Abs Fren Sistemi

Bugünki mekanik bilgiler köşemizde araçlarımızda artık olmazsa olmaz olan  ABS fren sistemi yani  Anti Blokaj sistemi ani frenlemelerde tekerliklerin kilitlenmesi yerine dönmesi fakat kontrollü dönmesi  amacı ile tasarlanmış olan Abs fren sistemi hakkında merak edilenlerden bahsediyor olacağız. Abs fren sistemini anlayabilmek için ilk önce normal fren sistemi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Dilerseniz çok kafa karıştırmadan normal fren sistemi nedir nasıl çalışır Abs’nin normal fren sistemi ile nasıl entegre olduğundan bahsedelim.

Fren Sistemi Hangi Parçalardan Oluşur ?

Abs fren sistemi aslında ana omurgası normal fren sistemi üzerine oturtulmaktadır. Fren sisteminin parçalarını tanıyalım.

1.) Fren Pedalı

2.) Fren Ana Merkezi

3.) Vestenhağuz

4.) Fren Hidrolik Deposu

5.) Fren boruları

6.) Fren Kaliplerleri

7.) Fren Diskleri

8.) Fren Merkezleri

9.) Fren Balataları

Abs fren sistemi işte tüm bu parçalar üzerinden çalışmaktadır. Yani normal fren sisteminin geliştirilmiş halide diyebiliriz.

Abs hakkında aşşağıdaki videoyuda izlemenizi tavsiye ederiz

Fren Sistemi Nasıl Çalışır ?

Yukarıdan fren pedalına bastığınıza fren ana merkezi tekerlekteki fren kaliperlerine yada fren merkezlerine hidrolik basınç göndererek fren merkezlerinin içerisindeki silindirlerin balatalarını sıkıştırması sağlanır ve  araç yavaşlar yada durur.

Abs Fren Sistemi Nasıl Çalışır ?

Abs fren sistemi özellikle ani frenlerde halk arasından kızaklama ve kilitleme yerine, ani frenlerde aracı yavaşlatarak durdurma prensibi ile çalışır. Abs  fren sistemi siz ani frene bastığınızda aracın hızını ölçen sensörlerden gelen sinyale göre her tekere farklı hidrolik basıncı göndererek aracın aynı hizada yani sağa sola savrulmasını engelleyerek yavaşlamasını sağlar. Bunu sağlayan parça ise ABS motoru dediğimiz fren ana merkezinin üzerinde takılı parça sayesinde yapılır.

Günümüz teknolojisinden kullanılan Asr veya esp gibi sistemlerde Abs beyni üzerinden çalışmaktadır. Abs li araç özellikle yağışlı havalrda ani frenlerde kızaklama yapmadan yavaşlayarak ciddi hasarların ve can kayıplarının önüne geçmektedir.

Abs Devreye Girdiğini Nasıl anlarız ?

Ani fren pedalına bastığınızda pedaldan ayağına doğru vurma yada titreme gibi bir ses geldiğini hissedeceksiniz. Bu sesi duyduğunuzda korkmadan ayağınızı fren pedalında tutmaya devam edebilirsiniz.

Bugünki mekanik bilgiler köşemizin sonuna geldik. Abs hakkında merak edilenleri aşşağıdaki yorum kutucuğundan bizlere sorabilir ve yazımızı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarında paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir