Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araba kullanmak günümüzde lüks ve konfor dışında adeta ihtiyaçtır. İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak dikkat edilmezse çok ağır sonuçlar doğurabilir. Yapılan araştırmalara göre her yıl dünya genelinde 1.200.000 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Kendimizin ve diğer insanların hayatını korumak için trafikte dikkat etmemiz gereken bazı noktaları sıralayalım.

Duyularınızı Kontrol Edin

Trafikte Sakin olmaya çalışın

Australian Journal of Social Issues dergisinde yayınlanana bir makaleye göre kaza yapma riskini azaltmanın en önemli yolu sürücünün araba kullanırken sergilediği davranışlarıdır. Dolayısıyla şöyle düşünmeliyiz ‘’Araba kullanmak için uygun durumda mıyım?’’. Özellikle uykusuzluk, yorgunluk ve öfke bozuklukları araba kullanmanıza engel teşkil eder.  Sürücünün fiziksel durumu da büyük önem taşır. Bazı hastalıklar, bedensel engeller yada ağır ilaç ve uyuşturucu kullanımı da araç kullanmaya engeldir. Bu gibi durumlarda en iyisi yola çıkmamaktır.

Araba Sürüşünüzü Kontrol Edin

Trafik işaretlerine dikkat edin

Akan trafikte olası tehlikelere karşı uyanık olun.  Trafik levhaları ve işaretleri dikkat etmeniz  hayat kurtarır. Yanınızda, arkanızda  yada önünüzde seyreden araçların hareketlerini de kontrol altında tutmaya çalışın. Ani hareketler ve yanlış hareketlere karşı hazırlıklı olun. Özellikle takip mesafesine dikkat edin. Kör noktalara dikkat edin dikkatinizin dağılmasını önleyin. Etrafınıza sadece aynalardan değil başınızı da çevirerek bakın.

Araca Binmeden Kontroller Yapın

Trafik Kazalarına Dikkat

Özellikle trafiğe çıkmadan önce frenlerini kontrol etmelisiniz. Kayma yada patinaj yapma riskini azaltmak için lastikler mevsime uygun olmalıdır. Her araçta emniyet kemeri bulunmaktadır tabi ki

takmazsanız size bir faydası olmayacaktır. Dur kalk mesafesini ayarlayıp özellikle aynaları ayarlamalısınız. Farlar ,lastiklerin basıncını da kontrol etmeniz güvenli sürüş için önemlidir.

Basit Önlemler, Hayat Kurtarır!

Yollardaki trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmelisiniz. Trafikte size korna çalan acele eden sürücülere itibar etmeyin. Yapmanız gereken işlemleri bilin ve sırasıyla uyun. Zamanla karmaşık görünen tüm bu işler sizin için alışkanlık haline gelecek ve pratikleşecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir