5 Yılı Dolmadan Engelli Aracı Nasıl Satılır 2024 ?

5 yıl Dolmadan Engelli Aracı Satışı

Bu yazımızda 5 yılı dolmadan engelli araç satışı nasıl yapılır ?  sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız. Engelli araç satışı alınırken kolay fakat satılırken biraz zorlu bir süreç olabiliyor. Engelli aracın satılabilmesi için bilindiği üzere 5 yılı doldurma şartı aranmaktadır. 5 yıl dolmadan engelli aracın satabilmesi için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Satış işlemleri ve detayları sizler için hazırladık.

Engelli Aracı Kaç Yıl Sonra Satılabilir ?

Engelli aracı satılabilmesi için 5 yıl dolması gerekiyor. Çünkü engeli aracı satın alınırken Ötv indiriminden dolayı vergi dairesi arabaya 5 yıl satılamaz şerhi koymaktadır. Bunun sebebi devletimizin engelli vatandaşlarımız için sağladığı bu imkanın ticari olarak kullanılması ve suistimal edilmesinin önüne geçebilmek için 5 yıl satılamaz şerhi konulmaktadır. Engelli aracı kaç yıl sonra satılabilir ? sorusunun cevabının ilkini bu şekilde cavaplayabiliriz. Engelli aracınızı 5 yılı dolmadan satmak istiyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

5 Yılı Dolmamış Engelli Aracını Nasıl Satabilirsiniz ?

  • iki şekilde engelli aracınızı satabilirsiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz ilk yol engelliden engelliye araç satışı. Acil Nakit ihtiyacında sizin için hızlı ve doğru bir çözüm olmayabilir. İlan verip engelli bir alıcı bulmak daha sonra devir işlemlerinin yapılması bir kaç ay sürede gerçekleşecektir.
  • ikinci yol ise Ötv kapaması yapılarak ve gerekli trafik tescil işlemleri yapılarak 5 yılı dolmayan engelli aracınızı satabilirsiniz. Bu yol ise acil Nakit ihtiyacında engelli aracını hemen satmak için en doğru yol olduğunu size söyleyebiliriz.

5 yılı dolmayan engelli araç satışı için ”Ötv” kapaması yaparak satış yapılmaktır. Bunun için vergi dairesinin belirlediği Ötv + Kdv tutarını vergi dairesine yatırdıktan sonra diğer trafik tescil işlemlerinin yapılmasının ardından engelli aracınızı satabileceksiniz. Ötv kısmı olan vergi daireleri her ilde bir tane olacaktır. Örneğin İstanbul’da nakil vasıtaları, Anakara’da yeğenbey, Adana’da yüreğir vergi dairesi gibi yerlerde bu işlemleri yapabilirsiniz. Eğer aracın hangi vergi dairesine bağlı olduğu bilmiyorsanız engelli kişinin edevletine girerek ; E-devlet / araçlarım gerçek kişi  hak mahrumiyeti görüntüleden öğrenebilirsiniz.

Engelliden Engelliye Araç Satışı Nasıl Yapılır ?

Engelli aracınıza bir engelli alıcı bulduktan sonra noter’de Ötv şerhi ile birlikte aracın satışını yapabiliyorsunuz. Fiziksel engelli araç satış süreci ile zihinsel engelli araç satış süreci biraz farklılık gösterebiliyor. Zihinsel engelllide Vasi kararı alınması gerekiyor. Vasi kararı olmadan engelli araç satışı yada alışı mümkün değildir. Vasi kararı sadece Zihinsel engelliler için yakınlarına  mahkeme tarafından verilen bir nevi vekalet gibi değerlendirebilirsiniz.

18 yaşını doldurmuş zihinsel engelli bireyler adına alınan araçlar, 5 yılı dolsun veya dolmasın sadece mahkeme üzerinden satışı yapılabilmektedir. ( Mahkeme kararı olmadan 18 yaşından büyük engelli bireylerin aracıının satışı yapılamamaktadır )

5 yılı dolmamamış engelli aracınızı bize satabilirsiniz.

5 yılı dolmamış engelli aracınızı satmak için  aşşağıdaki formu doldurarak yada WhatsApp butonuna tıklayarak engelli aracınızı aynı gün Nakit paraya çevirebilirsiniz. Sadece ‘Fiziksel” engelli araç sahiplerine Ötv kapatılarak engelli araç satın alma hizmeti verilmektedir.

HEMEN TEKLİF İSTEYİN

30 Dakika’da Arabanızı Bulunduğunuz Yerde Satabilir, Ödemenizi Anında Noter’de Nakit Alabilirsiniz!
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Select an option
Fill out this field
Select an option
Select an option
Select an option
Fill out this field
Fill out this field

Sıkça Sorulan Sorular ( Merak Edilenler )

Soru ? 5 Yılı Dolmamış Engelli Aracı Nasıl Satın Alıyorsunuz ?

Cevap : Ötv kapaması yaparak satın alıyoruz. Ötv kapaması ve tescil işlemleri dahil tüm işlemler tarafımızca yapılmaktadır.

Soru ? Ötv Hesaplaması Yada Kapaması Nasıl Belirleniyor ?

Cevap : Vergi dairesi aldığınız dönemdeki tutar ne ise onu talep ediyor. Bu oranlar bazen indirim yada zam geldiğinde değişikilik gösteriyor. 5 yıl dolmasına 1 gün yada 4 yılda kalsa, indirim yapılan tutarın tamamını alıyor.

Soru ? 5 Yılı Dolmadan Zihinsel Engelli Aracı Nasıl Alıyorsunuz ?

Cevap : Zihinsel engelli birey 18 yaşından küçük ise, ailesi ile birlikte bu işlemleri yapabiliyoruz. Zihinsel engelli birey 18 yaşından büyük ve vasi kararı var ise, sadece mahkemeler üzerinden satış yapabiliyorsunuz.

Soru ? 5 Yılı dolmamış Vasi Kararı Olan Aracı Alıyormusunuz ?

Cevap : Vasi kararı olan her araç sadece mahkemenin belirlediği usüllere uygun olarak satışı yapılmaktadır. Bu usüller ihale ile, kapalı zarf usülü vb yöntemlerle mahkemenin belirlediği şartlarda satılmaktadır.

Soru ? 5 Yılı Dolmadan Satılan Engelli Araçlarında MTV Ödeniyormu ?

Cevap : Araç satışının noterde yapılmasının ardından alıcıya geçmiş döneme ait son 6 aylık Mtv doğar ve bu Mtv satıcıdan tahsil edilmektdir.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed