Araç Satış Vekaletnamesi Nedir ? Nasıl Verilir ?

Araç satış vekaleti  resmi olarak Noter’ler aracılığı ile hazırlanmaktadır. Vekil  tayin edilen kişi ruhsat sahibi adına araç satışını başka bir kişiye satma işlemini yapabilmektedir. Araç satış bedelinin tamamını teslim alabilmektedir. Ruhsat sahibi tarafından verilen vekaletnamenin maddeleri genişletilebilir veya daraltılabilmektedir. Bu konu hakkında çok soru aldığımız için ve vatandaşlarımızın bilinçlenmeleri açısından böyle bir yazı kaleme almanın önem arz ettiğine karar verdik.

Araç Satış  Vekaletnamesi İçin Gerekli Belgeler

Vekil tayin etmek istediğiniz kişinin T.C kimlik numarası ve satışını yapmak istediğiniz aracın ruhsatı, ruhsat sahibinin kimliği, 2 adet vesikalık resimle beraber herhangi bir Noter’e giderek başvurabilirsiniz. Noter araç satış vekaletname ücreti 500 ila 750 TL civarında olduğunu unutmayın. Eklediğiniz her madde ücreti attıracığıda aklınızın bir köşesinde kalsın. Noter’deki bekleme süresine göre, ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede araç satış Vekalet sözleşmesini hazırlatabilirsiniz.

Vekaletname Maddeleri Nasıl Hazırlanır ?

Araba alım satım  için vekaletname hazırlatırken maddeleri dilediğiniz gibi ekleyebilir, değiştirebilir ve süre koyabilirsiniz. Vekil tayin ettiğiniz kişiye sadece imza yetkisi verebilir veya aynı zamanda trafik tescil işlemleri, sigorta işlemleri ve araç satış bedelinin tamamını alması dahil tüm yetkileri verebilirsiniz.

Araç Satış Vekaleti Verirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bu durumda nasıl bir kişiyle veya nasıl bir satış yaptığınızı bilemediğimizden ortalama bir vekalet’te olması gereken veya dikkat etmeniz gereken maddeleri sizin için hazırladık.

  • Aslında 4 ana madde var bunlara dikkat ettiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

ilk olarak 34 ABC 34 plakalı bir aracınız var ve bunun için vekalet vermek istiyorsunuz. Bu durumda vekalet vermek istediğiniz kişi kurum vs kim ise, vekaletnamede aracınızın plakasını ekletin. O vekaletle adınıza kayıtlı başka bir araç hakkında işlem yapılması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Vekaletnamenize mutlaka süre ekletin. 10 gün 15 gün 1 ay gibi süreleri olsun. Bunuda aracınızı satacığınız kişi ile netleştirerek kararlaştırın.

Aracın bedelinin tamamını hesabınıza gelmesinide ekletebilirsiniz. ( Takas yapanlar hariç )

Vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza başka bir kişiye vekalet vermesi gibi bir madde var onada dikkat etmenizde fayda var. Yani siz aracı A kişisine vekalet verdiniz oda gitti B kişisne vekalet verdi derken ortada bir mağduriyet oluşabilir bunada özen göstermenizde fayda var.

Arabamı Nasıl Satabilirim ?

Güvenli satışlar diler her türlü soru vb problemler için alt taraftaki kutucuktan yorum yazarak sorularınızı bize gönderebilirsiniz.

PAYLAŞ

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed