Araba Satış Vekaletnamesi Nedir ? Nasıl Verilir ?


Araç satış vekaleti  resmi olarak Noter’ler aracılığı ile hazırlanmaktadır. Vekil  tayin edilen kişi ruhsat sahibi adına araç satışını başka bir kişiye satma işlemini yapabilmektedir. Araç satış bedelinin tamamını teslim alabilmektedir. Ruhsat sahibi tarafından verilen vekaletnamenin maddeleri genişletilebilir veya daraltılabilmektedir. Bu konu hakkında çok soru aldığımız için ve vatandaşlarımızın bilinçlenmeleri açısından böyle bir yazı kaleme almanın önem arz ettiğine karar verdik.

Araç Satış  Vekaletnamesi İçin Gerekli Belgeler

Vekil tayin etmek istediğiniz kişinin T.C kimlik numarası ve satışını yapmak istediğiniz aracın ruhsatı, ruhsat sahibinin kimliği, 2 adet vesikalık resimle beraber herhangi bir Noter’e giderek başvurabilirsiniz. Noter araç satış vekaletname ücreti 70 ila 90 tl civarında olduğunu unutmayın. Eklediğiniz her madde ücreti attıracığıda aklınızın bir köşesinde kalsın. Noter’deki bekleme süresine göre, ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede araç satış Vekalet sözleşmesini hazırlatabilirsiniz.

Vekaletname Maddeleri Nasıl Hazırlanır ?

Araba alım satım  için vekaletname hazırlatırken maddeleri dilediğiniz gibi ekleyebilir, değiştirebilir ve süre koyabilirsiniz. Vekil tayin ettiğiniz kişiye sadece imza yetkisi verebilir veya aynı zamanda trafik tescil işlemleri, sigorta işlemleri ve araç satış bedelinin tamamını alması dahil tüm yetkileri verebilirsiniz.

Araç Satış Vekaleti Verirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bu durumda nasıl bir kişiyle veya nasıl bir satış yaptığınızı bilemediğimizden ortalama bir vekalet’te olması gereken veya dikkat etmeniz gereken maddeleri sizin için hazırladık.

Aslında 4 ana madde var bunlara dikkat ettiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

ilk olarak 34 ABC 34 plakalı bir aracınız var ve bunun için vekalet vermek istiyorsunuz. Bu durumda vekalet vermek istediğiniz kişi kurum vs kim ise, vekaletnamede aracınızın plakasını ekletin. O vekaletle adınıza kayıtlı başka bir araç hakkında işlem yapılması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Vekaletnanmenize mutlaka süre ekletin. 10 gün 15 gün 1 ay gibi süreleri olsun. Bunuda aracınızı satacığınız kişi ile netleştirerek kararlaştırın.

Aracın bedelinin tamamını hesabınıza gelmesinide ekletebilirsiniz. ( Takas yapanlar hariç )

Vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza başka bir kişiye vekalet vermesi gibi bir madde var onada dikkat etmenizde fayda var. Yani siz aracı A kişisine vekalet verdiniz oda gitti B kişisne vekalet verdi derken ortada bir mağduriyet oluşabilir bunada özen göstermenizde fayda var.

Güvenli satışlar diler hertürlü soru vb problemler için alt taraftaki kutucuktan yorum yazarak sorularınızı bize gönderebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşınız

218 Yorum “Araba Satış Vekaletnamesi Nedir ? Nasıl Verilir ?

 1. Sevgi

  Merhabalar ben bir yakınıma araç alımı icin vekaletname vermiştim vekaletname verdiğim kişi aracın bedelinin bir kısmını borç yapıp aracı satın alabilir mi ?

  • araba Nakit

   Merhaba Sevgi hanım. sizin borçlanmanızla alakalı bir işlem yapamaz.

   • Sevgi

    Vekaletnamede her türlü şartlarda araç alım yapabilir ibaresi vardı o yüzden aklıma takıldı böyle bişey olabilir mi diye

 2. Ali

  Merhaba ben aracımı alan kişi babasının üzerine yapacağı için vekalet verdim para banka hesabıma yattı ve vekalet 1.5 ay süreli ne gibi mağduriyetler yaşama ihtimalim var ceza aracın kanunsuz işlerde kullanılması ölümlü kaza VS.

  • araba Nakit

   Merhaba ALi bey. Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz zaten.

   • Ali

    Bu gibi durumlarda itiraz etme şansım varmı peki

 3. erdal

  merhabalar,başka bir şehirdeki aracı arkadaşıma vekalet vererek almak istiyorum.vekalet kağıdını kendisine ulaştırmam gerekiyor mu? yoksa herhangi bir sistemde çıkıyor mu? Vekalet kağıdı kendisinde olmadanda aracı üzerime alabilir mi?

  • araba Nakit

   Merhaba Erdal bey. Sorunuzun cevabı videoda vardır.

 4. Tolgahan

  Satış vekaletinin vekalet verilen kişide olması mı gerekiyor yani ben babama vekalet vericem vekalet kağıdını babama gondermelimiyim yoksa sistemde de gözüküyormu

  • araba Nakit

   Merhaba Tolgahan bey. Doğrudur göndermeniz gerekiyor.

 5. Baki

  Selam ben 1 hafta önce araç aldim simdi tekrar geri satacam ruhsat noterde kaldığı için ben şimdi bu durumda araci nasıl satacam. Noterin alış işleminde verdiği kağıtla oluyormu.

  • araba Nakit

   Merhaba Baki bey. Geçici ruhsat ile aracınızı satabilirsiniz.

 6. Sibel

  Merhaba araç sahibi ankarada.Arkadasa vekalet verecek.O da bana satisinj yapacakArkadas diye bahsettigim kisinin hic bir hükmü olmamasi için ve magduryet i yasamamam için satışta dikkat etmem gerekenler nelerdir.Lutfen yardımcı olurmusunuz.

  • araba Nakit

   Merhaba sibel hanım. Makalemizde tüm detaylar paylaşılmıştır onun haricinde yukarıdaki videoyada göz atabilirsiniz.

 7. ilkyp

  Merhaba, araç annemin üzerine ve başka ilde olduğum çin noter ile bana vekalet verdi (süresiz). Eğer araç annemin bulunduğu ilde satılırsa benim gitmeme gerek var mı vekalet yüzünden? Yoksa annem asıl araç sahibi olarak direkt satışı kendi de yapabilir mi? (Benden vekaleti geri almasına gerek var mı?)

  • araba Nakit

   Anneniz dilediği zaman aracı dilediğine satabilir sizin gitmenize gerek yoktur. Sizden vekaleti geri alması kendi karar vereceğiniz bir durum.

 8. Engin

  Kullandığım araç babamın üstüne. Farklı şehirlerdeyiz. Aracı satıcam babam vekalet verecek bana, ruhsat benim yanımda doğal olarak. Ruhsatsız vekalet verebilir mi? Vekalet kağıdının bana ulaşmasına gerek var mı yoksa sistem üzerinde görünüyor mu?

  • araba Nakit

   Merhaba Engin bey. Ruhsat bilgilerini gönderebilrseniz resim vs ile ona göre vekalet hazırlatabilir ayrıca vekaletin sizin elinizde olması gerekiyor.

 9. İrfan

  Merhaba, ben il dışından bir araç alıcam yalnız aracı almaya ailem gidecek ben vekalet versem benim üzerime aracı alabilirler mi alabilirlerse vekaleti aynı gün içinde onlar noterdeyken benimde noterdemi olmam gerekiyor. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  • araba Nakit

   Merhaba İrfan bey. Vekil tayin ettiğiniz kişi sizin adınıza araç alım işlemi yapabilir. Diğer sorunuza gelirsek, vekiliniz sizin adınıza araba alırken sizin noter’de olmanıza gerek yoktur.

  • gözde

   aynı durum bende de söz konusu fakat ekstra öğrenmek istediğim şey vekalet nameyi aileme fax yoluyla ulaştırsam sorun olur mu?

 10. ali yılmaz

  merhabalar iyi çalışmalar, aracımı başka bir ildeki abime satmak için o ilde yaşayan diğer abime vekalet vermek istiyorum. Bu satışta sorun olur mu?

  • araba Nakit

   Merhaba Ali bey. Herhangi bir sorun olmaz.

 11. Ramazan

  Araç satış vekalet için ruhsat fotokopisi yeterli olur mu

  • araba Nakit

   Merhaba Ramazan bey. Yeterli olur

 12. İskender

  Merhaba ablam yurt dışına gideceği için arabası açısından bana vekalet vericek ancak sigortası ve muayenesi yok o şekilde vekalet verebilirmi bana ?

  • araba Nakit

   Merhaba İskender bey. Sigorta ve muayenesi olmaması araç vekaleti almaya engel değildir.

 13. Mustafa

  Merhaba,
  Satışa çıkardığim aracima il dışından alıcı çıktı ama oğlu adına almak istiyor oğlundan vekalet almış.ödemeyi de nakit yapmak istiyor.ben parayi bankaya getireyim sen orda hesabina yatir diyor.güvenli bir yol mu?neye dikkat etmeliyim?simdiden tsk ederim..

  • araba Nakit

   Merhaba Mustafa bey. Bankaya yatırmak tabikide güvenli yol herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 14. Merhaba ben aracimi saticam fakat adam 1 aylik vekaletle istyor bir ayın icerisinde ablasina satışı vercekmis ben bi sikinti yasarmiyim

  • araba Nakit

   Nejdet bey vekalet vermek araca satmak demek değildir. Bu süre içerisinde oluşabilecek her türlü resmi işlemden siz sorumlu olursunuz.

 15. Ebru

  Merhabalar annemler trafik kazasi yaptilar araclari pert oldu.Onlarin kaza yapmasina sebep olan sahsin aracinin kaskosu bizim zararimizi karsilayacak .Aracimizin hurdasini satabilmesi icin sigorta sirketi noterden oto satis vekaleti vermemizi istedi .Bizim magdur olmamamiz icin nasil bir yol izlemeliyiz cunku vekaleti verdikten sonra annemlerin paralarini yatirmazlarsa ne yapmaliyiz vekalete hangi maddeleri eklemeliyiz.Simdiden cok tesekkurler iyi gunler

  • araba Nakit

   Ebru hanım öncelikle geçmiş olsun. İlgili araçla alakalı vekalet hazrılatırsanız herhangi bir sorun olmaz. Sigorta şirketinizde bilinen bir marka ise size ödemenizi zamanında yapacaktır.

  • Şener

   Araçta satılamaz varken ,araç sahibi bir başkasına vekalet verebilir mi.(araç satılmayacak sadece vekalet)

   • araba Nakit

    Merhaba Şener bey. Tabiki verilebilir engel değildir.

 16. Enes

  Merhaba
  Ben Bir Araç Alacağım Fakat Muaynesi Yok Sahibinin Vakti Yok Üzerime Vekalet Alsam Daha Sonra Sahibinden Araba Satışını Üzerime Alabilirmiyim. Muaynesi İçin Vekalet Aldığımdan Daha Sonra Ruhsatı Üzerime Alabilirmiyim.

  • araba Nakit

   Merhaba Enes bey. Vekaleti kendi adınıza alırsanız aracın atışını kendi adınıza alamazsınız.

 17. Cem

  Merhabalar ben şehir dışındayım aracın satışı için arkadaşıma vekalet vermek için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim,nasıl olur bu işler

  • araba Nakit

   Merhaba Cem bey. Makalemizi dikkatli okursanız orada herşey tüm detayları ile yazıyor. Burdan cevap verip tekrara girmek istemeyiz iyi günler dileriz.

 18. Emre

  Kolay gelsin arabam şehir dışında babama vekalet vericem satış için ruhsat yanımda değil sorun yaşar mıyım

  • araba Nakit

   MErhaba Emre bey. Genel vekalet veririseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 19. ahmet

  Araba alım satım için akrabama alım satım için vekalet verdim o esnada üzerime araç al sat yaptı ve vekaletin ona verdiğim aslını geri aldım aslı bende buna rağmen alım satım yapma hakkı var mı yapabilirmi ?

  • araba Nakit

   Merhaba Ahmet bey. Vekaletin fotokopisi kendisinde var ise yapabilir.

 20. yavuz

  araci galeriden senetle aldik haciz koydu aracin borcunu odedikten sonra haciz islemi galericiyemi ait banami ve ucreti nekadardir tesekkurler

  • araba Nakit

   Merhaba Yavuz bey. Rehin kaldırma işlemi anlaşmaya bağlı fakat genelde alıcıya aittir.

 21. Muhammet

  Merhaba alacağım aracın sahibi oğluna vekalet vermiş ve ben arabayı oğlundan alacağım. Bu durumda parayı araç sahibine mi yoksa vekalet verilen kişiye mi ödemem gerekir?

  • araba Nakit

   Merhaba Muhammet bey. Size tavsiyem ruhsat sahibine parayı ödemenizdir.

 22. Fatma Alper

  Oğlum Kıbrıs ta asker benim üzerime kayıtlı bir arabam var ve ben arabamin satışını oğlumun üzerine yapmak istiyorum izne gelme olasılığı yok.nasıl bir yol izlemeliyim yada oğlum Kıbrıs’a ben burda satışı onun üzerine yapma şansım varmı. Çok acil cvp lütfen.

  • araba Nakit

   Merhaba Fatma hanım. Oğlunuz ordan size araba satış vekaleti göndermesi gerekmektedir.

 23. Ümit GÖKGÖZ

  Merhaba ben vekaletle araba almak istiyorum yanlız vekaleti alacak kişininde araç sahibiyle notere gitmesi gerekiyor mu sadece kimlik bilgileriyle vekalet işlemi yapılabiliyor mu.

  • araba Nakit

   Merhaba Ümit bey. Vekalet alacak kişinin T.C kimlik numarası yeterlidir.

 24. Beşir

  Merhabalar eşimin Vekaleti bende araç alım satım yapabilir adı altında sorum söyle olacak ben aracı satarken vekaletle verdiğimde satışı yapan kişi olarak 3.araç dan sonra sıkıntı yaşıyor muyum vergi dairesinde yani benim satış yapma hakkım doldu ama aracı eşimin adına aldım sonra eşim bana vekalet verdi ve ben bu aracı o vekaletle satış yaptığımda 4.satışı mı mı yapmış oluyorum yoksa eşimin üzerinden mi gözüküyor vergi dairesinde

  • araba Nakit

   Merhaba Beşir bey. Eşiniz adına aldığınız veya sattığınız için sizin ile herhangi bir bağı olmuyor alınan veya satılan araçların.

 25. Bilal

  Merhaba şehir dışından bir kişi aracimi satın almak istiyor fakat hafta içi gelme durumu yok hafta sonu gelip parayı bankadan havale yapalım ben arabayı götüreyim size kimlik bilgilerimi vereyim siz benim adima noterde satış vekaleti verin bana kargo ile yollayın ben bulunduğum şehirde satışını yapayım kendime diyor sizce bu yöntem güvenilir olur mu teşekkür ederim

  • araba Nakit

   Bilal bey ben araba almak istiyorsa bir kullanıcı mutlaka zaman ayırmak zorunda. Mesai saatleri içerisinde gelip noter’den satışı almasını isteyiniz.

 26. Ali

  Merhaba ben araçımı sattım ama benden araçı alan kişi başkasının adına vekaletli aldı bende 1 ay süre koydurdum ama araç benim üzerime görünüyor

  • araba Nakit

   Merhaba Ali bey. Öncelikle şu bilgi düzeltelim. Vekalet vermek demek aracı satmak demek değildir.! Noter’den kati satış vermeniz yani aracın devrini verirseniz aracınızı satmış olursunuz.

   • Ali

    Ama karşı taraf 90 tl harç yatırdı ruhsatı noter aldı araçı alan kişi başkasının adına vekil geldi

    • araba Nakit

     Araç satış bedeli 90 TL değil 126 TL dir. Daha öncede söylediğim gibi siz aracı satmamışsınız vekalet vermişsiniz.

     • Ali

      Desenize aldık bi iş başımıza hadi hayırlısı birde sigorta felan bütün kağıtlar bende sigortadan geriye kalan günün parasınıda alamıcaz

     • Ali

      Bişey daha sormak istiyorum bu adam ceza yese banamı geliyo ceza sonuçta noter de işlem yapılmış noterin hiçmi hükmü yok bu işte

     • araba Nakit

      Malesef tüm cezai işlemler size ait

 27. Araf

  Selamlar, ilk arabamı yaklaşık 3 yıl evvel aldım.
  Noterde nüfus cüzdanımda soyadım değişmediği için, eşimin üzerine aldık.
  Eski model olduğu için, sigortası hayli yüksek çıktı, geçen seneye kadar geçici ruhsatla kullanıldı.
  Muayenesi geçti, aldıktan sonra arabayı bizzat hurdaya çevirdiğimiz için tamirat masrafı nedeniyle araba bekliyor… lakin… ayrılık arafesindeyiz, araç her ne kadar masraflı, ruhsatsız, muayenesiz bekliyor olsa bile, ilk göz ağrım musebbiyle, modifiye hayaliyle aldığım bu aracı kendi üzerime almak istiyorum.
  Tamiratını yaptırmak için zamanım olmadığı ve muayenesiz satış da mümkün olamayacağı için,
  vekalet verdirebileceğim birileri de bulunmadığından mütevellit, ileride tekrar araç sebebiyle iletişim mecburiyetim kalmaksızın kesin bir çıkış yolum var mıdır?
  Vereceğiniz yanıt için şimdiden çok çok teşekkür ederim. Saygılar.

  • araba Nakit

   Merhaba Öncelikle Trafik sigortasını yaptırın asıl ruhsatı alıp aracı trafikten çekin ve çekme belgeli olarak aracı tekrar üzerinize alabilirsiniz.

 28. Ali

  Meraba aracimin muanesi bitik satis yapicam alan arakadasa vekalet vercem o yaptiracak muaneyi nelere dikkat etmem lazim

  • araba Nakit

   MErhaba Ali bey. Süreli vekalet vermenizi öneririm.

 29. Murat

  Merhaba, bi arkadaşın (şehir dışında olduğundan) aracının devrini yapmak için tarafımı satış yetkisi içeren vekaletname verildi. Satış bedeli daha önce satıcıya verilmiş, ben sadece devrini yapacağım. İlerde vekil olarak aracın bedeli benden talep edilebilir mi? Böyle bir ihtimal var mı?

  • araba Nakit

   Merhaba Murat bey. Yapılan para alış verişi banka üzerinden yapılmış ise herhangi bir sorun olmaz.

 30. Hakan er

  Aracımın satışı ve vekaletini verdim ama taramı felan alamadım aracın satışını yapan kişi paramı vermedi ne yapa bilirim aracın vekaletni verdiğim kişi babam

  • araba Nakit

   Merhaba Hakan bey. Bu soruya nasıl cevap vereceğimi bilemedim fakat dilerseniz yargı yoluna başvurabilirsiniz.

 31. Tufan

  Kolay gelsin ben bi araç alacağım ama satışını 3 ay sonra verebilirim diyor ne yapmam gerek ?

  • araba Nakit

   Merhaba Tufan bey. alacağınız aracın üzerine haciz koydurabilirsiniz.

 32. Koray

  Merhaba öncelikle teşekkür ederiz yardımlarınız icin. Ben bi aracın satış vekalaetini alıp bi kaç gün sonra devir işlemini yapıcam. Yalnız kendime ait aracımın vergi borcu var. Vekalaetini aldıgım aracın devir işlemini engellerimi

  • araba Nakit

   Merhaba Koray bey. Vergi borcu olması satışı almasını engellemez fakat şu konu hakkında sizi uyarmak işterim. Alacağınız aracın Vekaletini kendi adınıza alırsanız daha sonra satışı kendi adınıza alamazsınız. Yani vekalet alan kişi kendi adına satış yapamaz.

   • Koray

    Çok teşekkür ederim. Kendi adıma satış vekâleteni alıp iki gün sonra kuzenime satışını gerçekleştircem. Benim vergi borcum vekâleteni aldıgım arabayı Baglamaz yani

    • araba Nakit

     Doğrudur Koray bey.

     • Erkan

      İyi günler bir araba satış yapıcam ama aracın mtv borcu ve iki senelik muayenesi yok satıcı zamanım yok sana vekalet verim sen bakımını yaptırır muayenesini yaptırır üstüne alırsın diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim ? parayı önden ödemem sorun oluşturumu ? sonradan iptal edip yada araç üstüne hipotek haciz benzeri satışa engel olan birşey eklenebilirmi ? öyle olursa hak talep edebiliyormuyum ? noterde kendi adına satış yapabilir diye ibare koydurabiliyormuyuz ? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

     • araba Nakit

      Merhaba Erkan bey. İlk olarak satıcı size Vekalet verirse aracı kendi adınıza alamazsınız.! Arabanızı resmi olarak üzerinize almadığınız için ruhsat sahibi adına düzenlenen her türlü haciz icra vs gibi durumlar engel olabilicektir. Böyle bir durumda herhangi bir şekilde hak talep edemeyeceksiniz.

 33. murat

  Merhabalar, Aracımın muayene sigorta vs gibi işlemleri olduğu için noterde parayı alıp satışını gerçekleştirmek gibi bir şansım yok… Karşı taraf aracın parasınının tamamını elden veriyor. Ben karşı tarafa muayene vs gibi işlemleri ve satışı için 1 aylık süreli tek seferde satış vekaleti çıkarsam o kişi için, bu yeterli mi…

  • araba Nakit

   Merhaba Murat bey. 2 nüsha olacak şekilde aranızda bir protokol yapmamızı önerir ve ilgili işlemler için 1 aylık vekaletin yeterli olacağını söyleyebilirim.

   • murat

    Yanıtınız için teşekkür ederim….

 34. Çetin Aşık

  Slm aracimi satacam yalniz ödemeyi 10 gun sonra alcam…neyapmam gerek..?

  • araba Nakit

   MErhaba Çetin bey. Aracınızın Satışını verdikten sonra herhangi bir şekilde hak idda edemezsiniz bilginiz olsun.

 35. Şahin

  Merhaba. Hatay dan araba alacağım. Yalnız şuan oraya gitme durumum yok. Hatay dan vekalet verebileceğim tanıdığım da yok. Ben ankarada yaşıyorum. Araç alım işlemini nasıl yapabilirim ?

  • araba Nakit

   Merhaba Şahin bey. Aracı alacağınız kişiye vekalet veririseniz sizin adınıza satışı yapacaktır.

 36. doğan

  benim üzerime 2 arac vardır ben birini velaket vericegim satıcagım.velaketi babama vericegim ama benim diğer aracım gözükürmü ?

  • araba Nakit

   Merhaba doğan bey. Genel vekalet vermek yerine sadece satmak istediğiniz araç hakkında vekalet veririseniz herhangi bir problem olmaz.

 37. Hakan

  Merhaba şirket arabasını ortaktan vekalet almadan imza sürgüsüyle satışını yapabilir miyim? (diğer ortak eşim)

  • araba Nakit

   MErhaba Hakan bey evet yapabilirsiniz.

 38. Emre

  Başkasının adına sıfır araç alınmış fatura o kişinin üstüne vekaletle plaka ruhsat çıkartma alım veya satım yapabilirmiyiz

  • araba Nakit

   Merhaba Emre bey. Araç satış için vekalet hazırlatırken Trafik tescil işlemlerinide eklettirmeyi unutmayınız.

 39. Ahmet

  Arac alicam alacagim arac ahmet diye birine ait rusatta benim muhatabim galerici emin ama emin suanda sehirdisinda oldugudan dolayi kardesi aliye vekalet veriyor benimle notere ali geliyor satis yapmaya peki ben parayi kimin adina olan hesaba havale yapmam mantikli sizce

  • araba Nakit

   Merhaba Ahmet bey. Karşınızda bir oto galeri var ise galeri sahibine gönderebilirsiniz fakat, parayı gönderirken açıklama kısmına detayları belirtmenizi öneririm.

 40. harun

  merheba kolay gelsin babam konyada yaşıyor ben gaziantepde babam benim adıma araç alımı yapacak bunun için ne yapmamız gerekiyor ??

  • araba Nakit

   Merhaba Harun bey. Babanıza araç satış vekaleti göndermeniz yeterli olacaktır.

 41. Özgür

  Merhaba ben ankarada yaşıyorum. arkadaşım çorumda ona aracımın satış işlemini nasıl yapabilirim

  • araba Nakit

   Arkadaşınız size vekalet gönderirse o şeklide satış yapabilirsiniz.

 42. Mehmet emin

  Satın alınan aracın abim vekaletini alıcak bende aynı şehirde olmadığımızdan iki ay sonra abimin adına olan vekaletten kendi üzerime ruhsat çıkarmak için ne yapmam gerekir. Yada ben olmadan direk araç sahibinden benim adıma vekalet alınabilir mi.

  • araba Nakit

   Merhaba Mehmet bey. Vekalet ile direkt sizin üzerine satın alırsanız çok daha doğru bir çözüm olur diye düşünüyorum.

 43. Enes

  Merhabalar

  A kişisi B kişisine vekalet vermek istiyor ve bunlar farklı illerdeler. A kişisi noterden vekaleti aldı. B kişisine gönderemedi. B kişisi noterden satışı yapabilir mi? Yada e-mail yoluyla belgeyi alsa işlem yapabilir mi?

  Teşekkürler,

  • araba Nakit

   Merhaba Enes bey. Vekaleti fax ile gönderebilirsiniz fakat noter’deki memurun insiyatifine kalmış yapabilirde yapmayabilirde.

 44. 58AB999

  MERHABA 58 AB 999 PLAKALI ARACIN SATIŞI İÇİN A….. A….. KİŞİNE VEKALET VERSEM BU KİŞİ 58 AB 999 PLAKALI ARACI VERDİĞİM VEKALETLE ÜZERİNE YAPABİLİRMİ.

  • araba Nakit

   Vekalet verdiğiniz kişi kendi üzerine aracın satışını alamaz.

 45. Ahmet Ali Çilek

  Üzerimdeki aracın tüm haklarını eşime nasıl devrederim? Araçla ilgili hiçbir belge değişmeden ruhsat,sigorta vs.

  • araba Nakit

   Merhaba Ahmet bey. Böyle bir durum malesef mümkün değil. Dediğinizin olabilmesi için aracınızı eşinizin üzeribe vermeniz lazım veya aracın bedeli kadar üzerine haciz koydurabilirsiniz eşiniz adına.

 46. Vekaleti iptal etsem herhangi bi ücret ödemem gerekir mi şimdiden tesekkürler

  • araba Nakit

   Hayır ödemezsiniz.

 47. Merhaba ben araba alım satım için eşim ve 4 kisiyi daha vekil ettim ama şimdi diğer 4 kişiyi çıkartıp sadece eşim kalsın istiyorum bunun için herhangi bir ücret ödemem
  gerekiyor mu

 48. Merhaba ben araba alım satım için eşim ve 4 kisiyi daha vekil ettim ama şimdi diğer 4 kişiyi çıkartıp sadece eşim kalsın istiyorum bunun için herhangi bir ücret vermem gerekiyor mu

  • araba Nakit

   Merhaba Zeynep hanım. Mevcut vekaleti iptal ettirip yeniden eşinize araç satış vekaleti vermeniz gerekiyor. Diğer türlü vekalet güncel olup üzerinden işlem yapılacaktır.

 49. Samko

  Araç satmak için Vekalet verdiğim kişi kaza yapma durumunda benim başım yanarmi

  • araba Nakit

   Merhaba Samko. Trafik kazalarında ruhsat sahibi değil araç sürücüsü üzerinden işlem yapılır fakat, kusurlu ise sizin sigortanızdan ödenir ve her türlü trafik cezası vs yükümlülükler size aittir.

 50. Sami

  Kolay gelsin arac yengemin adina tekirdagda yasiyor ben mardinde yasiyorum aracin satisini nasil alabilirim ?

  • araba Nakit

   Merhaba Sami bey. Yengeniz sizin adınıza vekalet çıkartıp size kargo ile gönderecek. sizde orada yengeniz adına araç satın alabileceksiniz.

 51. Soner avcı

  Aracın muayenesi geçmiş satış vekaleti verilebilirmi

  • araba Nakit

   Merhaba Soner bey. Muayenesi geçmiş araç vekalet vermeye engel değildir fakat araç satışına engeldir bilginiz olsun

 52. Yalçın

  Mrb babam vekalet vermek istiyor arabasını satmak için.72 yaşında babam.sağlık raporu alması gerekir mi.teşekkürler

  • araba Nakit

   Merhaba Yalçın bey. Babanız okuyup yazabiliyorsa size vekalet verebilir.

 53. Muhammet Yayla

  Araç satımı değil de araç alımı için başka birine vekalet verirken noterde nasıl bir prosedür var? Teşekkürler..

  • araba Nakit

   Merhaba Muhammet bey. Sadece araç alımı için vekalet verebiliyorsunuz. Vekalet vereceğiniz kişinin T.C kimlik nosu ile notere giderek başvurmanız yeterli.

 54. Vekaletin asli olmasi mi gerekir yoksa fotokopiylede islem gerceklesebilir mi

  • araba Nakit

   Merhaba Melih bey. Bu konu hakkında noter’deki memurun insiyatifinde yapabilirde yapmayabilirde.

 55. Mustafa

  Öncelikle bu konularda verdiğiniz bilgi ve paylaşımlariniz insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum…
  Ben Konya’da ikamet ediyorum kısa bir süre önce Ankara’dan bir araç aldım aldigim araç kusurlu çıktı iadesi için satın aldığım araci bu sefer satıcı olarak iade etcem Konya’da işlerim olduğu için vekalet vererek bu satışı yapmak istiyorum şimdi nasıl bir vekalet hazırlamam lazım aracın odemesi nasıl gerçekleşecek nasil olacak vekil tayin ettigim kişiye nasıl guvenebilirim nasil bir vekalet hazırlamalıyim yardımcı olurmusunuz vekaleti verdiğim kişi Ankara’ya araçla birlikte gidecek yardım lütfen

  • araba Nakit

   Merhaba Mustafa bey. Öncelikle geçmiş olsun. Vekaleti hazırlatma konusunda makalede’de belirttiğim gibi sadece ilgili araç hakkında vekalet hazırlatın. Süre koydurun vekaleti aldığınız firmaya verecekseniz, önce arabanın bedelini isteyin. Eğer tanıdık güvendiğiniz birine vekalet verecekseniz zaten problem yok.

 56. umut

  antalyada oturan biri adına istanbuldan vekaletle devir işlemi yapılabilirmi vergi dairesinden

  • araba Nakit

   Merhaba Umut bey. Vekaletle araç satışı yapılabilir fakat satış işlemleri Vergi dairelerinden değil, sadece Noter’ler üzerinden yapılmaktadır.

   • umut

    4 kardeşiz antalyadaki kardeşimin hissesini ve kendi hisselerimizi anneme feragat ettirdikten sonra vergi dairesine gidin dediler devir işlemi için gittiğimizde de vekaletle satış yapılabilir ama devir işlemini bağlı bulunduğu vergi dairesinden kendisi yapacak dediler ama vekaleti bizde bana biraz saçma geldi de netlik kazandırmak için sordum.

 57. Ahmet

  Süreli Vekaletle araç alaçam. Alacağım kişi bu vekaleti süresinden önce iptal edebilirmi .

  • araba Nakit

   Merhaba Ahmet bey. Doğrudur iptal edebilir.

 58. İsmail

  Arabam annemin adi na vekaleti bende alım satım yapabilir diye. Vekaleti var acaba onla ruhsatı karakoldan çıkartabilirmiyim

  • araba Nakit

   Merhaba İsmail bey. Eğer vekalette ruhsat tescil işlemleri içinde madde var ise trafikten ruhsat alabilirsiniz.

 59. kerim

  İyi günler ben bir araba aldim. Ama satışı üstüme almadım. Şimdi arabayı satıyorum. Ruhsat sahibinin uzerinden noterler aracılıgı ile direk arabayı alan kisiye satışı gercekleştirebilirmiyim.Ruhsat sahibi konyada aracı alan aydında. Bu şekilde olmuyorsa satış işlemini nasıl gerçekleştirebilirim.

  • araba Nakit

   Merhaba Kerim bey. Bu durumda ruhsat sahibi ile alıcıyı aynı noterde buluşturmanız gerekicek veya ruhsat sahibinden vekalet alarakta aracınızın satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 60. Tolga

  Merhaba.
  Araç sahibi Kıbrısta askerde yurt dışından vekalet gönderilebilirmi ?

  • araba Nakit

   Merhaba Tolga bey. Ewet gönderebilir.

 61. Onyr

  Başka bir ildeyim ruhsat yanımda değil babama veleket gonderebilirmiyim arac i satması için

  • araba Nakit

   Merhaba.Evet göndereblirsiniz ve vekiliniz sizin adınıza araç satışı yapabilir.

 62. adem

  Oncelikle merhaba arabami takas yaparak uste para vererek yeni araba satin alacagim satici kendisi gelemeyecegini vekalet verecegini soyledi bana bu vekalet isi noterde sıkıntılı bi durum olustururmu dolandiricilik magduru olmayalim tesekkur ederim

  • araba Nakit

   Adem bey vekalet almak yada vermek aracın satışını almak yada vermek demek demek değildir bilginize.

 63. İsnail burak görgülü

  Merhaba a kişisinden bir araç alacağım vekaletle fakat adam trabzonda yanına gidipte alacağım fakat parayı verip araca binip geldim kendi şehrime aracı aldığım kişi ben gittikten sonra o vekaleti iptal ettirebilirmi?Dolandırılma durumum nedir? Kolay gelsin

  • araba Nakit

   Merhaba İsmail bey. İşlemleri, banka üzerinden yaparsanıuz çok daha doğru olur fakat, sizinde söylediğiniz gibi vekaleti verdi,kten sonra iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.

 64. Aziz

  Merhabalar.Uzaktaki Yakınıma vekalet vererek kendi üzerime araç almak istediğimde ıslak imzalı evrak gereklimi. Birde araç alış işlemini yakınım gerçekleştirdikten sonra benim başka yapmam gereken birşey kalıyor mu.teşekkürler.

  • araba Nakit

   Merhaba Aziz bey. 2 adet vesikalıkm resim ile giderek noterden araç alımı için vekaletr çıkarttırığ ilgili kişiye göndermeniz yeterli olacaktır.

 65. Burak pasaoglu

  Mrb il disindan bir kisi aracimi almak istiyor ve o kisi arkadasina vekalet vermis arkadasi gelip alacak benim nelere dikkat etmem gerekiyor yardimci olabilirmisiniz ?

  • araba Nakit

   Merhaba Burak bey. Paranızı tam anlamıyla teslmim alarak aracınızın satışını vermeniz yeterli olacaktır.

 66. Mehmet

  Merhaba bir sorum daha olacak. Bu noter ücretlerini kim öder.

  • araba Nakit

   Merhaba Mehmet bey. Her zaman alıcı öder.

 67. Mehmet

  Merhaba bayiden takasla sıfır araç almayı düşünüyorum. Nelere dikkat etmeliyim. Birde ben takas aracımı bayiye satış yapmak istiyorum ama onlar vekaletini almak istiyor. Hangisi daha garanti olur. Teşekkürler.

  • araba Nakit

   Merhaba Mehmet bey. Garanti olmasını istiyorsanız kati olarak satış vermeniz gerekmektedir.

 68. Burak Doğan

  Merhaba. Arkadaşlarımdan vekaletnsme alip yıl içerisinde vekalet aldığım kişilerinde limitini aşmadan alım-satım yapıyorum. Sahsıma farklı kişilerden almış olduğum vekaletnamelerle ilgili bir problem yada ekstra ödeme yükümlülüğü çıkar mı? Tesekkurler.

  • araba Nakit

   Merhaba Burak bey. Bu konu hakkında herhangi bir bilgi veremiyoruz. Çünkü yaptığınız iş zaten başlı başına vergi kaçırmak ve yasalara görede suç teşkil etmektedir. Bilginiz olsun..

 69. ibrahim

  merhabalar,
  vekil tayin ettiğim kişi aracımı satış işlemini gerçekleştirdi. ama uzun süre geçmesine rağmen paramı alamadım. aramızda herhangi bir senet yok. paranın bana verildiğine dairde her hangi bir kanıt yok. dava açsam ve sadece vekalet örneğiyle paramı alabilir miyim.

  • araba Nakit

   Merhaba İbrahim bey. Öncelikle geçmiş olsun. Ne olursa olsun sonuç itibari ile dolandırılmışsınız kesinlikle zaman kaybetmeden cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunun.

 70. Merhaba babamın üzerine bir araç aldık engelli aracı babam vefat etti abimin üzerine yapmak istiyoruz vekalet vermek için ne lazım vesikalık şartmı

  • araba Nakit

   Elif hanım öncelikle veraset işlemleri halledip daha sonra ruhsatı bir kardeşiniz adına çıkarmanız gerekmektedir.

 71. sonat

  Biz limited şirketi olan firmamıza bir araç alacağız.Araç başka şehirde.Firma sahibi araç satışı için kendi üzerine vekalet alıp sonra aracı şirkete satabilir mi acaba?

  • araba Nakit

   Merhaba Sonat. Eğer firma sahibi aynı kişi ise olmaz. Yani hem kendi vekalet cıkartıp hemde kendine satış yapamaz.

 72. Faruk

  Merhaba

  Aracim abim uzerine abim suan yurt dışında tatilde fakat arabayi saticam alicisi bekliyor aracin nasil islemler uygulaniyor ? Ne yapmam gerekli ? Abimin gelmesinimi beklemek zorundayim yoksa goruntulu konussa vs olurmu yada nasil yapariz tesekkurler

  • araba Nakit

   Merhaba Faruk bey. Abiniz size oradan vekalet göndermesi yeterli olacaktır. Onun haricinden yapılabilecek başka bir işlem söz konusu değildir.

 73. Mahmut

  Merhaba uzakta olan bir arkadasim icin arac alicam vekalet ile ama bekleyen icralarim var vekalet ile satışını yaparken bir sorun çıkarmı yani vekalet ile aldiğım arac haczedilir mi?

  • araba Nakit

   Merhaba Mahmut bey. Malesef bu konu hakkında bir şey söylemem mümkün değil. Artık E – haciz sistemi olduğu için araç üzerinize geçince hemen haciz koyabilirler veya koymayadabilirler.

 74. Mete Han

  Merhaba;
  Merak ettiğim bir durum var araç alım satım işlemi yapan kişiler yıllık limitlerini doldurmamak ve cezai işlem yaşamamak için vekaletle dolaşırlar. 2017 yılı içerisinde bunun ilgili bir düzenleme geldi mi? vekalette artık yıllık limite etki ediyor mu?
  Şimdiden Teşekkürler..

  • araba Nakit

   Merhaba. Bu konu hakkında herhangi bir girişim veya açıklama bildiğimiz kadarı ile yoktur. Vekalet veren kişinin yıllık limitini etki ediyor. Yani vekil tain edilen kişiye herhangi bir yaptırım söz konusu değil.

 75. akın

  teşekkur ederim tamda öyle durum:(

 76. Akin

  Merhabalar ben vekaleti bir satis yapmak istiyorum araç abim üzerine ve vekaleti bende abim yurt dışında yaşıyor gitmeden önce vekalet vermişti ve şimdiki adresi orası notere gittiğimde satışh için adresinin Türkiye olması lazım yoksa satış yapamıyoruz diyor onlarmi işi bilmiyorum anlam veremedim vekalet neden var o zaman adresle ne alakası var

  • araba Nakit

   Merhaba Akın bey. Size vekalet verdiğinde ikameti Türkiye, şimdi yurt dışı ise satış yapılamaz. Bu durumda oradan araç satışı için size vekalet göndermesi gerekmektedir.

 77. Sefa

  ARAC satışı yaptım ama araç benim üstüme değil sahibi de ağrı da ben bursa da aracı satabilmek için vekaletname lazım bunun için benim ağrı ya gitmeme gerek var mı o kişi ağrı dan bana vekalet gönderebilirmi

  • araba Nakit

   Sorunuzu tam anlamadım fakat anladığım kısmına cevap vereyim. Sizin vekalet vermek için ağrıya gitmenize gerek yok. Burda veklaeti hazırlatıp kargo ile gönderebilirsiniz.

 78. İmran

  Merhaba babamin üstüne kayitli aracla yurt disina cikmak istiyorum babam vekalet vericek bu vekaleti her gittigim ülke icin tercume etmem gerekiyomu vede fiyatlar nekadara cikar bana tesekkurler

  • İmran

   Konu acil lütfen cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler

  • araba Nakit

   Merhaba Imran hanim. Bu konu hakkinda bilgimiz olmadigi icin herhangi bir cevap veremeyorum.

 79. serdar

  mrb arkadasım bana arac vekaletnamesı verecek ama otv borcu var odememız gereklımı yoksa sorun teskıl etmez mı otv borcu

  • araba Nakit

   Merhaba Serdar bey. Ötv borcu olması vekalet vermeye engel değil fakat araç satışına engeldir.

 80. Ali

  Merhaba hocam bnm bu aracım var onun satışını yapmak istiyorum ama muayene sı yok bunun nasıl satışını verebilirim muayene yapmadan teşekkürler

  • araba Nakit

   Merhaba Ali bey. Trafikten çekerek satışını verebilirsiniz.

   • Ali

    Peki vekalet vermek için ne kadar bu masraf oluyor birde yeni alacak kişi aracı devrini alır almaz trafiğe tekrar girebiliyor değilmi hocam

    • araba Nakit

     Merhaba Ali bey. Araç satış Vekaleti Noter’de fiyatı belirlenir. Vekalet vermek demek aracın satışını vermek demek değildir.!

 81. Kerim

  Merhaba çekme belgeli bir araç aldım henüz üstüme almadım bende başkasına satacağım aracı aldığım kişi başka ilde bana vekalet gönderecek çekme belgeli satabilir diye bunun için sadece vekalet yeterlimi çünkü benim elimde ruhsat yok

  • araba Nakit

   Doğrudur Kerim bey. O şekilde satış verebilirsiniz.

 82. Can Ak

  Merhaba.

  Vekaleti bende olan bir aracı kendime satış yapabilir miyim?

  Teşekkürler.

  • araba Nakit

   Merhaba Can bey. Malesef o şekilde bir satış yapılabilmesi mümkün değildir

 83. Yunus

  Kardeşımın ustune bır arac var vekılı enıstem vekalet sahıbı yanı kardeşim dırek devırı kendısı verır mı

  • araba Nakit

   Merhaba Yunus bey. Kardeşiniz ruhsat sahibi ise aracın satışını istediği kişiye verebilir.

 84. Azim

  Merhaba kardeşim bursada ben amasyadayim ve araç bende araç kardeşimin üstüne bu aracı sattım satışını vermem için kardeşimin bana vekalet vermesi gerekiyor aracın ruhsatının ve benim kimlik fotokopimin ona gönderilmesi yeterlimi kardeşim bana vekalet vermesi için benimde imzam gerekirmi

  • araba Nakit

   Merhaba Azim bey. Sizinde söylediğiniz gibi ruhsat ve kimlik yeterli ayhrıca imza atmanıza gerek yoktur iyi satışlar dilerim.

 85. halil

  merhabalar,
  2 sene önce aracımın satışı için arkadaşıma noterden vekalet verdim. ama arac satış işlemi gerçekleştirdikten sonra aracın parasını göndermedi. yani dolandırıldım. ne yapmalıyım. paramı alabilir miyim.

  • araba Nakit

   Meerhaba Halil bey. Oncelikle gecmis olsun. Baktiginiz zaman satis sozlesmesinde parami teslim aldim ibaresi var fakat sizinkisi vekalet ile dolandiricilik oldugu icin yargi yolu aciktir. Ne olursa olsun dolandirilmissiniz. Bu durumda yapmaniz gereken cumhuriyet savciliklarina basvuruda bulunmaniz olacaktir.

 86. Semih

  Merhaba , vekalet vermek istediğim araç ruhsatı başka ilde bana araç ruhsatının fotokopisi yeterli olur mu yoksa aslımı gerekli kargo vs. getirtmem gerekecek sonra geri göndermem gerekecek vekalet verdim kişi satış yapabilmesi için cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • araba Nakit

   Merhaba Semih bey. Ruhsat fotokopisi yeterli olacaktır.

 87. Ramazan

  2016 nın sonlarına doğru bir vekaletle araç sattım 1ay süreli adam üzerine almadı habire aracı da satıyor altısı vergisi bana geliyor ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen teşekkürler

  • araba Nakit

   Merhaba Ramamzan bey. Öncelikle sorunuz için teşekkürler. Bu soru sayesinde makalede de bahsettiğim gibi veklaetin vekaleti verilmesi gibi maddelerin eklettirilmemesinin neden önemli olduğunun gerçeği ortaya çıkmış oldu. Sizin probleminize 2 şekilde çözüm üretebiliriz. Aracınızın satış için vekalet verdiniz ve satışı almadıysa ilgili kişi, vekalet verdiğiniz notere giderek iptal ettirebilirsiniz. Bu sayede hiç bir şekilde aracın satışını yapamayacaktır. Eğer sizin sorununuz satışı verilmiş halen sizin adınıza vergi vs geliyorsa bu durumda da vergi dairesine giderek aracınızın sizin üzerinizden düşümünü yaptırmanız lazım fakat bunun içinde elinizde noter satış sözleşmesi olması gerekiyor.

 88. Iyi gunler araba benim adima ama esim kullaniyor şimdide ayrildim satiş için arkadasima vekalet verecem ama ruhsat esimde oda vermiyor nasil vekalet verebilirim tşk ederim

  • araba Nakit

   Merhaba Hulya hanim. Aracinizin ruhsatini kayboldugunu trafik subesine giderek beyan ettiginizde yeni ruhsat basvurusu ile alabilirsiniz. Dilerseniz araciniz icin bizden teklif alabilir bu islemleri sizin adiniza biz yapabiliriz..

 89. ayhan şahin

  Merhaba arabanakit.com eniştem benden araç alım satım için vekalet istedi, vekalet verecek olduğum kişiler kendisi ve diğer galeri çalışanları,sadece benim adıma araç alıp satmaya yetki istiyor, ilerde doğabilecek olan sorunlardan ne derece sorumluyum?bilgi vermenizi rica ederim

  • araba Nakit

   MErhaba Ayhan bey. Bir defa Araç alım satım sizin adınıza yapmak içinmi yoksa devamlımı yapılacak onaq bakmak lazım. Eğer bir defa içinse güvendiğiniz kişiler ise süre koyarak vekaletinizi verebilirsiniz. Yoksa devamlı sizin adınıza yapılacak ise bunun tabiki bir çok yükümlülüğü olacaktır. Örneğin : Vergi yükümlülüğü trafik cezaları vs aklınıza gelebilecek hertürlü olumsuzluktan bizzat sorumlu olacaksınız.

 90. ismail

  Merhaba , araba annemin üstüne ve annem başka şehirde, ruhsat ta bende , annem bana vekalet verebilir mi ruhsat olmadan

  • araba Nakit

   Merhaba Ismail bey. Ruhsat bilgilerini annenize gondermeniz durumunda arac satisi icin veklaet size verilebilir

 91. Orhan ocakci

  Merhaba ben arabami vekalet vererek satacağım alaçak kişi urfadan gelip vekalet alıp orda annesinin üzerine gecirecek arabayı benim sorum su arabanın parasını nakit alıp vekaletle arabayı vereceğim verdiğim kişi arabanın satışını vermeden kaza felan yaparsa ben sıkiniti yasarmiyim acaba..

  • araba Nakit

   Merhaba Orhan bey. Sadece kaza degil her turlu trafik ihlalinden kaynaklanan cezalarda size gelecektir. Tabi bu tip durumlar kesin yasanir demiyorum fakat aklinizda bilgi olarak kalmasinda fayda var.

 92. ihsan

  merhaba öncelikle kolay gelsin. size sorum benim aracım annemin adına o da bugün bana noterden satış vekaletini gönderecek. arabanın ocak ayı vergisi ödenmemiş. acaba bana satış vekaleti verirken noterde sıkıntı olur mu? şimdiden teşekkürler

  • araba Nakit

   MErhaba İhsan bey. Aracınızın vergi borcu veya herhangi bir borcu araç satışı için vekalet vermeye engel değildir. Dilerseniz araç satışı için engel olan konuları öğrenmek için paylaşacağım linke tıklayabilirsiniz. https://arabanakit.com/noterde-arac-devir-islemleri-ucretleri/

   • ihsan

    teşekkür ederim.

 93. Sahin

  İyi günler motorum war vekalet vericem satıs icin ve bu kisi. Baska sehırde ben karsı taraf aracımı alıcak kısı ne gibi evrak gereklı noterde aracımı sata bilmesi icin bide ruhsat bende onda olmasi gerekırmi yada faxs ceksem olurmu.

  • araba Nakit

   Sorularinizin cevabi makalemizde var ek olarak fax ile vekalet gonderildiginde islem yapilamayabilir bilginize

 94. Ceyti

  Meraba vekaletle arabamı satca sıkortadan kalan paramı nasıl alrımteşekür ederim

  • araba Nakit

   Merhaba Sigorta policenizi yaptirdiginiz yere bas vurarak kullanilmayan surenin odemesinin iadesini isteyebilirsiniz.

 95. Ömer çakmak

  Slm aracımı satıyorum antepten bir alıcı var kardeşini istanbula yollayacak ve ona vekaletname vereceğim tanımadığım için bu işleride fazla bilmediğim için ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olursanız acil sevinirim bugün gelecek çünkü saygılar

  • araba Nakit

   Merhaba Omer bey. Biz genelde tanimadiginiz kisilere veklaet vermeyi onermiyoruz fakat su sekilde islem yaparak riskleri minimize edebilirsiniz. ilk olarak vekalte sure koydurun. Ornek 1 hafta 5 gun 3 gun. Daha sonra vekalete sadece bu arac icin kisiye satis yapilabilme yetkisi verin. Genel arac satis veya alis vekaleti vermeyin. Bunlara dikkat etmeniz sizin icin yeterli olacaktir. Son olarak Noter e vekalet vermek icin giderken 2 adet resim goturmeyi unutmayin Iyi satislar dilerim

 96. Nazım

  Merhaba ben icralık bir arabayı satın alacağım farklı ilden gelecek ama araç başkasının üzerine şuan alan kişinin ve 3 ay boyunca üzerime vermesi yasak . Sorularıma gelirse Bana vekalet verdiği takdirde başkasına verebilir mi ? ve o 3 ay sonunda araba o adam olmadan otomatik olarak benim üzerime geçebilir mi . buraya geldiğinde imza falan atarsa ?

  • araba Nakit

   Merhaba Nazım bey sorunuzu tam olarak anlayamdım anladığım kısımları yanıtlayayım. ilk olarak icralık aracın satışı hiç bir şekilde mümkün değildir. Size araç satışı için vekalet verilmesi, aracın size satıldığını anlamına gelmez. Yani bu durumda başkasında verebilir. Noter’den aracın satışı sizin üzerinize yapılmadığı sürece otomatik bir işlem söz konusu değildir.

 97. süleyman

  Elimdeki arabayla galericiyle takasa gircem üste para vercem. vekaletle verdiğim arabayla kaza edilirse tüm suç bana mı kalıyor birde vekalet süresi doluncu noluyor araba tekrar bende mi kalıyor

  • araba Nakit

   Merhaba Süleyman bey. İlk olarak vekalet sizin adınıza başka bir kişiya satış yapılabilmesi için hazırlanan bir evraktır. Vekalet süresinde hertürlü trafik cezası veya suçu aracı kullanan ile birlikte tabiki ruhsat sahibinide doğrudan ilgilendirmektedir. Diğer sorunuza gelincede araç satış vekaleti süresi bitince, vekil tayin ettiğiniz kişi aracınızın satışını kimseye veremez ve aracın tescili sizin adınıza devam eder.

 98. Mesut

  S.a benim motosikletim vardı gelen müşteri arkadaşa nakil verdim banasının üstüne alacakmış notere gittik paramı aldım noter ruhsatı falan arkadaşa verdi çocuk motosikleti alıp gitti ama aracım halen benim üzerimde görüküyor bu arkadaş ışıkta geçse yada kaza yapsa benim başım ağrırmı yardımcı olursanız sevinirim

  • araba Nakit

   A.s Mesut bey. Aracınızın satışınımı verdiniz ? Yoksa babasının adına satış yapabilmesi için satış Vekaletimi verdiniz ? Ben vekalet verdiğinizi varsayarak cevaplandırayım. Aracınızın satışı resmi olarak halen sizin adınıza olduğu için, trafikte ilgili aracın başına gelebilecek her türlü yasal zorunluluklardan sorumlu olursunuz bilginize.

 99. Sezai

  Merhaba bulundugum yer ankara araç tekirdagda ..aracı almaya tekirdaga ben gidicm ve araci esimin uzerine alicam…ne yapmam gerekiyor…vekalet aldigim da sigorta islemleri icindemi vekalet alicam simdiden tesekkur ederim..

  • araba Nakit

   Merhaba Sezai bey. Öncelikle hayırlı olsun. Sadece araç alımı ve isterseniz aynı vekalette satışı için eşinizden vekalet almanız yeterli olacaktır. Aracın sigorta işlemleri ( Kaza Haricinde ) için herhangi bir vekalet almanız gerekmemektedir.

 100. Arzu

  Merhaba araba satışı ile ilgili bir sorum olacak. Aracımı kardeşimin üzerine almıştım kardeşim vefat edince araç miraslık oldu. Aracı mirasçıları çok uğraştırmadan en kısa yollu üzerime nasıl alabilirim?

  • araba Nakit

   Merhaba Arzu hanım. Öncelikle başınız sağolsun. Sorunuza gelincede, araç satışını sizin adınıza çıkarmak için mirasçıları uğraştırmadan yapabileceğiniz en kolay yöntem onlardan vekalet alarak onların adına veraset işlemleri siz yapabilirsiniz. Onun haricinde başka yapılabilecek bir işlem mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

HEMEN TEKLİF ALIN