Dizel Arabaların Motor Arızaları Ve Bakımları

Günümüzdeki dizel motorların eski dönemdeki dizel motorlara göre daha uzun ömürlü olduğunu görmekteyiz.Aslında bu ömrü dahada uzatmak veya kısaltmak tabiki sizin elinizde. Nasıl mı ? Tabiki söyle. Dizel motorlarda bakımı yaptırırken (Yetkili Servis Haricinde) motor yağı hayati önem taşımaktadır. Fabrika standartlarına uygun viskozite’deki (5W30-10W40 gibi) motor yağlarını kullanmalısınız. Dizel motorlu araçlarda neden önemi var ? çünkü turbo mili piston segman gibi ana parçaların yağlanması azami önem taşımaktadır. Dizel motorlardaki piston segman ana ve kol yataklar benzinli motora göre daha fazla baskı ve yük altındadırlar. Peki standarlara uygun motor yağı kullanmassak ne olur ?

Triger zinciri

Triger Zinciri Arızası :

Yanlış motor yağı kullanırsanız triger zincirli olan  motorlarda zincirin ömrü kısalır. Yani zincir zamanla uzama yapar ve bir zaman sonra aracınız yolda giderken sente atlatır ve subapların eğilmesine sebeb olur. Buda çok ciddi maliyet gerektiren bir iştir. Yarım motor yada tam motor yaptırmanız bile gerekebilir. Gördüğünüz gibi motor yağı diyip geçmeyin motor için özellikle dizel motorlar için hayati önem taşımaktadır.

Turbo Arızası

Turbo Nedir Turbo Arızası Ve Turbo Kullanımı

1.) Turbo mili : Yeterince yağlanmazsa, turbo dağatması dediğimiz ve oldukça maliyetli bir sorun çıkarabilir. Bazı markalarda turbo dağıttığı zaman motor bile yaptırmanız gerekebiliyor. Günümüzde dizel motoru rektefiye veya revizyon yaptırmak için en 5-6bin tl masraf yapmanız gerekmektedir.

Yarı Otomatik Vites Arızaları ?

2.) Turbo Nedir :  Turbo kabaca anlatmak gerekirse  içinde kanatçıkların ve hassas milin olduğu motora daha fazla hava göndermek için tasarlanan bir parçadır. Yani turbosuz bir dizel motorlu arabaya binin ve turbolu bir arabaya binin aradaki farkı çok net anlayacaksınız.

3.) Nasıl Çalışır : Egzos ve emme manifoltunun üzerinde yer alır. Motordan çıkış yapan egzos gazı sayesinde dönen ve döndükçe motora hava gönderen salyangoz biçiminde oldukça pahalı bir parçadır.

4.) Turbo Kullanımı : Kullandığınız motor yağına dikkat etmezseniz turbo miline  zarar veririsiniz ve ömrünü kısaltırsınız. Sadece motor yağı değil,motoru devirli kullanıp hemen stop ederseniz eğer yine turbo miline zarar verirsiniz ve turbonuz arıza yapar. Peki bu nasıl oluyor ? Siz Arabanızı yüksek devirde kullandınız uzun yoldan geldiniz ve mola vermeniz gerekti, stop ettiğinizde turbo dönmeye devam eder ve motor stop ettiğiniz için turbo miline yağ gitmez. Turbo araba çalışırken motor devrine eş zamanlı döner fakat stop ettiğinizde dönmeye devam eder ve  hemen durmaz.Size tavsiyemiz devirli kullandığınız zaman motoru hemen stop etmeyin. En az 40 saniye bekleyin turbo devri iyice düşsün ve arabanızı ondan sonra stop edin.

Mazot Filitesi

Yakıt (Mazot) Filitresinin Önemi :

Yakıt  filtresin dizel araçlarda önemi oldukça fazladır.Orjinal mazot filitresi veya eşdeğer kullanılması hayati önem taşımaktadır. Yan sanayi filtre deponuzdaki tortu ve kalıntıları iyice süzemeyeceği için,enjektörleri tıkanmasına sebeb olabilir. Dizel motorlu araçlarda enjektör tamiri veya yenilenmesi oldukça maliyetli bir işlemdir. Günümüz akaryakıt istasyonları çok iyi denetlenmektedir.Bazen onlarında filtrelerinden tortu kalıntı gibi şeyler deponuza girebilir. Bu arada önemli bir bilgi,sıfır otomobil aldığınız zaman yakıt pompası ve enjektörler garantiye girmezler.

Yakıt pompası Yakıt Enjektörü

Yakıt Pompası Ve Enjektörler Hangi Şartlarda Garantiye Girer 

1.) Sıfır araba aldığınızda size bayideki satış temsilcileri örnek olarak Ford markası Opet le anlaşması vardır ve burdan yakıt almanız gerektiğini size bir kart vererek bu karttan takip edebileceğinizi söylerler. Yarın bir gün yakıt pompası veya enjektör arızası olması durumunda Opet firması tarafından karşılanacağı için ordan başka bir yerden yakıt almamanız gerekmektedir. Son  4 deponuz bu akaryakıt istasyonundan almış olmanız gerekmektedir.

Mobil Oto Ekspertiz İstanbul 

Hangi Şartlarda Yakıt Pompası Ve Enjektörler Garantiye Girmez

Aracınızı sıfır aldıysanız ve size söylenenin haricinde bir firmadan yakıt aldıysanız pompa enjektör parçaları garantiye girmez. Deponuzun içindeki yakıtın analiz edilip o firmaya ait olup olmadığı cok cabuk bir şekilde anlaşılmaktadır. Eğer böyle bir durum olursa o zaman burda aldığınız yakıtın fişini saklamanız veya bir şekilde o yakıtın X firmasına ait olduğunu ispat etmeniz durumunda,yakıt kaynaklı oluşan bütün masraflarınızı Tazmin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir