5664 Hasar Sorgulama Hatalı Bilgi Gönderme Sebebi

5664 Hasar sorgulama sistemi hala tartışılmaya devam ediyor. Sistemdeki boşluklar yüzünden insanlar mağdur ediliyor. Size bir önceki tramer  hasar sorgulama hakkinda dogru bilinen yanlislar yazımızda detaylıca anlatmıştık. Şimdiki yazımızda ise sorgulama yapıldıktan sonra, gelen kayıtların sizin aracınıza ait olmadığını nasıl anlarız ondan bahsedeceğiz.

5664 Trmaer Hasar Sorgulama Yanlış Gelen Hasar Bilgisi

5664 Hasar Sorgulama Yanlış Gelen Hasar Bilgisi

Geçenlerde yine bir müşterimizden 2020 1. ay trafiğe çıkışlı bir arabasını satın  aldık.Tramer sorgulamada aracımız 10/10/209 ağır hasar almıştır kaydı geldi.Tabiki bizde gerekli sorgulamaları ve araştırmaları yaptıktan sonra, bu plakanın başka bir araca ait olduğunu ve 2011 de Aksigorta tarafından ağır hasar(Pert) çıkarıldığını tespit ettik.

Aracımıza çıkma plaka takıldığı için bu hasar kayıtları bize geldi. 2015 model bir araba nasıl 2011 de ağır hasar alabilir. Aksigorta ile yaptığımız mail yazışmalarından bir sonuç alamadık malesef. Ordaki arkadaşlar o kayıdın plaka yazıldığını ve asla kaldırılamayacığını, bizler ise hasar kaydı plaka, motor no ve şase numarasına yazıldığını, plakanın değişebileceğinden dolayı düzeltme işleminin yapılabileceğini anlatmamıza rağmen bir sonuç alamadık.

Araç 10 plakalı olduğu için plaka değişimi yaparak bu sorunu giderebildik. Plaka değişikliği yaptırdıktan sonra mutlaka zeyinname dediğimiz işlemi yaptırmalısınız. Yoksa yine eski hasarlar gelmeye devam eder.

5664 Hasar Sorgulama Neden Yanlış bilgi Gönderiyor ?

Öncelikle bu gibi durumlar nasıl başımıza gelir ona bir bakalım. Sıfır veya 2.el aldığınız arabanın plakası daha önce başka bir araca ait olabilir. Bunun sebebi trafik tescil birimlerinde çıkma plaka diye tabir ettiğimiz plakalar yeniden kullanılmasıdır. Aslından bu işlerle bizim değil sistemin otomatik olarak güncelleme yapması gerekir.

Aracınızı sıfır aldıysanız zaten trafiğe çıkış tarihi ile gelen hasarların tarihleri birbiri ile uyuşmayacaktır. 2.el araba aldığınızı var sayarsak orda da şu işlemi yaparak emin olabilirsiniz. Arabanızın Şase numarısını doğru bir şekilde yazdıktan emin olun ve mesajınızın  başına Hasar S veya HS S yazıp 5664 e gönderin. Aracınız daha önce hasar aldıysa mutlaka şase no sorgulamada çıkacaktır. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer bilgi ise tramerin size gönderdiği bilgiler sigorta şirketlerinden alınan bilgilerdir. Sigorta şirketini ne bilgi verirse tramer o bilgiyi size gönderir. Yani bir nevi aracılık yaptığını varsayabilirsiniz.

Hasar bilgileri plaka,motor no ve şase numarasına kayıt edilir. Plaka ve motor değişebileceğini varsayarsak,  şase numarası bir aracın kimlik bilgisi demektir. Bir aracın plakası değişebilir motoru değişebilir fakat şase numarası asla değişmez. Peki gelen hasarlara nereden itiraz edebiliriz ? diye soranlar için tramer.org tan gerekli bilgileri girerek itiraz edebilirsiniz.

Araclarda plaka degisikligi oldugu icin tramer mesajinda km bilgisi bulunamamistir uyarisi gelebilmektedir. Plaka ile tramere mesaj attınız hasar kaydı bilgileri geldi fakat km bilgi gelmiyor ise, burada yapmanız gereken ilk olarak şase no ile sorgulama yapmak olacaktır. Şase no ile sorgulamada da km kayıtları gelmiyorsa, ruhsat sahibi ile etrafınızda size en yakın araç muayene istasyonuna giderek geçmiş km kayıtlarını öğrenebilirsiniz. Muayene istasyonu sizlere geçmiş döneme ait KM bilgilerini verecektir. Ruhsat sahibi olmayan kişilere muayen istasyon km bilgilerini vermemektedir.

Her  türlü soru ve görüşlerinizi aşşağıdaki yorum kutucuğundan bize gönderebilirsiniz. Yazımızı paylaşarak daha fazla kullanıcıya ulaşarak onlarında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Araç hasar sorgulama nasıl yapılır ? Plaka’dan hasar kaydı sorgulama, Şase numarasından hasar kaydı sorgulama, Motor numarasından hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır diye soranlar için :   https://arabanakit.com/5664-arac-hasar-sorgulama-nasil-yapilir/  yazımıza göz atarak tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed