Hibrit Arabalar Hakkında Merak Edilen 6 Önemli Soru ?

Hibrit Araba Nedir ?

Hem elektrik hemde benzinli motor olarak kullanılabilen, kendi kendini şarj eden dışardan şarj edilmesine gerek kalmadan araç sahiplerinin ekonomik seyahat etmesini sağlayan araçlara denir ?

Hibrit Araba Nasıl Çalışır ?

Düşük hızlarda elektrik motoru yüksek hızlarda içten yanmalı motor devreye giriyor. Yani şehir içinde düşük hızlarda elektrik motoru ile araç gidiyor. Ani gaz tepkileri vs bu durumda içten yanmalı motor devreye giriyor. Bu şekilde aracınız hareket etmesi yakıt tasarrufu ortaya çıkarıyor ve orlama %40 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Hibrit Arabanın Avantajları Nelerdir ?

En önemli avantajı ekonomik olmasıdır. Diğer önemli avantajı ise elektrikli motor devrede olduğunda 0 egzos emisyon salgıladığı için çevreye zararsız hale gelmesidir. Ayrıca kendi kendi kendini şarj ederek dışardan herhangi bir enerji kaynağına gerek kalmadan hareket edebilmesidir.

Hibrit Araç Kendini Nasıl Şarj Eder ?

Fren yaparken dönen tekerleklerden elektrik üretir ve bu enerjiyi çekiş akü grubuna geri aktarır. Bazı araçlar hem sürücü hem de rejenerasyon fonksiyonlarını yerine getiren motor jeneratörleri kullanır.

Hibrit Araçların Dezavantajları Nelerdir ?

Hibrit araçlarla şehirler arası seyahatlarınızda daha yüksek performanslı kullanışlarda dizel yada benzinli motorlar devrede olmasıdır. Hibrit araçların pil boyutlerı küçük olduğu için uzun süre lektrikli olarak kullanılamamasıdır.

Hibrit Araç Alınırmı ?

Eğer sadece şehir içinde yada kısa mesafeli yollarda çok sık araba kullanıyorsanız tabiki hibrit araba alınabilir. Türkiye’de şuada en fazla Toyota’nın ve Lexus’un modellerinde hibrit teknolojisi kullanılmaktadır. 2.el piyasasında özellikle Toyota’nın gücü ortada olduğuna göre gönül rahatlığı ile hibrit araç satın alabilirsiniz.

Son olarak Hibrit araçlar hakkında eklemek istediklerimiz eğer spor bir otomobil almak istiyorsanız yada devamlı uzun yol seyahatlar yapıyorsanız Hibrit otomobiller sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Bunun yerine ful elektrikli araç almanızı önerebiliriz.

Diğer Yazılar

Herhangi bir sonuç bulunamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed