Araç Devir İşlemleri Tamamen Noter’de Yapılacak

Bu blog yazmımızı Gürcistan’dan araba almak üzerine hazırlamayı planlıyoduk fakat o konudan daha önemli olduğu için bugünki yazımız Oto alım satım işlemlerinin Noter’e komple devir edilmesi hakkında Sizleri bilgilendirmeye ve konuyu özetlemek üzerine olacak.

Daha önce paylaşmış olduğumuz araç devir işlemleri yazımızda bu sürecin nasıl olduğundan, araç satışı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi gelin yasaya göre araba satış işlemleri nasıl oluyor ? Bunları bize avantajı dez avantajı neler onlara bakalım.

İlk olarak noterde aracımı satmak istiyorum dediğinizde ödemeniz gereken tutar 181,01 TL olmuştur. Bu rakam 2018 yılı başında 163.50 TL idi. Nedenine gelince artık geçici ruhsatı aldıktan sonra Trafik tescile gidip asıl ruhsatı almanıza veya evinize gelmesini beklemenize gerek kalmadı. Noter’de aracınızın satışını aldıktan sonra trafik sigortasının yapılmasının hemen ardından anında Noter’den asıl ruhsatı alabileceksiniz.

Bunların haricinden bir diğer değişen konu ise, Plaka Değişikliği !

Önceden plaka değişikliği yapmak için Noter’de satış sözleşmesine plaka değişikliği yaptırmak istiyorum dedikten sonra sizleri biraz uzun ve yorucu bir süreç bekliyordu. Şuanki çıkan yasaya göre aracınızın plakasını değiştirmek istiyorsanız, bu işlemleride noter üzerinden yapabiliyor olacaksınız ve herhangi bir trafik tescil bürosuna gitmenizede gerek kalmayacak. Plaka değişikligi yaptırmak için satın alacağınız aracın plakalarıni söküp notere gidiyor aracınızın satışını alıyorsunuz, daha sonra noter size yeni plaka bilgilerinin olduğu bir evrak veriyor, o evrak ile bulunduğunuz veya ikamet ettiğiniz ilçenin şoförler esnaf odasına noterden aldığınız elinizdeki evrak ile giderek yeni plakanızı alıyorsunuz.

Mart ayından itibaren trafik tescil merkezlerinde yapılan tüm işlemlerin tamamen noterlere geçeceğini tüm tescil işlemlerini noterde yapılacağınıda bilmenizi isteriz. Bunlar nedir diye soracak olursanız ? Araç üzerindeki hak mahrumiyerleri ( Haciz V.s ) tutunda tüm ruhsat üzerindeki değişiklikler noterler tarafından yapılacaktır. Biz ilk etapta sizlere bu bilgileri vermek istedik. Konu güncellendikte bizde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar
 • Benim diger aracınım uzerinde hak mahrumiyeti var suanki aracın satisini üzerime almadım eşimin uzerine alırsam benden dolayı eşimin aracınada hak mahrumiyeti yada haciz gelebilir mi?

 • Sigorta yaptirmadan sadece aracin satışını alabiliyor muyuz sigortayi sonra yaptirip üzerimize alsak olur mu?

 • Özcan bey aracın kayıtlı olduğu ilçe ile aynı ilçede ikamet ediyorsanız plaka değişikliği yapılamıyor fakat il bazında böyle bir uygulama bildiğim kadarı ile yok. Bu konu hakkında araştırma yapıp buradan bilgi paylaşılacaktır.

 • Merhaba
  Ben araç alacam ve bursumun kesilmemesi için başkasının adına yapacam. O kişinin devir işlemleri sırasında noterde bulunması gerekir mi?
  Vekaletname ile ben işleri halledebilir miyim?

 • Merhaba, geçen hafta bir araç satın aldım. Satın alırken noterde plakasını değiştirmek istediğimi belirttim. Noterdeki görevli bana “aracın şehir koduyla aynı şehirde ikamet ettiğiniz için plaka değiştiremezsiniz” dedi ve aynı plakayı içeren yeni ruhsatı verdi. Internette plaka değişikliği yapılabildiğini okuyunca notere gidip direkt noterin kendisiyle görüştüm. O da bana yeni yapılan bir mevzuat değişikliği ile artık aynı şehirde, satış esnasında plaka değiştirilemediğini söyledi. Burada yazılanları okuyunca ya noterin mevzuatı bilmediğini ya da beni kandırdığını düşünüyorum. Sizin görüşünüz nedir, böyle bir mevzuat var mı gerçekten ?

 • araç devir işlemi yaparken önce trafik sigortası mı yapılacak yoksa devir işlemin den sonra trafik sigortası yapılacak konu ile ilgili yardımcı olur musunuz.

 • Bülent bey fark etmiyor. Hangi noterde satış alıyorsanız o noter size ruhsatı veriyor.

 • Merhaba arac istanbulda diyelim ben bursada ogrenciyim devlet yurdunda kaliyorum ama ikametgahim da yalova da arac satis isleminden sonra asil ruhsati hangi noterden alicam ?

 • 7 mart 2018, saat: 13.30 civarı sistem gitti, 8 mart sabahı geldik hala sistem yok. bu ne sakat iştir, bu nasıl bi sistemdir? insanlar işini gücünü bırakıp noterde beklemeye mecburmu?

 • Merhaba hayir plakanizi urfadaki soforler odasindan alacaksiniz

 • merhaba ben urfada oturuyorum fakat ikinci el araci istanbuldan alicam ve plaka degistirmek istiyorum. istanbuldaki söförler odasi urfa plakasi verebiliyormu.

 • Peki plakamızı özel istedik diyelim. son rakamını ya da harfini o zaman ne yapacağız?

 • Merhaba Yasin bey. Noter size aynı trafik tescilde verildiği gibi yeni plaka bilgilerini yazan evrak verecek sizde gidip o evrakla plakanızı bastıracaksınız.

 • Peki satis yaptik plaka değişimi olacak diyelim sigorta olmadan nasil plaka deyisir anlayamadim artik sigorta gerikli deyilmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir