Araba Nasıl Satılır ?

Araba nasıl satılır diye soranlar veya düşünenler için sizlere sırası ile araç satış işlem rehberi hazırladık. Yazımızın içerisinden noter devir sürecinden tutunda ekspertiz sürecine kadar, ayrıca para alış verişinin yapılması ile ilgi konulardan bahsediyor olacağız. Özellikle araç sahibi olmak isteyen veya elindeki mevcut arabasını satmak isteyenler için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Aracımı Satmak İstiyorum   dedikten sonra sizi bir  satış süreci ve işlemler bekliyor olacak. Araç satışı ile alakalı bilmeniz gereken en önemli husus arbanızın satış işlemleri sadece Noter üzerinden yapılmaktadır. Alıcı ile satıcı noter’de buluşur, noter’deki ilgili memur alıcı ve satıcının kimlik bilgilerini, satılacak aracın ruhsat bilgilerini teyit ederek satış işlemlerine başlar. Noter’deki ilgili kişi satış işlemlerine adım adım devam etmektedir.

Araba satışının noter ayağı bu şekilde yapılmaktadır. Şimdi notere gitmeden önce aracınızı satışa hazırlamak için neler yapmanız gerekir onlardan bahsedelim.

Aracınızı Noter Satışına Hazırlayın

Geçmiş döneme ait borçların tespiti Ve Ödenmesi

1.) Mtv ve Trafik Ceza Ödemesi : Aracınızı satmadan önce geçmiş veya güncel döneme ait herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor. Borcu olan araçların noterde satışı mümkün değildir. Borçlar nedir diye soranlar için ? Mtv borcu veya trafik cezası veya bunların yapılandırılmış hali araç satışında sorun olacak ve devir işlemleri yapılamayacaktır. Aracınızın güncel borçlarını ödemek için Gelir idaresinin  mtv ödeme sayfası yani Buraya Tıklayarak gideceğiniz sayfada en üstteki Motorlu Taşıt Sorgulaması Ve Ödeme segmesine tıklayarak istenilen bilgileri girin ve geçmiş döneme ait vergi borcu trafik cezası gibi borçlarınızı inceleyip kredi kartı ile ödeyiniz.

Banka Hacizli Aracınız Satmak İçin Tıklayın 

Mtv ödemesinde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise : Örneğin : Aracı Şubat ayında satıyorsunuz 2018/1 Ocak yani ilk Mtv yi ödemeniz gerekiyor. Eğer Temmuz veya ondan sonraki aylarda satıyor iseniz, Şubat ve Temmuz  bandrolünü ödemeniz gerekecektir.

Ödeme yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus şudur : Vergi dairesi üzerinden aracınız ile alakalı yapılandırılmış geçmiş veya güncel borçlar araç satışına engel olacağı için vergi dairesine gidip yapılandırma iptali yapılıp borçların tamamını vezneden ödedikten sonra aracınızın satışı yapabiliyorsunuz.

2.) Aracın satılacağı gün geçerli muayenesi olması gerekiyor :

3.) Aracın üzerine haciz & rehin vs var ise bunların kaldırılması gerekiyor.

Noter’deki Memur araç Satışında Şu Adımları İzlemektedir

1.) Araç tespiti : Ruhsat üzerindeki bilgileri ile Emniyet Genel Müdürlüğündeki bilgilerin teyit edilmesi

2.) Satıcı kimlik bilgileri ile ruhsat bilgilerinin teyit edilmesi

3.) Satıcı kimlik bilgileri Nüfus müdürlüğü üzerinden teyit edilmesi

4.) Alıcının kimlik bilgierinin teyit edilmesi

5.) Alıcı veya Satıcının varsa  Vekaleti, vekalet veren noter’den onay alınması

6.) Aracın vergi borcu veya herhangi bir hak mahrumiyetinin olup olmadığının kontrol edilmesi

7.) Satıcıya satış bedelinin sorulması

Kredili Aracınızı Satmak İçin Tıklayınız 

8.) Noter satış sözleşmesinin imzalanması

9.) Para alış verişinin yapılması

10.) Vezneden ruhsat ödemesinin yapılması ve tescil işleminin tamamlanması

Araba satışı hakkında detaylar gelmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir