Araba Satış Vekaletnamesi Nedir ? Nasıl Verilir ?


Araç satış vekaleti  resmi olarak Noter’ler aracılığı ile hazırlanmaktadır. Vekil  tayin edilen kişi ruhsat sahibi adına araç satışını başka bir kişiye satma işlemini yapabilmektedir. Araç satış bedelinin tamamını teslim alabilmektedir. Ruhsat sahibi tarafından verilen vekaletnamenin maddeleri genişletilebilir veya daraltılabilmektedir. Bu konu hakkında çok soru aldığımız için ve vatandaşlarımızın bilinçlenmeleri açısından böyle bir yazı kaleme almanın önem arz ettiğine karar verdik.

Araç Satış  Vekaletnamesi İçin Gerekli Belgeler

Vekil tayin etmek istediğiniz kişinin T.C kimlik numarası ve satışını yapmak istediğiniz aracın ruhsatı, ruhsat sahibinin kimliği, 2 adet vesikalık resimle beraber herhangi bir Noter’e giderek başvurabilirsiniz. Noter araç satış vekaletname ücreti 90 ila 120 TL civarında olduğunu unutmayın. Eklediğiniz her madde ücreti attıracığıda aklınızın bir köşesinde kalsın. Noter’deki bekleme süresine göre, ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede araç satış Vekalet sözleşmesini hazırlatabilirsiniz.

Vekaletname Maddeleri Nasıl Hazırlanır ?

Araba alım satım  için vekaletname hazırlatırken maddeleri dilediğiniz gibi ekleyebilir, değiştirebilir ve süre koyabilirsiniz. Vekil tayin ettiğiniz kişiye sadece imza yetkisi verebilir veya aynı zamanda trafik tescil işlemleri, sigorta işlemleri ve araç satış bedelinin tamamını alması dahil tüm yetkileri verebilirsiniz.

Araç Satış Vekaleti Verirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bu durumda nasıl bir kişiyle veya nasıl bir satış yaptığınızı bilemediğimizden ortalama bir vekalet’te olması gereken veya dikkat etmeniz gereken maddeleri sizin için hazırladık.

Aslında 4 ana madde var bunlara dikkat ettiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

ilk olarak 34 ABC 34 plakalı bir aracınız var ve bunun için vekalet vermek istiyorsunuz. Bu durumda vekalet vermek istediğiniz kişi kurum vs kim ise, vekaletnamede aracınızın plakasını ekletin. O vekaletle adınıza kayıtlı başka bir araç hakkında işlem yapılması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Vekaletnanmenize mutlaka süre ekletin. 10 gün 15 gün 1 ay gibi süreleri olsun. Bunuda aracınızı satacığınız kişi ile netleştirerek kararlaştırın.

Aracın bedelinin tamamını hesabınıza gelmesinide ekletebilirsiniz. ( Takas yapanlar hariç )

Vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza başka bir kişiye vekalet vermesi gibi bir madde var onada dikkat etmenizde fayda var. Yani siz aracı A kişisine vekalet verdiniz oda gitti B kişisne vekalet verdi derken ortada bir mağduriyet oluşabilir bunada özen göstermenizde fayda var.

Güvenli satışlar diler hertürlü soru vb problemler için alt taraftaki kutucuktan yorum yazarak sorularınızı bize gönderebilirsiniz.

Araba Satış Vekaletnamesi Nedir ? Nasıl Verilir ?
Değerlendir

230 Yorum “Araba Satış Vekaletnamesi Nedir ? Nasıl Verilir ?

 1. Ramazan

  Birine vekalet verdim 1 aylık yalnız üzerine almadı aracı 2 sene oluyor araç kayıp ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 2. Pelin

  Eşimin vekaleti bende aracını satacağım yanlız eşim tutuklu ve bu. Vekaletin sonunda yazıyor satarken benden. Ek belge isterlermi

  • araba Nakit

   Merhaba Pelin hanım. Herhangi bir belge istemezler.

 3. Recep

  Merhaba Kamuda memur olarak çalışmaktayım. Babam oto alım satım işleriyle uğraşıyor ve vergi kaydı var. Benim vekaletle onun adına araç alım satım yapmamın memur olduğum için bir sorun teşkil edermi ?

  • araba Nakit

   Ne gibi bir sorun mesala Recep bey ?

 4. Emre

  Aracın vekaleti var bende ama aracın ruhsatı ve plakaları kazadan dolayı kayıp , vizeside yok , bu durumda çekme plaka yapıp satacagım aracı ama emniyetten çekme plaka yaparken bir sorunla karşılaştım , emniyet benden aracın satış sözleşmesini istedi aracın satış yapıldıgı notere gittim noter vekalette kayıt ve suretler çıkartmaya yazdıgı halde bu sözleşmeyi vermedi aracın sahibi şehir dışında oldugu için sözleşmeyi alamadım napmam gerekiyor. (aracın bilgilerini ek1 olarak teslim ettim emniyete vergi borcunu ödedim yeni ruhsat parasını da verdim (120) tl sadece sözleşme olmadıgı için trafikten çekme işlemi yarıda kaldı )

 5. Adem

  Aracin vekaletini uzerime aldim fakar noterin istedgi ruhsat yapragi yok ben vekalettle emniyete gidip ruhsat yapragini cikarabilirmiyim

  • araba Nakit

   Merhaba Adem bey. Eğer vekalette tescil işlemlerini hakkında ek maddeler var ise alabilirsiniz.

 6. Murat

  İyi günler aracın muayenesi olmadığı için kendi üzerime vekalet alacağım bu süreçte aracın sahibi tarafından satılamaması için ne gibi bir işlem yaptırmam gerekli bilgi verirseniz çok iyi olur

  • araba Nakit

   Merhaba Murat bey. Aracın üzerine alış bedeli kadar haciz koydurabilirsiniz.

 7. erkan

  kolay gelsin ben bir araç vekaletini alıp başka bir kişiye satış yapmak istiyorum ama benim üzerime icralık dosyalar var vekaletle satış yapmama bir engel olur mu ?

  • araba Nakit

   Merhab Erkan bey. her hangi bir sorun olmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

HEMEN TEKLİF ALIN