5664 Hasar Sorgulama Hatalı Bilgi Gönderme Sebebi

5664 Hasar sorgulama sistemi hala tartışılmaya devam ediyor. Sistemdeki boşluklar yüzünden insanlar mağdur ediliyor. Size bir önceki tramer  hasar sorgulama hakkinda dogru bilinen yanlislar yazımızda detaylıca anlatmıştık. Şimdiki yazımızda ise sorgulama yapıldıktan sonra, gelen kayıtların sizin aracınıza ait olmadığını nasıl anlarız ondan bahsedeceğiz.

5664 Tramer Hasar Sogulama Hatalı Gelen Hasar Bilgisi

Geçenlerde yine bir müşterimizden 2015 1. ay trafiğe çıkışlı bir arabasını satın  aldık.Tramer sorgulamada aracımız 10/10/2011 ağır hasar almıştır kaydı geldi.Tabiki bizde gerekli sorgulamaları ve araştırmaları yaptıktan sonra, bu plakanın başka bir araca ait olduğunu ve 2011 de Aksigorta tarafından ağır hasar(Pert) çıkarıldığını tespit ettik.

Aracımıza çıkma plaka takıldığı için bu hasar kayıtları bize geldi. 2015 model bir araba nasıl 2011 de ağır hasar alabilir. Aksigorta ile yaptığımız mail yazışmalarından bir sonuç alamadık malesef. Ordaki arkadaşlar o kayıdın plaka yazıldığını ve asla kaldırılamayacığını, bizler ise hasar kaydı plaka, motor no ve şase numarasına yazıldığını, plakanın değişebileceğinden dolayı düzeltme işleminin yapılabileceğini anlatmamıza rağmen bir sonuç alamadık.

Araç 10 plakalı olduğu için plaka değişimi yaparak bu sorunu giderebildik. Plaka değişikliği yaptırdıktan sonra mutlaka zeyinname dediğimiz işlemi yaptırmalısınız. Yoksa yine eski hasarlar gelmeye devam eder.

5664 Hasar Sorgulama Neden Yanlış Bilgi Gönderiyor ?

Öncelikle bu gibi durumlar nasıl başımıza gelir ona bir bakalım. Sıfır veya 2.el aldığınız arabanın plakası daha önce başka bir araca ait olabilir. Bunun sebebi trafik tescil birimlerinde çıkma plaka diye tabir ettiğimiz plakalar yeniden kullanılmasıdır. Aslından bu işlerle bizim değil sistemin otomatik olarak güncelleme yapması gerekir.

Aracınızı sıfır aldıysanız zaten trafiğe çıkış tarihi ile gelen hasarların tarihleri birbiri ile uyuşmayacaktır. 2.el araba aldığınızı var sayarsak orda da şu işlemi yaparak emin olabilirsiniz. Arabanızın Şase numarısını doğru bir şekilde yazdıktan emin olun ve mesajınızın  başına Hasar S veya HS S yazıp 5664 e gönderin. Aracınız daha önce hasar aldıysa mutlaka şase no sorgulamada çıkacaktır. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer bilgi ise tramerin size gönderdiği bilgiler sigorta şirketlerinden alınan bilgilerdir. Sigorta şirketini ne bilgi verirse tramer o bilgiyi size gönderir. Yani bir nevi aracılık yaptığını varsayabilirsiniz.

Hasar bilgileri plaka,motor no ve şase numarasına kayıt edilir. Plaka ve motor değişebileceğini varsayarsak,  şase numarası bir aracın kimlik bilgisi demektir. Bir aracın plakası değişebilir motoru değişebilir fakat şase numarası asla değişmez. Peki gelen hasarlara nereden itiraz edebiliriz ? diye soranlar için tramer.org tan gerekli bilgileri girerek itiraz edebilirsiniz.

5664 Tramer Km Bilgisi Neden Gondermiyor ?

Araclarda plaka degisikligi oldugu icin tramer mesajinda km bilgisi bulunamamistir uyarisi gelebilmektedir. Plaka ile tramere mesaj attınız hasar kaydı bilgileri geldi fakat km bilgi gelmiyor ise, burada yapmanız gereken ilk olarak şase no ile sorgulama yapmak olacaktır. Şase no ile sorgulamada da km kayıtları gelmiyorsa, ruhsat sahibi ile etrafınızda size en yakın araç muayene istasyonuna giderek geçmiş km kayıtlarını öğrenebilirsiniz. Muayene istasyonu sizlere geçmiş döneme ait KM bilgilerini verecektir. Ruhsat sahibi olmayan kişilere muayen istasyon km bilgilerini vermemektedir.

Her  türlü soru ve görüşlerinizi aşşağıdaki yorum kutucuğundan bize gönderebilirsiniz. Yazımızı paylaşarak daha fazla kullanıcıya ulaşarak onlarında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Araç hasar sorgulama nasıl yapılır ? Plaka’dan hasar kaydı sorgulama, Şase numarasından hasar kaydı sorgulama, Motor numarasından hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır diye soranlar için :   https://arabanakit.com/5664-arac-hasar-sorgulama-nasil-yapilir/  yazımıza göz atarak tüm detayları öğrenebilirsiniz.

 

5664 Hasar Sorgulama Hatalı Bilgi Gönderme Sebebi
Değerlendir

86 Yorum “5664 Hasar Sorgulama Hatalı Bilgi Gönderme Sebebi

  1. SERKAN ULUKOZ

    Merhaba. Plaka ile sorgulama yaptığımda 10500 TL tramer kaydı çıkarken şase ile sorguladığımda kayıt bulunamadı diyor. Aracımın plakasını değiştirsem bu durum düzelir mi? Cevaplarsanız sevinirim . Çünkü aracı ilk alırken yaptığım sorgulamada 3400 tl gözüken tramer bilgisi 2 ay sonra tekrar sorguladığımda 10500 tl ye Yükselmiş bu durum beni mağdur etmiştir.

    • araba Nakit

      Merhaba Serkan bey. Bu sorunu tramer ve aracı aldığınız yer ile görüşerek giderebileceğinizi ümid ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML kodlarına izin verilmez.

HEMEN TEKLİF ALIN