5664 Araç Hasar Kaydı Sorgulama

 5664 Araç hasar kaydı sorgulama  hakkında hala eksik bilinen veya bilinmeyen bir takım konular var. Biz’de 2.el araç almak isteyenlerin mutlaka kullanacağı bu sistemi en anlaşılır şekilde sizlere anlatmak istiyoruz. Araba alırken geçmişte sadece kaporta, boya, motor ve km durumuna göre değerlendirme yapılırken, günümüzde ise aracınızın geçmiş sigorta üzerinden yapılmış hasarları kısa mesaj ile birlikte size gönderilmektedir.

Bu konu hakkında geçmişte yazdığımız bir takım uyarı amaçlı yazılarımızı kaleme almıştık. Tramer ve SBM yetkililerine bu açıkları ilettik ve bir takım düzenlemeler yapıldı.

Hasar Sorgulama Nedir ?

Telefon ile kısa mesaj atarak aracınızın geçmiş döneme ait sigorta üzerinden yapılan hasarların öğrenilmesi için kullanılan sistemdir. Sorgulama’da gelen kayıtlar sadece  kasko ve trafik sigortası  üzerinden yapılan işlemlerin sonucunu göndermektedir. Onun haricinden aracınızın ekspertiz durumu hakkında net bilgiyi sadece ekspertiz yaptırarak öğrenebilirsiniz. Hasar sorgulama ücreti mesaj başına 7 TL dir.

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İlk olarak kullandığınız telefon hattının özel mesaj göndermeye açık olması gerekmektedir. Araç hasar sorgulama 3 adımda şu şekilde yapılmaktadır.

1.) Plaka’dan Hasar Kaydı Sorgulama :

Plakanız Yazıp 5664'e Gönderin
Plakanız Yazıp 5664’e Gönderin

Alacağınız aracın plaka’sını telefonunuzun mesaj bölümüne girerek 5664 e göndermeniz gerekmektedir. Plaka sorgulamalarında dikkat etmeniz gereken mesajın sonundaki gelen 4 haneli örnek:  (””4444 ) rakamın aracın üzerinde şasi no’su ile eşleşmesidir. Eğer size gelen mesajdaki şasi no ile araç üzerinde şasi no uyuşmuyorsa o aracın plakası değişmiş veya trafik sigortası ile ilgili bir problem olabilir. Bu durumda yapmanız gereken 2. işlem şasi no ile sorgulama yapmaktır.

2.) Şasi No Hasar Kaydı Sorgulama :

Şane No İle Hasar Sorgulama
Hasar S Veya HS S yazıp 5664 e Gönderin

Bizimde tercihen kullandığımız ve bize danışan müşterilerimize tavsiye ettiğimiz  ve en sağlıklı sorgulama sistemi Şasi no göndererek hasar kaydı sorgulamaktır. Şasi no ile hasar kaydı sorgulama şu şekilde yapılmaktadır. Araç hasar sorgulama telefonunuzun mesaj bölümü Hasar S veya HS S boşluk bırakarak aracın şasi numarasını eksiksiz yazdıktan sonra 5664’e gönderebilirsiniz. Burada göndermiş olduğuuz şasi numarasına işlenmiş tüm kayıtlar telefonunuza gönderilecektir.

3.) Motor No Hasar Kaydı Sorgulama : Motor numarasındanda hasar sorgulama şu şekilde yapılabilmektedir. Bunun için telefonunuzun mesaj bölümüne Hasar M veya HS M boşluk bıraktıktan sonra motor numarasını eksiksiz girip gönderdiğinizde o motor numarasına ait olan tüm kayıtlar size mesaj ile gönderilecektir.

Parça Değişim Sorgulama

Değişen Parçaları Çğrenmek İçin
Parça Yazıp Hasar Tarihini İle Beraber 5664’e Gönderin

Almak istediğiniz aracın hasar kaydı olduğunu öğrendikten sonra hangi parçalaların sigorta tarafından tedarik edildiğini (değiştiğini) mesaj yolu ile öğrenilebilinmektedir. Bunun için şu şekilde mesaj göndermeniz gerekir. Telefonunuzun mesaj bölümüne ilk olarak parça daha sonra plaka ve öğrenmek istediğiniz hasar kaydın tarihini şu şekilde yazmanız gerekmektedir.Örn :  Parça 34 xxx 34 10.10.2010 gibi yazdıktan sonra bu mesajı 5664 e gönderin ve o kayıtla ilgili değişen parçalar veya yapılan işçilikler size mesaj olarak gelecektir.

Hasar Sorgulama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç hasar sorgulama 5664 e gönderdiğiniz her mesaj başına adet ücret tarifesi 7 tl’dir. 2.el araba alırken bu sorgulamaları tabiki yapın fakat sadece bu sorgulamalara baz alarak araba alımı yapmayın.! Sebebine gelincede bu gönderilen kayıtlar sadece sigorta’dan ( trafik ve kasko ) sigortları kullanılarak yapılan işlemlerdir. Yani bir araçta hasar kaydı olmamasının o araçta hasar olmadığı anlamına gelmez. Araç sahibi kendi hasarı karşılar ve sigortadan işlem yapılmadığı sürece aracın ekspertiz bilgilerini bilemezsiniz. Bunun için sorgulama önemli ama asıl olan ve göz ardı edilmemesi gereken aracınızın ekspertizinin yapılmasıdır. Binlerce lira verip araba alırken bir kaç yüzliradan kaçmayın. Mutlaka alacağınız araca ekspertiz yaptırın. Gelen tramer mesajlarında tuvtürk muayene KM kayıtlarını mutlaka kontrol edin ve plaka sorgulamasında kayıtlar gelmiyorsa mutlaka şasi no ile sorgulama yapın.

Hasar kaydı sorgulamada gelen kayıtların içeriği hakkında bir yazı kaleme almıştık Hasa Kaydı Sorgulama İçeriği  yazımızada göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan hertürlü soru ve görüşleriniz aşşağıdaki yorum kutucuğundan gönderdiğiniz takdirde en kısa zamanda sorularınız cevaplanacaktır.

Yorumlar
 • Merhaba Gül hanım araç model yılı nedir bilemiyorum ama Şase numarasından çıkmaması mümkün değil. Daha detaylı bilgi için sigortacınız ile iletişime geçerek tramer üzerinden sorgulama yaptırmanızı önerebilirim

 • Merhaba,bugün bir aracı plakadan sorguladım HERHANGİ BİLGİYE RASTLANMADI cevabını aldım. Sonra şase numarasıyla sorgulamak istedim fakat şase numarası yanlış diye çıkıyor, bu nedenle sorgulayamadım,3 defa denedim sonuç alamadım,ruhsata ve araçta aynı şase yazılı,sebebi nedir,teşekkürler

 • Merhaba Bilal bey. 5664 sorgulamasında çarpma yazması demek, kaza anında tutulan dosyada siz kusurlu olduğunuzda aracınızın plakasında çarpma olarak gözükür. Yani çarpma yazması demek küçük hasar olduğu anlamına gelmez.

 • Hocam yardımcı olursanız sewinicem aracın plakasını griyorum ve5664 gönderdim gelen cvp su ıki adet kazası var ama rakam yazmıyor nekadar oldugu acaba düşük rakam oldugu içinmi ? Cıkmıyor hasar? Tesekkurler .

 • ..1459 şasi noluskoda okdavia colleccin plus arac şasi numarasi ole sorgulandiginda..1459 şasi no cikiyo plaka ile sorgulandiginda3349 nolu şasi cikiyo tofas-fiat linea1.3 multijet. Uc adet kazaya karismistir dio anlamadim bu isi şase noda iki kaza oldugunu tutar gozukmedi goruluyo lakin plaka da bole diyo bilgi verirmisinz sasi no ile sorgulayinca ayni sasi cikiyo plaka ile sorgulayinca farkli sasi ve farkli kazalr cikiyo

 • Merhaba Abdullah bey. Bu mesajın anlamı aracın plaka değişikliği olmuş olması veya sbm kayıtlarına trafik poliçesinin ulaşmamış olması söz konusu olabilir

 • ***2307 sasi no ile sorgulanan araca ait police bilgileri SBM kayitlarinda bulunmamistir. Ruhsatinizdaki plaka ile sorgulamak icin HASAR bosluk PLAKA yazip bu mesaji cevaplayabilirsiniz.

  Bu nedir anlayamadim

 • Merhaba Ali bey. Motor numarasına takılmayı şase ve plaka sorgulamasında aynı kayıt geliyor ise sorun yok demektir.

 • İyi günler
  Plaka ve şasi numarasından yaptığım 5664 sorgulamasinda ikiside aynı bilgi geldi.
  Fakat araba sedan olmasına rağmen
  Sw yani station Wagon olarak görünüyor kayıtlarda.
  Ayrıca motor numarasından sorgulama yapınca ”eksik yada yanlış bilgi” kontrol edip tekrar deneyiniz mesajı geliyor.
  Yani bu arabanın motoru kayıtli değilmi?
  Lütfen acele bilgi veriniz.
  Tesekkurler…

 • Merhaba Emre bey. Sigortacınız ile iletişime geçip tramer üzerinden geçmişteki sigorta poliçelerine ulaşmaya çalışın. Ordan başlayıp günümüze gelirseniz problemin nedenini tespit etmiş olacaksınız.

 • merhaba,

  aracın hem plaka hemde şasi ile detay sorgulama yapıldığında trafik çıkış tarihi 2009 gözükmekte ancak araç 4 ocak 2016 trafik çıkışlıdır. sigorta kayıtlarında bir sıkıntı gözükmüyor.

  sizce sorun nedir??

 • Hasan bey merhaba. 5664 arac hasar kaydi sorgulamayi nasil yapiyorsunuz ? o sekilde bir mesaj gelmiyor ondan dolayi merak ettim

 • ben şunu anlamıyorum 5664 de gönderdiğim mesajdan sonra bana gelen cevap aracınızda önden carpma vardır ama hasarın ne olduğunu yazmıyor acaba bu araç arıza yaptıda servise mi gıttı yada cam mı kırıldıda yazmıyor

 • Merhaba Ali bey. Plaka degisikligi olmus olabilir. Sase no uzerinden hasar sorgulama yapmanizi oneririm

 • İyi günler 5664 hasar kaydi sorgulama den bir arac için sorgulama yaptım plakadan fakat arac ford fieasta iken sorgulamada gelen msj da arac reno cikiyor bunun sebebi ne olabilir.

 • Merhaba Hüseyin bey. Şase no üzerinden hasar kaydı sorgulaması yaptığınızda gelen kayıtları dikkate almanızı öneririm.

 • plaka sorgulamasında hasar kaydı gözüküyor. şase sorgulamasında ise hasar kaydı yok. hangisi doğru. plakadan kaynaklanan sorun olabiir mi. yardımcı olusanız sevinirim. iyi çalışmalar

 • Merhaba Ali bey. Bahsettiğiniz problem genelde plaka değişikliği olduğu zaman çıkıyor. Şase no ile veya sigorta acentesinden sorgulama yaptırın.

 • hocam 5664 hasar kaydı sorgulamak için gonderdıgım mesajda arac sbm kayıtlarında bulunamadı dıyor bu neden oluyor şasi numarası ıle gondeerdım

 • linea 1.3 multijet 2012 model almayı düşünüyorum. eğer aracın kilometresi hem ecu, hemde abs den düşürüldü ise: bunun anlamak mümkün olurmu. yetkiliservis veya başka şekilde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir