Akü Biterse Arabayı Çalıştırma Tekniği

Aküsü bitmiş araç nasıl çalıştırılır ? bu işlemleri yaparken nelere dikkat edilir bunlardan bahsediyor olacağız. Aküsü biten aracı çalıştırmak için;  daha önce aküsü bitmiş bir aracı çalıştırmış olmalısınız. Eğer öyle değilseniz lütfen yazıyı dikkatlice okumaya devam ediniz. Aküsü bitmiş aracı çalıştırmak için iki yöntem bulunmakta.

İlki Takviye Yaparak Çalıştırmak :

Bunun için ilk olarak bir takviye kablosuna ihtiyacınız var. Daha sonra sağlam bir akü yada çalışan başka bir araç lazım. Bu ikisi yanınızda olduğunu varsayarak devam ediyoruz. Şimdi yapmanız gereken aküsü bitmiş aracın aküsünü bulup akünün üzerindeki artı kutub başına  kırmızı takviye kablosunu bağlamak, eksi kutup başına ise siyah takviye kablosunu bağlıyorsunuz.

Artı eksiyi anlamanız için akü üzerindeki kutup başlarında kırmızı kablo olan Artı, akü başında siyah kablo olan Eksi kutup olarak bilinir. Bir diğer artı eksi kutubu tespiti için kalın başlı kutub Artı, diğeride Eksi kutub başıdır. Takviye yaparken doğru kablo doğru kutuba bağlanamız hayati önem taşımaktadır.

Aküsü bitmiş araca artı eksi kabloları bağladıktan sonra şimdi sıra aküsü sağlam araca yada aküye bağlamakta geliyor. Ne olursa olsun hiçbir şekilde iki kabloyu bir birine değdirmemeniz gerekiyor.

Sağlam araç üzerine aynı şekilde artı eksi bağlantıyı yaptıktan sonra yapmanız gereken, aküsü sağlam aracı çalıştırıyorsunuz, araç çalışır halde takviye kabloları bağlı 1-2 dakika bekleyin. Daha sonra aküsü bitmiş aracın marşına basarak çalıştırıyorsunuz. Bu aşamaları dikkatlice yaparak aküsü bitmiş aracı çalıştırabilirsiniz.

Aküsü bitmiş aracı takviye ile çalıştıktan hemen sonra hemen stop etmeyin. En az 15 -20 dakika aracı çalıştırın. Çünkü akü tam dolmadığından yeterli enerji olmadığı için marş basmayacaktır. Aracı Stop ettiğinizde tekrar marşa basın eğer marş basıyor ise akü kendi kendine şarj etmiştir. Ama eğer aracı stop ettiğinizde marş basmıyor ise akü arızalanmış demektir.

Takviye ile çalıştırma konusuna bir uyarı ile son vermek istiyorum. Aracınızı takviye yaparken eğer kısa devre yada şase yaptırırsanız, bu durum aracınızın beynine, elektrik ve elektronik aksamına zarar verebilir. Takviye yaparken o yüzden çok dikkatli olun şase yada ark yaptırmayınız.

İkinci çalıştırma yöntemi ise vurdurarak çalıştırmak

Bunun için ilk olarak aracın kontağını açmanız gerekiyor ve gösterge lambalarının sönükte olsa yanması gerekiyor. Eğer göstergeler yanmıyor ise, araç vurduma ile çalışmayacaktır. Aracı vurdurarak çalıştırmak için yapmanız gereken,  ”Aracın debriyajına basılı halde ikinci viteste hızlı şekilde aracı ittiriyorsunuz. Araç hızını biraz aldığında debriyajdan ayağınızı çekiyor hafiften gaz veriyorsunuz. Araç çalıştığı anda tekrar debriyaja basıp gaz vermeye devam edin.” Bu yönetimi aracın motor sağlığı için çok önermiyoruz.

Vurdurarak çalıştırma sadece manuel vitesli araçlar için geçerli bir yöntemdir. Otomatik yada yarı otomatik vitesli araçlar için geçerli değildir.

Aküsü Biten Otomatik Araba Nasıl Çalıştırılır ?

Otomatik vitesli araçlarda akü bittiği zaman çalıştırmak manuel vitesli araçlara göre daha kısıtlı bir süreç oluyor. Otomatik vites arabanın aküsü bittiği zaman sadece takviye yaparak çalıştırabilirsiniz. Bunun haricinde yeni akü takarak aracı çalıştırabilirsiniz. Otomatik vitesli araçlarda vurdurma tekniği malesef kullanılamamaktadır. Bundan dolayı otomatik vites araç sahiplerine önerimiz, ”bagajınızda mutlaka bir takviye kablosu bulundurmanızı” tavsiye ediyoruz.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed