El Freni Çekik Gitmenin Zararları

Bugünkü yazımızda Araçlarda sabit halde park etmesini sağlayan fren sistemi üzerinden çalşışan EL Freni hakkında detaylardan bahsediyor olacağız. El fren hakkında en fazla merak edilen sorular, el freni çekik gitmek, el fren çekik gitmenin zararları gibi bir çok soruyada yanıt bulmuş olacaksınız.  Şimdi dilerseniz el freni hakkında merak edilenleri cevaplamaya başlayalım.

El Freni Nedir, Nasıl Çalışır ?

El freni sizin el fren kolunu çektikten sonra arka fren balatalarının kampana yada diskleri sıkıştırarak tekerleğin dönmesini engellemektedir. Bu sayede araç park halinde kalarak hareket etmesinin önüne geçilmektedir. El freni çekildikten sonra araç kesinlikle ileri yada geri doğru hareket etmez. Bazı araçlarda ( Mercedes & Bmw ) modellerinde el freni değil ayak freni bulunmaktadır. Bunlarda mantık olarak aynı şekilde çalışır. Günümüzde ise elektronik park frenleri vardır. Bunlarda yine aynı şekilde klasik el freninin otomatikleştirilmiş halidir.

El Freni Çekili Araba Sürmek

El fren çekili araba sürmek frenleriniz için oldukça zararlı bir durum ortaya çıkarabilir. Çünkü fren balataları disk yada kampanayı sıkıştırdığı için aşırı ısınma oluaşacaktır. Aşırım ısınmadan dolayı fren balataları kullanılamaz hale gelir. El freni çekili araç kullandıktan sonra arka fren balataları diskleri değiştirmek gerekir. El freni çekili 1  km gitsenizde aynı  5 km gitsenizde aynı.

El Freni Yarım Çekili Araba Sürmek

El freni yarım çekili araba sürmekte yine aynı şekilde arka fren balaltalarına zarar verir. Bunu anladığınızda hemen aracı bir kenara çekip kendiliğinden frenlerin soğumasını bekleyin. Daja sonra aracı hareket ettirdiğinizde herhangi bir sıkma vb bir sorun yoksa frenlerin tumasında bir sorun yoksa devam edebilirsiniz.

El Freni Çekik Arabanın Kayması Neden Olur ?

El freni çekilmiş aracın kayması sebebi ilk olarak el fren ayarından kaynaklanmaktadır. Bunun için ilk önce el fren ayarı yapılması gerekir. Daha sonra arka fren balataları çok aşınmış veya yığranmış ise yine aynı şekilde el freni çekik arabanın kaymasına neden olur. Bunun için arka fren balatalarının değişimi ve fren balata kampana boşluk ayarı yapılması gerekir.

El Freni Çekiliyken Araba Gidermi ?

Tamamen çekili ise araba gitmeyecektir. Ama yarım çekili iken araba gidebilir. Bundan dolayı el freni çekiliyken araba gidermi diye soranlara cevap olacaktır. ayrıca bazı zamanlarda arka fren ayarı ayarsız ise, araç el freni çekik gidebilir fakat arka balatalardan yanık kokusu gelecektir El freni çekili 1 km gitmek frenlere çok zarar vermez eğer zamanında durursanız. Ama eğer el freni çekili 10 km yol giderseniz, arka balatalar aşırı ısıdan yanacak ve arıza çıkaracak hatta frenler tutmaz hale gelecektir.

Kışın El Freni Çekilirse Ne Olur ?

Kış aylarına el freni çekilmesini biz önermiyoruz. Bir kaç saatlik süre haricinde bir kaç gün eğer araç park halinde kalacaksai el freni çekik bırakmayın. Kış aylarında ve aşırı soğuk havalarda uzun süre park edilen araçlarda balatalar kampanaya yapışacak ve donacaktır. Bundan dolayı düz bir zeminde aracı sadece viteste bırakmanız yeterli olacaktır.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed