Araba Satışı Nedir Ve Noter Üzerinden Nasıl Yapılır

Siz değerli müşterilerimize bizimle olmasa bile başka kişiler şahıslar yada kurumlar ile  araba alış verişi satışı  yaparken dikkat etmeniz gereken hususları bu yazımızda elimizden geldiği kadar bahsedeceğiz. Öncelikle araç satış işlemi nedir ve nasıl yapılır onlardan bahsedelim.

Araba Satış İşlemi 2 Şekilde Yapılmaktadır :

1.) Kati olarak noter tarafından yapılan ruhsatınızın size ait bilgilerin olduğu  sayfasının  noter tarafından alındığı ve aracı alan kişiye geçici ruhsat verilmesi demektir. Vergi dairesi trafik tescil dairesi gibi kurumlar üzerinden online ortamda yapılmaktadır. Satış işlemi bittikten sonra aracınız resmi olarak yeni sahibi adına tescillenmiş demektir.

2.) Vekalet yolu ile başka bir kişinin sizin veya kurumunuz adına noterde satış yapabilme yetkisi verilerek. (vekalet vermek satış yapıldı anlamı taşımaz) satış işlemi yapılana kadar resmi tescil sahibi siz olursunuz ve bu zaman sarfı içersinde doğabilecek hertürlü trafik ceza vb gibi olumsuz durumlardan siz sorumlu olursunuz. Aranızda yapmış olduğunuz sözleşmenin resmi geçerliliği bulunmamaktadır. Satış vekaleti asla verilmemesi gerekir gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. Güvendiğiniz inandığınız kişi ve kurumlara gönül rahatlığı ile vekalet verebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Noter Satışı Yapılamaz ?

1.) Aracınız  adına rehin haciz vergi borcu güncel trafik cezası mtv borcu ve diğer araç sahibi adına yükümlülüklerinin olduğu resmiyete dökülen sebelerden ötürü olan borçlardan dolayı

2.) Ruhsattaki bilgilerin sistemdeki bilgilerle uymaması veya  eksik olması  kimlik ve ruhsat bilgilerinin birbiri ile uyuşmaması muayenesi olmaması trafikten men olması gibi durumlarda satış işlemleri asla yapılamaz. Sizin için burda önemli olan konu şudur. Arabamı temiz alıyorum, satarken temiz satıyorum.

Son olarak 2.el aracınızı sadece 30 dakika’da satmak için bize yan – alt taraftaki form’dan veya dilerseniz arayarak şimdi ulaşabilirsiniz. Araba satışında Türkiye’deki en hızlı, güvenli ve Nakit yolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir