Gürcistan’dan Araba Almak 2019

Bu yazımızda  Gürcistan’dan araba almak veya yurt dışından avrupa ülkelerin’den araba getirmek ilgili detaylardan bahsediyor olacağız.

Malesef ülkemizdeki 2.el araç sektöründeki pahalılıktan dolayı insanlar alternatif yöntemleri denemeye ve malesef sonunda hüsranla ayrılıp ucuza lüks arabaya binme hayali suya düşmüş oluyor.

Çok fazla sosyal medya ve diğer yayın organlarından konuşulduğu için Gürcistan’dan araba satışı yapıldığı iddasında bulunanlar var, bundan dolayı yazımızı Gürcistan üzerinden örneklendirmeye karar verdik.

Bir çoğunuz internette mutlaka denk geliyorsunuzdur mesala 2012 model Ford Mustang 12 Bin $ veya yüksek modelli Mercedes Bmw araçların 15 ila 20 Bin $ fiyatları görüyor, ülkemizde aynı araçların 2 katı fiyatı olduğunu görünce hepimiz kahr oluyoruz. İnsan tabi iç güdüsel olarak düşünüyor ordan araba alıp burada kullanamazmıyız diye ?

Kesinlikle Gürcistan veya yurt dışından araba alıp burada Türkiye’de Kullanamazsınız.

Lütfen başka detaylarla kafanızı karıştırmayın.

Hangi şartlarda Yurt dışından araç alınabilir ve Türkiye’de kullanılabilir peki ?

6 ay 185 gün yurt dışında olmuş olmalısınız.

Yanlız Gürcistan’dan oturum izni olmadan araba alabiliyorsunuz fakat bu seferde gümrükte oturum izni şartı aranıyor

Yurt dışından emekli olmuş iseniz 6 ay kalma şartı aranmaksızın gidip Gürcistan veya avrupa ülekelerinden araba alıp Türkiye’de 2 yıl kullanılabiliyor

Yurt dışından araba getirmek ile alakalı aklınıza takılan soru cevapların resmi kaynağından öğrenmek için  http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar’dan sayfasına bakabilirsiniz.

Gürcistan veya yurt dışından araba almak veya getirmek için 185 gün kuralı ile ilgili şunu bilmeniz gerekiyor. Yurt dışından 185 gün kaldıktan sonra 2 yıl Türkiye’de arabanızı getirip kullanabilirsiniz. Daha sonra tekrar yurt dışından 185 ikamet edip sonra tekrar 2 yıl bu aracı kullanabilirsiniz. Özellikle bu konuya dikkatiniz çekmek istiyorum.

Özellikle faceebok vb sosyal medya veya siteler üzerinden Gürcistan’dan araç satanlara lütfen itibar etmeyin aksi taktirde dolandırılırsınız.

Gürcistan’dan Araba Satın Alıcam Diye Dolandırılmayınız !

Gürcistan’dan araba satan galeriler facebook vb sosyal medya üzerinden satış yaptıklarını üzülerek görüyuorum.

Yanlış Bilgi .) Gürcistan’dan araç getirebilmek için size vatandaşlık verdiklerini söylüyorlar veya oradan gürcü vatandaşı üzerine aracın satışiını verip gümrükten geçirdikten sonra sizin aracı Türkiye’de kullanabileceğinizi idda ediyorlar.

Doğru Bilgi : Gürcistan’dan öyle kafanıza göre hemen vatandaşlık alamazsınız. Varsayalımki bir şekilde vatandaşı oldunuz bu seferde 185 gün kuralı devreye giriyor.

Yanlış Bilgi .) Aracı Türkiye’de trafik sigortasını yaptırıp binebiliyorsun hiç bir şekilde kimse size karışmıyor polis çevirse bile ceza yazmıyor.

Doğru Bilgi .) Arabayı Türkiye’de sadece ruhsat sahibi kullanabilir veya vekili olan kişi eğer bunların haricinde biri aracı kullanır ise, polis uygulamasına takıldığında araç trafikten Men edilecek olup aracı kullanan kişiye trafik cezai yaptırım uygulanacaktır.

Yanlış Bilgi : Yurt dışından alınan araçların Türkiye’de başka bir kişiye satışı yapılabilir

Doğru Bilgi : Yurt dışından getirilen araçların satışı Türkiye’de T.C vatandaşına satışı mümkün değildir.! Aracın Türkiye’de satılabilmesi için gümrük vergi harçların ödendikten sonra satışı yapılabilmesi mümkündür.

Konumuzun ana fikri olan Gürcistan’dan araba getirmek ile ilgili Gürcistan tarafından resmi kaynak arayanlar içinse özellikle oturma izni ile alaklı http://migration.commission.ge/index.php?article_id=161&clang=1 sayfaya göz atabilirsiniz.

Makalemizin sonuna geldiğimizde umarız faydalı olur ve aklınıza takılan soru işaretlerini ortadan kaldırmış olur. Peki tavsiyeniz nedir diye soruyosanız eğer yurt dışından emekli iseniz  2 yıl Türkye’de kullanabileceğiniz için alınması cazip gelebilir. Türkiye’de 2.el aracınızı satmak isterseniz 30 dakika’da satın alıyoruz. Daha fazla detay için Arabamı Satmak istiyorum sayfamıza göz atmanızı öneriririz.

Yorumlar
  • Güzel bir yazı olmuş , doğru bilinen yanlışlar şeklinde yaklaşımınız çok fikir verdi. Gürcistan’dan araba alma konusunda soracak olacak arkadaşlarımada tavsiye edeceğim.

  • Merhaba Serdar bey. Türkiye’de trafik sigortası ve bildiğim kadarı ile kasko yapılabiliyor. Yani bu durumda sigorta poliçeniz geçerli olacaktır.

  • Çok çok teşekkürler bilgilendirici bir yazı olmuş. Benim size sorum Gürcistandan araba aldık ve Türkiye’de kaza yaptık bu durumda nasıl bir sorun olur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir