Kiraladığınız Araba Çalındığında Ne Yapmalısınız ?

Türkiye’de hemen hemen her gün araç hırsızlığı ile ilgili haberler duyulmaktadır. Bu durum; kendi aracınızın da başına gelebileceği gibi, tatil ya da iş programı gereği kiralamak durumunda olduğunuz araç için de yaşanabilir. Bu nedenle, araç kiralama aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de, kiralanacak aracın kaskosunun olup olmadığı ve kaskoda çalınma riskine yer verilip verilmediğinin sorgulanmasıdır.

İstenmemesine rağmen kiraladığınız araç çalınırsa, bu durumda yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir;

Aracın kiralandığı firmaya haber vermek. Bu sayede eğer araç kiralama firması, filosundaki araçlar için araç takip sistemi kullanıyorsa, çalınan aracın yeri kısa zamanda tespit edilebilir.

Polise başvurarak aracın çalındığına dair tutanak tutturmak.

Polisten alınan tutanak örneğini, aracın ruhsatı ve anahtarıyla birlikte bunları kiralamayı yaptığınız firmaya ya da bulunduğunuz yerdeki şubesine ulaştırmak.

Tüm bu işlemler araç kiralayan tarafından yapıldığında, herhangi bir sorumluluğa girmemektedir. Aracın çalınması durumunda; bulunamaması, bulunsa bile kullanılır durumda olmaması gibi hallerde, ödemeler tamamen kasko firmasınca araç kiralama şirketine yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra, kiralanan aracın çalınması durumunda zor duruma düşmemek için; kiralanan araca ait ruhsat ve anahtar sürekli kiralayanın yanında olmalıdır. Çalınan aracın kaskosu olsa dahi, kiralama şirketine ruhsat ve anahtar teslimi yapılamaması durumunda araç bedeli ödemesini kiralayana yaptırılabilir.

Araç kiralama öncesi ve kiralama aşamasında sorunla karşılaşılmaması için dikkat edilmesi gereken konuları sıralamak gerekirse;

Araç kiralama için güvenilir bir kiralama şirketiyle çalışmak. Bu tip güvenilir ve bilinen firmalar, teknik donanımları sayesinde, araçlarının yerlerini kesintisiz takip edebilmekte; çalınma ya da kaza gibi durumlarda lokasyon bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Aynı zamanda araçlarının gerekli muayeneleri sistematik olarak yapılmakta olup, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermektedirler. Çalınma ya da kaza durumlarında müşterilerine yeni araç gönderebilme imkanları bulunmaktadır.Kaskolarında gerekli riskler yer almaktadır ve bu da araç kiralayanın lehine olmaktadır.

Kiralanan araca ait ruhsat ve anahtarın sürekli yanınızda bulundurulması; birinin ya da ikisinin kesinlikle araçta bırakılmaması önemlidir. Bu arada sizin için de önem taşıyan şeyleri araçta bulundurmamanız yararlı olacaktır.

Kiralan aracın güvenli yerlere park edilmesi; kapalı ya da güvenlikli otoparklar gibi. Bu imkanyoksa kuytu, sakin ve karanlık noktalar yerine, merkezi ve görünebilir yerlere park etmek daha güvenli olacaktır.

Araç kiralama hizmeti sunulan yerle ilk defa çalışıyorsanız ya da güven hissetmediyseniz, aracın ruhsatını kontrol edebilirsiniz. Çünkü araç kiralama firmalarında ruhsat kişi adına değil, firma adına düzenlenmektedir.

Araç kiralama için firma ya da şirket araştırdığınızda, “açık senet karşılığı işlem yapıyoruz ” diyen kişilere itimat etmeyin; araç kiralama bedeli ne kadar düşük görünürse görünsün. Yasal araç kiralamada işlemlerinde; senet karşılığı, imzalı kağıt verme gibi yöntemler yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir