Hasar Sorgulamada Gelen Mesajın İçeriği

Kafalarda hala  soru işaretleri olan ve oldukça tartışılan  bir sistem olan hasar sorgulama 5664 le ilgili bir yazı yazmaya karar verdik. Öncelikle asla kurumları yıpratmak gibi bir niyetimiz yok. Ama diğer taraftanda gerçek olan bir durum var ortada. Bize göre bu sistem kesinlikle yanlış işletilmektedir. 5664  ile ilgili  sizlere yanlış gördüğümüz yönlerini bilgimiz cercevesinde bahsedelim.

5664 le İlgili Bilinen Yanlışlar

Bir araba almaya karar verdiniz. Bu arabanın plakasını sorguladınız. Piyasa değeri 30 bin lira olduğunu varsayalım  bu araçta 10.bin tl hasar kaydı gördünüz tek seferde ve tabiki almaktan vazgeçersiniz bu %90 böyle olmuştur.Çünkü internet ortamında araştırma yaptığınız zaman ilk aşama acaba hasar kaydı varmı varsa ne kadar ? Arabayı yakından görmeden almak için ilk adım bu.Peki O 10 bin tl lik hasarın içeriğini biliyormusunuz ? Tabiki Hayır ! Siz zannediyosunuzki araba bu kadar hasar almış veya bu kadar parça değişmiş. Gelin size O 10 bin liranın içeriğini anlatalım.

1.) Kaporta işçiliği  + Boya işçiliği + Mekanik işlik + Elektrik işçiği + Trim işçiliği + Yedek Parça Ve en sonunda %18 KDV si olan bir fatura. Bunların Hepsi bi arada da olabilir bazılarıda olmayadabilir ama genelde içeriği bu şekilde olur.Yani siz plaka sorgulaması yaptırdığınız zaman bu işçilik kalemlerinin olduğu bir mesaj alıyorsunuz.

Araç Sahibi Tarafı :

1.) Trafikte giderken allah kimsenin başına vermesin ama hepimiz kaza yapabiliyoruz.Özellikle İstanbul gibi büyük ve trafiğin yoğun olduğu metropollerde.2014 model bir arabanız olduğunu varsayalım  ışıklarda duruyorsunuz ve arkadan size çarptıklarını düşünelim.Size arkadan vurdukları için  haklısınız ve aracınızı tabiki servise götürdünüz.

2.) Servise yapılan işlemlerden sonra örnek olarak plakanıza 7 ile 10 bin tl kayıt girişi yapıldığını varsayalım.Bu daha küçük bir bedelde olabilir daha büyükte. Peki acil sıkıştınız ve arabanızı satmaya karar verdiniz.Alacak kişi o hasar kaydını gördüğü zaman ne kadar zararınız olacağını hiç düşündünüzmü ?

3.) Talihsiz bir kazaya karışıyorsunuz haklısınız karşı tarafın sigortasından aracınızı yaptıryosunuz ama aracınız değer kaybına uğruyo burda zarar ceken kim tabiki siz yani araç sahibi.Bu işin binici açısından olan bölümü.

Alım Satım Tarafından Bakalım :

1.) Biz arabanakit/ olarak şirketimize hasar kaydı olmayan veya düşük miktarların olduğu araçlar almaya çalışıyoruz.Nedenmi ? Çünkü satış aşamasında satmak hasar kayıtlı bir arabaya göre daha kolay oluyor diyebiliriz.

2.) Sistemde hala boşluklar olduğunu ve kötü niyetli insanların bu boşluklardan yararlanarak insanların kandırıldığınıda kaygı ile takip ediyoruz

3.) Bu boşluklardan oluşan mağduriyetin tramerin bizim yapabileceğimiz bişey yok demeside ayrıca acı bir durum. Sorgulama başına 4tl aldıklarını varsayarsak eğer.

4.) Bir arabada hasar kaydı yok diyede o araç hasarsız anlamınada gelmez buda diğer bir gerçek durum.Ama malesef sistem insanları bu şekilde düşündürmeye zorladı ve başardı.

5.) Hasar kaydı olduğu için alamadığımız bir çok araba oldu ve bizimde iş hacmimizin düşmesine neden oldu.

5664 Yetkililerine Önerimiz

Hasar kaydı bu şekilde yazılması yerine AĞIR HASAR lıdır veya DEĞİLDİR ibaresi yazılması çok daha hakkaniyetli bir davranış biçimi olacığını düşünüyoruz. Muayene Km kaydı kesinlikle gelmeye devam etmelidir.

Araç hasar kaydı sorgulama nedir nasıl yapılır diye Merak edenler için paylaşacığımız sayfaya bakarak hasar sorgulamanın nasıl yapıldığının tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. İlgili url—–> https://arabanakit.com/arac-hasar-sorgulama-nedir-nasil-yapilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir