Aracın Motorunu Yıkatmak Zararlımı ?

Arabaların belkide hiç temizlenmediği  bölgelerinde bir taneside Motorudur.  Motor temizliği hiçbir sürücü dikkat etmezken bazı araç sahipleride motor yıkamasına karşı çıkmaktadırlar. Bizde bu yazımızı motor yıkama zararlımı, motor yıkkatırırsanız zararı olurmu gibi sorularınızı yanıt vermeye çalışacağız.

Motor Yıkaması Yapılmalı mı ?

Özellikle motor yıkaması şu zamanlarda yapılmaı yada kesinlikle motor yıkatılmalı gibi bir şey söylemek doğru değil. Eğer aracın kaputunu açtığınızda motordaki tozlu görüntüsü sizi rahatsız ediyosa o zaman düşünebilirsiniz. Yoksa motor kirlendiği zaman illa yıkatılacak diye bir şey söz konu su değildir.

Motor Yıkatmak Zararlımıdır ?

Motor yıkamasını bilinçi şekilde işinde uzman  birine yaptırırsanız hayır zararlı değil. Ama biliçsizce motor yıkaması yapan heryere foşur foşur su sıkan birine denk gelirseniz o  zaman geçmiş olsun büyük sorunlar sizleri bekliyor olacaktır. Motor yıkaması gerçekten uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Normal araba yıkayan yıkamacı motor yıkaması yapamaz. Nedeni yazıyı okumaya devam edince anlayacaksınız.

Motor Yıkamanın Zararları Nelerdir ?

Özellikle yeni nesil araçlarda elektoronik aksamın çok fazla olması motor yıkamam yapılırken ekstra özen gösterilmesi gereken bir konu haline geliyor. Bu işlemi yaptıktan sonra binlerce lira masraf yapmanız an meselesi olabilir. Motor yıkaması yaparken en fazla zarar verilen parçalar şunlardır

  • Motor beyni
  • Bobin
  • Buji Kabloları
  • Otomatik şanzıman beyni

Ve diğer elektronik parçaların motor yıkaması yapılırken arıza yapması söz konsu olabilir. Buji kablosu yada bobinlerin içerisindeki suyu hava ile temizleyip düzeltebilirsiniz istisnaği durumlar hariç. Ama beyin gurubuna su girdiği zaman maalesef geri dönüşü olmayan bir arıza süreci sizleri bekliyor olacak. Bundan dolayı motor yıkaması yapan  kişinin tecrübeli olması gerekiyor diyoruz. Motor yıkaması yapılırken en fazla benzin motorlu araçlar zarar görüyor.

Motor Yıkaması Yapılırken Nelere dikkat Edilmeli ?

Elektronik aksamların tamamı bez yada poşet yardımı ile kapatılması gerekir. Bobin yada buji kabloları aynı şekilde kapatılması gerekir. Eğer su ile motor yıkaması yapılıyorsa tabi. Daha sonra yıkama bitince araç çalıştırılmadan önce motora hava tutulmalı ve tüm aksamların üzerindeki suların hava ile kurutulması gerekmektedir.  Aracın motorunun içerisinde hiçbir yerinde su birikintisi kalmaması gerekiyor.

  • Önerimiz

Size ekstra bir önerimiz aracınızın motorunu yıkatmak istiyorsanız sıcak ve güneşli günleri tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Motor yıkaması yapıldıktan sonra güneşin altına çekin ve iyice kurumasını bekleyin ondan sonra aracı çalıştır. Motor yıkamasından sonra aracı çalıştırdığınızda motorda tekleme hissederseniz panik yapmayın bobin  yada buji kabloları ıslanmış olabilir hava ile kurutulduğunda düzelecektir.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed