Enjeksiyon Nedir ? Enjeksiyon Arızaları Nelerdir ?

Günümüz otomobil teknolojileri ilerledikçe aynı şekilde motor teknolojiside ilerliyor ve gelişiyor. Motorların olmazsa olmazı Enjektörler. Bu günki yazımızı enjektör nedir ? enjektör arızaları nelerdir ? bunun üzerine hazırlamaya karar verdik. Enjektörler motorların sağlıklı çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Günümüz motor teknolojisinde enjektörler oldukça gelişti.

Enjeksiyon nedir ?

Çok kısa ve anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse ”Motorun yanma odasına yakıt enjekte eden sisteme enjeksiyon denir.” Motorun içerisine enjektör Ecu dan gelen sinyale göre depodan gelen yakıtı enjekte ederek motorun çalışmasını sağlamaktadır. Dizle araçlarda Enjektör, Benzinli araçlarda Enceksiyon olarak bilinir.

Enjeksiyon Nasıl Çalışır ?

Yakıt pompasının depodan gönderdiği yakıtı belli aralıklarda motorun içerisine yani yanma odasına göndermektedir. Bu zaman motor üzerindeki sensörler aracılığı ile belirlenir. 4 slindirli bir motor düşünün, bu motorun bir çalışma sistemi vardır. yani 1-3-4-2 olarak ateşleme sistemi vardır. Yani silindir içerisine hava geldi sıkıştırıldı içerisine enjektör yakıtı püskürttü, eğer araç benzinli ise buji kıvılcımı ile yanma oldu ve enjekttör görevini tamamlayarak aracın çalışmasını sağladı. Dizel ve benzinli araçların yanma sistemi farklı olduğu için hali ile enjektör sisteminde farklılık göstermekte.

Enjektörlerin ve enjeksiyonların ne olduğu ve nasıl çalıştığı öğrendiğimize göre sıra geldi arızalarına!

Enjeksiyon Arızaları Nelerdir

Enjeksiyon arızaları yine aynı şekilde benzinli ve dizel araçlara göre değişkenlik gösterebilir.

Dizel araçların enjektör arızaları : Genelde enjektör iğneleri, ve enjektör valfleri arıza yapmaktadır. Dizel araçların enjektör arızalarını aynı şekilde besleme pompası kaynaklı olabilmektedir. Dizel araçlarda yakıt pompasından dolayı enjektörler arıza yapabilir. Bunun sebebi ise pompanın talaş üretmesinden kaynaklı o talaşların enjektörü bozması ile alkalı bir durumdur.

Benzinli araçların enjeksiyon arızası

Benzinli araçların enjeksiyonları çok kolay arıza yapmamaktadır. Benzinli araçların enjektör arızaları genelde elektriksel arızalardan kaynaklanmaktadır. Dizel araçlardaki gibi çok gelişmiş bir enjektör yapısı bulunmamaktadır. Benzinli araç yada dizel araç farketmeksinizin aldığınız yakıtın kaliteside enjektör arızalarında önemli bir faktör. Beniznli araç enjeksiyon arızasında egzozda siyah duman atar ve kötü koku gelir. Bu aracınızın enjeksiyon sisteminde bir sorun olduğunu gösterir.

Burda tabirlere çok takılmasın benzinli araçta enjeksiyon ne ise, dizel araçta enjektör aynı şeydir.

Yarı enjeksiyon nedir ?

Yarı enjeksiyon tek nokta üzerinden 4 silindire yakıt gönderen sisteme denir. Yani karbüratörlü araçların gelişmiş hali, elektrikli karbüratör üzerinden bir tane enjeksiyon. Her gaz verildiğinde silindirlere yakıt göndermektedir. Normalde enjeksiyonlu araçların her silindir başına bir enjeksiyon olması gerekirkeni yarı enjeksiyon araçta sadece bir enjeksiyon bulunmaktadır.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed