İkinci el Araba Piyasasına Önerilerimiz

İkinci el araba alırken veya satarken kaporta boya km durumu göz önünde bulundurularak fiyatlandırma yapılmaktadır. Uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösterdiğimiz için 2.el araba alım satım işlerinin geçmişinide iyi şekilde bilmekteyiz. Bizimde sektörde kullanıcılar yani biniciler ve esnaf arkadaşlarımızın bu işle ilgili olan bakış açılarının değişmesini istiyoruz.

Artık 2017 yılının şartlarını göz önünde bulundurarak araç alım satım yaparsak hem elimizdeki araç stoğunu iyi kullanırız hemde fiyatların ciddi derecede düşüceğini düşünüyoruz. Aslında bu konuyu kendi içinde ikiye ayıracak olursak, binicilerin araç alırken 1990 yıllarındaki gibi ekspertiz bilgisi ile hareket etmemeleri, satıcılarında yani bizlerin müşteriden araba alırken 1990 yıllarındaki gibi ekspertiz durumuna göre arabalara bakmamamız gerekir.

Araba Alırken Kriterler Değişmeli

Nedenine gelince artık günümüz arabaların parça değişimi çok kolay ve basit. Parça değişti diye çok fazla araçlar değer kaybetmemeli. Eskiden arabalar önden kaza yaptı diye kimse almazdı çünkü o dönemde yedek parça sıkıntısı vardı ve araçların bütün kaporta parçaları demir dökümdü. Önden kaza yaptığı zaman panel değiştirmek  yada düzeltmek oldukça meşakatli ve zordur. Ayrıca değiştikten sonrada görünüm açısındanda hiç hoş görünmezdi.

Günümüzde arabaların  bir çok parçası plastik karışımlı sert maddeden yapılmaktadır. Yani önden kaza yaptığı zaman ön panel plastik olduğu için değiştirip yenişini takıyorsunuz ve hiç bir sorun kalmıyor. Örneğin ön Çamurluk değiştiriyorsunuz 4 tane civata tutuyor çamurluk dediğimiz parçayı. Eskiden çamurluk değiştirmek 1 gün sürüyordu. Yapılan işlemler araç üzerinde aşırı belli oluyordu bundan dolayı o dönemde insanlar kazalı araba almıyorlardı.

2017 yılında geldik insanlar hala aynı kafadalar bunları insanlara tüketicilere esnaf arkadaşlarımızın anlatması gerekmektedir. 2.el araba piyasasının normal seviyeye gelebilmesi için elimizdeki ikinci el oto stoklarını iyi değerlendirebilmeliyiz. Arabaların ciddi şase podya kule arka havuz bölgesinde işlem olmadığı sürece kapısı değişmiş kaputu değişmiş bunlar problem olmamalı.

Saolsunlar birde hasar kaydı çıkardılarki insanların başına dert erttiler. İnsanların teknik bilgiye sahip değilken ordaki yazan bedele bakarak nasıl bir değerlendirme yapacakları çok tartışılır.

Daha önceki yazmış olduğumuz bu yazımızda bahsetmiştik hasar bilgi sisteminin yanlışları ve eksiklerini. Uzun lafın kısası artık insanların araba alırken ekspertiz kriterlerini 2017 yılına göre güncellemesi gerekmektedir.

Orjinal Araba Kazalı Araba ?

Biz demiyoruzki kazasız araba ile aynı seviyede olsun ama tu kaka muamelesi görmesin kazalı arabalar. Tüv türk ten geçen her araba trafikte kullanılabilir bunu unutmayın. Avrupa’da Amerika’da komple boyatılmış araba değer kazanırken bizim ülkede malesef tam tersi durum söz konusu.

Bir parça üzerinde kaynak macun işlemi yapılmasındansa o parçanın yan sanayi olsa bile yenisi ile değiştirilmesi kesinlikle daha sağlıklı olur. Kaporta parçası üzerinde yapılan düzeltme çekiç kaynak işlemi bir sonraki kazada o parçanın göstereceği direnci %70 azaltmaktadır. Parça değişmesi aslında sizin güvenliğiniz açısındanda önem arz etmektedir. Tabiki ufak tefek ezikler yada göcükleri bu durumdan ayırıyoruz.

Kaynak işlemi görmüş olan şase kolları bir sonraki kazada direnç gösteremeyeceği için, kaza anında (allah kimsenin başına vermesin) olduğu gibi darbeyi içeri alacaktır ve direnç göstereyemeyeceği için hasarı olduğu gibi size hissetirecektir. Bir aracıın parçası değişmiş olması önemli olmamalı. Önemli olan aracın fizik kondisyon acısından aykırı bir durum varmı ona bakılmalı.

Örneğin :  kapısı değiştiyse çizgileri yerli yerindemi ? boya tonu ne kadar fark var ?  gözle bakıldığında göze hoş görünmeyen görüntüler varmı ?  bunlara bakılmalıdır. Kapı dediğimiz parçayı 4 tane somun tutmaktadır. O yüzden böyle şeylere takılı kalınmamalıdır. Bizlerde araba alırken kaza boya durumunu çok dikkat ediyoruz çünkü alıcı bulamıyoruz. Eğer alıcılar arama kriterlerini günceller yada değiştirirlerse inanın bu zincirleme 2.el piyasasınıda olumlu yönde etkiliyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir