5664 Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Hasar Sorgulama Nedir ?

 5664 hasar kaydı sorgulama araçların kaza yaptıktan sonra sigorta poliçeleri üzerinden yapılan tüm işlemleri plakaya veya şase numarasına işlenmesi, araç sahiplerinin bu bilgileri diledikleri zaman cep telefonu üzerinden sms veya ilgili uygulamalar ve web siteleri üzerinden ücret karşılığında öğrenebilmesine olanak sağlamaktadır.

Araç almadan önce sigorta şirketleri üzerinden geçmiş döneme ait hasar kayıtlarına ulaşabilecek, dilerseniz detay sorgulamaları ile değişen parçaları öğrenebileceksiniz.

Bizde 2.el araç almak isteyenlerin mutlaka kullanacağı bu sistemi en anlaşılır şekilde sizlere anlatmak istiyoruz. Araba alırken geçmişte sadece kaporta, boya, motor ve km durumuna göre değerlendirme yapılırken, günümüzde ise aracınızın geçmiş sigorta üzerinden yapılmış hasarları kısa mesaj ile birlikte öğrenebileceksiniz. Bu konu hakkında geçmişte yazdığımız bir takım uyarı amaçlı yazılarımızı kaleme almıştık. Tramer  ve SBM yetkililerine bu açıkları ilettik ve bir takım düzenlemeler yapıldı.

 

2024 yılı itibari ile hasar sorgulama ücreti 44.00 TL’den 98.00 TL’ye yükselmiştir.

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İlk olarak kullandığınız telefon hattının özel mesaj göndermeye açık olması gerekmektedir. Araç hasar sorgulama 3 adımda şu şekilde yapılmaktadır.

  • Plaka’dan Hasar Kaydı Sorgulama :

Alacağınız aracın plakasını telefonunuzun mesaj bölümüne girerek 5664 e göndermeniz gerekmektedir. Plaka sorgulamalarında dikkat etmeniz gereken mesajın sonundaki gelen 4 haneli örnek:  (””4444 ) rakam mesajı. Bu mesaj aracın üzerinde şasi numarası ile eşleşmesi gerekmektedir.. Size gelen mesajdaki şasi no ile araç üzerinde şasi no uyuşmuyorsa o aracın plakası değişmiş olabilir.  Ayrıca trafik sigortası ile ilgili bir problem olabilir. Bu durumda yapmanız gereken 2. işlem şasi no ile hasar kaydı  sorgulaması yapmaktır.

  • Şasi No Hasar Kaydı Sorgulama

Bizimde tercihen kullandığımız tavsiye ettiğimiz  sorgulama yöntemi ”Şasi no göndererek hasar kaydı” sorgulamaktır. Şasi no ile hasar kaydı sorgulama şu şekilde yapılmaktadır. Telefonunuzun mesaj bölümüne Hasar S veya HS S boşluk bırakarak aracın şasi numarasını eksiksiz yazdıktan sonra 5664’e gönderebilirsiniz. Burada göndermiş olduğunuz şasi numarasına işlenmiş tüm kayıtlar telefonunuza gönderilecektir. Plaka değişikliği olacağı için şase numarasından hasar sorgulama yaptığınızda tüm geçmiş döneme ait hasarlara ulaşmış olacaksınız.

  • Motor No Hasar Kaydı Sorgulama

Motor numarasındanda hasar sorgulama şu şekilde yapılabilmektedir. Telefonunuzun sms bölümüne girin. Hasar M veya HS M boşluk bıraktıktan sonra motor numarasını eksiksiz girin. Bu mesajı gönderdiğinizde o motor numarasına ait olan tüm hasar  kayıtları size mesaj ile gönderilecektir.

  • Parça Değişimi sorgulama

Almak istediğiniz aracın hasar kaydı olduğunu öğrendikten sonra hangi parçaların sigorta tarafından tedarik edildiğini (değiştiğini) mesaj yolu ile öğrenebilirsiniz.  Bunun için şu şekilde mesaj göndermeniz gerekir. Telefonunuzun mesaj bölümüne Parça 34 xxx 34 10.10.2010 gibi yazdıktan sonra 5664 e gönderin. Yazdığınız hasar tarihi ile ilgili  kayıtlar ilgili değişen parçalar veya yapılan işçilikler size mesaj olarak gelir.

Hasar Kaydı Sorgulaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç hasar sorgulama 5664 e gönderdiğiniz her mesaj başına adet ücret tarifesi 98.00 TL’dir. 2.el araba alırken bu sorgulamaları tabiki yapın fakat sadece bu sorgulamalara baz alarak araba alımı yapmayın.! Sebebine gelincede bu gönderilen kayıtlar sadece sigorta’dan ( trafik ve kasko ) sigortaları kullanılarak yapılan işlemlerdir. Yani bir araçta hasar kaydı olmamasının o araçta hasar olmadığı anlamına gelmez. Araç sahibi kendi hasarı karşılar ve sigortadan işlem yapılmadığı sürece aracın hasar geçmişi  bilgilerini bilemezsiniz. Bunun için sorgulama önemli ama asıl olan ve göz ardı edilmemesi gereken aracınızın ekspertizinin yapılmasıdır.

Hasar kaydı sorgulamada gelen kayıtların içeriği hakkında bir yazı kaleme almıştık Hasa Kaydı Sorgulama İçeriği  yazımızada göz atabilirsiniz.

Telefon üzerinden hasar kaydı sorgulama haricinde dilerseniz eptt avm üzerinde kredi kartı ile ödeme yaparak hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz. ilgili sayfaya ulaşmak https://hgs.pttavm.com/hasar-sorgula tıklayabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed