2019 ‘da Hurda Araçlara Ne Kadar ÖTV İndirimi Uygulanacak ?

2018  yılında meclisten geçen  hurda yasası ile birlikte milyonlarca araç sahibini ilgilendiren hurda araç  yasası düğümü de çözülmüş oldu. Yeni yasa ile birlikte gerekli şartları sağlayan hurda araç sahipleri, yeni araç alırken ÖTV indiriminden faydalanabilecek. Peki, yeni yasa ile ikinci el piyasası nasıl etkilenecek? Hurda araç indirimi hangi araçları kapsayacak? İndirim ne zamana kadar sürecek? Bunun gibi bir çok soruyu bizde yanıtladık.

Hangi Araçlar Hurda Araç İndirimi Şartlarını  Taşımaktadır ?

Hurda Araç

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanuna göre hurda araç indirim şartları belirlenmiştir. Bu yasaya göre minibüsler, otobüsler, otomobiller, kamyon ve kamyonetler ve panelvanlar hurdaya ayrılabilecek. Türkiye de açıklanan verilere yaklaşık 4.3 milyon araç,163.bin minibüs ve 779.bin kamyonet bulunmaktadır.

Hurda Araç İndiriminin Şartları Nelerdir ?

Hurda Araç Teşviki
  • 600 cc motor hacmini geçen yeni otomobil alımlarında ÖTV indirimi uygulanmayacak
  • Hurdaya ayrılan araçlara yeni alınana araç aynı cins olmamalı
  • Elinizdeki eski model aracın trafik sicil kaydının silinmesi yeterli olmayıp kalıcı olarak hurdaya ayrılması gerekir.
  • ÖTV indiriminden 16 yaş ve üzeri araçlar faydalanabilmektedir.

2019  Hurda Araç ÖTV indirimi ne kadardır ?

2018 yılında çıkan yasa ile birlikte eski aracını hurdaya çıkaran ve yurt içinden yeni alınan araçlarda 10.000 liraya kadar ÖTV indirimden faydalanabilecek. Ayrıca 10.000 lira ÖTV indirimine ek olarak %18 KDV indirimi uygulanmaktadır. Alacağınız aracın modeline, cinsine ve niteliklerine göre uygulanacak indirim tutarı değişiklik göstermektedir.

Hurda Araç İndiriminden Faydalanmak İçin Nereye Başvurmalı ?

İlk olarak Trafik Tescil Bürolarına başvurmanız gerekiyor. Sonra ise İl Özel İdaresi, Büyükşehir belediyesi yada Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmeleri Müdürlüğüne hurda aracınızı teslim etmelisiniz. Yanınızda aracın ruhsatı ve sizin kimlik bilgileriniz bulunmalıdır.

Hurda Teşviki Ne Zamana Kadar Devam Etmektedir ?

Hurda İndirim Son Başvuru

Yapılan düzenleme ile hurda yasasından yararlanmak isteyen araç sahiplerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar vakitleri bulunmaktadır. Bu tarihten sonra ise yasa yürürlükten kaldırılacaktır.

Hurda Yasasının Faydaları Ne Olacak

Özellikle yüksek karbondioksit salınımı ile hurda araçların çevreye verdiği zarar oldukça aşikardır. Trafikte meydana gelen kazaların azalması, can ve mala kaybının önüne geçilecektir. Çevreye ve Trafiğe olumlu bir çok katkı sağlayan hurda yasasını özellikle sıfır araç üreticileri tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. İkinci el piyasasında da  hareketlenme sağlaması  öngörülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir