düşünüyorsunuz ? Servis geçmiş km ile muayeneye giriş km uyuşuyorsa aracınızın km si orjinaldir. Fakat tabi bazen km düşüren kişileri bu bilgiler doğrultusunda hareket ettikleri bir diğer gerçektir.

  • Merhaba Renault Clio araç aldım km dusuruldugunu tahmin ediyorum bana daha fazla detay verebilar misiniz.

  • Merhaba güray bey aracın ilk sahibi iseniz şuandaki plakası daha önce başka bir araca takılmış yani çıkma plaka olabilir. Bunu kontrol etmek için trafik sigorta poliçesini kontrol ediniz. Poliçe üzerindeki şasi no ile araç üzerindeki yani ruhsattaki şasi no uyuşuyorsa sorun yok demektir. Kesin emin olmak için plaka,şase ve son olarak motor no ile sorgulama yapmanızı öneririm. 5664 Hatalı Bilgi ile ilgii sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Muayene bilgisinin gelmemesinin sebebi ise, aracınızı 2015 model olduğu için 2018 yılında muayene yapılacak olmasından kaynaklanmaktadır.

  • Kiralık aracımızda mekanik sorunlar var. Aracı değiştirmek için üstlerime bunu masraf etmeden kanıtlamam gerekiyor. Önce plaka ile hasar kaydı sorgulattım. Bir hasar çıktı ancak şasi numarasının son 4 hanesi ruhsattaki şasi numarasından farklı geldi, plaka değişmiş olabilir dedim. Sonra şasi numarası ile sorgulattım Hasar Kaydı yoktur mesajı geldi ancak bu sefer de “Ulaştırma Bakanlığında muayene bilgisi bulunamamıştır” mesajı geldi. (2015 model clio 4) Bu sefer de motor no ile sorgulattım, “eksik veya yanlış bilgi” mesajı geldi. Anlamadım ama kıllandım iyice? Bu konuda bir yorumunuz var mı acaba? İlgilenirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir