Ağır Hasar Kaydı Ne Demek ?

Araba alım satımlarında hasar sorgulama yaparken gelen mesajda ağır hasar kaydı vardır diye bir terim görebilirsiniz. İşte bu yazımızda ağır hasar kaydı ne demek ? ağır hasar kayıtlı araç alınırmı ? gibi sorulara cevap bulmuş olacaksınız. İkinci el araç değerlenmesinde hasar kayıtları aracın değerini doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı araç satışında hasar kaydı sorgulaması yapılması önemlidir. Hasar kaydı sorgulaması telefon ve bazı internet siteleri üzerinde yapılabilmektedir. Ağır hasar kayıtlı bir araç alınırken orjinal bir araca göre daha uygun bir fiyatlama ile değerlendirilir. Ortlama %20 ila %30 arasında değeri orjinal araca göre daha düşük olması gerekmektedir.

Arabanızı Satmak için hemen Teklif Alın —-#Araba Teklif AL #

Araçların trafik kazasına karışması sonucu onarım maliyeti araç değerinin %70 ine denk gelmesi sonucunda sigorta şirketlerinin aracı perte ayırma işlemine ağır hasar kaydı denir. Aracın ağır hasar kayıtlı olma süreci ise, sigorta şirketi hasarlı aracın sahibi ile iletişime geçerek aracın pert edileceğini bildirir. Daha sonra aracın piyasa değeri belirlenir ve araç sahibine bu bedel 30 ila 45 gün içinde ödenir. Bu süreçte araç trafikten çekilir ve ihale usulü  ile tekrar satılır. bu satıştan sonra aracın onarımı yapılabilecek durumda ise yeniden trafiğe çıktığında plakadan hasar sorgulama yapıldığında araç ağır hasar kayıtlı olarak geçer. Burdaki amaç alıcı ve satıcı bilgilendirmektir.

Ağır Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Bunun için telefonununuz sms bölümüne girerek 5664 e sms göndererek araç hasar sorgulama servisini kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı ile ödeme yaparak web siteleri üzerinden hasar sorgulaması yapabilirsiniz.

Bu web sitelerinden bazıları :

https://hgs.pttavm.com/hasar-sorgula

https://www.sahibinden.com/oto360/hasar-sorgulama

https://sigortam360.com/ sayfaları üzerinden sorgulamalar yapabilirsiniz. 5664 araç hasar kaydı sorgulama sayfamıza girerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sorulama yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlarda ağır hasar kaydı yerine aracın bedeli yazar. Örneğin sorgulama yaptınız gelen mesajda ağır hasar kaydı yerine aracın bedelinin tamamı yazar.

Araçlara Ağır Hasar Kaydı Nasıl Oluşturulur ?

Araç kazaya karıştıktan sonra servise gider. Servis sigorta şirketi ile iletişime geçerek doya açılır. Bu dosya için sigorta şirketi bir eksper atar. Eksper araç üzerinde yapılacak onarım parça değişimi gibi durumları değerlendirip aracın ortalama hasar onarım maliyeti çıkarır. İşte tamda burda bu maliyet aracın ağır hasarlıya çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verilir. Bu karar süreci ise şu şekilde işler. Araç pert araç satış ihale siteleri üzerinden satışa çıkarılır burdan gelecek ön tekliflere göre hareket edilir. Örneğin bir araç düşünün bu aracın bedeli 250 bin TL olsun onarım maliyetide 70 bin TL, ihalede araca gelen teklifte 210 bin TL. Bu durumda sigorta şirketinin cebinden çıkacak para 70 bin TL yerine 40 Bin TL olacak ve sigorta şirketi 30 bin TL daha az ödeme yapmış olacak. İşte bu hesap sonunda araç sahibininde rızası alınarak araç ağır hasar kayıtlı olarak satışı gerçekleştirilir.

Ağır Hasar Kaydı Sildirme Nasıl Yapılır ?

bunun yapılabilmesi için aracın böyle bir kazaya karışmamaış yada herhangi bir sigorta şirketi tarafından ağır hasarlı olarak trafikten çekilmemiş olması gerekiyor. Aksi halde ağır hasar kaydı sildirilmesi mümkün değildir. Aracınızda gerçekten size ait olmayan bir ağır hasar kaydı olduğunu düşünüyorsanız, bunun için yapmanız gerekenleri sırası ile yazalım.

  • Ağır Hasar hangi sigortadan yapılmış bunu tespit ediniz.
  • sigorta şirketinin hasar gölümü ile iletişime geçiniz
  • Eğer ordanda bir aksiyon alamzsanız bu seferde SBM ile iletişme geçiniz
  • Son olarak yapılacak işlem plaka değişikliği olacaktır. Şehir dışından bir tanıdık bulup plaka değişikliği yapmanızı önerebiliriz.

Erp Ağır Hasarlı Ne Demektir ?

Erp ağır hasar kayıtlı ise eksper raporuna göre ağır hasar kayıtlı demektir. Bu tip ağır hasar kayıtlarını öğrenmek için eksperin raporuna ulaşmanız gerekmektedir. Hasar sorgulama yaparken detay sorgulamalarından bir sonuç alamazsınız.

Ağır Hasar Kaydı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ?

Soru : Ağır hasar kaydı ile pert kaydı  aynı şeydir ?

Cevap : Evet! geçmişte tramere pert olarak işlenirdi fakat terim değişikliği ile ağır hasar kaydı olarak değiştirildir. Ağır hasdar kayıtlı araçlar aslında pert araçlardır.

Soru ? Ağır hasar kaydı olan araç kasko yapılır mı ?

Cevap : Bir kaç tane sigorta şirketi kasko yapıyor bu konuda sigorta acenteleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Soru ? Ağır hasar kaydı sildirilirmi ?

Cevap : hiç bir şekilde sildirilemez. Sadece yanlış girilmiş bir bilgi var ise ancak o şekilde silinebilir.

Soru ? Sigorta Şişirmesi Ağır Hasar Kaydı Ne Demek ?

Cevap : Sigorta şirketinin böyle bir amacı ve uygulması olmaz. Siz sigorta şirketi olsanız bir aracın onarımı için örneğin 50-60 bin ödemek varken neden bu rakam çok daha fazlasını ödeyesiniz ?

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed