100 milyonluk Oto Galerici Dolandırıcılığı

Bu yazımı hasarlı araçların kayıtlarını nasıl gizlediğini kaleme almayı planlarken, son günlerde gündemi meşgul eden 100 milyon TL lik galerici dolandırıcılığı hakkında yazmaya karar verdim.  Defalarca her platformda söylememize uyarmamıza rağmen malesefki gün geçmiyorki dolandırıcılık haberi almayalım. Biz bu işlerden anlamayan vatandaşlarımızı uyarırken malesefki galerici esnaf arkadaşlarımızda kendilerini bu durumun içinde buldular. Kadıköy Acıbadem’de bir oto galeri ( Dolandırıcı ) esnaf arkadaşlarımızı ve kendisine emaneten bırakılmış (konsinye) vekalet bırakan kişileri tam 100 milyon TL dolandırdı. Benim bu zamana kadar duyduğum en büyük oto galeri dolandırıcılığı. Esnaflıkta ”Güven” kavramı her geçen gün malesefki ülkemizde bu olaylar yüzünden azalmaya devam ediyor. Siz bir esnafla 10 defa alış veriş yaparsınız vadeli veya çek senet her neyse 11. defada ödemediği veya karşılıksız çıkması durumunda bütün ticaretiniz biter ve hatta sistem çökebilir bu tip olaylarla karşı karşıya kalabilir ciddi anlamda sıkıntılar yaşabilirsiniz.

Siz Siz Olun Paranızı Teslim Almadan İmza Atmayın !

Burda uyarılarımız tüm araç sahiplerine veya esnaf galerici arkadaşlarımıza. Aracınızı satarken Noter’e devr işlemlerini başlattığınızda satışa engel yoktur para alış verişinizi yapın talimatının hemen ardından siz siz olun galerici, kullanıcı farketmeksizin ”LÜTFEN PARANIZI TESLİM ALMADAN İMZA ATMAYIN”.  daha sonra geri dönüşü olmayacaktır. Bu kişi kurum, firma vs farketmeksizin böyle olmak zorunda. Atalarımızın ticaretle ilgili çok güzel bir deyimini hatırlatmak isterim  ”al gülüm ver gülüm”. Siz siz olun  paranızı teslim almadan aracınızın satışını vermeyin. Banka yolu göndereceğiz derlerse tamam ! param hesabıma geçsin işlemleri tamamlayalım demelisiniz. Nakit ise paranızı tam anlamıyla sayıp emin olduktan sonra imzanızı atın. Bu imza ile ilgili şu önemli detayıda bilmenizde fayda var. Noter’deki memur arkadaşların hazırladıkları araç satış sözleşmesini imzaladıktan sonra herhangi bir olumsuz durum olsa bile  sözleşmeyi iptal edebilir veya yırtıp atabilirsiniz fakat, satış sözleşmesi vezneden geçtikten sonra yeni sahibi adına tescil olmuş olur ve geri dönüşü olmaz.

Araç Satış Sözleşmesindeki Önemli Maddeler

Araç sahiplerinin satış yaparken mağdur olmamaları adına neden ısrarla paralarını teslim almadan imza atmamaları veya satış vermemeleri gerektiği noktasında ısrarcı olmamızın sebebi  araç satış sözleşmesindeki maddelerde açık açık belirtilmektedir. Araç satış sözleşmesindeki madde şu şekilde : Satıcı aracı halihazır durumu ile satarak bedelini NAKTEN VE TAMAMEN aldığını ve aracı teslim ettiğini, Alıcı, bu aracı halihazır durumu ile görüp beğenerek ve bedelini NAKTEN VE TAMAMEN ödeyerek teslim aldığını beyan etmektedir diye maddeler bulunmaktadır. Siz bu sözleşmeyi imzaladınızda, paranızı teslim aldığınızı beyan ediyor ve aracı satmış oluyorsunuz. Bundan kaynaklı o haberdeki arkadaşlarımız paranın üzerine bir çizgi çekecez demektedirler. Herhangi bir şekilde hak talep etme durumları malesef bulunamamakta. Aynı durum araç satış  vekaleti verenler içinde geçerlidir. Biz arabanakit/ olarak müşterilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına araç satışına engel yoktur onayının hemen ardından ödemelerini gerçekleştiriyoruz. Paralarının tamamını teslim aldıktan sonra işlemleri sonuçlandırıyoruz.

                                                                                                                                                   

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir