Akü Neden Biter ? Çözümleri Nelerdir ?

Araç sahiplerinin korkulu rüyası akü bitmesi yada akünün boşalması diye adlandırdığımız aslında akünün deşarj olması olayına akü bitmesi diyoruz. Bugünki yazımızı akü nedir ? akür arızaları nelerdir ? akü bittiğinde neler yapmak gerekir ? gibi ve daha bir çok soruya yanıt bulmuş olacaksınız. Akü ile alakalı yolda kalmamak için düzenli olarak akünüzü periyodik bakımlara ölçtürmenizi tavsiye ederiz. Şimdi detaylara geçelim.

Akü Nedir ?

Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürüp depolar ve ihtiyaç olduğu zaman kimyasal enerjinin elektrik enerjisine çeviren, aracınızın güç kaynağı görevini gören enerji deposuna Akü denir.

Akü Arızaları Nelerdir ?

En fazla bilinen arızası araca yeterince ceyran göndermemesidir. Bunun  birden fazla sebebi olabilir. Akünün içindeki aki suyunun bitmesi yada içerisindeki seberetör yada diğer kimyasal parçaların arıza yapmasından dolayı akü arıza yapar. Akünün içerisindeki enerji bittiği zaman motoru çalıştıracak ceyran olmadığı için araç marş basmayacaktır.

‘’Yani aracınız kontak ışıkları yanıyor marşa basarken sönüyor ise Akü arızalanmış demektir’’

Baz zamanlarda kontağı açtığınızda hiçbir ışık yanmadığı zamanda olabiliyor. Buda yine aynı şekilde akü arızalarından bir tensidir.

Bir diğer akü arızası ise marşa bastığınızda marşın çok ölü dönmesidir. Buda yine bir diğer akü arızası diyebiliriz. Marş dinamosunu yeterince çevirecek enerji göndermediği için marşa dinamaso tam güç dönmeyecektir. Bu aracınızın geç çalışmasına yada hiç çalışmamasına sebep olacaktır.

Tamamen Bitmiş Aküye Ne Yapmak Gerekir ?

Tamamen bitmiş akü için yapılacak en doğru işlem akünün sökülüp varsa sularının kontrol edilip şarja bağlanmasını önerebiliriz. Eğer akü şarj tutuyor ise yerine takılıp bir süre daha kullanılması söz konusu olabilir.

Arabanın Aküsü Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

  • Araç içerisindeki ışıklar, dış aydınlatmalar sönük yanar yada hiç yanmaz.
  • Uzaktan kumanda ile kapılar açılmaz.
  • Marş Basmaz
  • Araba Çalışmaz
  • Gösterge saatindeki ışıklar sönük yanar yada hiç yanmaz gibi sebepler aracın aküsünün bittiği anlamına gelir. Ayrıca akü başlarından kaynaklı bir sorundan dolayıda yine bu arızaları yapabilir. Aküden önce akü başlarında varsa oksitlenme sıcak su ile temizleyip tekrar temizleyip denemenizde fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanılmayan Arabananın Aküsü Bitermi ?

Aküyü devamlı sağlıklı bir şekilde güç depolaması için motorda bir şarj dinamosu bulunmaktadır. Araba çalışmadığı zaman dinamo aküyü şarj edemeyeceğinden  kullanılmayan arabanın aküsü bitecektir. Bu süre birkaç günde olacak bir durum değildir. Örneğin 3-5 hafta yada 1 kaç ay araç çalıştırlmazsa akü bitebilir. Size önerimiz haftada 1-2 defa 15 dakika aracın çalıştırlması akü sağlığı için faydalı bir davranış olacaktır.

Durduk Yere Akü Bitmesi Neden Olur ?

Bunun bir çok nedeni olabilir. İlk olarak akünüz arızalı olabilir. Diğer seçeneklerde araçta ceyranı tüketen bazı parçalar siz kontağı kapattığınızdada çalışmaya devam ediyor olabilir. Bir diğer akü bitme sebebi ise araca sonrada takılan aksesuarlar ekstra güç tüketeceği için akünüz yeterli gelmeyeceğinden yine durduk yere akü bitmesi söz konusu olabilir.

Bir sonraki yazımızda aküsü biten aracı çalıştırma taktiği üzerine hazırlayacağız. Tekrar görüşmek üzere. Lütfen yazımızı beğendiyseniz aşşağıdaki butonlardan sosyal medayada paylaşırmısınız ?

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed