Araç Hasar Kaydı Sorgulama

 Araç hasar kaydı sorgulama  hakkında hala eksik bilinen veya bilinmeyen bir takım konular var. Biz’de 2.el araç almak isteyenlerin mutlaka kullanacağı bu sistemi en anlaşılır şekilde sizlere anlatmak istiyoruz. Araba alırken geçmişte sadece kaporta, boya, motor ve km durumuna göre değerlendirme yapılırken, günümüzde ise aracınızın geçmiş sigorta üzerinden yapılmış hasarları kısa mesaj ile birlikte size gönderilmektedir. Bu konu hakkında geçmişte yazdığımız bir takım uyarı amaçlı yazılarımızı kaleme almıştık. Tramer ve SBM yetkililerine bu açıkları ilettik ve bir takım düzenlemeler yapıldı.

Araç Hasar Sorgulama Nedir ?

Telefon ile kısa mesaj atarak aracınızın geçmiş döneme ait sigorta üzerinden yapılan hasarların öğrenilmesi için kullanılan sistemdir. Sorgulama’da gelen kayıtlar sadece  kasko ve trafik sigortası  üzerinden yapılan işlemlerin sonucunu göndermektedir. Onun haricinden aracınızın ekspertiz durumu hakkında net bilgiyi sadece ekspertiz yaptırarak öğrenebilirsiniz. Hasar sorgulama ücreti mesaj başına 7 TL dir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İlk olarak kullandığınız telefon hattının özel mesaj göndermeye açık olması gerekmektedir. Araç hasar sorgulama 3 adımda şu şekilde yapılmaktadır.

1.) Plaka’dan Hasar Kaydı Sorgulama :

Plakanız Yazıp 5664'e Gönderin

Plakanız Yazıp 5664’e Gönderin

Alacağınız aracın plaka’sını telefonunuzun mesaj bölümüne girerek 5664 e göndermeniz gerekmektedir. Plaka sorgulamalarında dikkat etmeniz gereken mesajın sonundaki gelen 4 haneli örnek:  (””4444 ) rakamın aracın üzerinde şasi no’su ile eşleşmesidir. Eğer size gelen mesajdaki şasi no ile araç üzerinde şasi no uyuşmuyorsa o aracın plakası değişmiş veya trafik sigortası ile ilgili bir problem olabilir. Bu durumda yapmanız gereken 2. işlem şasi no ile sorgulama yapmaktır.

2.) Şasi No Hasar Kaydı Sorgulama :

Şane No İle Hasar Sorgulama

Hasar S Veya HS S yazıp 5664 e Gönderin

Bizimde tercihen kullandığımız ve bize danışan müşterilerimize tavsiye ettiğimiz  ve en sağlıklı sorgulama sistemi Şasi no göndererek hasar kaydı sorgulamaktır. Şasi no ile hasar kaydı sorgulama şu şekilde yapılmaktadır. Araç hasar sorgulama telefonunuzun mesaj bölümü Hasar S veya HS S boşluk bırakarak aracın şasi numarasını eksiksiz yazdıktan sonra 5664’e gönderebilirsiniz. Burada göndermiş olduğuuz şasi numarasına işlenmiş tüm kayıtlar telefonunuza gönderilecektir.

3.) Motor No Hasar Kaydı Sorgulama : Motor numarasındanda hasar sorgulama şu şekilde yapılabilmektedir. Bunun için telefonunuzun mesaj bölümüne Hasar M veya HS M boşluk bıraktıktan sonra motor numarasını eksiksiz girip gönderdiğinizde o motor numarasına ait olan tüm kayıtlar size mesaj ile gönderilecektir.

Araç Hasar Parça Değişim Kaydı  Sorgulama

Değişen Parçaları Çğrenmek İçin

Parça Yazıp Hasar Tarihini İle Beraber 5664’e Gönderin

Almak istediğiniz aracın hasar kaydı olduğunu öğrendikten sonra hangi parçalaların sigorta tarafından tedarik edildiğini (değiştiğini) mesaj yolu ile öğrenilebilinmektedir. Bunun için şu şekilde mesaj göndermeniz gerekir. Telefonunuzun mesaj bölümüne ilk olarak parça daha sonra plaka ve öğrenmek istediğiniz hasar kaydın tarihini şu şekilde yazmanız gerekmektedir.Örn :  Parça 34 xxx 34 10.10.2010 gibi yazdıktan sonra bu mesajı 5664 e gönderin ve o kayıtla ilgili değişen parçalar veya yapılan işçilikler size mesaj olarak gelecektir.

Araç Hasar Sorgulama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç hasar sorgulama 5664 e gönderdiğiniz her mesaj başına adet ücret tarifesi 7 tl’dir. 2.el araba alırken bu sorgulamaları tabiki yapın fakat sadece bu sorgulamalara baz alarak araba alımı yapmayın.! Sebebine gelincede bu gönderilen kayıtlar sadece sigorta’dan ( trafik ve kasko ) sigortları kullanılarak yapılan işlemlerdir. Yani bir araçta hasar kaydı olmamasının o araçta hasar olmadığı anlamına gelmez. Araç sahibi kendi hasarı karşılar ve sigortadan işlem yapılmadığı sürece aracın ekspertiz bilgilerini bilemezsiniz. Bunun için sorgulama önemli ama asıl olan ve göz ardı edilmemesi gereken aracınızın ekspertizinin yapılmasıdır. Binlerce lira verip araba alırken bir kaç yüzliradan kaçmayın. Mutlaka alacağınız araca ekspertiz yaptırın. Gelen tramer mesajlarında tuvtürk muayene KM kayıtlarını mutlaka kontrol edin ve plaka sorgulamasında kayıtlar gelmiyorsa mutlaka şasi no ile sorgulama yapın.

Hasar kaydı sorgulamada gelen kayıtların içeriği hakkında bir yazı kaleme almıştık Hasa Kaydı Sorgulama İçeriği  yazımızada göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan hertürlü soru ve görüşleriniz aşşağıdaki yorum kutucuğundan gönderdiğiniz takdirde en kısa zamanda sorularınız cevaplanacaktır.

8 Yorum “Araç Hasar Kaydı Sorgulama

 1. Ali

  İyi günler 5664 hasar kaydi sorgulama den bir arac için sorgulama yaptım plakadan fakat arac ford fieasta iken sorgulamada gelen msj da arac reno cikiyor bunun sebebi ne olabilir.

  • araba Nakit

   Merhaba Ali bey. Plaka degisikligi olmus olabilir. Sase no uzerinden hasar sorgulama yapmanizi oneririm

 2. plaka sorgulamasında hasar kaydı gözüküyor. şase sorgulamasında ise hasar kaydı yok. hangisi doğru. plakadan kaynaklanan sorun olabiir mi. yardımcı olusanız sevinirim. iyi çalışmalar

  • araba Nakit

   Merhaba Hüseyin bey. Şase no üzerinden hasar kaydı sorgulaması yaptığınızda gelen kayıtları dikkate almanızı öneririm.

 3. ali

  hocam 5664 hasar kaydı sorgulamak için gonderdıgım mesajda arac sbm kayıtlarında bulunamadı dıyor bu neden oluyor şasi numarası ıle gondeerdım

  • araba Nakit

   Merhaba Ali bey. Bahsettiğiniz problem genelde plaka değişikliği olduğu zaman çıkıyor. Şase no ile veya sigorta acentesinden sorgulama yaptırın.

 4. ali çete

  linea 1.3 multijet 2012 model almayı düşünüyorum. eğer aracın kilometresi hem ecu, hemde abs den düşürüldü ise: bunun anlamak mümkün olurmu. yetkiliservis veya başka şekilde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

HEMEN TEKLİF ALIN