Araç Devir İşlemleri Tamamen Noter’de Yapılacak

Bu blog yazmımızı Gürcistan’dan araba almak üzerine hazırlamayı planlıyoduk fakat o konudan daha önemli olduğu için bugünki yazımız Oto alım satım işlemlerinin Noter’e komple devir edilmesi hakkında Sizleri bilgilendirmeye ve konuyu özetlemek üzerine olacak.

Daha önce paylaşmış olduğumuz araç devir işlemleri yazımızda bu sürecin nasıl olduğundan, araç satışı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi gelin yasaya göre araba satış işlemleri nasıl oluyor ? Bunları bize avantajı dez avantajı neler onlara bakalım.

İlk olarak noterde aracımı satmak istiyorum dediğinizde ödemeniz gereken tutar 181,01 TL olmuştur. Bu rakam 2018 yılı başında 163.50 TL idi. Nedenine gelince artık geçici ruhsatı aldıktan sonra Trafik tescile gidip asıl ruhsatı almanıza veya evinize gelmesini beklemenize gerek kalmadı. Noter’de aracınızın satışını aldıktan sonra trafik sigortasının yapılmasının hemen ardından anında Noter’den asıl ruhsatı alabileceksiniz.

Bunların haricinden bir diğer değişen konu ise, Plaka Değişikliği !

Önceden plaka değişikliği yapmak için Noter’de satış sözleşmesine plaka değişikliği yaptırmak istiyorum dedikten sonra sizleri biraz uzun ve yorucu bir süreç bekliyordu. Şuanki çıkan yasaya göre aracınızın plakasını değiştirmek istiyorsanız, bu işlemleride noter üzerinden yapabiliyor olacaksınız ve herhangi bir trafik tescil bürosuna gitmenizede gerek kalmayacak. Plaka değişikligi yaptırmak için satın alacağınız aracın plakalarıni söküp notere gidiyor aracınızın satışını alıyorsunuz, daha sonra noter size yeni plaka bilgilerinin olduğu bir evrak veriyor, o evrak ile bulunduğunuz veya ikamet ettiğiniz ilçenin şoförler esnaf odasına noterden aldığınız elinizdeki evrak ile giderek yeni plakanızı alıyorsunuz.

Mart ayından itibaren trafik tescil merkezlerinde yapılan tüm işlemlerin tamamen noterlere geçeceğini tüm tescil işlemlerini noterde yapılacağınıda bilmenizi isteriz. Bunlar nedir diye soracak olursanız ? Araç üzerindeki hak mahrumiyerleri ( Haciz V.s ) tutunda tüm ruhsat üzerindeki değişiklikler noterler tarafından yapılacaktır. Biz ilk etapta sizlere bu bilgileri vermek istedik. Konu güncellendikte bizde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Araç Devir İşlemleri Tamamen Noter’de Yapılacak
4.5 (90%) 8 oy

14 Yorum “Araç Devir İşlemleri Tamamen Noter’de Yapılacak

 1. araba Nakit

  186 TL

 2. Yasin

  Mrb.plaka degisim ucreti ne kadar

 3. araba Nakit

  Trafik sigortası aldıktan sonra yaptırmanız gerekiyor

 4. msahin

  araç devir işlemi yaparken önce trafik sigortası mı yapılacak yoksa devir işlemin den sonra trafik sigortası yapılacak konu ile ilgili yardımcı olur musunuz.

 5. araba Nakit

  Bülent bey fark etmiyor. Hangi noterde satış alıyorsanız o noter size ruhsatı veriyor.

 6. Bulent sefim

  Merhaba arac istanbulda diyelim ben bursada ogrenciyim devlet yurdunda kaliyorum ama ikametgahim da yalova da arac satis isleminden sonra asil ruhsati hangi noterden alicam ?

 7. yunus emre

  7 mart 2018, saat: 13.30 civarı sistem gitti, 8 mart sabahı geldik hala sistem yok. bu ne sakat iştir, bu nasıl bi sistemdir? insanlar işini gücünü bırakıp noterde beklemeye mecburmu?

 8. araba Nakit

  Merhaba hayir plakanizi urfadaki soforler odasindan alacaksiniz

 9. yakup

  merhaba ben urfada oturuyorum fakat ikinci el araci istanbuldan alicam ve plaka degistirmek istiyorum. istanbuldaki söförler odasi urfa plakasi verebiliyormu.

 10. Hasan

  Bu plaka değişikliği sırasında harf rakam seçimi yapılabiliyor mu?

 11. araba Nakit

  Merhaba Ahmet bey. Plaka seçimi malesef mümkün değil.

 12. Ahmet

  Peki plakamızı özel istedik diyelim. son rakamını ya da harfini o zaman ne yapacağız?

 13. araba Nakit

  Merhaba Yasin bey. Noter size aynı trafik tescilde verildiği gibi yeni plaka bilgilerini yazan evrak verecek sizde gidip o evrakla plakanızı bastıracaksınız.

 14. Yasin

  Peki satis yaptik plaka değişimi olacak diyelim sigorta olmadan nasil plaka deyisir anlayamadim artik sigorta gerikli deyilmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

 

HEMEN TEKLİF ALIN