5 Yılı Dolan Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır 2024 ?

  • Engelli araç satışında bilindiği üzere 5 yıl satılamaz şerhi bulunmaktadır. Bizde bugünki yazımızı 5 yılı dolan engelli aracı nasıl satılır ? bunun üzerine hazırladık. Engelli aracı satış prosüdürleri maalesef biraz zor ve karışık olabiliyor. Bundan  dolayı engelli muhafiyetli araba alırken kolay satarken zor olabiliyor. 5 yılı dolan engelli araç satışı biraz sorunlu bir süreç olduğunu söylemek istiyoruz.

Hemen yazımızın başında acil Nakit ihtiyacınız için engelli aracınızı satmak için bizden Teklif alabilir, tüm bu süreci kolayca atlatabilirsiniz.

5 Yılı Dolan Engelli Aracı Nasıl Satılır ?

İlk olarak engelli kişinin durumu burda belirleyici bir rol oynamaktadır. Neden derseniz zihinsel  engelli araç satışı süreci ile fiziksel engelli araç satış süreci bir birinden tamamen farklıdır. İlk olarak fiziksel engelliler için 5 yılı dolmamış engelli araç satış sürecinden bahsedelim.

Fiziksel engelliler için prosüdürler şu şekilde.

  • İlk olarak vergi dairesinden şerh kaldrıma yazısı almanız gerekiyor.
  • Araçta tertibat var ise tertibatın sökülmesi ve makine mühendisleri odasından gerekli evrakların alınması gerekiyor.

Sıra Noter İşlemlerinde

Noter aracın üzerindeki vergi dairesinden aldığınız yazı ile şerhi kaldırıyor.Makine mühendisleri odasındaki tertibat sökülmesi ile alakalı evraklada ruhsat değişimi yapılıyor

Tertibatlı araçlar için şöyle bir parantez açmakta fayda var. ( Bazı tertibatlı araçlar için yeniden muayene yapılması gerekebilir.) Bu süreci bitirdikten sonra aracı yeni sahibine satabiliyorsunuz.

5 Yılı Dolan Zihinsel Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır ?

Burda ilk olarak zihinsel engelli kişi sizin neyiniz oluyor ve yaş durumu belirleyici bir rol oynuyor. Eğer zihinsel engelliki kişi 18 yaşından küçük ise ailesi ( Anne & Baba ) onun adına arabayı satabiliyor.

Eğer zihinsel engelli kişi 18 yaşından büyük ise bu durumda mahkemeden vasi kararı çıkarmanız gerekiyor. Vasi kararınız var ise araba satışı için ek karar çıkarmanız gerekebilir. Mahkeme araç üzerindeki şerhin kaldırabilmesi için sizden alıcı bulmanızı istiyor. Alıcı ile mahkemeye gidiyorsunuz mahkeme aracın bedelinin engelli kişinin hesabına yatırlmasını istiyor. Alıcı aracın bedelini engelli kişinin hesabına yatırarak satış işlemleri tamamlanıyor.

Burda özellikle bir soruyu yanıtlamak istiyoruz. Zihinsel engelli araç satışlarında 18 yaşından büyük olan engelli vatandaşlarımızın araç bedeli hesabına yatırılıyor ve mahkeme o hesaba bloke koyuyor. Siz parayı teslim alamıyorsunuz vasisi olarak. Bilgileriniz sunarız.

HEMEN TEKLİF İSTEYİN

30 Dakika’da Arabanızı Bulunduğunuz Yerde Satabilir, Ödemenizi Anında Noter’de Nakit Alabilirsiniz!
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Select an option
Fill out this field
Select an option
Select an option
Select an option
Fill out this field
Fill out this field

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed