Dünden Bugüne Araba Satmak

Araba satmanın çeşitli yolları ve kuralları vardır.Ülkemizde bir çok kişi ve firmalar bu iş üzerinden gelir elde etmektedir.Bu işi gerçek anlamda profosyönelce yapanlar birde amatör olarak yapanlar vardır.Tabi birde kar amacı gütmeyen kullanıcı veya binici dediğimiz kişiler. Aslında bu işin temeli ticarettir.Ticaretin  geçmişi oldukça eski zamanlara gitmektedir.Ticaretin olma sebebi ise dünyada insanların belli ihtiyaçları hasıl olmaktaydı. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için bir ürünü veya malı alma verme veya değiş tokuş yapma yöntemi ile insan hayatında olmaya başladı. Daha sonra paranında bulunması ile ticarret yapmak oldukça kolaylaştı.Artık günümüzde dünya ticaret sistemi üzerine kuruldu. Şuanda dünyada ise çalışarak ve ticaret yaparak geçimini sağlayan insanlar kuruluşlar var.

Otomotiv sektöründede ciddi anlamda ticaret yapılmaktadır.2.el Araba satmanın tabiki belli kuralları ve yolları vardır.Eskiden gazete ilanları verilirdi. Ama bizim ülkemizde araba satmak için en geçerli yol sadece araba pazarlarıydı. Daha sonra hayatımıza internetin girmesi ile birlikte bazı ritüellerimiz değişiverdi.

Gazeteye İlan Vererek Araba Satmak

Gazeteye ilan verip bir gün sonra ilanımızın yayınlanmasını heyecanla beklerdik. Sabah erkenden gidip gazete alıp bakardık ilanımıza.Daha sonra telefon çalmasını beklerdik.Telefonla arayan müşterileri aracımızı en iyi şekilde tarif edip arabanın yanına gelmesine ikna etmeye çalışırdık. Tabi arayan müşteri ise acaba araba nasıl ? ciddi bişey varmı gibi soru işaretleri ile aracı görmeye gelirdi. O dönem resim çekme internet zaten yok. Arabayı görmeye gelen kişiler şansa bahtımıza ne çıkarsa düşüncesiyle gelmekteydi. Tabi bu anlattıklarım bizim içinde geçerli. Arabanın yanına gidersin bakarsın kontrol edersin pertten dönme halinde neredeyse. Çünkü resim yok sorgulama yok sadece konuşma üzerine insanların söylemleri üzerine yani Söz üzerine giderdik.Gerçi hala aynı şeyleri yaşamaktayız  pek değişen bişey olmadı bu anlamda.Aynı şekilde araba almak isteyenlerde bu şekilde hareket ederdi.

Araba Pazarında Araba Satmak

Araba pazarında araba satmak tarihide oldukça eskiye dayanmaktadır.İnternet olmadığı için insanlar değerlendirmelerini görerek ve araç başında pazarlık yaparak yapmaktaydı. Halen günümüzde araba pazarları geçerliliğini sürdürmekte ve insanlar talep göstermektedir. Araba Alım Satım yapanlar oto pazarlarına gidip satış yapmaya devam etmektedirler. Bazı araç sahipleri  hafta sonlarını geçirmek için genellikle sıcak yaz günlerinde oto pazarına gidip araçlarını kendileri satmak isterler.Araba pazarında insanlar bir çok zaman hangi arabayı alacaklarına bir türlü karar veremezler.

Bazıları 10 bin liralık arabaya bakar daha sonra gidip 80 bin liralık araba bakarlar. Tabi araba pazarında araba satmak oldukça zor ve meşakatli bir iştir. Araba almak isteyen ucuza almak ister satmak isteyende en iyi fiyata satmaya çalışır. Kıyasıya pazarlıkların içinde kendimi bulduğum zamanlar oldu ve hala oluyor. 100 lira 200 lira gibi  paralar yüzünden araba satılmadığını yada alınmadığına bizzat şahit oldum. Araba pazarında araba satmak için çelik gibi sinirleriniz olması şart. Her gelen kişilerin malesef alıcı olmadığı ve abuk subuk sorulara maruz kaldığınızda sabırla cevap vermeniz gerekmektedir. Tabi bu arada sabahın erken saatinde gidip orda yer arayıp bulmak gibi sorunlarlada karşılaşabilmektesiniz. Müşteri gelip aracınıza almak ister ve sıkı bir pazarlığın ardından aranızda boş bir kağıda aracın bilgilerini yazıp aldığınız kapora yazarsınız ve arabanızı satmanın ilk adımını atarsınız.

İnternet Üzerinden Araba Satmak

İnternet hayatımıza girdiğinden beri bir çok klişe işler değişti. Araba satmak  işide tabiki değişim gösterdi. Artık internet üzerinden bir çok ürün online olarak alınıp satılmakta. Bu iş için kurulan siteler ve kuruluşlar var. İnternet üzerinden araba satmak almak artık çok kolay oldu.Aracınızın resimlerini sisteme yüklüyorsunuz açıklamasını yazıyorsunuz ve müşteri beklemeye başlıyorsunuz. Pratikte bu kadar kolay. Daha sonra müşteri ile belli bir zamanda buluşup servis tamirci dolaşırsınız.

Bu işler için zaman ayırmanız ve bazende aracınızı satacağınız kişi beğenmez sonra bu harcadığınız zaman boşa gider. Tabi bu sektörde iyi sıralarda olan internet siteleri ilan başına ücret almaya başladılar. Aslında gazeteye ilan vermek gibi tek farkı görsellik var ve daha fazla kişiye ulaşmak yani interaktif dediğimiz olay. Mesala siz Edirne’de yaşıyorsunuz ve ilan verdiğinizde sizin aracınızı Kars’taki kişi görüyor yani mesafeler ortadan kalkmış oluyor. Hiç görmediğiniz bir aracı görmeye gitmekmi(Gazeteden almak gibi) yoksa resimlerini hatta videosu çekilmiş gerekli sorgulamaları yapmış emin olarak gitmekmi.

Tabiki diğer seçenek görerek veya bilinçli olarak gitmek. Bazen hatta birçok zaman görerek gittiğimizde bile olumsuz süprizlerle karşılaşabiliyoruz. Aslında 2.el Araba almak şans işidir. Bakarak görerek ekspertiz yaparak bu durumu minimize edersiniz fakat ne olursa olsun,aldığınız ikinciel arabada şansınız olmalı.

Arabaların üzerinde yüzlerce parça parça var hangi bir tanesi kontrol edebilirsiniz. Sadece gördükleriniz ve ulaşabildikleriniz. Malesef internet üzerinden araba satarken dolandırılan insanların sayısı artmaya başladı. Eskilerin bir sözü vardır benimde prensibimdir ticarette ”Al Gülüm Ver Gülüm” bu söze bağlı kalırsanız başınız derte girmez. İnternet üzerinden araba satmanın bir diğer yolu ise bizim gibi hiç bir şekilde risk olmadan ve yukarda bahsettiğim riskleri yaşamadan hemen nakit olarak satmak.Bir kaç saat gibi kısa zamanda aracınızı satabilir ve nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir