Araçlarda Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır ?

Aracınızın motorunda sürekli yağ eksilmesimi var ? aracınız yağ kaçırıyor olabili yada aracınız yağ yakıyor olabilir. Bu günkü yazımızı yağ eksiltme üzerinden hazırlamak istedik. Aracınız neden yağ kaçırıyor gelin hep birlikte göz atalım.

Motor Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır

Aracınızı kuru bir zemine akşamdan bırakıyorsunuz. Daha sonra sabah çalışıtırıp 1 metre geriye alın. Aracı geri aldığınızda motorun denk geldiği yerde siyah yağ birikintisi görüyorsanız aracınız yağ kaçırıyor demektir. Bu birikintinin rengi yeşil, mavi, yada pembe ise aracınız antifriz kaçırıyor demektir. Bu durumda hemen aracı servise götürüp yağ kaçının tespiti ve onarımının yapılması gerekmektdir.

Nerelerden Yağ Kaçırmış olabilir ?

Bunu tespit edebilmek için aracın altının komple temizlenip çalıştırp yağ gelen yeri tespit etmek gerekir. Bunu sizin araç kullanıcı olarak yapabilmeniz maalesef mümkün değildir. Ama biz yine silere bilgi olması amacından yağ kaçağı olabilecek yerleri maddeler halinde sıralayacağız.

  • Motor alt karteri
  • Ön grank keçesi
  • Arka grank keçesi
  • Üst külbütör kapağı
  • Eksantrik keçesi
  • Üst subap kapağı
  • Karter tapası yada pulu
  • Şanzıman  karteri

Gibi parçalardan kaynaklı aracınızda motor yağ kaçağı olabilir. Bunların tespiti ve onarımıiçin  her birinin ayrı ayrı işçilik ve yedek parça gerektirebilir. Örnek vermek gerekirse ön grank keçesinden gelen yağı kesmek için keçenin değişmesi gerekir. Bunun içinde triger kayışı yada zinciri  sökülmesi gerekiyor.

Ama arka grank keçesinden eğer aracınız yağ kaçırıyor ise bunun içinde şanzmıan ve volan sökülmesi gerekiyor gibi farklı farklı tamir metodları uygulanması gerekiyor.

Aracınızın motor yağına çok dikkat edin ve mutlaka zamanında aracınız için uygun olan bir marka ile değiştirin. Motor yağı aracınızın motor ömrünü doğrudan etkileyen en önemli parçalarındandır.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed