Direksiyonda Titreme Neden Olur ?

Aracınız ile yolda seyir halindeyken özellikle yüksek süratlere çıkıldığı zaman direksiyonda titreme hissedebilirsiniz. Bu yazımızıda direksiyonda titreme neden olur üzerine hazırlamaya karar verdir. Umarız size faydalı bir yazı olur ve bu yazıyı okuduğunuzda direksiyon titreme sebebini ve çözümlerine kavuşmuş olursunuz.

Boşta Direksiyon Titremesi

Boşta giderken direksiyon titremesi genelde lastik ve jantlarla alakalı bir durumdan kaynaklı olabilir. Bazı zamanlarda ön akslardan kaynaklı direksiyon titremesi olabilir. Bunun tespiti yapılabilmesi oldukça basittir. Lastikçide aracın üstünde balans yaptırp direksiyonun neden titrediğini kolayca anlayabilirsiniz. Eğer araç boşta durduğu yerde direksiyon titriyosa motorda sorun olduğu anlamına gelir.

Frene Basınca Direksiyon Titremesi

Frene bastığınızda direksiyon titremesi oluyorsa disklerde eğrilik olduğu anlamına gelir. Disklerin değişmesi veya taşlanması bu sorunun çözümü olacaktır. Eğer fren diskleri değiştiği halde yine frene basınca titreme oluyorsa ya taktığınız disklerde sorun vardır yada diskin takıldığı yerde yani poryada sorun olduğu anlamına gelir. Diskler değişirken yada torna yaptırılırken takıldığı yerin güzelce temizlenmesi gerekmektedir.

Yolda Giderken direksiyon Neden Titrer ?

Yolda giderken direksiyonun titremesinin sebebi lastik jant yada taşıyıcı aks sisteminde sorun olduğu anlamına gelir. Bunn net anlayabilmek için aracınıza bazı kontrollerin yapılması gerekiyor. Şimdi sıra ile maddeler halinde yapılması gerekenleri yazalım

  • Lastik kontrolü
  • Jant Kontrolü
  • Aks Kontrolü
  • Rot Balans Kontrolü

Aracınızda direksiyon titremesi var ise yapılması gereken kontroller bunlar. Şimdide nasıl kontrol edilmeli onlara bakalım.

Lastiklerin kontrolü nasıl yapılır ?

Lastiklerin genelde tabanlarında sorun olmasından dolayı direksiyon titremesi olabiliyor. Bir diğer bilinen lastik arızası ise tel kırması. Tel kıran lastikte yolda giderken direksiyon titremesi hatta aracın kasasının titremesine sebep olabiliyor. Bu kontroller yapıldıktan sonra balans ayarı yapılarak varsa başka sorun tespit edilerek lastik kaynaklı titreme sorunu ortadan kaldırılabilir.

Jantların Kontrolü Nasıl Yapılır

Jantlar genelde eğildiği zaman direksiyonda titreme olabiliyor. Jantların eğilmesinin sebebi ise bozuk yollarda kasislere sert girmekten kaynaklanıyor. Jant eğildiği zaman özellikle ön jantlar bundan kaynaklı titreme oluyor. Bunun çözümü ilk olarak jantın lastikten sökülerek jant presçilerinde düzeltilmesi ve daha sonra balans ayarı yapılarak jant kaynaklı direksiyon titremi ortadan kalkmış olacaktır.

Aksların Kontrolü

Bir diğer direksiyon titreten arızalardan biride AKS kaynaklı arızalar. Özellikle önden çekişli araçların akslarının arıza yapmasından dolayı direksiyon titremesi olabiliyor. Bunu uzman bir kişinin kontrol ederek bakması gerekiyor. Aks titretme arızası şu şekilde anlaşılabilir : Yolda giderken birden gaz verdiğinizde aracın ön tarafı sallanıyor ve direksiyonda titriyor ise akslarınızın arızalı olduğu anlamına gelir. Bu sorun için ön  aksların değişmesi gerekmektedir.

Rot & Balans Ayarı Yapılması

Araçların düzenli olarak rot ve balans ayarı yapılmasını biz öneriyoruz. Genelde ön takın yada arka takımda tadilat yapıldığı zaman rot balans yapılıyor fakat siz düzenli olarak örneğin yılda 1 kere yaptırısanız aracınızdaki tireme sorunu hemen tespit edilir ve gerekli müdahale yapılarak direksiyon titreme sorunu çözülür.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed