2018 Araç Muayenesi Yaptırmadan Önce Neler Kontrol Edilir ?

Bilindiği üzere araç muayene veya vize işlemi içinde bir standrt getirildi. Tüvtürk muayane istasyonları araçlarımızı muayene etmektedir. Türkiye’ye ilk geldiği zaman hemen hemen sorun yaşamayan hiç kimse yoktu. Fakat şimdi sistem oturmuş vaziyette ve insanlar kontrollerini yaptırıp araçlarını götürüyorlar. Dilerseniz geçmişten günümüze araç muayene sistemi nasıldı ve nelerin değiştiğinden bahsedelim.

Geçmişte araçların muayenesi gayrinizami bir şekilde oldukça ilkel şartlarda amatör kişiler tarafından yapılmaktaydı. Bazıları arabayı götürmeden sadece evrak üzerinden muayene yaptırıyordu. Şaka gibi ama bu anlattıklarım malesef gerçek.! Eskiden randevu yoktu sabahın en erken saatinde gidilip  yağmur güneşin altında sıranın gelmesini ümitsizce beklerdik. Kaput açılır ve kapatılır dıştan sadece gözle bir kontrol tamam muayene yapıldı denip gönderirlerdi. Bir çok kişinin sahte muayene yaptırıp dolandırıldığına şahit olduk. Yani anlayacağınız tam bir rezaletti araç muayenesi. Peki şimdi nasıl ? Oldukça modern teknolojik cihazlarda test yapılıp uzman kişiler tarafından araçlar muayene edilmektedir. Peki muayane istasyonunda nelere bakıldığından haberiniz varmı ? Eski zamanda araba muayanesi yaptırmakla şimdiki  zamanda muayene yaptırmak arasından ne kadar fark olduğunu yaşayan bilir diyorum.)

Muayene İstasyonunda Nerelere Bakılır ?

1.) Öncelikle Şase ve motor numaralarının ruhsatta aynı olmasına bakılır.(Araçta motor veya şase değişikliği olup olmadığı kontrol edilir ve bu hayati önem taşır)

2.) İç aksam kontrol edilir.(İç aydınlatmalar lambalar koltukların sağlamlığı emniyet kemerinin olması ve sağlamlığı hayati önem taşır)

Dış aydınlatmalar kontrol edilir. Far,uzun far,sinyaller varsa sis farları arka stop lambaları kontrol edilir. Far ampülünüzün farkında olmadan bir tanesinin yanmadığını düşünün ? Gece kazaya ve hayatınıza sebeb olabilecek bir durumun önüne gecilir bu kontroller sayesinde. Vey a arka sinyal lambanızın çalışmadığını düşünün gece arkadan birinin size çarpması işten bile olmaz.

3.) Motor’da varsa yağ sızıntıları ve diğer kaçak kontrolleri yapılır. Motorda herhangi bir yağ kaçağı veya yakıt kaçağı aracınızın içerisine kötü kokular gelmesine hatta motor bölgesinde yangın çıkmasına bile neden olabilir. Muayene istasyonunda bununda kontrolünü yaparlar.Kaçak varsa size bilgi verirler.

4.) Lastikler kontrol edilir. Diş derinlikleri ve imal tarihleri kontrol edilir.Standarların altında ise sürücüye bilgi verilir lastiklerin değişmesi gerektiği konusunda. Lastiklerin kötü olduğu bir arabada emniyet sıfırdır.! Frenleriniz ne kadar iyi olursa olsun 5 tane abs olsun yeri tutacak olan lastiktir. Lastikleriniz standarların altında ise ani frenlemelerde aracınızı hiç bir şekilde durduramazsınız.

5.) Fren testine sokarlar aracınızı. Burda ise fren sisteminin sağlıkli bir şekilde çalışıp  çalışmadığını  kontrol ederler. Tüm tekerdeki fren silindirlerinin siz içerden frene bastığınıda aynı tepkiyi vermesi ölçülür.Peki neden önemlidir ? Frenleri tam uyuşma sağlamadan çalışan bir sistemde aracınızın fren esnasında durmaması veya sağa sola savrulması anlamına gelir.Buda kazaya ve hatta canınızdan olmanıza sebeb olur.

6.) Aracınız kanala alınır ve alt taraf kontrol edilir. Ön takımda rot kolları rot başları direksiyon kutusu alt rotiller salıncaklar ve burçları ön amortisörler kontrol edilir. Bu parçaların herhangi birinde boşluk yada bozukluk olması aracınız yolda giderken sizin tam anlamıyla hakim olamamanız anlamına gelir. Motor altı kontrol edilir ve yağ kaçakları varmı ona bakılır.

7.) Arka takım kontrol edilir. Arka rotlar salıncaklar arka torsiyon ve burçları kontrol edilir.Bu parçalarda bozuk yada boşluk olması durumunda aracınızın arka tarafı ön tarafından farklı hareket etmesi ve sizin kontrolünüzden çıkması anlamına gelir.

8.) Kanaldan çıktıktan sonra, Far ayarı makinası ile farlar konrol edilir. Ayarsız farlar ile yola çıkmak hiç birimizin istemeyeceği bir durumdur.Neden derseniz,uzun yola bir çoğumuz gidiyoruz gece giderken karşı yönden gelen sürücünün gözlerine zarar vermek ve kazaya sebe olabiliriz istemeden.İşte tamda bunun önüne geçebilmek için  far ayarı çok önemlidir.

Yukarıda anlattığım şıklarda gördüğünüz gibi araç muayenesi hayati önem taşımaktadır. Dünden bugüne nelerin değiştiğininde çok  somut kanıtıdır. Siz siz olun muayenesi olmayan araçlarla yola çıkmayın. Hayat sizin hayatınız ve ikinci bir şansınız malesef yok.

Yorumlar
  • Merhaba Xenon farlar muayeneden geçmiyor fakat, mercekli xenon farlar geçiyor. Mümkünse mercekli xenon taktırmaya çalışın. Son olarak araç muayenesine gitmeden önce yazımızı dikkatlice okuyun ve frenleri mutlaka teste sokturun.

  • zenor farlar neden muaneden geçmiyor.muaneye gitmeden önce araç için neler yapılmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir